5 мая -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

5 мая

Якоб Віллемс ДЕЛФТ I або Якоб Віллемс Делфтський Старший (1540/1545, Гауда, Південна Голландія - 5 травня 1601, Делфт) - нідерландський художник, один з провідних портретистів Північного Відродження, гравер, що жив і творив у Делфті в кінці XVI століття.

Якоб Віллемс Делфт був засновником відомої голландської сім'ї художників. Походив з Гауда і, ймовірно, навчався у Антоні ван Монтфорта в Делфті, де в 1575 році молодий художник був прийнятий в гільдію Святого Луки, а через сім років отримав статус громадянина міста. Батько трьох синів, які стали відомими художниками: Корнеліса Якоба, Рохуса і Якоба Віллемса II або Молодшого. На сьогодні відомо лише декілька його картин, всі роботи відносяться до періоду 1580-1593 рр. Писав також групові портрети.

Автопортрет художника в колі сім'ї (бл. 1590) Портрет князя Йоганна Моріца Нассау-Зігенского, фельдмаршала Сполучених провінцій, прозваного «бразиліянцем»


Родился Джордж ИННЕСС (5 мая 1825, Нью-Йорк — 3 августа 1894, Шотландия) — американский художник-пейзажист, крупный представитель тонализма.

Сын фермера, был пятым из тринадцати детей. Отец вначале сопротивлялся художественным устремлениям сына вплоть до того, что заставил его заниматься торговлей, но, в конце концов, уступил, — и мальчик поступил в нью-йоркскую мастерскую по гравированию географических карт. Большие изменения в его творчестве происходят под влиянием знакомства с европейским искусством — с конца 40-х годов Иннесс регулярно ездит в Европу, подолгу живёт в Риме, посещает Париж и Лондон. На его работы оказали влияние мастера школы реки Гудзон и европейские художники Барбизонской школы.

Истинный расцвет дарования Иннесса приходится на 60—70-е годы XIX века. В это время его пейзажи теряют мелочную выписанность, свойственную прежним работам, формы обобщаются и монументализируются, и вместе с тем пейзажи становятся более естественными. В поздний период творчества Иннесса в его произведениях возникают нотки трагического звучания, в них появляется пессимистический взгляд на мир. Сумеречные и пасмурные пейзажи художника, наполненные меланхолическим лиризмом, приобретают символическое значение. Одна из работ живописца под названием «Долина тени Смерти» вдохновляет его современника, гениального поэта Уолта Уитмена на создание стихотворения, озаглавленного «Долина Смерти».

После смерти имя Джорджа Иннесса оказывается прочно забытым. «Новое открытие Америки», начавшееся в XX веке и приведшее к основательной переоценке ценностей, возродило интерес к творчеству живописца. Художник занял принадлежащее ему по праву место в истории изобразительного искусства Соединенных Штатов Америки.

«Старый вяз в Мидфилде»


Ніко ПІРОСМАНІ (справжнє ім'я Микола/Нікола Асланович Піросманашвілі, 1862, Кахетія - 5 травня 1918, Тбілісі) - всесвітньо відомий грузинський художник XX століття, самоук, представник примітивізму.

Піросманашвілі народився десь у 1862 році в кахетинському селі Мірзаані, в сім'ї бідного селянина. Перші живописні навички отримав у художників-мандрівників, які розписували вивіски крамничок і духанів. Переселившись у Тифліс, Ніко в середині 1880-х років разом з художником Гіго Зазіашвілі, також самоучкою, відкрив в Тифлісі майстерню декоративного розпису, але без успіху. У 1890-1894 працював кондуктором на залізниці, потім тримав молочну лавку. Але служба не приваблювала його, і незабаром він стає бездомним бродячим художником, якого власники тифліських духанів запрошували писати для них вивіски. Ці бляшані вивіски - справжні натюрморти з глечиками, бурдюками, грузинським хлібом, шашликом, зеленню. Іноді художник доповнював їх написами на кшталт «Хай живе гостинна людина!».

«Вивіска пивної Закатала», Державний Музей мистецтв Грузії, Тбілісі

Серед оточення Піросманішвілі мав стійку репутацію психічно неврівноваженої людини, з якою важко мати справи. За свідченнями, що збереглися, Піросмані стверджував, що здатний бачити святих наяву, а його пензель «малює сам».

Свої картини Піросмані писав на білій та чорній клейонці, залишаючи в окремих місцях незафарбовані шматки. Його герої - селяни, ремісники, торговці, князі, священики. Він любив зображати бенкети, на яких люди веселяться і забувають свої біди. У портретах Піросмані перед глядачем проходять різноманітні типи старого Тбілісі, в яких художник помітив і виявив найхарактерніше. Особливе місце займали на картинах Піросмані різні звірі, зазвичай по-людськи сумні, розумні і добрі («Жираф», «Великодній баранчик», «Поранений олень»).

Піросмані до 1912 року не мав ніяких контактів з представниками художнього світу Тбілісі. Він жив у повній убогості, ночував у підвалах. Влітку 1912 року творчість Піросмані помітили і почали пропагувати футуристи, близькі до кола Михайла Ларіонова - брати поет Ілля і художник Кирило Зданевичі. 5 травня 1916 року в майстерні Кирила Зданевича в Тифлісі пройшла одноденна виставка творів Піросмані.

«Друзі Бегоса» (1910-ті роки), Державний музей мистецтва народів Сходу, Москва

Ніко Піросмані помер в Тифлісі 5 травня 1918 роки від голоду і хвороб. Місцезнаходження його могили невідомо. З більш ніж двох тисяч робіт Піросмані збереглося не більше трьохсот. Не вціліло жодного його стінного розпису - після революції всі вони були збиті або загинули разом з будинками. З численних вивісок, які він писав для духанів, у важкі зими робили пічні труби.

Картини Піросмані приваблюють вродженим почуттям композиції, кольору і поєднань фарб, стриманістю тонів. Вони сповнені внутрішньої зосередженості і навіть урочистості. Мистецтво Піросмані, добре, ніжне, глибоко правдиве, розкриває життя Грузії в її багатоликій різноманітності, підкорює своєю безпосередністю і мистецькою самобутністю. Більшість творів художника зберігається в Тбілісі, в Державному музеї мистецтв Грузії.

«Рибалка»


Родился Хальфдан ЭГЕДИУС (5 мая 1877, Драммен – 2 февраля 1899, Кристиания, теперь - Осло) — норвежский художник-символист и иллюстратор.

Иллюстрация к Саге об Олафе Святом. Смерть Олафа

Хальфан Эгедиус начал рисовать в возрасте 5 лет. С 9 лет посещал в художественной школе класс Кнуда Бергслина (с 1886 по 1889 год). С 1891 года по 1892 год учился живописи в Кристиании, а затем в Копенгагене. В возрасте 15 лет написал замечательные пейзажи Телемарка. Прославился также созданными в последние два года жизни иллюстрациями к сагам Хеймскринглы, в манере Вереншёлля. Умер в возрасте 21 год.

«Летний вечер» (1893)


Народився Франц НЬОЛЬКЕН (5 травня 1884, Гамбург - 4 листопада 1918, Ла-Капель, Ена, Франція) - німецький художник-експресіоніст.

У 1900 році Франц вступив у художню школу Зібеліста, який крім академічної підготовки вчив своїх студентів писати на пленері. У 1903 році Ньолькен став членом гамбурзької групи художників «Клуб 1897 року». У 1905 році юнак познайомився з творчістю Мунка і Нольде, подружився з колекціонером Ернстом Румпом, який став його покровителем і пізніше навіть підтримував матеріально.

У 1908 році за пропозицією художника Карла ШмідтаРотлуфа Ньолькен став членом дрезденського об'єднання художників "Міст" (Brücke) і в 1909 і 1910 роках брав участь у виставках цього об'єднання.

У березні 1909 року Ньолькен відправився в Париж, де вступив у засновану взимку 1907 року Академію Матісса. У 1912 році Франц став викладати в гамбурзькій Школі живопису Герди Коппель. Під час Першої світової війни в 1917 році Франц був покликаний на військову службу і незадовго до закінчення війни загинув в містечку Ла-Капель у Франції.

«Автопортрет», 1915 «Година для читання»


Начались Летние Олимпийские игры 1912 года в Стокгольме (Швеция), на которых впервые прошел конкурс искусств. Конкурсы искусств на Олимпийских играх проходили с 1912 по 1948 год.

Впервые в практике проведения современных Олимпийских игр по инициативе барона Пьера де Кубертена в программу V Олимпиады были включены конкурсы искусств. Все заявки на олимпийский конкурс должны были вдохновляться спортом и быть оригинальными, до Олимпийских игр их не разрешалось где-либо заранее обнародовать. Как и в спортивных состязаниях, в художественных конкурсах предусматривались награды золотыми, серебряными и бронзовыми медалями (по результатам Олимпиады медали «за искусство» не суммировались с медалями «за спорт»). Сам инициатор идеи художественных соревнований участвовал в номинации «Литература» под псевдонимом. Его «Ода спорту» была отмечена золотой медалью.

Медаль Олимпиады 1912 года

В различные годы на Олимпиадах в конкурсе искусств медали вручались в различных номинациях: Архитектура (также номинация Градостроительство), Литература (Драма, Лирика, Эпос), Музыка (оркестровая и инструментальная музыка, сольное и хоровое пение), Скульптура (Статуя, Рельеф, Медали). Общая категория Живопись была разделена в 1928 году на три подгруппы: рисунок, графический дизайн и живопись. Впоследствии в программу вносились изменения. В 1932 году художники соревновались по категориям: картины, рисунки и акварели, гравюры. В 1936 году в программу добавили рекламную графику. В 1948 году, когда художественные конкурсы проводились на Олимпиаде последний раз, в программу включили печатную графику и офорт.

Примечательным стало участие в VIII летних Олимпийских играх 1924 года трёх художников из Советского Союза, в то время как на официальном уровне СССР игнорировал Олимпийские игры, считая их «буржуазным» мероприятием.

На конгрессе МОК в 1949 году обсуждался доклад, согласно которому практически все участники художественных конкурсов были профессионалами, занимающимися искусством за деньги, что не соответствовало любительскому статусу Олимпиад. Поэтому соревнования решено было заменить на выставки без наград и медалей. Это вызвало ожесточенные дебаты в рамках МОК.

В истории Олимпийских игр только два участника были призёрами как спортивных, так и художественных соревнований. Это американский стрелок и скульптор Уолтер Уайнэнс (годы жизни 1852—1920), а также венгерский пловец и архитектор Альфред Хайош (годы жизни 1878—1955).

Только один участник — художник из Люксембурга Жан Якоби дважды был награждён золотой медалью — за живописные работы в 1924 году в Париже и за рисунок в 1928 году в Амстердаме.

Пьер де Кубертен, организатор Олимпийских игр,
золотой медалист в номинации Литература
Жан Якоби. «Барьеристы»


Народився Микола Якович ЛЕБІДЬ (5 травня 1936, хут. Кустин Зноб-Новгородського р-ну (тепер с. Кустине Середино-Будський район) Сумської області) – заслужений художник України (з 1992 р.). Професор.

Закінчив Ленінградське вище художньо-промислове училище ім. В. Мухіної (1963). Працював художником-конструктором Інституту “Укрдіпромеблі” й Інституту технічної естетики у Києві (1964–1967), головним художником Укрторгреклами (1966–1973), член СХУ (з 1967). З 1980-х рр. Микола Якович займається також проектуванням середовища. Це, зокрема, комплексне оформлення соціально-культурного комплексу України на Всесвітньому фестивалі молоді у Москві (1984), малі архітектурні форми та краєзнавчий музей райцентру Варва на Чернігівщині (1986–1990), проект і реалізація меморіалу “Захисники Батьківщини” у селищі Борова на Київщині (1987), центральний парк у слобожанському місті Бєлгород (РФ, 1988), українсько-російський ресторан у м. Дубай (ОАЕ, 1996) тощо.

Та головною сферою діяльності М. Лебедя є прикладна графіка. Став автором знаків усіх 3-х ступенів ордена “За мужність” і ще близько 20-ти відомчих нагород. Микола Якович передає свою майстерність студентам Інституту дизайну інтер'єрів і ландшафту Академії керівних кадрів культури і мистецтва. Останнім часом він усе більше показує на виставках акварельні пейзажі, що належать до найкращих зразків, створених у цій техніці сучасними митцями.

«Пора цвітіння», 1966.Ліногравюра


Народився Олександр Васильович ОЛЬХОВ (5 травня 1956, с. Коньково, Донецька обл.) – український живописець. Заслужений художник України (2013).

У 1975 році закінчив Луганське художнє училище, у 1975-1981 роках навчався у Київському художньому інституті, у майстерні народного художника СРСР, професора Віктора Пузиркова. З 1980 року бере участь у виставках. О. В. Ольхов – член Національної спілки художників України (1988). Його роботи представлені у Державному музеї Т.Шевченка в місті Каневі, Луганському краєзнавчому музеї, приватних колекціях України, Росії, Канади, США, Англії, Німеччини. Художник живе і працює в Києві. У 2011 році став лауреатом художньої премії імені Сергія Шишка в галузі образотворчого мистецтва. Працюючи в галузі фігуративного мистецтва, Ольхов органічно поєднує у своїй творчості елементи імпресіонізму і неопримітивізму

«Венеція»


5 травня 2010 року на аукціоні Christie's за 106 482 500 доларів (включно з преміальними аукціоністів) невідомому колекціонерові була продана картина Пабло Пікассо «Оголена, зелене листя і бюст» . На той момент це була рекордна сума для відкритого продажу.

Картина вважається одним з найбільш значущих творів Пікассо. Полотно розміром 162 х 130 см до цього було частиною знаменитої колекції американського підприємця Сідні Ф. Броуді. Попереднім власником картини був нью-йоркський дилер Поль Розенберг, який купив її у самого художника в 1936-му році.

«Оголена, зелене листя і бюст» - одна із серії сюрреалістичних картин 1932 року, що зображали молоду кохану Пікассо Марі-Терез Вальтер. Спляча Марі-Терез зображена поряд з бюстом, який Пікассо виліпив з неї ж. Ці роботи були створені художником потай від дружини, Ольги Хохлової - танцівниці російсько-українського походження, за три роки до їх розриву, що стався після народження дочки Марі-Терез і Пікассо.

Фото Пікассо на тлі картини Пабло Пікассо. «Оголена, зелене листя і бюст», 1932