7 ноября -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

7 ноября

Хрещений Франсіско де СУРБАРАН (7 листопада 1598, Фуенте-де-Кантос, Естремадура - 27 серпня 1664, Мадрид) – видатний іспанський художник, представник севільської школи живопису.

Навчався в Севільї, в школі Хуана де Роеласа. У 1622 році Сурбаран вже був відомим майстром, отримував замовлення від храмів і монастирів. У 1626-1627 роках за контрактом з орденом домініканців він пише 21 картину на релігійні сюжети, в тому числі знамениту картину «Христос на хресті». У 1628-1630 роках Сурбаран пише цикл картин про святого Педро Ноласко і цикл картин про життя св. Бонавентури.

«Явлення апостола Петра святому Педро Ноласко», 1629. Музей Прадо, Мадрид

1631 року Сурбаран створює одне з кращих своїх творінь - картину «Апофеоз св. Томи Аквінського», яка була визнана шедевром ще сучасниками живописця.

У 1634 році художник здійснив подорож до Мадрида, де отримав титул придворного живописця. У Мадриді майстер відійшов від релігійної тематики: їм був написаний цикл з десяти полотен, що зображують подвиги Геркулеса (нині в музеї Прадо), а також історико-монументальне полотно «Оборона Кадіса».

«Оборона Кадіса від англійців», 1634, Мадрид, Музей Прадо

Поступово його слава росла, нові, засновані в Південній Америці монастирі поряд з іспанськими охоче замовляли у Сурбарана картини. На кінець тридцятих років припадає пік творчої активності і популярності художника. У пізній період творчості Сурбаран звертається до ліричних образів Христа і Богоматері в дитинстві - «Мадонна з немовлям», «Отроцтво Мадонни».

Останні роки Сурбаран жив в Мадриді. Його популярність йшла на спад; незважаючи на підтримку друга - Дієго Веласкеса - він, забутий замовниками, відчував матеріальні труднощі.

«Натюрморт з керамічними глечиками», 1630-1635

На самому початку своєї творчої діяльності, поставивши собі за правило писати не інакше, як з натури, Сурбаран не відступався від цього протягом всього свого життя. Композиція в його картинах при правильності малюнка здебільшого нескладна і містить в собі дуже небагато постатей, що відрізняються шляхетністю, поставлених в природні, прості пози і чудово задрапірованих. У колориті і світлотіні Сурбаран наслідував Мікеланджело да Караваджо (внаслідок чого був прозваний «іспанським Караваджо»), надаючи передньому плану разючу рельєфність через зіставлення сильного світла з глибокими тінями.

Автопортрет (?) «Молитва св.Франциска»


Народився П'єр МІНЬЯР, Міньяр римський (7 листопада 1612, Труа — 30 травня, 1695, Париж) — французький художник 17 століття.

Художню освіту почав здобувати у місті Бурже в майстерні Жана Буше. Потім працював у майстерні скульптора Франсуа Жанті. Першим меценатом Міньяра став маршал Вітрі, котрий сприяв влаштуванню молодого митця у майстерню захваленого Симона Вує. В майстерні Вує Міньяр зустрівся із художником Шарлем Лебреном. Згодом вони стануть художніми суперниками.

1635 року він відбув на стажування у Рим. Серед римських знайомих художника авторитетний Ніколя Пуссен, художник-француз, що прижився у Римі, вважав Італію своєю батьківщиною і не бажав повертатись до Франції. Міньяр затримався у Італії надовго. 1657 року його викликав у Париж молодий і амбітний король Луї XIV.

«Христос і самаритянка», 1681 р., Художній музей Північної Кароліни, США

В Парижі Міньяр отримав посаду керівника Гільдії св. Луки. Картини Міньяра набули нещирого пафосу, присмаку жеманності, демонстративної релігійності у біблійних композиціях. Більш точними були його парадні портрети, незважаючи на умовності і нещирість придворного мистецтва. Вони стануть характерними для офіційного і холодного академізму 17 століття. Художник отримав замови на низку монументальних стінописів, серед котрих ескізи до фресок у соборі Інвалідів чи розписи у куполі паризької церкви Валь де Грас. 1687 року семидесятип'ятирічний митець отримав від короля дворянський стан, а 1690 року – посаду придворного художника короля.

Автопортрет «Муза Кліо на троні», бл. 1689 р.


Народився Поль Жак Еме БОДРІ (7 листопада 1828 Ла-Рош-сюр-Йон, Вандея, Франція - 17 січня 1886, Париж) - французький живописець, один з найбільш відомих представників академічного напрямку часів Другої імперії.

