5 января -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

5 января

Народився Анн-Луї ЖИРОДЕ-ТРІОЗОН (5 січня 1767, Монтаржі, Франція - 9 грудня 1824, Париж) - французький історичний живописець, портретист, малювальник літографій і письменник.

Учень Луї Давида, на початку художньої діяльності захоплювався грецькою міфологією, і серед класицизму, що панував на той час у французькому мистецтві, став провісником романтизму, який незабаром прийшов на зміну.

Отримавши в 1789 році велику премію за картину «Сини Якова впізнають свого брата Йосипа», він провів 5 років в Римі, звідки був присланий їм в Париж «Ендіміон» (знаходиться в Луврі) - твір дещо сентиментальний і манірний, але, незважаючи на це , зустрінутий, як якась новинка, схваленням публіки і художньої критики.

Після 1810 року з-під пензля Жироде-Тріозона вийшло дуже мало картин - він займався переважно малюванням ілюстрацій до творів Анакреона, Сафо, Вергілія, Расіна та інших поетів. Пробуючи свої сили на літературній ниві, він склав поему про живопис, написав кілька міркувань про цю галузь мистецтва і вправлявся в перекладах давньогрецьких поетів і в наслідуванні їм.

Автопортрет, 1790 «Тіні французьких генералів, яких зустрічає в Єлисейських полях Оссіан». 1801. Версаль. Музей історії Франції


Народився Адріанус ван ГААНЕН (5 січня 1812, Остергоут, південна Голландія - 13 серпня 1894, Бад Аусзее) - голландський художник, відомий більше під ім'ям Ремі ван Ган.

Після вивчення торгової справи у свого батька він вступив до Академії мистецтв в Утрехті. Потім переїхав 1837 року з Нідерландів до Австрії, де він брав активну участь у мистецькому житті Відня. Відвідав майже всі країни Європи; особливо ж подовгу жив він у Франкфурті-на-Майні, Лондоні і С.-Петербурзі. Був членом кількох товариств і академій, і з 1851 р - почесним вільним общником Петербурзької академії. Численні пейзажі Гаанена, писані або олійними фарбами, або аквареллю, зображують переважно види лісу або мотиви зимової природи. Крім живопису, цей художник займався гравіюванням і створив 30-40 оригінальних офортів ландшафтного змісту. Художниками стали також його старший брат Георг і молодша сестра Адріана.Народився Михайло Олександрович АЛІСОВ (5 січня 1859, Харків - 15 червня 1933, Ялта) - відомий на початку ХХ століття український живописець-пейзажист, мариніст.

Початкову художню освіту Алісов отримав у харківській приватній школі малювання і живопису М.Д. Раєвської-Іванової. У 1887-1889 роках навчався в Петербурзі в Академії мистецтв у проф.Ю.Ю. Клевера. Потім працював у Феодосії в майстерні І. К. Айвазовського, був його учнем. У 1900, 1902, 1903 роках персональні виставки М.О.Алісова проходили в його рідному місті Харкові, причому на виставці 1900 року, приуроченої до 40-річчя художника, експонувалося 132 його картини. На початку XX століття Михайло Олександрович поселяється в Ялті. Тут 1914 року спільно з іншими художниками організовує Ялтинський художній гурток. Був також членом і експонентом Товариства південно-російських художників, Товариства харківських художників, Севастопольського художнього гуртка. У 1912 році Ялтинське товариство садівництва випустило серію його листівок "Флора Криму".

Картини художника сьогодні можна зустріти в художніх музеях міст, вельми далеких від Криму, хоча велика частина їх загублена. В останні роки ім'я М.О. Алісова вийшло із забуття і його роботи викликають інтерес любителів живопису.

«Морський берег»


Народився Пaбло ГАРГАЛЬО (5 січня 1881, Маелья - 28 грудня 1934, Реус) - іспанський скульптор і художник, близький до кубізму.

У 1888 році разом з сім'єю переїхав до Барселони. Навчався у Еусебі Арнау. У кафе «Чотири кота» познайомився з Пікассо, Хуліо Гонсалесом та іншими художниками. У 20 років Гаргальо вперше поїхав до Парижа, де познайомився з роботами Родена. Вплив французького генія помітно в ранніх роботах іспанського скульптора.

Але вже друга поїздка в Париж, в 1907 році, допомогла Пабло знайти власний стиль. Він одним з перших почав активно освоювати і комбінувати у скульптурі нові на той час матеріали: листову мідь, залізо, латунь і навіть картон. Гаргальо створював свої тривимірні скульптури з окремих плоских елементів. Його незвичайна техніка створює ілюзію додаткового обсягу тільки за рахунок гри світла і тіні. Мистецтвознавці зазначають ще одну відмінну рису стилю Гаргальо - мінімалізм.

«Великий проповідник», 1933. Музей Пабло Гаргальо, Сарагоса


Народився Олдржих БЛАЖІЧЕК (5 січня 1887, Славковіце, частина Нове-Мєсто-на-Мораві - 3 травня 1953, Прага) - чеський художник-пейзажист.

Народився у вкрай бідній сім'ї. Вивчився на маляра і відправився на заробітки в Прагу. Проявивши талант художника, вступає у Вищу школу прикладного мистецтва, де навчався у професорів Дітеті і Машки. Через чотири роки перейшов в Академію образотворчого мистецтва, яку закінчив під керівництвом Гануша Швайгера.

Як пейзажист зображував в першу чергу види чеської Височини. Також був відомий розписом церковних інтер'єрів (в тому числі собору Святого Віта). Професор Чеського технічного університету, де викладав від 1927 по 1948 рік.

Неодноразово виставляв свої картини - починаючи від 1913 року (виставка Спілки художників в Познані та Любляні). Найбільшим успіхом роботи О.Блажічека користувалися на виставках в Парижі і в США, організованої інститутом Карнегі.

«Сільський пейзаж»


Народився Ів ТАНГІ (5 січня 1900, Париж - 15 грудня 1955, Уотербері, Коннектикут, США) - французький і американський художник-сюрреаліст.

Народився в сім'ї відставного морського офіцера. Почав свою кар'єру моряком торгового флоту. Після закінчення Першої світової війни змінив безліч професій. Тангі ніколи не навчався живопису. Натхненний полотнами Кіріко в 1925 приєднався до руху сюрреалістів. У 1927 відкрив свою першу персональну виставку. У 1940 році разом зі своєю другою дружиною, американською художницею-сюрреалісткою Кей Сейдж, переїхав до США. У 1948 році Ів Тангі отримав громадянство США.

Основна тематика Іва Тангі - химерні пейзажі-«галюцинації». За допомогою традиційних прийомів (перспектива, чіткий малюнок, моделювання, світлотінь) художник створював свого роду ілюзіоністичні абстракції. Враження дитинства і юності Тангі, пов'язані з морем, зробили певний вплив на його творчість. Він використовував у своєму живопису форми амеб, морських і земноводних тварин, плавні лінії і обриси диму і хмар, пульсацій в воді і тремтяче світло.

«Перевтілення», 1942


Народилася Мару́ха МАЛЬО (5 січня 1902, Вівер, Луго в Галісії - 6 лютого 1995, Мадрид) - іспанська художниця.

Повне ім'я Ана Марія Гонсалес Мальо. 1922 року вступила до Королівської академії красних мистецтв у Мадриді, вчилася до 1926 року. Подружилася в Лоркой, Далі, Бунюелем, Марією Самбрано, Рафаелем Альберті. У 1927 році увійшла до групи художників і скульпторів, що складалася навколо Альберто Санчеса і Бенхаміна Паленсії. 1932 року по стипендії приїхала в Париж, де познайомилася з колом сюрреалістів (Бретон, Елюар, Магрітт, Макс Ернст, Міро, Кіріко), Пабло Нерудою. Повернувшись в Мадрид, займалася викладацькою діяльністю, захопилася керамікою. Виставлялася з сюрреалістами в Лондоні і Барселоні.

Громадянська війна застала її в Галісії, звідки вона перебралася до Португалії (більшість її керамічних робіт цього періоду загинули). Її подруга Габріела Містраль допомогла Мальо переїхати в Буенос-Айрес. Художниця жила між Уругваєм і Аргентиною, виставлялася в Парижі і Нью-Йорку. Після приходу до влади Перона (1943) Мальо переїхала в США, а звідти 1965 року повернулася до Іспанії. У 1990-ті роки була відзначена низкою національних премій.Народився Ніколя де СТАЛЬ (5 січня 1914, Санкт-Петербург - 16 березня 1955, Антіб, Франція) - французький художник російського походження.

Ніколя де Сталь (Микола Володимирович Гольштейн) був сином коменданта Петропавлівської фортеці, генерала російської армії, барона Володимира Шталь фон Гольштейна. У 1919 сім'я емігрувала до Польщі. Батьки Миколи незабаром померли, і хлопчик був усиновлений родиною бельгійських католиків. 1932 року вступив у Бельгійську королівську академію наук і мистецтв. Молодий чоловік мав широкий кругозір, багато подорожував, жив у Франції, Марокко, Алжирі, Іспанії, Італії. 1936 року в Брюсселі відбулася перша виставка робіт Ніколя де Сталя, на якій він представив твори, близькі до традицій візантійського іконопису. У 1941 році Ніколя захопився експресивним абстракціонізмом, підготував кілька виставок, на початку 1950-х років він став відомим в Європі та США.

«Сена в Парижі»
«Узбережжя»

Несподівано для всіх 16 березня 1955 року Ніколя де Сталь скінчив життя самогубством, залишивши після себе більше 1000 полотен. У 2011 році, «Оголена, що лежить» Ніколя де Сталя, одна з його останніх картин, була продана на паризькому аукціоні більш ніж за 7 мільйонів євро.

«Оголена, що лежить», 1954


Народився Андрій Ілліч ПОТАПЕНКО (5 січня 1925, с. Дніпрово-Кам'янка на Дніпропетровщині – 1 липня 2011, Дніпропетровськ, нині – м.Дніпро) — відомий майстер пейзажу, заслужений художник України (1984).

Народився в селянській родині у селі Дніпрово-Кам'янка, малювати почав з дитинства. 1938 року вступив до Дніпропетровського художнього училища. Велике значення у творчій долі Андрія Потапенка мала зустріч з талановитими педагогами М. Паніним та Н. Погрібняком, які зуміли його захопленість малюванням перетворити в палку любов до мистецтва.

Андрій Потапенко належить до покоління художників, на формування особистості та характер творчості яких вплинула Друга світова війна. 1943 року він пішов добровольцем на фронт, був поранений, знову повернувся в стрій і воював до кінця війни. Після 1945 року продовжив навчання в художньому училищі, а по його закінченню працював кілька років в художньому музеї. А.Потапенко неодноразово брав участь у республіканських, обласних, всесоюзних виставках, мав численні персональні виставки (Дніпропетровськ, Київ, Запоріжжя).

«Велосипедисти на трасі»

У 50-ті роки художник багато поїздив по Україні, Білорусі, Кавказі, двічі побував у Казахстані в місцях заслання Тараса Шевченка. Ці роки були часом визрівання таланту художника, сприяли формуванню його як майстра. Творчий пошук Андрія Потапенка відбувався у напрямку більшого узагальнення пластики, посилення живописної та композиційної експресії. Ретельне вимальовування деталей у ранніх творах поступово змінюється більш вільною широкою манерою письма. Пейзажі художник часто пише прямо з натури. Він намагається донести до глядача різнобарв'я природи в усіх її нескінченних проявах. Часто пейзажі А. Потапенка переростають межі жанру, стають сюжетними творами, такі як «Завжди на сторожі», «Хліба над Дніпром», «Висоти Мітридата» та інші.

