Портрет Тетяни Яблонскої -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

Портрет Тетяни Яблонскої

alt

Художник Адальберт Ерделі. «Портрет Тетяни Яблонскої», 1951 рік. Полотно, олія. 92 х 79 см. Закарпатський обласний художній музей імени Й. Бокшая, м. Ужгород.

Ерделі написав портрет Тетяни Яблонської 1951 року, коли молода 34-річна художниця здавалося б була на вершині успіху – того року вона отримала другу за три роки Сталінську (державну) премію, її було нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. Але жінка на портреті зовсім не виглядає щасливою. Сумні очі, міцно стиснуті руки…  Її явно щось непокоїть, бентежить. Можливо, в її душі немає задоволення від своїх останніх робіт. Про той час сама Тетяна Нилівна писала у своїх спогадах: «Мій вільний творчий розвиток під час навчання у художньому інституті і в перші повоєнні роки був загальмований зловісними постановами ЦК з ідеологічних питань. У середині п’ятдесятих я дійшла творчої кризи». Похмурої атмосфери додають портрету темні кольори одягу художниці у поєднанні з брунатним фоном…

Адальберт Михайлович Ерделі (нар. Гриць) (1891  — 1955) — один з провідних українських живописців ХХ століття та один з основоположників закарпатської школи живопису. Ерделі працював переважно в жанрах портрета, пейзажу, натюрморту. На творчості митця позначився вплив імпресіонізму, особливо творів П. Сезанна.