Поль Бодрі народився в родині шевця. У 16 років завдяки муніципальній стипендії вступив до Національної вищої школи витончених мистецтв, де навчався під керівництвом Мартена Мішеля Дроллена. У 1850 році Бодрі отримав головну Римську премію за картину «Зенобія, знайдена пастухами на березі Араксу». Талант живописця проявився в суворій академічній манері. Під час перебування в Італії він надихнувся італійським мистецтвом і особливо маньєризмом Корреджо. У ранній період Бодрі надавав перевагу міфологічним або уявним сюжетам. Найбільш відома його картина цього періоду «Перлина і хвиля» (1862).

«Перлина і хвиля», 1862

Лише одного разу він спробував себе в історичному жанрі («Шарлотта Корде після вбивства Марата», 1861). Крім цього, Бодрі писав портрети відомих людей свого часу (Франсуа Гізо, Шарль Гарньє, Едмон Абу).

Вершиною майстерності живописця, що показують його уяву і високохудожній дар, стали фрески в будівлі Касаційного суду в Парижі, в палаці Шантійї, в деяких приватних садибах і, особливо, в будівлі Опери Гарньє. Більше 30 творів, включаючи композиції, були написані Бодрі протягом десяти років. Поль Бодрі був членом французької Академії витончених мистецтв, зайнявши місце Жана-Віктора Шнеца.

«Вбивство Марата (Шарлотта Корде)», 1860


Народився Юзеф ХЕЛМОНСЬКИЙ (7 листопада 1849, с.Бочкі біля Ловича, Польща — 6 квітня 1914, Куклувка-Заречна, Мазовія) — польський маляр. Один з провідних представників демократичного реалізму в польському мистецтві 2-ї половини XIX ст.

Студіював живопис у Рисувальному класі В.Герсона у Варшаві (1867-1871) та в Академії Мистецтв у Мюнхені (1872-1874); у 1876—1887 роках жив і працював у Парижі. Писав жанрові сцени і пейзажі, поєднуючи правдивість у зображенні селянської праці і побуту з глибоким відчуттям поетичної краси рідної природи.

«Оберек» (народний танець), 1878

У 1869—1908 роках часто відвідував Україну. Значну частину творів Юзефа Хелмонського становила його «Україніяна» - "Українська ніч" (1877), "Козак на коні" (1907), "Справа перед війтом", "Волинське містечко" (1875) та багато інших.

Автопортрет, 1902 «Лелеки», 1900. Національний музей у Варшаві


Народився Пол ПІЛ (7 листопада 1860, Лондон, Онтаріо, Канада - 3 жовтня 1892, Париж) - канадський художник, один з перших канадських художників, які отримали міжнародне визнання за життя.

У дитинстві навчався художній майстерності у батька. Пізніше займався у Вільяма Ліса Джадсона і в Пенсильванській академії красних мистецтв у Томаса Ікинса. Продовжив навчання в Парижі в Школі витончених мистецтв під керівництвом Жана-Леона Жерома, а також в Академії Жюліана.

Багато подорожував по Канаді і Європі, брав участь у виставках як член Онтарійского товариства художників і Королівської канадської академії мистецтв. На Паризькому салоні 1890 року Піл отримав бронзову медаль за картину «Після купання». Відомий зображеннями оголеної натури в сентиментальному дусі, а також портретами дітей. Помер уві сні від легеневої інфекції в Парижі у віці 32 років.

«Автопортрет» «Маленька пастушка», 1892. Художня галерея Онтаріо, Канада


Народився Ле́ссер У́РІ (7 листопада 1861, Бірнбаум, провінція Позен - 18 жовтня 1931, Берлін) - німецький художник єврейського походження, близький своїми пейзажами і натюрмортами до імпресіоністів. У пізньому періоді творчості писав також монументальні картини на біблійні сюжети.

Урі вчився живопису в Дюссельдорфі і Брюсселі, набув цінного досвіду в Парижі у Лефевра, вивчив Фландрію і деякий час навчався в Мюнхенській академії мистецтв. Від 1887 року Лессер Урі проживав у Берліні. Його улюбленими сюжетами для картин стали вулиці Берліна і види Бранденбурга. Урі віртуозно володів як олією, створюючи квіткові картини, натюрморти і типові сценки в міських кав'ярнях і на вулицях, так і пастеллю, яка дозволяла йому відобразити в пейзажах нюанси повітря і світла.

«Автопортрет з пензлем і палітрою», 1910 «Вечір в кафе «Бауер». 1898


7 листопада 1883 в готелі у центрі міста Індіанаполіс відкрилася виставка 453 творів 137 художників. Це була перша виставка, організована Асоціацією мистецтв Індіанаполіса, Успіх цієї виставки, яка привернула значні натовпи протягом всієї своєї тритижневої роботи, призвів до створення міського музею. Зараз Музей мистецтв Індіанаполіса (відомий також за скороченням IMA) – це енциклопедичний музей мистецтв, розміщений у місті Індіанаполіс, столиці штату Індіана, США.

Музей мистецтв Індіанаполіса є дев'ятим з найстаріших за віком та восьмий по розміру мистецький музей США. Постійна колекція включає в себе більше 54 000 робіт, в тому числі африканських, американських, азіатських і європейських. Значні частини колекції складаються з картин неоімпресіоністів; японського живопису періоду Едо; китайської кераміки і бронзи; картин, скульптур і гравюр Поля Гогена і Школи Понт-Авена; великої кількості робіт Вільяма Тернера; а також зростаючої колекції робіт сучасного мистецтва.

Із зібрання музею: Джованні Белліні. «Мадонна з немовлям», до 1500 р.


Шалва КІКОДЗЕ (1894, с. Бахві, Озургетський повіт, Кутаїська губернія - 7 листопада 1921, Фрайбург, Німеччина) - грузинський художник-експресіоніст, графік, карикатурист і театральний декоратор, представник Паризької школи.

Навчався в гімназії для грузинського дворянства. У 1914 році Шалва поїхав до Москви і вступив на юридичний факультет Московського університету. З 1916 року став вчитися в Московському училищі живопису, скульптури та архітектури, але після революційних подій 1918 повернувся до Грузії. Від 1916 - член Товариства грузинських художників. Активний учасник виставок, які організовувало Товариство. У тому ж році взяв участь в експедиції в грузинському селі Набахтеві, зробивши там копії фресок XV століття в місцевій церкві.

«Гурійська жінка з глечиком». 1921

За фінансової підтримки Товариства грузинських художників для продовження освіти в Європі 1919 року разом з художниками Давідом Какабадзе і Ладо Гудіашвілі відправився в Париж. Тут він з друзями-художниками оселився в знаменитій комуні художників «Вулик» (Ля рюш), завів знайомства з багатьма художниками Монпарнаса, багато і плідно працював. Писав сюжетні сцени, пейзажі, портрети, карикатури. У 1921 році Ш. Кікодзе тяжко захворів і поїхав лікуватися до Німеччини. 7 листопада 1921 художник раптово помер і був похований в німецькому місті Фрайбурзі.

Автопортрет, 1920 «Артистичне кафе в Парижі». 1920


Народився Михайло Андрійович РИБАЛЬЧЕНКО (7 листопада 1909, Луганськ — 19 лютого 1998, Харків) — український маляр, художник монументально-декоративного мистецтва (розпис, панно), графік, заслужений діяч мистецтв з 1968 року.

Закінчив Харківський художній інститут (1927—31), де навчався у М.Бурачека, С.Прохорова, О.Кокеля. Член Спілки художників України з 1938. Учасник республіканських і всесоюзних виставок з 1931. Інвалід Другої світової війни. Персональна виставка: Харків - 1996. Викладав у ХДХІ (1948-51), доцент (з 1949).

У 1930-их роках створював пропагандистські плакати, картини на революційні теми («Білі в місті», «Після відступу», 1937); панно «Збирання яблук» (разом з О. Любимським) на Всесоюзній господарській виставці в павільйоні УРСР у Москві (1939); картини на воєнні теми («На світанку», 1957) та ін. Жив та працював у м. Харків.

«Вечір. І. Франко і Л. Українка з пастухами», 1956. Офорт


7 листопада 1930 року було відкрито Бердянський художній музей ім. І. І. Бродського.

Восени 1930 року І. І. Бродський разом зі своїм учнем, Петром Петровичем Білоусовим, привезли до Бердянська і подарували рідному місту 230 творів живопису, скульптури та графіки з розформованої колекції Імператорської Академії мистецтв і особистої колекції Ісаака Ізраїльовича. Тоді на другому поверсі Краєзнавчого музею була відкрита "Картинна галерея імені Заслуженого діяча мистецтв І. І. Бродського", який був обраний її довічним директором. Незабаром галерея була перейменована в "Бердянський обласний художній музей імені Заслуженого діяча мистецтв І. І. Бродського" (до 1939 року Дніпропетровської, після відділення - Запорізької області) і, завдяки старанням свого засновника, який на той час очолив Всеросійську Академію мистецтв, з кожним роком поповнювалася все новими шедеврами - в основному пензля учнів і друзів художника. У зв'язку з відкриттям у 1971 році в Запоріжжі художнього музею, бердянський музей втратив статус обласного.

