7 января -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

7 января

Хрещений Луїджі ФІОРОНІ (7 січня 1793, Рим - 1864, Рим) - італійський художник.

Великий вплив на майбутнього художника, як і на його сестер - Терезу і Генріетту, які також стали художницями, надав художник Доменіко дель Фрате, який жив в одному будинку з родиною Фіороні. За його рекомендацією Луїджі вступив до Академії Святого Луки, де під час навчання, протягом трьох років - у 1814, 1815 і 1816, отримував нагороди на академічних конкурсах. 1821 року Фіороні брав участь у конкурсі на Премію Канови з картиною «Утримання Сципіона», посів перше місце і отримав грант на продовження навчання в розмірі 60 золотих.

Луїджі вирішив присвятити себе жанровим картинам, портретам і міським видам. У картинах Фіоріні критики відзначали простоту і природність. Разом з іншими художниками Фіоріні брав участь в оформленні громадських будівель і вілл. Так для Єгипетського залу на віллі «Казино Нобіле» Луїджі виконав чотири розписи в техніці фрески на сюжети історії про Антонія і Клеопатру. 1836 року Фіороні став художнім керівником Товариства любителів і цінителів красного мистецтва.

«Вечірня сцена в римській остерії в Трініта деї Монті», 1830


Народився Франсуа ДЮМОН (7 січня 1751, Люневіль - 27 серпня 1831, Париж) - французький художник, майстер мініатюри. Придворний живописець королів Людовика XVI, Людовика XVIII, Карла X і королеви Марії-Антуанетти.

Початкові знання з живопису Ф. Дюмон отримав в своєму рідному місті у скульптора Матіса, а потім - в Нансі, у Жирарде. У віці 17 років молодий художник їде в Париж, де скоро досягає успіху як майстер-мініатюрист. 1786 року він стає придворним живописцем королеви Марії-Антуанетти. У тому ж році Франсуа Дюмон відвідує Рим, а від 1788 року стає членом Королівської академії мистецтв.

У період від 1789 і до 1832 року Ф. Дюмон виставляє регулярно свої твори в Паризьких салонах. Незважаючи на те, що Франсуа Дюмон, мабуть, не займався викладацькою діяльністю, художники-мініатюристи Тоні Дюмон і Луї Александр були відомі як його учні. Велике зібрання робіт Ф. Дюмона зберігається в графічному відділі Лувру.

«Портрет Марі-Александра Женена», 1791


Народився Моріц Даніель ОППЕНГЕЙМ (7 січня 1800, Ханау, Гессен-Кассель - 26 лютого 1882, Франкфурт-на-Майні) - німецький живописець єврейського походження.

У дитинстві отримав як традиційну релігійну, так і світську освіту: вивчав Тору, бував з матір'ю і в театрі. Навчався в гімназії. Вступив в мюнхенську Академію мистецтв у віці сімнадцяти років. Був деякий час слухачем Національної вищої школи красних мистецтв у Парижі.

1821 року переїхав до Риму, де під впливом школи назарейців почав писати картини на сюжети з Біблії. Не менш значним був вплив скульптора Бертеля Торвальдсена. У 1824 році Оппенгейм взяв участь у конкурсі малюнків Академії Святого Луки в Римі і виграв перший приз, але був позбавлений його через єврейське походження. Подорожуючи по Італії, Оппенгейм познайомився з Карлом фон Ротшильдом, який високо оцінив талант художника і замовив йому кілька портретів. Художник настільки став близький до родини Ротшильдів, що його називали «художником Ротшильдів».

Його картини поєднували елементи академізму і романтизму. Кращими роботами Оппенгейма вважаються його портрети. Оппенгейм створив близько 20 картин на теми єврейського життя, репродукції яких увійшли до альбому «Картини єврейської сімейного життя минулих часів» (1865). За клопотанням І. В. Ґете великий герцог Карл Август Веймарський дарував художнику звання почесного професора. Всього було відомо понад 700 робіт художника, з яких збереглася лише частина, багато було знищено в період фашизму.

Автопортрет. 1814-1818. Єврейський музей в Нью-Йорку «Портрет Генріха Гейне», 1831


Народився Альберт БІРШТАДТ (7 січня 1830, Золінген, Німеччина - 18 лютого 1902, Нью-Йорк) - один з найбільш відомих американських пейзажистів XIX століття, представник дюссельдорфської художньої школи.

Виріс в Америці. Як прихильник неоромантизму, зображував на своїх картинах Дикий Захід і індіанців. Належав також до Школі річки Гудзон. Багато подорожував, в тому числі по Скелястих горах, де першим підкорив кілька вершин. У своїх пейзажах Бірштадт вміло використовував ефект гри світла і тіні. Набув великої популярності, одна з його картин була продана за 25000 доларів. Пізніше, однак, втратив своє реноме, виготовляючи низькоякісні копії своїх відомих робіт.

«Олень на заході сонця»


Народився Паскаль Адольф Жан ДАНЬЯН-БУВРЕ (7 січня 1852, Париж - 3 липня 1929, Кенсе) - французький художник-реаліст.

Син паризького кравця. Від 1869 року навчався живопису в студії художника Александра Кабанеля і в школі красних мистецтв у Парижі під керівництвом Жана-Леона Жерома. Від 1875 року брав участь в низці виставок. 1880 року був нагороджений медаллю першого класу за картину «An Accident», у 1885 році - Почесною медаллю за полотно «Horses at the Watering Trough». Паскаль Даньян-Бувре був, поряд з великим Жюлем Бретоном, одним з перших французьких художників, що зобразили селянський побут в дусі натуралізму. Його творчість представлена також портретами і полотнами на релігійні теми. 1891 року Паскаль Даньян-Бувре був удостоєний звання офіцера ордена Почесного легіону, а в 1900 році - обраний в члени Інституту Франції.

«Хлопчик з шарманкою»


Народився Ювеналій Дмитрович КОРОВІН (7 січня 1914, Єкатеринбург - 16 лютого 1991) - радянський художник, книжковий ілюстратор російської класики і дитячої літератури. Заслужений художник РСФСР.

Закінчив Московський інститут образотворчих мистецтв (графічний факультет). Серед його вчителів В. А. Фаворський, К. М. Істомін, М. С. Родіонов, П. Я. Павлінов. Учасник радянсько-німецької війни, служив креслярем в 7-й армії на Карельському фронті. Член Спілки художників СРСР від 1946 року.

Працював у різних техніках: станкового живопису, естампу, рисунку, літографії. Автор великої серії естампів і малюнків, присвячених радянському цирку, відзначеною золотою медаллю на виставці в Лейпцигу восени 1959 р. Для його ілюстрацій характерне використання акварелі. Персональні виставки проходили в Москві (1962, 1999, 2003). Роботи художника знаходяться в Третьяковській галереї, в багатьох регіональних музеях.

«Ювеналій Коровін». Малюнок А. М. Каневського Ілюстрація до «Ревізора» М. В. Гоголя


Народився Єжи (Юрій) НОВОСЕЛЬСЬКИЙ (7 січня 1923, Краків — 21 лютого 2011, Краків) — польський художник українського походження, іконописець, графік, сценограф, теоретик мистецтва, православний теолог. Удостоєний звання Doctor honoris causa Львівської академії мистецтв у 2008 році.

Народився у Кракові у лемківській сім'ї греко-католицького віросповідання. Ще в дитинстві познайомився у Львові з української іконописом. У 1940 році Новосельський почав навчання в краківській школі художніх ремесел. У 1942-43 році Новосельський був послушником-іконописцем в лаврі під Львовом. Після війни закінчив Краківську академію мистецтв, де пізніше довгий час був професором. Писав багато, в різних стилях, від абстрактних композицій до ікон, в т.ч. картини з мирськими сюжетами: жіночими персонажами, гімнастками, плавчихами, а також і натюрморти.

Уже в 1950-х роках Новосельський займався настінним живописом у багатьох католицьких і греко-католицьких храмах. Поступово він залишив світське тематику і зайнявся виключно іконописом. Почав вивчати православне богослов'я і прийняв православне віросповідання.


Створив власний неповторний художній стиль. Новосельський поєднував у своєму малярстві дві філософії - західну і східну, дві культури - польську та українську. Попри те, що він був сучасним художником, проте був заглибленим у візантійську традицію. Єжи вважав себе людиною поза національності, його справжньою батьківщиною стало православ'я. «Я - польський художник, який духовно народився в Почаївській лаврі на Волині».

Через звинувачення в неканонічності нищили його поліхромії та викидали ікони з костелів і церков. Зокрема, голубий іконостас з Орішкова на Підляшші, який був усунений з церкви, а тепер депонований у православній церкві у Кракові.

Іконостас в м. Гурово-Ілавецьке (Вармінсько-Мазурське воєводство)


Народився Микола Тихонович АНИСИМОВ (7 січня 1935, с. Соловйовка, нині Бєлгородська обл., РФ) – художник-монументаліст з м.Кременчук. Заслужений художник України (2016).

Закінчив Харківський художньо-промисловий інститут (1969, вчився у Л. Чернова, Б. Косарева). У 1969–74 – викладач цього інституту; від 1974 – художник монументально-декоративного мистецтва у м. Кременчук. Учасник українських та зарубіжних виставок Член Спілки художників від 1986. Техніка виконання – холодна або гаряча енкаустика. Вітражі виконані переважно за класичною технологією на свинцевій протяжці, характеризуються складною динамічною композицією і м’якою багатою палітрою. Живописні твори мають стриману колористичну гаму, приваблюють простотою і ясністю композиції. Для портрета характерна внутрішня динаміка та психологічна глибина образу.

«Натюрморт з червоними яблуками»,1994


Народився Віктор Петрович БИСТРЯКОВ (7 січня 1943, м. Ніколаєвськ-на-Амурі Хабаровського краю, РФ) – графік і живописець. Педагог, професор. Заслужений діяч мистецтв України (1990).

Навчався у Республіканській художній школі ім. Т. Г. Шевченка (1959–1963), на графічному факультеті КДХІ у навчально-творчій майстерні плаката (педагоги Т. Лящук, С. Грош). Член Національної спілки художників України від 1974. Педагогічну роботу в НАОМА розпочав у 1973 році на кафедрі рисунка, з 1991 – доцент, з 1993 – професор. У 1991–1994 був деканом графічного та скульптурного факультетів, з 2009 – завідувач кафедри рисунка.

Працює у галузі станкової графіки, плакату та живопису. Його індивідуальна манера вирізняється образною, постійно оновлюваною і збагачуваною мовою. Осн. жанри – плакат, рисунок і станк. живопис. Творчості Бистрякова притаманні фігуративне начало з тяжінням до реалістичної манери письма, яскравість кольорової гами. У плакатах Б. переважає культурологічна («Рафаель Санті», 1970; «Григорій Сковорода», 1972) і українська патріотично-публіцистична тематика («Любіть Україну», «26. 04. 86 р. Чорнобиль», 1989; «Знай і вивчай історію свого народу», 1990). Від 1981 учасник багатьох виставок у Києві, Львові, Івано-Франківську, Тернополі, зокрема у 1995–1997 та 2003 – персональні виставки у Київському музеї російського мистецтва, у 1999 – у Національному музеї Т. Г. Шевченка; 2004 – персональна виставка у Монако (Монте-Карло), живопис; 2012 – персональна виставка "Екороздуми", графіка (музей НАОМА, Київ).

Із серії «і впала на землю Зоря…». «Плач Єремії». Папір, авторська техніка 2013