31 января -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

31 января

Народився Луї (Людовик) КАРАВАК (31 січня 1684, Марсель - 20 або 26 червня 1754, Санкт-Петербург) - французький художник, майстер портрета, придворний російський живописець.

Народився в гасконській сім'ї художника-декоратора, який спеціалізувався на розпису кораблів. У 1715 році в Парижі своїми портретами привернув увагу Лефорта, з яким уклав контракт про роботу в Росії на три роки: «працювати в службі царської величності три роки в живопису на маслі для історичних картин, портретів, баталій, лісів, дерев, квітів, звірів, також в найменшому суптільному живопису для портретів та історичних картин». У 1722 році він супроводжував Петра I в Астрахань, де написав його портрет.

При Анні Іоанівні був призначений «придворним першим мальовничої справи майстром», виконав її коронаційний портрет і брав участь в оформленні святкування коронації. Як гофмалер Каравак залишався і при Анні Леопольдівні, і при Єлизаветі Петрівні. Став автором офіційного «апробованого» зображення Єлизавети як нової імператриці.

Художник працював напружено і плідно, однак, від усієї різноманітної його діяльності до нас не дійшло майже нічого, за винятком портретів.

«Портрет імператриці Єлизавети Петрівни».
Державна Третьяковська галерея, Москва


Народився Юлій Юлійович КЛЕВЕР (31 січня 1850, Дерпт (зараз - Тарту, Естонія) - 24 грудня 1924, Ленінград) - російський художник німецького походження. Отримав визнання як пейзажист салонно-академічного толку. Академік Імператорської Академії Мистецтв (1878). Класний художник першого ступеня (1876). Професор (1881).

Юлій (при народженні Юліус) Клевер походив із німецького балтійського роду фон Клевер; його батько був магістром хімії і викладав у ветеринарному інституті в Дерпті. Юлій з дитинства виявляв схильність до малювання і в 1867 році, після закінчення Дерптської гімназії, почав вчитися в архітектурних (за наполяганням батька) класах Імператорської Академії Мистецтв, проте незабаром перевівся в пейзажний клас - навчався у С. М. Воробйова, потім - у М. К. Клодта, але в 1870 був виключений з Академії.

У 1874 році на стендах Товариства заохочення мистецтв він організував свою персональну виставку. Після того, як в 1876 році його картину «Березовий ліс» побажав придбати Олександр II, Клеверу, який не скінчив академічного курсу, було присвоєно звання класного художника першого ступеня, а в 1878 році за картину «Старий парк» він отримав звання академіка живопису. До кінця життя викладав в Академії Мистецтв і в Центральному училищі технічного рисування, де завідував кафедрою монументального живопису.

«Покинутий млин». 1890


Народилася Єлизавета Сергіївна КРУГЛИКОВА (31 січня 1865, Санкт-Петербург - 21 липня 1941, Ленінград) - російський художник, майстер гравюри і силуету, представниця модерну.

Дід майбутньої художниці сам був рисувальником і аматором, що робив силуети. Пізніше Кругликова буде теж прихильницею цієї техніки гравюри, значно розширивши її художні можливості. Від 1890 до 1895 року навчалася в Московському училищі живопису, скульптури та архітектури як вільний слухач. З 1895 по 1914 рік жила в Парижі, відвідувала студії А. Вітті і Ф. Колароссі. З 1909 по 1914 Кругликова викладала в академії «La Pallette» (курс «офорт»). Подорожувала по Греції, Італії, Франції, Іспанії. Від 1922 по 1929 рік викладала графіку в Академії мистецтв у Ленінграді.

Захоплювалась рідкісними і призабутими техніками гравюри — м'який лак, меццо-тинто, акватинта. Найбільш відомі її близькі по духу «Світу мистецтва» гостровиразні, іронічні силуети, створені в 1900-1910-х рр: портрети діячів культури, жанрові сценки.

«Автопортрет». 1910 «На виставці "Світ мистецтва" в Петрограді в 1916 р.»


Народився Карліс МІЕСНІЕКС (31 січня 1887, с. Яунпієбалга, Цесісський повіт - 25 жовтня 1977, Рига) - латиський художник. Народний художник Латвійської РСР.

Народився в селянській родині. Працював народним учителем, а 1910 року поїхав до Петербурга, щоб отримати художню освіту. Відвідував Школу товариства заохочення мистецтв, займаючись там у відомого художника А. О. Рилова. У 1911 році вступив в Училище технічного малювання барона Штігліца, де його вчителем був В. Є. Савінський, і в 1916 році отримав диплом художника-декоратора. Відслуживши один рік в Кексгольмському гвардійському полку, Міесніекс починає педагогічну діяльність, якою займався протягом усього життя: викладав малювання в середній школі, а з 1922 року - в Академії мистецтв у Ризі.

