Музей українського живопису та

Дніпропетровська обласна держадміністрація

Панно «Козак Мамай»

Картина «Козак Мамай» (XVIII ст.). Полтавська обл.

Панно «Козак Мамай»
Close

Панно «Козак Мамай»


Козак Мамай — ідеалізований образ козака та своєрідний духовний символ в Україні.

Оповіді про козака-бандуриста можна знайти у народних легендах, переказах, приказках. У творах образотворчого мистецтва образ козака доповнювався зображенням сакральної для українців символіки — кобзи, що є символом національних традицій та співучої душі народу; коня, що є символом війни, некерованого гніву та хоробрості; дуба, котрий символізує могутність та генетичну чистоту роду. Образ Козака-Мамая у образотворчому мистецтві набув значного поширення протягом XVIIІ-XIX століть. Жодному іншому творові давнього українського народного малярства не судилося прожити таке довге життя у стількох варіаціях, повтореннях та копіях.

Козак у думах та свідомості українців завжди уособлював народну силу духу, незламність волі в боротьбі з поневолювачами. Зображення козака на народних картинах в час, коли запорозького війська вже не існувало, сприймалося як своєрідний пам'ятник героїчному минулому українського народу. Малювали «Козака Мамая» на полотнах і на стінах хат, на дверях і віконницях, на кахлях і скринях.

Мотив панно народжує згадку про славетного героя самого міста – хороброго козака Рога, який, за легендою, оселився на тому місці, де зустрічається Інгулець та Саксагань, заснувавши місто Кривий Ріг. Не втратив образ мудрого захисника Батьківщини своєї актуальності і зараз.