Виставка присвячена 100-річчю від дня народження Тетяни Яблонської (1917-2005) – видатного майстра станкового та монументально-декоративного живопису, станкової графіки.
Також на виставці представлена творчість інших митців, на долю яких припало створення українського мистецького простору в нелегких умовах воєнного і повоєнного часу.
У фондовій збірці Полтавського художнього музею зберігаються два живописні твори Т.Н. Яблонської – «Ворог наближається» (1945) і «Гончар» (1964) – які гідно представляють доробок художниці різних періодів її творчості.
Т. Яблонська “Ворог наближається” (1945)
Т. Яблонська “Гончар” (1964)
У контексті виставки «Класики українського малярства ХХ ст.» ми згадуємо імена ще декількох українських митців-ювілярів, чиї роботи є у фондовій збірці Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
Валентин Данилович Бернадський (1917-2011) – живописець, один із засновників кримської живописної школи, якому у 2017 р. виповнилося б від дня народження 100 років. На виставці представлено його полотно «На винограднику» (1961).
В. Бернадський “На винограднику” (1961)
Серед ювілярів також варто згадати ім’я видатного портретиста, представника одеської художньої школи Павла Гавриловича Волокидіна (1877-1936).
До експозиції увійшли чотири полотна художника Онуфрія Терентійовича Бізюкова (1897-1986). Пейзажист, портретист, автор натюрмортів, він продовжував у своїй творчості традиції «бойчукістів».
О.Бізюков. «На хвилях» (1953)
Більшість з 16 демонстрованих творів не потребують додаткової інформації, можна навіть не читати назви до них. З першого погляду зрозуміло, що вони відображають розмаїття життя середини – другої половини ХХ ст. І це природно, тому що колекція музею формувалась протягом десятиліть з картин художників-свідків подій, а вони талановито і самобутньо, часом пафосно, часом простодушно, переносили на полотно те, що бачили навколо.
Важко назвати тему чи жанр, які б не були представлені на цій виставці: тут і спогади про війну, і прості радощі мирного життя, де неоціненними є і перші кроки дитини, і лагідна посмішка жінки. Тематичні картини, портрети, пейзажі, натюрморти – полотна, створені в епоху, що відійшла, продовжують захоплювати своєю правдивістю і емоційною глибиною.
К.Трохименко. «Весна» (1947)
О.Шовкуненко. «Бандуристка» (1946)
Виставка з фондової збірки, представлена в центральній анфіладі музею, покликана показати, наскільки різноманітною і яскравою є українська школа живопису ХХ сторіччя, незважаючи на важкі політико-ідеологічні умови формування, що ускладнили життєвий і творчий шлях багатьох її представників. Доробок митців, які творили у той час, став важливим підґрунтям нового, національно свідомого покоління українських художників, культурних надбань нашої держави в цілому.
Г.Глюк. «Свято» (фрагмент) (1949)
Й.Бокшай. «Село Кваси» (1964)
Полтавський художній музей (галерея мистецтв)
Адреса: Полтава, вул. Європейська, 5
Години праці: 10.00 — 17.00
Вихідні дні: понеділок, вівторок