8 марта -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

8 марта

Народився Россо ФЙОРЕНТІНО (8 березня 1494, Флоренція - 14 листопада 1540, Фонтенбло під Парижем) - італійський живописець флорентійської школи, один з основоположників маньєристичного напрямку в культурі Відродження.

Справжнє ім'я - Джованні Баттіста ді Якопо ді Гуаспарре. Отримав прізвисько «Рудий з Флоренції», або просто «Рудий» (Il Rosso) через колір волосся. В юності вчився в майстерні Андреа дель Сарто разом з Якопо Понтормо. Від 1523 року працював у Римі до його розграбування в 1527 році військами імператора Карла V. У 1530 виїхав до Франції, де разом з іншими майстрами оформляв фресками і рельєфами королівський палац в Фонтенбло.

У його живопису вже в ранніх роботах починають пробиватися паростки маньєризму - превалювання внутрішньої ідеї художнього образу над вірністю натурі, наростає відчуття тривоги і беззахисності перед хиткістю світу. У римський період Россо зазнав сильного впливу Мікеланджело. Вершиною творчості художника стали його роботи «Зняття з хреста» і «Мойсей, що захищає дочок Іофора» з їх зламаними формами і гострими колористичними диссонансами.

Живописець Фйорентіно Россо справив значний вплив на розвиток французького живопису школи Фонтенбло.

«Зняття з хреста», 1521


Народився Людвіг ГУРЛІТТ (Генріх Луїс Теодор Гурлітт) (8 березня 1812, Альтона, Гамбург, тоді Данія - 19 вересня 1897, Наундорф, Діппольдісвальде) - німецький і данський художник романтичної школи.

Л. Гурлітт народився в сім'ї золотих справ майстра (згодом фабриканта) Йоганна Гурлітта. Спочатку сім'я, в якій було 18 дітей, жила досить бідно. Талант художника у Луїса проявився вже в шкільні роки. Першим його вчителем малювання був Гюнтер Генслер, який був другом сім'ї Гурліттів. У 1828-1832 роки він був учнем і помічником художника Зігфріда Детлефа Бендіксена, в 1832-1834 - займається в данській Королівській академії в Копенгагені. Тут повною мірою розкривається обдарування Л.Гурлітта як пейзажиста. Після отримання освіти в академії художник здійснює численні робочі поїздки практично в усі європейські країни.

У березні 1860 року Гурлітт, за порадою друзів-художників і відповідно до запрошення Саксен-Кобург-Готського герцога Ернста II, переїжджає в його столицю місто Гота і отримує можливість обладнати майстерню в замку Менхсгоф. Тут також жив письменник Густав Фрейтаг, з яким Гурлітт дружив. У Готі художник провів 17 найбільш плідних років своєї творчості. Пізніше він живе в Дрездені і Плауені, і, нарешті, в Штеглиці поблизу Берліна.

«Гірський пейзаж в Тіролі», 1838


Народився Ганс ЗАЦКА (8 березня 1859, Відень - 17 січня 1945, Відень) - австрійський художник, відомий також під псевдонімами H. Zabateri, P. Ronsard і J. Bernard.

Закінчив Віденську академію мистецтв (1882), учень Крістіана Гріпенкерля, Карла Вурцінгера і Карла фон Блааса. Автор численних салонних картин на стилізовані античні сюжети, а також церковних розписів.Народився Ігнат БЕДНАРІК (8 березня 1882, Оршова - 11 березня 1963, Бухарест) - румунський художник, ілюстратор, декоратор, відомий своїми акварелями-пасторалями.

У 1898 році Беднарік стає студентом Національної школи витончених мистецтв у Бухаресті. Два роки він вчиться в класі відомого скульптора і аквареліста Іона Георгеску. У 1901 році Беднарік їде продовжувати навчання до Відня, він стає студентом столичної Академії витончених мистецтв. Продовжував навчання в Парижі і Мюнхені. Ігнат Беднарік вперше представив свої роботи в Румунії в 1913 році, він також активно експонувався на офіційних салонах.

У 1933 році у Беднаріка стрімко починає погіршуватися зір, до 1938 року художник стає практично сліпим. У 1947 році художникові було зроблено операцію, яка частково відновила зір. Беднарік відразу ж береться за фарби і починає знову малювати. За наступні десять років він написав низку полотен, що зображують сцени з героїчного минулого румунського народу, історичних персонажів і жанрові сцени старого Бухареста.

Ігнат Беднарік працював практично у всіх жанрах: писав портрети, пейзажі, натюрморти, жанрові картини. Крім цього, займався декоративно-прикладним мистецтвом, дизайном інтер'єрів і книжковою ілюстрацією. Як пишуть історики, художник за своє життя створив понад три тисячі творів мистецтва.

«Автопортрет», близько 1919 «Ідилія»


8 марта 1910 года в Петербурге было официально оформлено создание художественного объединения «Мир искусства», сформировавшегося в конце 1890-х. Его главными идейными вдохновителями стали Александр Николаевич Бенуа и Сергей Павлович Дягилев. До 1904 годы «Мир искусства» был в первую очередь выставочным союзом, а затем, возобновив свою деятельность в 1910 году (председателем был избран Н. К. Рерих), просуществовал вплоть до 1924 года. В разное время в него входили художники Л. С. Бакст, М. В. Добужинский, Е. Е. Лансере, А. П. Остроумова-Лебедева, К. А. Сомов, И. Э. Грабарь, Б. М. Кустодиев, Н. К. Рерих, А. Я. Головин, И. Я. Билибин и другие.

Художники «Мира искусства» считали приоритетным эстетическое начало в искусстве и стремились к модерну и символизму, противясь идеям передвижников. Искусство, по их мнению, должно выражать личность художника.

При объединении в 1898–1904 годах выходил журнал «Мир искусства».

Б. М. Кустодиев
«Групповой портрет членов объединения „Мир искусства“»
1916–1920. Государственный Русский музей, С.-Петербург


Родилась Лидия Алексеевна МАСТЕРКОВА (8 марта 1927, Москва — 12 мая 2008, Сен-Лоран-сюр-Отен, департамент Мёз, Франция) — знаменитая русская художница-нонконформистка из «лианозовского круга».

Живописец, график, мастер коллажа. Увлекалась поэзией, музыкой, брала уроки драматического искусства у сподвижников К.Станиславского. В 1943 году посещала художественную школу М.Перуцкого, училась в Московском художественном училище памяти 1905 года (1946–1950). В 1950-е вместе с В.Немухиным входит в Лианозовскую группу. Большое влияние на художницу оказали выставки современного искусства во время Московского фестиваля молодежи (1957).

С конца 1950-х Мастеркова работает в стиле абстрактного экспрессионизма. Работы отличаются насыщенностью цвета и артистизмом. В 1960–1970 - е применяет технику коллажа, использует старые материи, кружево, парчу, напоминающие церковные ткани, не только усложняя фактуру работ, но и насыщая их метафизической глубиной. В 1975 году, после разогнанной властями «бульдозерной выставки» 1974 года в Беляево, уехала с сыном во Францию, где и проживала в селении Сен-Лоран в 300 км от Парижа. Там же продолжала работать. В 2006 году ретроспектива картин Лидии Мастерковой прошла в Третьяковской галерее.

Без названия


Родился Ансельм КИФЕР (8 марта 1945, Донауэшинген, Германия) — крупнейший из художников послевоенной Германии.

Учился во Фрайбурге, Карлсруэ, Дюссельдорфе. В 1969 прославился провокационной инсталляцией в одной из галерей Карлсруэ, обращавшей внимание зрителей на живучесть нацизма (на фотографиях он отдавал нацистское приветствие на фоне символических достопримечательностей крупнейших городов Европы). Позднейшее творчество Кифера продолжило данную линию: это аналитическая работа с наиболее общими и глубинными символами немецкого духа от Нибелунгов до Гитлера, мифами великой миссии германского народа, особого пути Германии, великого вождя и т. п. Среди учителей Кифера был Йозеф Бойс, находился под творческим влиянием Георга Базелица.

Главная болевая точка творчества Кифера — Холокост как воплощение германской катастрофы. Испытал воздействие философии каббалы, мистики и алхимии Роберта Фладда, других духовидцев. Выступает как театральный художник и художник книги.

Сюжет №5


8 марта 2009 года из церкви города Ларвик, на юго-западе Норвегии, неизвестные похитили картину кисти немецкого художника эпохи Ренессанса Лукаса Кранаха Старшего «Позволь детям приблизиться ко мне» стоимостью 2,4 млн евро. Картина, выполненная на доске размером около одного метра на метр, находилась в церкви со дня ее открытия в 1677 году. Воры проникли в помещение по приставной лестнице, разбив окно. Через три дня норвежская полиция нашла похищенную картину и задержала 50 летнего мужчину, подозреваемого в краже. Шедевр обнаружили в автофургоне.

Лукас Кранах-старший (Lucas Cranach) родился в 1472 году. Известен как мастер живописных и графических портретов, автор жанровых картин и композиций на библейские темы. Умер художник в 1553 году в Веймаре.

Кирха в Ларвике Лукас Кранах Старший. «Позволь детям приблизиться ко мне»