8 января -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

8 января

Народилася Елізабетта СІРАНІ (8 січня 1638, Болонья - 28 серпня 1665, там само) - італійська художниця. Померла у віці 27 років (в некролозі її назвали «славою прекрасної статі, перлиною Італії і всієї Європи»).

Дочка художника болонської школи і торговця мистецтвом Джованні Андреа Сіра́ні, одного з найближчих учнів і співробітників Гвідо Рені. Почала займатися живописом в 12 років. Батько спочатку ставився до цих занять скептично, але через рік прийняв дочку в майстерню. Вже до 17-ти років вона стала цілком сформованим художником і гравером. Її манера близька до Гвідо Рені, їх твори кілька разів плутали. Любителі живопису часто відвідували її студію, приїжджали з інших міст, щоб поспостерігати за її роботою. За переказами, Елізабетта писала свої картини надзвичайно швидко, буквально на очах відвідувачів.

«Порція, що ранить себе в стегно», 1664

Художниця багато працювала, щоб прогодувати сім'ю: батько відійшов від живопису, понівечений артрозом і подагрою, так що їй довелося очолити майстерню, де її помічницями були сестри Барбара і Анна Марія. Її роботи славилися не тільки в Болоньї, але й у Флоренції та Римі, серед поціновувачів її живопису був Козімо III Медічі. У 1660 Сірані відкрила неофіційну школу живопису для жінок, в тому ж році була прийнята в Академію Святого Луки в Римі. Любила музику, грала на лірі, співала. В її творчості, поряд з образом Богоматері, відчутно виражений інтерес до образів жінок-руйнувальниць, месниць (Цирцея, Юдита і ін.).

Померла Елізабетта Сірані від проривної виразки (хоча по місту ходили чутки, ніби її отруїла служниця Лючія Толомеллі, було проведено дізнання). Останки померлої були упокоєні поруч з прахом Гвідо Рені в капелі Гвідотті Базиліки Св. Домініка в Болоньї. Катафалк у задрапований чорним капелі був зроблений під мармуровий античний Храм Слави зі скульптурним зображенням художниці за мольбертом. Жалобну промову «Пензель, облитий сльозами» вимовив високоповажний Джованні Луїджі Пічінарді.

Автопортрет «Юдита з головою Олоферна» (Балтимор, США)


Народився Лоуренс АЛЬМА-ТАДЕМА (8 січня 1836, Дронрейп, Нідерланди – 25 червня 1912, Вісбаден, Німеччина) — британський художник нідерландського походження, який писав картини переважно на історичні сюжети. Один з найбільш відомих і високооплачуваних художників вікторіанської епохи.

Навчався у Бельгії, ще тоді позиціонував себе як художника історичного жанру. У 1860-ті роки сюжети картин брав переважно з історії епохи Меровінгів, потім перейшов на теми стародавнього Єгипту, далі — на античну тематику. Він старанно вивчав археологію, навіть брав участь в археологічних експедиціях. Відвідуючи міста Стародавнього Риму, Лоуренс загорівся бажанням зобразити на полотнах те життя, яким були сповнені колись стародавні вулички і площі. Він знав всі деталі з життя Стародавнього Риму, міг з подробицями намалювати, як одягалися мешканці, як виглядали їхні будинки і якою зброєю билися стародавні воїни.

«Давньоєгипетські гравці в шахи». 1865

У 1870 році переїхав до Великобританії, у 1873 році за особистим розпорядженням королеви Вікторії отримав британське підданство. Створив 408 полотен, з яких більше 300 присвячені античності. Персонажами його картин були сучасники-вікторіанці, поставлені в класичні декорації. Картини точно відтворювали деталі минулої епохи і були дуже популярними в Англії, про що свідчать і посвячення художника у лицарі у 1899 році і зведення його в членство Ордена заслуг у 1904 році. Похований у Соборі Святого Павла.

Одразу після смерті творчість Альма-Тадеми вийшла з моди і була практично забута, тільки в 1970-і роки з відродженням інтересу до салонного і декоративного живопису, був оцінений його внесок у розвиток британського і світового мистецтва. На знак визнання експозиція його робіт у 1996 році була представлена в Музеї Ван Гога в Амстердамі.

«Автопортрет», 1896 «В римській майстерні». 1874


Народився Натаніель ЗІХЕЛЬ (8 січня 1843, Майнц - 4 грудня 1907, Берлін) - німецький історичний і портретний живописець.

Навчався в Берлінській академії мистецтв, де його головним наставником був Юліус Шрадер. У дев'ятнадцять років написав картини «Філіп Великодушний на могилі своєї дружини» і «Йосип тлумачить фараону його сни». Провівши два роки в Римі, він протягом року працював в Парижі. Відвідавши різні міста Німеччини з метою вивчення в них портретного живопису, Зіхель оселився в Парижі, пізніше в Берліні. Сьогодні найбільш відомі жіночі портрети Зіхеля в орієнтальному стилі (один з найбільш відомих - «Альмея»).

«Альмея»


Народилася Юлія ВОЛЬФТОРН (8 січня 1864, Торн, провінція Західна Пруссія, нині Торунь в Польщі - 29 грудня 1944, концтабір Терезієнштадт) - німецька художниця, представниця символічного напрямку в модерні, учасниця об'єднання «Берлінський сецесіон».

Народилася в єврейській родині. Ім'я при народженні - Юлія Вольф. Пізніше художниця змінила своє прізвище, додавши назву рідного міста (нім. Thorn). Вивчала живопис в Берліні, потім у Парижі, в Академії Колароссі. У 1898 році в числі 65 художників-новаторів брала участь у створенні об'єднання «Берлінський сецесіон». Багато і плідно працювала, брала участь у виставках. Широку популярність їй принесли портрети інших берлінських знаменитостей того часу.

Після приходу нацистів до влади Юлія Вольфторн залишилася в Берліні, співпрацюючи з «Союзом єврейської культури». У 1941 році нацисти закрили цю організацію, захопили майно і заарештували учасників. 78-річна Юлія Вольфторн і її сестра Луїза Вольф були депортовані до концтабору Терезієнштадт. Незважаючи на обставини, Юлія продовжувала малювати, коли з'являлася можливість. Художниця померла в таборі в грудні 1944 року. Її ім'ям названа вулиця в Берліні.

«Дівчинка із зелено-блакитними очима»


Народився Павло Миколайович ФІЛОНОВ (8 січня 1883, Москва - 3 грудня 1941, Ленінград) - російський, радянський художник (художник-дослідник, як він називав себе сам), поет, один з лідерів російського авангарду; засновник і теоретик аналітичного мистецтва - унікального реформаторського напрямку живопису і графіки першої половини XX століття.

«Бенкет королів», 1913

Народився в Москві в сім'ї кучера і прачки. Батько і мати померли, і майбутньому художнику довелося рано почати працювати. Малювати Філонов любив з дитинства. Займався в художніх студіях, з третьої спроби вступив до Академії мистецтв, але незабаром пішов звідти. Брав участь у виставках «Союзу молоді», подорожував по Європі. Філонов пише теоретичні роботи про природу живопису, розвиваючи принципи аналітичного мистецтва. Активно прийнявши революцію, художник, тим не менш, не зливається з системою і живе в крайній бідності. Учні Філонова об'єдналися навколо нього в групу «Майстри аналітичного мистецтва». 1929 року Російський музей хотів провести виставку робіт П.Філонова. Але картини, що провисіли майже рік, так і не дочекалися глядачів: двічі готувався каталог, йшли закриті перегляди і обговорення, але експозиція так і не відкрилася. У 1930-і роки Філонов практично не виставлявся. Залишившись у блокадному Ленінграді, Павло Миколайович був приречений і незабаром помер від голоду.

«ГОЕЛРО»

"У світі його, на відміну від Кандинського та Малевича, практично не знають. Вважається, що в цьому винен сам Філонов. Він принципово не продавав картини в приватні руки. Особливо, як і годиться радянській людині, не любив іноземців... Філонов - фанатик і аскет - будував новий світ і нове мистецтво. І готовий був принести йому будь-які жертви. Харчувався тільки чаєм і хлібом, десятиліттями ходив в одному і тому ж запраному костюмчику і куртці, перешитій з солдатською шинелі. Він свідомо відмовлявся від виставок в Нью -Йорку, Венеції, Парижі. Забороняв писати монографії про себе. Не брав подачок - відмовився від пенсії і пайка організації художників"

«Одинадцять голів», 1938 р.


Народився Серж ПОЛЯКОВ (8 січня 1906, Москва - 12 жовтня 1969, Париж) - французький художник-абстракціоніст російського походження, один з найвизначніших представників Паризької школи.