«Останній сніг»


Народився Євген Олександрович КАРЦИГА́НОВ (5 січня 1932, м. Керч, Крим - 21 серпня 2016, там само) – графік і живописець. Заслужений художник України (1990). Жив і працював у Керчі.

Закінчив Сімферопольське художнє училище ім. М.С.Самокиша у 1959 році. Працював 1948–50 плакатистом Керченського судноремонтного заводу; від 1959 – у Керченському цеху Кримського художньо-виробничого комбінату. Член Національної спілки художників України від 1960, один з організаторів Керченської організації НСХУ, очолював її в 1993-2000 рр. Учасник обласних, республіканських, всесоюзних мистецьких виставок від 1960. Персональні – у Баку (1967), Керчі (1970), Сімферополі (1970, 1974), Москві (1973). Основна галузь – станкова графіка; техніки – акварель, темпера; жанр – пейзаж. Чіткі плани, узагальненість форми та кольору, строгість палітри надають творам Карциганова романтичного характеру.

«Керч. Спекотний вечір», 2004


Народився Хорхе КАМАЧО (5 січня 1934, Гавана - 30 березня 2011, Париж) - кубинський і французький живописець і графік, близький до сюрреалізму.

Самоук, звернувся до живопису на початку 1950-х років. Перша персональна виставка відбулася в Гавані в 1955. У 1959 переїхав до Парижа, в 1961 році познайомився з А. Бретоном, увійшов в коло сюрреалістів. Сюрреалістичний живопис і графіка Хорхе Камачо, на яку, за його власними словами, справили вплив Р. Тамайо, Ж. Міро, І. Тангі, Ф. Бекон, В. Лам, активно використовує символіку латиноамериканських архаїчних ритуалів.Народився Віктор Миколайович ГО́НТАРОВ (5 січня 1943, село Сотницький Козачок Золочівського району Харківської області — 7 липня 2009, Харків) — український живописець. Заслужений художник України (1995). Академік Академії мистецтв України. Лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка (2009).

Закінчив училища: Харківське художнє (1963; викл. Ю. Стаханов) і Ленінградське вище художньо-промислове ім. В.Мухіної (1972; викл. А. Казанцев, Г. Рубльов). Від 1973 (з перервою) працював у Харківському художньо-промисловому інституті (нині Академія дизайну та мистецтв): керівник майстерні історичного живопису, від 2003 – професор. Персональні виставки відбулися у Харкові (1981, 2000–02, 2005), Мальмьо (Швеція, 1990), Нюрнберзі (1993, 1997), Торонто (1998), Сан-Франциско (1999), Києві (2006). Оформив інтер’єри низки громадських та житлових приміщень.

З циклу «Мій Гоголь»

У станковому живопису Гонтарова виокремилися три напрями: пейзажі Харківщини, в яких відображено перехідні стани природи; полотна на пісенно-міфологічні сюжети Слобожанщини; картини на тему побуту й життя сучасних селян, зокрема літніх жінок (у них розкрито простоту образу, єдність із природою). У творчому доробку Гонтарова є метафоричні й драматичні за змістом, з іронічно-гротесковим підтекстом роботи на теми історичної минувшини й радянських часів. За творчістю М. Гоголя створив графічний (кін. 1970-х рр.) та живописний цикли, де відображено парадоксальність і фантастичность образу письменника.

«Я художник невеликого куточка землі на Харківщині. Думаю, що художник може вийти на світовий рівень, виходячи з конкретної точки на землі. Це моє глибоке переконання. Ось звідси я і беру сили для життя, для роботи», - Віктор Гонтаров.

«Баба з відрами», 2002