Первісна колекція Бердянського художнього музею, подарована І.І. Бродським, була собою зібранням полотен другої половини ХІХ – початку ХХ століття. До колекції входили твори І.К. Айвазовського, О.К. Саврасова К.О. Коровіна, А.І. Куїнджі , О.М. Бенуа, М.Н. Дубовського, М.П. Богданова-Бєльського, А. Капальті та інших відомих художників. Полотен самого І.І. Бродського в музеї небагато, найкращі з яких, мабуть, «На острові Капрі» та «Парк восени», а також авторські повторення портретів вождів революції. Колекція з 150 офортів і естампів П.П. Білоусова була дарована Бердянському художньому музею імені І. І. Бродського автором. Велику кількість картин отримано музеєм від сучасних художників Приазов'я.

Сьогодні у фондах музею нараховується більше 4,5 тисяч витворів мистецтва, серед яких: живопис, скульптура, графіка, прикладне мистецтво. 2007 року музей нарешті отримав нове приміщення за адресою: вулиця Центральна, 29.

Вхід до музею Із зібрання музею: Ісаак Бродський. «Зима», 1913

Народилася Тетяна Миколаївна ГОЛЕМБІЄВСЬКА (7 листопада 1936, Київ – 9 лютого 2018, Київ ) — українська художниця, педагог. Професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України (1997). Народний художник України (1986).

Тетяна Голембієвська народилася у родині художників Миколи Молоштанова та Ангеліни Голембієвської. У 1962 році закінчила Київський державний художній інститут (педагоги з фаху — В. Костецький, К. Трохименко, С. Григор'єв). У 1965 році завершила навчання у творчих майстернях Академії мистецтв СРСР. Член Національної спілки художників України (1962). Учасниця вітчизняних і міжнародних художніх виставок.

«Свято врожаю»

У 1968 році почала викладати у Київському державному художньому інституті. У 1984 році отримала звання професора. У 1989–1991 роках керувала живописною майстернею Київського відділення творчих майстерень Академії мистецтв СРСР. З 1998 року — керівник групи аспірантів-стажистів станкового живопису Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. за роки педагогічної роботи виховала численну плеяду яскравих своєю творчістю митців. Серед її учнів такі відомі художники, як М. Гуйда, А. Зорко, А. Яланський, О. Ясенєв, І. Жук, Акбар та багато інших.

Тетяна Голембієвська працювала у галузі станкового живопису. Її картини вражають лаконізмом композиційної режисури, самобутнім відчуттям природи, величі образів українського народу, свідчать про майстерне володіння автора кольором та малюнком. Тонка живописна культура, образність і поетична насиченість творів здобули широке визнання шанувальників мистецтва. Роботи Т. Голембієвської зберігаються в музеях України та у зарубіжних зібраннях Росії, Японії, Італії, Греції, Франції, США, Норвегії, Німеччини, Англії, Шотландії.

Чоловік — Зноба Валентин Іванович (1929–2006) — український скульптор, народний художник України. Син — Зноба Микола Валентинович — скульптор.

«Подруги (Бесіда)», 1959


7 листопада 1960 року в м Яготині (Київська обл.) на громадських засадах було створено музей, одним з відділів якого в 1983 році стала Яготинська картинна галерея – одна з кращих районних картинних галерей України.

Розміщена галерея в мальовничому парку на березі озера Супій в двоповерховому кам'яному ризаліті – залишку колишнього палацу Розумовських-Рєпніних. На двох поверхах знаходиться 14 експозиційних залів, де широко представлено українське мистецтво - твори живопису, скульптури, графіки, декоративного мистецтва, в тому числі глибоко висвітлено творчість художників Яготинського району. В експозиції музею можна побачити полотна видатних українських художників - М. Глущенка, Т. Яблонської, С. Григор'єва, С. Шишка, І. Їжакевича, А. Монастирського, А. Пламеницького, В. Забашти та ін. Значне місце відведено графічним творам В. Касіяна, М. Дерегуса, а також В. Куткіна, І. Філонова.

Гордістю картинної галереї є найповніше зібрання робіт народної художниці України Катерини Білокур: живопис, акварель, графіка, ескізи, начерки, етюди, ранні та незакінчені роботи (загалом понад 70 робіт). Цікавий також невеликий стенд з особистими речами майстрині: фарби, саморобні пензлики і «сировину» для їх виготовлення - хутро, пір'їнки, крильця метеликів...

Адреса музею: Київська обл., м. Яготин, вул. Незалежності, 59.

У залі творчості Катерини Білокур