Син киргизького конезаводчика, навчався живопису в Москві, в 1918 році покинув Росію. Грав на гітарі в паризьких кабаре. 1929 року вступив до художньої академії «Гранд Шомьер», в 1935-1937 роках навчався в Лондоні.

Перша персональна виставка відбулася 1945 року. У 1947 він був удостоєний премії Кандинського. 1962 року роботам Полякова було відведено зал на Венеціанській Бієнале, в тому ж році він став громадянином Франції.

Поляков використовував стримані, часом майже монохромні фарби і працював з різкими контрастами. Яскраві кольорові площини, які часто наносяться на полотно шпателем, накладаються одна на іншу. Всупереч думці окремих критиків, які вважали абстрактний живопис не більше ніж "забавою з фарбами", Поляков безкомпромісно відстоював свою точку зору: "Особисто мені не вистачить трьох життів, щоб висловити в моїх картинах все, що я бачу".

«Композиція в коричневих, блакитних і жовтих тонах»


Народилася Тетяна Петрівна ЮШКОВА (8 січня 1947, Дніпропетровськ,нині – м.Дніпро) – український художник. Живе і працює у Дніпрі.

У 1967-му закінчила Дніпропетровське державне художнє училище, відділення "Живопис".У 1972-му - Харківський художньо-промисловий інститут, факультет "Інтер'єр і устаткування". Член Національної спілки художників України з 1989 року. Учасник численних міських і всеукраїнських виставок, дві з яких - персональні. У 2013 році нагороджена дипломом лауреата і премією ім. Ф.Решетникова за персональну виставку "У Тетянин день" в Дніпропетровському Будинку мистецтв (Дніпропетровська обласна рада), дипломом за 2-е місце в номінації "Графіка" на 7-ій Всеукраїнській виставці образотворчого мистецтва "Чарівні барви Дніпра". Працює в техніці живопису, графіки, батика.

«Ще сонце зійде!». Папір, акварель, гель. 2011


Народився Мігель БАРСЕЛО (8 січня 1957, Феланіч) - іспанський (каталонський) художник і скульптор, один з найдорожчих сучасних майстрів. Живе в Парижі, на Майорці і в Малі.

Син художниці-пейзажистки. 1970 відкрив для себе в Парижі ар-брют (маргінальне мистецтво). Навчався в Школі декоративного мистецтва (Пальма, 1972-1973) і в Школі образотворчого мистецтва Сан-Жорді в Барселоні, але кинув заняття. Відчував вплив експресіонізму, живопису Міро, Поллока, Тапіеса, ар-брюта, концептуального мистецтва. Входив до групи художників Майорки «Сновидна майстерня». Перше визнання отримав після участі в Бієнале в Сан-Паулу (1981). Виступає також як художник-оформлювач (панно в Палаці Націй в Женеві і в Кафедральному соборі Ла Сеу в Пальма-де-Майорка), книжковий ілюстратор («Божественна комедія» Данте, книги Пола Боулза, Родріго Рея Роси і ін.).


Кераміка Мігеля Барсело в кафедральному соборі Пальма-де-Майорка є, мабуть, найбільш вражаючою роботою майстра: 300-метровий керамічний розпис, в якому плоди моря і землі оточують Христа. Твір, в якому використані різні види глини, являє собою величезну технічну складність. Він складається з 2000 фрагментів, змодельованих самим художником. 1996 року ретроспектива робіт Мігеля Барсело пройшла в Центрі Помпіду в Парижі, в 2004 його ілюстрації до «Божественної комедії» були представлені в Луврі.Народився Тай ВІЛСОН (8 січня 1959) - афро-американський художник-графік, майстер лаконічного малюнку.

Закінчив художній коледж в Меріленді, де згодом читав лекції на тему "Мистецтво і бізнес в мистецтві", а пізніше увійшов до ради піклувальників коледжу. Щорічно першокурснику факультету мистецтв присуджується стипендія імені Тая Вілсона.

Почав свою кар'єру в рекламному бізнесі. Любить працювати тушшю на білому тлі, хоча іноді для фонів використовує акварель, гуаш, пастель, вугілля і / або акрилові фарби. Вілсон - автор не тільки величезної кількості постерів, він розробляв декорації до театральних постановок, весільні аксесуари, шаржі, карикатури, безліч схем для вишивок, малюнків на склі... Є одним з найбільш популярних художників в Америці.