Дніпропетровськ: до 100-річчя Якова Гніздовського -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

Дніпропетровськ: до 100-річчя Якова Гніздовського

Источник: http://artmuseum.dp.ua

У Дніпропетровському художньому музеї по 20 грудня працює виставка з нагоди 100-річчя від дня народження видатного українсько-американського художника Якова Гніздовського.


Реалізація цього чудового проекту в Дніпропетровську стала можливою завдяки ініціативі Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні, Міністерства культури України і Фундації «Відкрита Україна», а також Національного художнього музею України та Національного музею у Львові ім. А. Шептицького.

В Україні 2015 рік у культурній сфері, здебільшого, означився як рік Якова Гніздовського. Естафету вшанування пам’яті та популяризації творчості художника розпочав виставкою творів Львів, а далі колекції попрямували іншими великими українськими містами (Чернівці, Полтава, Київ, Черкаси), де в художніх музеях було представлено кращі роботи автора з державних та приватних колекцій.

 

Яків Гніздовський — митець непересічного хисту. В його творчій особистості навдивовижу мирно уживалися й живописець, і дизайнер, й ілюстратор, і кераміст, однак, в Україні він лишається найбільш знаним саме в іпостасі художника-графіка. Його неперевершені дереворити, підкоривши світову спільноту, знайшли відгук й в серці українського «споживача». Адже Яків Гніздовський завжди залишався вірним своїй українській душі та нашому трепетному світовідчуттю.

Дивним чином митцеві вдалося не відходити від власного неповторного стилю, хоч і викристалізовувався він не одне десятиліття й під впливом різних мистецьких вподобань і, часом, наперекір тогочасній формалістичній переорієнтації художньої сфери, а, часом, і в дусі доби.

 

Оригінальність стилю Якова Гніздовського є, либонь, результатом напрочуд гармонійного сплаву слідування і підвалинам мистецької культури Західної Європи, і своєрідній філософії й естетиці китайського живопису, каліграфії та японської гравюри, і «молодим» й стрімким тоді модерністичним тенденціям, а також, звісно, декоративним мотивам рідної Борщівщини.

Твори Якова Гніздовського зберігаються у колекціях багатьох музеїв та галерей світу (Національний музей американського мистецтва, Музей образотворчого мистецтва в Бостоні, Addison Gallery, Музей модерного мистецтва у Більбао, Картинна галерея Вінніпега, колекція Білого Дому та ін.), колекціях багатьох університетів, а також приватних зібраннях.

На поточній виставці експонуватимуться роботи з колекцій Національного художнього музею України, Національного музею у Львові ім. А. Шептицького — 54 графічні твори, 2 живописні, а також біля 50 екслібрисів з колекції Романа Ференцевича.

 

Виставка дає змогу, передовсім, познайомитися з Гніздовським як графіком. Експозиція об’єднує роботи, виконані в звичних для нас техніках — офорт, лінорит, кольоровий лінорит, а також зразки улюбленого автором деревориту, або дереворізу.

Найхарактернішою рисою представлених графічних робіт Гніздовського є надзвичайно витончений симбіоз образу цілісного і його детальних компонентів, зосередження на ізольованій формі природи, трансформація ритму та рисунку у власнім неповторнім стилі.

 

Переважну більшість експонованих зображень складають образи рослин та тварин. Вибір такого «матеріалу» Гніздовський пояснював спочатку труднощами в знаходженні людських моделей, а згодом вбачав в цім надзвичайну перевагу: «мовчазні моделі» своєю невибагливістю дають йому свободу творчості; вимога зовнішньої подібності поступається авторському трактуванню та стилізації.

Звичні оку предмети та істоти постають перед нами у певним чином вивершенім художнім образі, що не позбавлений і характеру, і характерного візуального вирішення. В притаманній тільки йому формулі достовірності, декоративності, художності, геометричності, Яків Гніздовський відкриває нам буденний світ, побачений його очима, почутий його українською душею, переосмислений ним як митцем світового ґатунку.

 
 

Виставка діє по 20 грудня 2015 р.

Адреса музею: Дніпропетровськ, вул. Шевченка, 21
Музей працює з 10:00 до 17:30 (каса до 17:00)
вихідні – понеділок, вівторок

Похожие записи: