Постійність пам'яті -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

Постійність пам’яті

alt

«Постійність пам’яті» (ісп. La persistencia de la memoria) — ймовірно, найвідоміша картина Сальвадора Далі, написана у 1931 році. 24 × 33 см. Олія на полотні. Перебуває в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку з 1934 року. Відома також як «М’які годинники», «Твердість пам’яті» або «Стійкість пам’яті».

Розм’якшені годинники, що наче стікають вниз — образ, який виражає відхід від лінійного розуміння часу. Згідно свого методу, художник пояснював походження сюжету роздумами про природу плавленого сиру: «… Вирішивши написати годинник, я написав його м’яким. Це було одного разу ввечері, я втомився, у мене була мігрень — вкрай рідкісна для мене недуга. Ми мали піти з друзями в кіно, але в останній момент я вирішив залишитись вдома. Гала піде з ними, а я ляжу спати раніше. Ми поїли дуже смачного сиру, потім я залишився один, сів, сперся на стіл, і роздумував над тим, що плавлений сир є суперм’яким. Я встав і пішов до майстерні, для того, щоб, як звичайно, кинути погляд на свою роботу. Картина, яку я збирався писати, зображувала пейзаж околиць Порт-Льїгата, скелі, ніби осяяні неяскравим вечірнім світлом. На першому плані я накидав обрубаний стовбур безлистої маслини. Цей пейзаж — основа для полотна з якоюсь ідеєю, але якою? Мені було потрібне дивне зображення, але я не знаходив його. Я рушив вимкнути світло, але коли вийшов, буквально побачив рішення: дві пари м’яких годинників, вони жалісно звисають з гілки маслини. Не зважаючи на мігрень, я підготував палітру і узявся за роботу. Через дві години, коли Гала повернулась з кіно, картина, яка мала стати однією із найвідоміших, була закінчена».

Сальвадо́р Далі́ (повне ім’я Сальвадор Феліп Жасінт Далі і Доме́нек, маркіз де Пуболь, 1904 —1989) — каталонський художник, скульптор, гравер, письменник, один з найвидатніших сюрреалістів ХХ століття.