31 августа -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

31 августа

Маттіас ГРЮНЕВАЛЬД (Готгарт Нітгарт) (нар. 1470 або 1475, Вюрцбург — 31 серпня 1528, Галле) — німецький живописець, майстер епохи Відродження.

Працював при дворі Майнцських архієпископів і курфюрстів (1508–1525). 2002 року були опубліковані результати дослідження мистецтвознавця Карла Арндта, за якими художник носив ім'я Готгарт і прізвище Нітгарт. На це вказує і його монограма «MGN» (Mathis Gothart Nithart). Ім'ям Матіас Грюневальд, з яким Готгарт Нітгарт увійшов у всесвітню історію мистецтва, художник зобов'язаний своєму першому біографу Йоахиму фон Зандрарту, який, очевидно, сплутав Готгарта Нітгарта з іншим художником, що працював на рубежі XIV–XV ст. в місті Зелігенштадт недалеко від Франкфурта.

До нашого часу дійшло мало робіт Грюневальда — всього одинадцять творів, з яких одні є багатостулковими вівтарями, інші — збережені фрагменти вівтарних композицій і окремі картини. Ізенгеймський вівтар — головний і найвідоміший твір художника і шедевр німецького живопису, нині зберігається в музеї Унтерлінден на території домініканського монастиря в ельзаському місті Кольмар, тепер Франція. Ізенгеймський вівтар має стулчасту будову, тобто є вівтарем-складнем, і складається з основної частини — короба і двох пар рухомих живописних стулок, можливі три варіанти розгортки (конфігурації) вівтаря. На першій (зовнішній) розгортці зображена сцена розп'яття Христа — «Голгофа».

Євангеліст Іоанн Богослов
(раніше малюнок вважався автопортретом художника)
Ізенгеймський вівтар. 1512-1516. Музей Унтерлінден. Кольмар


Народився Гаетано ГАНДОЛЬФІ (31 серпня 1734, Сан-Маттео-делла-Деціма поблизу Болоньї - 20 червня 1802, Болонья) - італійський художник Болонської школи живопису.

Гаетано народився в родині художників, брат - художник Убальдо Гандольфі. Навчався в Академії Клементина де Болонья, де його вчителями були Феліче Тореллі та Ерколе Леллем. Навчаючись в академії, отримав кілька нагород за рисунок і скульптуру. Сильний вплив на творчість художника надав Джованні Баттіста Тьєполо.

«Автопортрет», 1763 «Олександр і Діоген»


Народився Рауль ЮБАК (31 серпня 1910, Мальмеді, Бельгія - 24 березня 1985, Д'єдонне, Франція) - французький живописець, графік, фотохудожник «нової Паризької школи».

Починаючи з 1927 року виходив пішки всю Європу, від 1929 жив у Франції, на початку 1930-х познайомився з паризькими сюрреалістами, відвідував їх майстерні на Монпарнасі. Потім навчався малюнку і фотографії в Школі прикладних мистецтв у Кельні, подорожував по Далмації, де вперше почав працювати з фотографіями каміння. У цей період відійшов від живопису, багато експериментував з фотозображенням, працював зі «знайденими предметами». У 1936-1939 брав участь у групових акціях сюрреалістів.

Під час війни Юбак живе в Каркассоні, де зближується з Рене Магріттом, в Парижі і Брюсселі, де 1941 року в останній раз виставляє свої фотороботи (після 1945 Юбак більше не займається фотографією). За роки війни Юбак відходить від сюрреалізму, починає займатися малюнком, гравюрою, повертається до живопису. Надалі для робіт Юбака характерний граничний аскетизм як змісту, так виразних засобів, втеча від експресії, наполеглива серійність (цикли «Голови», «Лежачі», «Рілля», «Борозни», «Тіла», «Торси»). Юбак багато займається декоративним мистецтвом: йому належать церковні вітражі в Варанжевіль-сюр-Мер (1961, разом з Ж.Браком), в каплиці в Сен-Поль-де-Ванс (1967), мозаїчні роботи, гобелени.

«Зламаний ритм», 1972


Народився Васко ТАШКОВСЬКІ (31 серпня 1937, с. Нізополе біля Бітоли, Македонія) - відомий македонський художник-сюрреаліст.

У 1958 році він закінчив середню школу мистецтв у Скоп'є, в 1964 році - Академію прикладного мистецтва в Белграді. У період від 1966 по 1991 рік Васко працював дизайнером на македонському телебаченні. Крім робіт олійними фарбами він також працює в акварелі та графіці. Має 40 персональних виставок у країні та за кордоном. Васко Ташковські є членом Македонської Академії наук і мистецтв.

«Вогняний кінь»

Його твори об'єднані в серії - "Екологія", "Зодіак", "Скам'янілі тіні", "Енергія космосу", "Коріння і організми". Цикл картин з кіньми, які то розчиняються в повітрі, то перетворюються в дерева, завдяки широкому розповсюдженню в мережі, став одним з найвідоміших.

«Артефактійський хрест»