Самостійну творчу роботу Міесніекс почав у 1920 році, коли вперше брав участь у виставці, увійшовши до Об'єднання незалежних художників. Був членом груп, які дотримувалися принципів традиційного мистецтва: 1924 року вступив в товариство «Садарбс», пізніше перебував у Латвійському товаристві образотворчого мистецтва. Цікавлячись старим мистецтвом, Міесніекс віддавав перевагу майстрам Відродження.

Міесніекс працював в царині портрета, сюжетної картини, пейзажу. Його сюжетні картини несуть соціальний зміст. Однак пейзаж - основний жанр, в якому працював художник, оспівуючи природу Латвії, красу її полів і лісів, річок і озер.

«Хліб насущний». 1929


Народився Аркадій Олександрович ПЛАСТОВ (31 січня 1893, с.Прислоніха Симбірської губ. - 12 травня 1972, там само) - радянський живописець. Народний художник СРСР (1962). Лауреат Ленінської премії (1966) і Сталінської премії першого ступеня (1946). Дійсний член Академії мистецтв СРСР (1947).

Народився в селянській родині, його дід був іконописцем. Навчався в духовному училищі та семінарії в Симбірську, а в 1912 році вирішив отримати художню освіту і подався в Москву, де працював помічником в майстерні художника І. Машкова. Пізніше став учнем Імператорського Строгановського Центрального художньо-промислового училища в Москві, де навчався два роки на художньому, а потім на скульптурному відділеннях. Серед педагогів майбутнього художника були: скульптор С. М. Волнухін, живописці О. М. Корін, А. М. Васнецов, А. Ю. Архипов, О. С. Степанов, Л. О. Пастернак.

У 1917 році повернувся в рідне село, де почав займатися живописом, постійно працюючи з натури. Аркадій Пластов - «співак радянського селянства». Зазвичай художник брався за звичні і вічні для сільського побуту сюжети — випас худоби, доїння корів, вечеря трактористів, котрі і ставали назвами його картин. Як дійові особи в картинах Пластова виступають зазвичай його односельці.

В Ульяновську (Симбірську) в честь Аркадія Олександровича названий бульвар, на якому встановлено пам'ятник художнику, відкритий музей Пластова.

«Джерело». 1952. Національна галерея Вірменії


Народився Олександр Васильович ВЯТКІН (31 січня 1922, Сарапул, Удмуртія - 21 квітня 2012, Харків) - харківський живописець і графік, заслужений діяч мистецтв України.

У 1937-1941 навчався в Пермському ХУ у Михайла Семченка, учня Левітана, в 1946-1952 - в Харківському художньому інституті у О. Кокеля і П. Котова. Учасник Другої світової війни - пройшов від Києва до Берліна у складі полку нічних бомбардувальників, мав 39 бойових вильотів. Теми війни і авіації - одні з провідних в його творчості.

Учасник республіканських, всесоюзних і міжнародних художніх виставок з 1952, персональні виставки у Харкові (1964-1966, 1972, 1986), Сарапулі (1972), Іжевську (1972), Херсоні (1986) та ін. У 1958-1963 викладав рисунок у Харківському художньому інституті , у 1964-1976 - головний художник Харкова. Був професором кафедри рисунка Харківської державної академії дизайну і мистецтв. О.В Вяткін - лауреат конкурсу "Народне визнання", стипендіат премії ім. С. Васильківського.

Побував на Кубі, в Японії, Європі, Арктиці, що відбилося в його роботах. Писав портрети, пейзажі, натюрморти, картини на сюжети сільського життя. У 2007 році на аукціоні «Сотбіс» були продані його графічні роботи, присвячені Другій світовій війні.

«В горах Криму». 1971


Народилася Надя (Надія Миколаївна) РУШЕВА (31 січня 1952, Улан-Батор, Монголія - 6 березня 1969, Москва) – юний художник-графік. За своє коротке життя виконала понад 10 000 робіт.

Народилася в сім'ї художника Миколи Костянтиновича Рушева і першої тувинській балерини Наталії Дойдалівни Ажікмаа-Рушевої. Влітку 1952 року сім'я переїхала до Москви.

Надя почала малювати з п'яти років, причому ніхто не навчав її малювання. У травні 1964 року відбулася перша виставка її малюнків, організована журналом «Юність». У тому ж році в № 6 журналу з'явилися публікації малюнків Наді, якій тоді було всього 12 років. За наступні п'ять років її життя відбулося п'ятнадцять персональних виставок в Москві, Варшаві, Ленінграді, Чехословаччині, Румунії, Індії...


Надя несподівано померла в 17 років в лікарні через розрив вродженої аневризми судини головного мозку і подальшого крововиливу в мозок.

Серед її робіт - ілюстрації до міфів Стародавньої Еллади, творів Пушкіна, Л. Н. Толстого, Михайла Булгакова. Всього Рушевою були проілюстровані твори близько 50 авторів. Відбулося понад 160 виставок її робіт в різних країнах: Японії, Німеччини, США, Індії, Монголії, Польщі та багатьох інших країнах.

«Люди потребують такого мистецтві, як ковтка свіжого повітря. Геніальна дівчинка мала вражаючий дар проникнення в царину людського духу... », - сказав Дмитро Сергійович Лихачов, академік РАН.

«Балерина Майя Плісецька - Вмираючий Лебідь»


Народився Микола МАЦЕНКО (31 січня 1960, с. Прутівка Снятинського р-ну Івано-Франківської обл.) – сучасний український художник. Активний учасник українського художнього процесу.

Народився, як каже сам митець, у робітничо-селянській родині. Навчався у Республіканській художній школі в Києві (1972-1979). 1984 року закінчив Львівську національну академію мистецтв. Із 1990-х років твори Маценка експонувалися на престижних художніх виставках у Польщі, Німеччині, Швейцарії, Росії, були залучені до великих презентацій сучасного мистецтва в Україні. Разом із Олегом Тістолом, з яким художник співпрацює з 1992 року, Маценко презентував програмні для українського сучасного мистецтва проекти «Українські гроші», «Музей України», «Музей Ататюрка», «Музей архітектури», «Мать городов». Об’єднані ідеєю «відтворення краси стереотипів» у межах художньої групи «Нацпром», обидва митці залучили до художньої дискусії проблеми національної міфології, тему українського бароко, радянський досвід, «національне підсвідоме».

«Неофольк»

У 2000-х роках Микола Маценко розробляє кілька серій: «Геральдика», «Неофольк», «Купуй українське», «В кожну хату - по квадрату!», «Гербарій» та інші. Мистецтвознавці так характеризують творчість художника: «Микола Маценко не стільки відтворює певні образи, скільки на їх основі продукує свої» (Галина Скляренко); «Основна тема творчості Миколи Маценка – це робота з українськими стереотипами і архетипами національної свідомості, це спроба проникнути в колективну пам’ять» (Олександр Михед).

Живе і працює художник у Черкасах та Києві. У 2009 році роботи Миколи Маценка були представлені на аукціоні Sotheby’s.

«Культура», 2008


31 січня 1977 року тодішній президент Франції Валері Жискар д'Естен офіційно відкрив Національний центр мистецтва і культури імені Жоржа Помпіду - багатофункціональний культурний комплекс, в який входять Музей сучасного мистецтва, бібліотека, виставкові і концертні зали, Інститут дослідження та координації акустики і музики з ультрасучасними лабораторіями і, нарешті, велика площа перед головним входом, що служить ареною для виступів артистів, музикантів, циркачів, проведення карнавалів.

Побудований в стилі хай-тек, Центр, який зазвичай називають Бобуром, зовні схожий на величезну фабрику або нафтоперегонний завод: сталь, скло, переплетення червоно-синіх труб, балок - все конструкційні елементи будинку винесені назовні.

Дизайн Центру був створений італійським архітектором Ренцо Піано, архітекторами - подружжям з Великобританії Річардом і Сью Роджерсами, Джанфранко Франчіні, британським та ірландським будівельними інженерами Едмундом Хеппольдом і Пітером Райсом. Саме ця команда виграла у архітектурному конкурсі, результати якого були оголошені в 1971 році. Газета New York Times писала в 2007 році, що дизайн Центру «перевернув архітектурний світ з ніг на голову».

За весь час в Центрі Помпіду були організовані виставки найзначиміших майстрів XX століття. Багаті експозиції Бобура, що представляють школи кубізму, сюрреалізму, фовізму, абстрактного експресіонізму, а також новітні тенденції в мистецтві приваблюють відвідувачів з усього світу: Центр Помпіду займає третє місце серед визначних пам'яток Парижа за кількістю відвідувачів - після Ейфелевої вежі і Лувру.