Ікони, що пахнуть порохом -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

Ікони, що пахнуть порохом

Ікони на ящиках від набоїв: нетрадиційний підхід до іконопису в сучасному українському мистецтві.

Трійка українських художників-іконописців використовують незвичне «полотно» для зображення ликів святих та Біблійних сцен. «Ікони на ящиках від набоїв: мистецтво, що перетворює смерть на життя» — арт-проект сучасних українських художників, ініціатором створення якого виступив іконописець, художник Олександр Клименко. Особливість даного проекту полягає у його головній ідеї — перетворення смерті на життя через сакральне мистецтво. Адже для своїх робіт художники використовують ящики та покришки від боєприпасів.

«Боже, бережи Україну», Наталія Волобуєва. Ящик з-під снарядів. Олія, 2014 
«Не убий», Наталія Волобуєва, 71х38,5х71. Уламок ящика для снарядів. Олія, 2014

За допомогою живопису на таких доволі нестандартних матеріалах митці намагаються розповісти мовою іконопису про сучасні українські проблеми та реалії. Ініціаторами та авторами робіт є художники Наталія Волобуєва, Олександр Клименко та Софія Атлантова. Експонати були представлені на виставках у Софії Київській та Верховній Раді, а далі мають помандрувати на виставки до Європи.

«Бережи свій дім», Наталія Волобуєва, Олія, 2014 
«Святий Микола», Олександр Клименко, 2014. Покришка з ящику від набоїв до АКМ

За словами Олександра, проект не пропагує війну, як йому часто закидають. Навпаки, своїми роботами художники намагаються показати, що те, що пов’язане з гріхом, потрібно перетворювати на любов. Адже саме відсутність любові і призвела до війни, якби було більше цієї любові наприклад з Сходу до Заходу, і з Заходу до Сходу то війни не було б. Надзвичайно важливо зараз перетворити цю смерть, цю ненависть на любов.

Друга дуже важлива думка, яку несе в собі проект – завжди пам’ятати людей, що воюють на Сході країни, цінувати їхній подвиг. Аби ці люди відчували наскільки вони потрібні і шановані в країні.

«Святий Пантелеймон цілитель», Олександр Клименко, 2015. 35х40. Кришка з ящику з-під набоїв, камуфляж, авторська техніка
«Святий Георгій Змієборець», Софія Атлантова, 2014, 56х61. Кришка з ящику від стартових зарядів до СПГ 

«Концептуально, що більшість з цих дощок, на яких виконані роботи, привезені з зони АТО, з Пісків. Коли я працював, то відчував оцей запах війни. Але коли починаєш роботу з ним, пишеш ікону, він потихенько так вивітрюється», — підкреслив художник.

Він додав, що тема присутності артефактів війни – свого роду спільний проект митців і солдатів. Це було надзвичайно важливо робити разом цей арт-проект. Якось об’єднатися в тилу з тими хлопцями, що на передовій.

«Після перших благодійних виставок нам вдалось зібрати кошти для допомоги пораненим у військовому госпіталі на Печерську. З часом наш проект органічно переріс у співпрацю з госпіталем ім. М. Пирогова, вилучені кошти від продажу наших ікон йдуть на підтримку Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова (ПДМШ)», — додав митець.

«Святі мучениці Віра, Надія, Любов та мати їх Софія», Софія Атлантова, 2015. Кришка з ящику від патронів, темпера, сусальне золото
«І буде син і буде мати», Наталія Волобуєва, 80х40х4, дошка. Олія, 2014 

Як зазначив один з ініціаторів проекту та голова наглядової Ради ПДМШ ім. Миколи Пирогова Геннадій Друзенко: «Наша співпраця розпочалась із справжнього чуда. В листопаді минулого року трапилась така критична ситуація, коли потрібно було терміново розрахуватись за мобільну операційну, але коштів, щоб закрити це питання не було. Це був наш перший автомобіль, наш флагман тоді. І от коли здавалось, що все летить шкереберть, мені у фейсбуці написав Олександр. Йому зателефонував знайомий монах і сказав, що йому принесли гроші на лікування бійців. І так, ще того дня пізно ввечері, ми познайомились з панотцем і отримали гроші, яких бракувало на мобільну операційну. Ми це сприйняли як своєрідний подарунок з небес, навіть назвали нашу мобільну операційну «Ангел». А також це стало імпульсом до нашої дальшої співпраці».

«Богородиця Оранта», Софія Атлантова, 2014, 56х61. Кришка з ящику від стартових зарядів до СПГ 
«Спас нерукотворний», Олександр Клименко, 2015. 35х40. Кришка з ящику від патронів до АКМ, темпера, камуфляж, сусальне золото 

«Зовсім нещодавно Олександр запросив мене на відкриття своєї виставки. Мені безумно сподобалась ця ідея перетворення ящиків, що несли в собі смерть, через мистецтво на те, що рятує життя. А йому очевидно сподобалась ідея нашого шпиталю – так розпочалась наша тісна співпраця. Ми спільними зусиллями провели виставку у стінах Верховної Ради, надалі планується відкриття виставки у Вінницькому медуніверситеті ім. М.І.Пирогова, що є доволі символічним, адже Микола Пирогов засновник військово-польової хірургуії. В подальшому плануємо провести низку заходів в Європі», — додав Геннадій Друзенко.

Автор проекту Олександр Клименко зазначив також, що вони працюють в двох напрямках: це мистецька виставка, яка порушує якісь мистецькі, філософські, питання арт-простору. І паралельно виставка — продаж, аукціон на потреби поранених.

На сьогоднішній день завдяки цьому проекту вдалось зібрати більше 100 тис. гривень, проте засновки та координатори планують не зупинятись на досягнутому. «Наша мета – зібрати мільйон гривень, і це досить реально», — підкреслив іконописець Олександр Клименко.

Ірина РИНДИЧОзнайомитися з роботами, що були представлені на виставках, а також придбати їх можна на сайті http://bbu.org.ua/

Похожие записи: