8 мая -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

8 мая

Народився Джованні Баттіста ГАУЛЛІ (8 травня 1639, Генуя - 2 квітня 1709, Рим) - італійський художник епохи бароко.

Відомий також під прізвиськом Бачіччіо (Baciccio). Майстер фрескового і портретного живопису. Був учнем художника Лучано Борзоне в Генуї. Від 1653 Гауллі живе і працює в основному в Римі, де завдяки допомозі свого друга - відомого художника і скульптора Джан-Лоренцо Берніні, отримує перші замовлення. У його ранніх роботах відчувається вплив Рубенса і Антоніса ван Дейка.

У 1662 році Гауллі стає членом римської художньої академії св. Луки, в 1674 він обирається її президентом. Серед інших робіт його пензлю належать портрети семи римських пап - від Олександра VII до Климента XI. Найвідоміший твір Гауллі - фрескові розписи в римській церкві Іль Джезу.

«Автопортрет» «Іоанн Хреститель», 1676. Міська художня галерея, Манчестер


Народився Мартіно АЛЬТОМОНТЕ (8 травня 1657, Неаполь - 14 вересня 1745, Відень) - італійський живописець.

Німець за походженням, згодом змінив прізвище Гогенберг на Альтомонте. Дитинство і юність художника пройшли в Італії. Мистецьку освіту здобув в Римській академії св. Луки. У 1684-1702 працював при дворі польського короля Яна III Собеського у Львові і Жовкві. Створював переважно батальні, релігійні, міфологічні та біблійні картини. Серед кращих творів Альтомонте - «Віденська битва» (1683), «Битва під Парканами 9 листопада 1683», «Портрет А. Корнякта», «Несення Хреста», «Таємна вечеря».

«Святий Петро зцілює паралітика»
Деталь вівтарного образу


Народився Берталан СЕКЕЙ (8 травня 1835, Коложвар - 21 серпня 1910, Матьяшфьольд, поблизу Будапешта) - угорський художник-романтик.

Берталан Секей народився в Трансільванії. Від 1851 до 1855 року вивчав живопис у Віденській академії образотворчих мистецтв під керівництвом Йоганна Непомука Гейгера і Карла Раля. У 1855 році Секей повертається до Трансільванії, де викладає малювання і пише вивіски для магазинів. У 1858 році він працює у володіннях графів Айгельбургів, в тому ж році одружується. Взимку 1859 художник їде до Мюнхена, де продовжує свою освіту у Карла фон Пілоті. Приблизно з цього часу Секей все більше своєї уваги приділяє відображенню на полотні подій угорської історії.

У 1862 році Берталан Секей переїжджає в Пешт. У 1863 році його картина «Втеча імператора Карла VII» перемагає на художньому конкурсі, і на отриману грошову премію художник здійснює поїздку до Франції (Париж) і Голландії, з якої в 1864 році повертається на батьківщину.

Крім слави творця полотен на історичну тематику, Б. Секей був відомий як чудовий портретист. Свої кращі твори художник створює в 1870-і роки. У 1880-х роках він також займається настінним живописом (Угорський державний оперний театр, Кафедральний собор в Пешті, ратуша в Кечкеметі та ін.). Від 1902 року він - директор художньої школи.

Автопортрет, 1859 «Жінки Егера», 1867


Народився Альфонс ЛЕГРО (8 травня 1837, Діжон — 8 грудня 1911, Вутфорт, Хемфордшир в Британії) — французький художник другої половини XIX ст. Малював побутові картини, портрети. Відомий майстер офорту.

Художнє навчання отримав в мистецькій школі міста Діжон. Навчання продовжив в Парижі, де вивчав театрально-декораційне мистецтво. В цей період Легро почав бувати в Малій школі, де вивчали графічні техніки. Там заприятелював з Жулем Далу та Огюстом Роденом. Пізніше Легро зробить декілька портретів Родена і Далу. З 1855 р. Легро навчався в класах Школи красних мистецтв. Два його портрети було прийнято в Паризький Салон у 1857 р. У 1863 році Легро приїздив до Англії, а через рік (у 1864 р.) узяв шлюб з англійкою Френсіс Розетт Надсон. Серед знайомих художника — Джеймс Вістлер, який переконав художника, щоб той оселився в Британії. Легро заробляв на життя офортами і викладанням в Школі мистецтв Південного Кенсінгтона. З 1876 р. він професор Університетського коледжу Лондона.

В Лондоні після відвідин Британського музею звернувся до створення медалей. Темами його офортів були уявні і реальні пейзажі Бургундії, замки Іспанії, серія аркушів на тему «Тріумф Смерті», в чому позначилася естетика модерну і декадансу.

«Розп’яття», Музей Орсе, Париж


Народився Людвіг КАРСТЕН (8 травня 1876, Крістіанія (зараз - Осло) - 19 жовтня 1926 Париж) - норвезький художник - постімпресіоніст.

Народився в сім'ї архітектора, з 13-річного віку систематично брав уроки малювання. У 1895 році здійснив подорож до Італії, жив у Римі, Флоренції, потім у Мюнхені. У 1896 подорожував по Іспанії, деякий час жив у Мадриді. У 1898 повернувся на батьківщину, кілька місяців служив на військовому флоті гардемарином. Після демобілізації жив і працював у Мюнхені. У 1901 повернувся до Норвегії, в Асгардстранді написав полотна «Двоє чоловіків» і «Три хлопчика», які в тому ж році виставлялися на Осінньому салоні в Крістіанії.

Потім поїхав до Франції. У Парижі відвідував Лувр з метою копіювання картин старих майстрів. «Прославився» своїм пияцтвом і неприборканим темпераментом; після скандалу і бійки з поетом Нільсом Вогтом став «персона нон грата» серед норвезьких письменників і художників, що жили в Парижі. Від 1910 жив переважно в Копенгагені. Помер у Парижі в результаті нещасного випадку, після падіння з крутих сходів.

Творчість Л. Карстена розвивалася під впливом робіт Е. Мунка, а також А. Матісса та інших французьких художників-авангардистів. Його перша персональна виставка відбулася в галереї Блумквіст у вересні-жовтні 1904 року в Крістіанії та викликала змішані почуття глядачів і неоднозначні оцінки художньої критики.

Автопортрет «Блакитна кухня», 1913


8 травня 1967 року в Одесі пройшла «парканна виставка» двох молодих художників - Станіслава Сичова і Валентина Хруща («Сичик + Хрущик»). З цієї несанкціонованої експозиції з двох десятків картин, розвішаних на дощаному паркані в сквері Пале-Рояль біля Оперного театру, що перебував на ремонті, почалася історія «одеського нонконформізму». Як згадують друзі художників, Хрущ і Сичов ні з ким не боролися, вони стверджували почуття власної гідності, стверджували право на щирість, на чистоту в мистецтві. Позбавлені доступу на офіційні виставкові майданчики молоді художники ризикнули самостійно показати свої картини публіці. Виставка тривала всього три години, але цього цілком вистачило, щоб увійти в історію мистецтва.

У Музеї сучасного мистецтва Одеси «Парканній виставці» відведено меморіальний зал, в якому реконструйована ця сама виставка, включаючи і напис на паркані «Сичик + Хрущик».Станіслав Сичов Валентин Хрущ


У 1975 році напередодні 30-річчя Перемоги в місті Дніпрі була відкрита діорама «Битва за Дніпро» — філія Дніпропетровського історичного музею імені Дмитра Яворницького.

Повна назва — діорама «Битва за Дніпро в районі сіл Військове-Вовніги». «Битва за Дніпро» найбільша діорама в Україні, друга за площею в Європі (після бєлгородської діорами «Курська битва») і одна з найбільших у світі.

Цей твір створено майстрами батального живопису Студії військових художників імені М. Б. Грекова, заслуженими художниками РРФСР М. Я. Бутом та М. В. Овечкіним. Цільнотканне полотно, виткане на Пензенський ткацькій фабриці «Червоний Жовтень», площею 840 квадратних метрів (14x60) розміщене в спеціальному приміщенні, за проектом архітектора В. О. Зуєва. Загальна площа будівлі 1340 м ². Площа залу діорами — 900 м ². На площі перед діорамою розміщена колекція військової техніки.

Широкий радіус огляду (до 230°, зазвичай кут огляду діорам від 120° до 150°), глибокий предметний план, що складається із залишків оборонних споруд, зброї, переправних засобів та інших військових атрибутів, спеціальне освітлення та озвученої діорамного залу створюють у глядачів ефект безпосередньої присутності на місці штурму Дніпра радянськими воїнами.

23 січня 2017 року у приміщенні діорами відбулось урочисте відкриття внутрішньої експозиції першого в Україні музею АТО. Експозиція називається “Громадянський подвиг жителів Дніпропетровщини”.

Адреса: проспект Дмитра Яворницького, 16.

Будинок діорами

Фрагмент діорами «Битва за Дніпро в районі сіл Військове-Вовніги», 1975


8 травня 2012 року картина Марка Ротко «Помаранчеве, червоне, жовте» була продана на аукціоні Christie's за 86,9 мільйонів доларів. Деякі вважають це полотно найдорожчою картиною художника родом з Росії.

Маркус Якович Роткович (Марк Ротко, 1903-1970) народився в єврейській родині у Двінську - нинішньому Даугавпілсі (Латвія). У 10 років разом з батьками виїхав до Америки. Спробувавши сюрреалізм і фігуративний експресіонізм, в середині 1940-х Ротко гранично спростив структуру своїх картин, прийшовши до «живопису колірного поля». Його найзнаменитіші роботи складаються з декількох барвистих блоків, що утворюють особливу композицію. Сьогодні картини Ротко - гордість будь-якого музею сучасного мистецтва і символ престижу для приватного зібрання.

Багато мистецтвознавців не відносять Ротко до російських художників, оскільки вчитися живопису він почав вже за межами Російської імперії. У Латвії ж шанують пам'ять свого видатного земляка: в 2003 році на березі річки Даугава в Даугавпілсі був встановлений пам'ятник, присвячений Марку Ротко.

Портрет Ротко на поштовій марці Латвії. М.Ротко. «Помаранчеве, червоне, жовте», 1961


8 травня 2018 року на аукціоні Christie's в Нью-Йорку під час розпродажу колекції Девіда і Пеггі Рокфеллерів були встановлені цінові рекорди для робіт двох великих художників - Клода Моне і Анрі Матісса.

Полотно Клода Моне «Латаття в цвіту» (1914-1917) було продано за $ 84,7 млн (на даний момент - 17 місце серед найдорожчих картин, проданих з аукціонів). Картина Анрі Матісса «Одаліска, що лежить під магноліями» (1923) пішло за $ 80,8 млн (22-23 місця).

Картина Моне в зібранні банкіра з'явилася в 1956 році за рекомендацією першого директора нью-йоркського Музею сучасного мистецтва Альфреда Барра. Продавцем «Латаття» виступала галерея Knoedler & Co, яка отримала роботу в 1955 році від колишніх власників - паризької Galerie Katia Granoff. А вже їм картина дісталася від сина художника - Мішеля Моне. Робота прибула з Живерні. «Вона майже напевно була написана в кінці дня, коли вода стає темно-фіолетовою, а лілії виділяються на її тлі яскравим білим кольором. Її ми купили відразу», - згадував у своїх «Мемуарах» Девід Рокфеллер.

«Латаття (Водяні лілії)» (фр. Nymphéas) - цикл з приблизно 250 картин французького художника-імпресіоніста Клода Моне, виконаних в техніці олійного живопису в його садибі в Живерні. Багато з цих робіт були створені, коли Моне вже страждав від катаракти і бачив світ у спотворених кольорах.

Клод Моне. «Латаття в цвіту», 1914-1917.

Картина Анрі Матісса «Одаліска, що лежить під магноліями» (полотно, олія; 60,5×81,1 см, 1923 рік), яку називають симфонією візерунка і форми, вважалася однією з кращих картин Матісса в приватних руках. Ця розкішна робота висіла у вітальні будинку подружжя Рокфеллерів в Гадсон-Пайнс. Тема одалісок, які томно розкинулися на ліжку, мала особливе значення для Матісса, оскільки була своєрідним мірилом його майстерності в порівнянні з художниками минулого, які полюбляли цей сюжет.

«Одаліска, що лежить під магноліями» в рік її написання викупили на Осінньому салоні дилери Матісса Жоссе і Гастон Бернгайм-Жен. У 1956 році роботу придбав чиказький сталевий магнат і колекціонер Лей Б. Блок, а всього за пару років Матісса у Блока перекупив Девід Рокфеллер. З тих пір картина «витримувалася» в одній колекції, набуваючи ауру призабутого і бажаного для арт-ринку шедевра.

Анрі Матісс. «Одаліска, що лежить під магноліями», 1923 рік