30 июня -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

30 июня

Похований Йоганнес (Ян) Корнелісзон ВЕРСПРОНК (1597 (1600 і 1603 р.-?), Гарлем - похований 30 червня 1662, Гарлем) - голландський художник часів Золотого століття голландського живопису.

Верспронк все своє життя провів у рідному Гарлемі. Народився в сім'ї художника Корнеліса Енгельсзона з міста Гауда; у батька і вчився портретному живопису. Від 1632 року він - член гарлемської гільдії св. Луки, і з цього моменту починається кар'єра Верспронка як портретиста серед жителів Гарлема. Манера живопису, експресивні і розслаблені пози на його полотнах вказують на вплив творчості Франса Гальса. Особливий інтерес у замовників, в першу чергу у жінок, викликало детальне і майстерне зображення Верспронком різних дрібниць на його картинах - коштовностей, квітів, тканин. За роки своєї діяльності І. К. Верспронк створив понад 100 картин.

«Груповий портрет керівництва притулку св. Єлизавети в Гарлемі», 1641


Народився Ора́с (Еміль Жан Орас) ВЕРНЕ (30 червня 1789, Париж - 3 грудня 1863, Париж) - французький історичний живописець і баталіст, портретист, майстер монументально-декоративного живопису.

Син і учень художника Шарля Верне. Був не тільки надзвичайно популярним живописцем свого часу, а й успішним дипломатом. Автор патетичних батальних полотен («Взяття Танжера», картини боїв при Фрідлянді, Єні, Ваграмі і Фонтенуа), створених на замовлення Луї Філіпа і Наполеона III.

Верне був директором Французької академії в Римі (1829-1835). Побував разом з французькою армією в Алжирі (1833), після чого з успіхом писав екзотичні картини східної тематики. Запеклі військові сутички і романтичні картини бур поєднувалися на полотнах Верне з реалістичним зображенням найдрібніших деталей і аналітичним холодним пензлем. У 1836 і 1842-1843 художник приїжджав з дипломатичними дорученнями до Росії, де був обласканий двором, писав портрети царської сім'ї і полотна з російської історії, за які отримував величезні гонорари. Імператор Микола I подарував йому орден Олександра Невського з діамантами і російське спадкове дворянство.

«Битва при Ханау», Лондонська Національна галерея

Відомий критик 19-го століття Володимир Стасов так оцінив творчість знаменитого француза: «... Орас Верне сидів у своєму справжньому сідлі тоді лише, коли швидким, метушливим, квапливим пензлем малював зуавів, бедуїнів, криваві і жорстокі сутички їх, коли оспівував епопею французької солдатчини в Африці і Європі або зображував мізерні події вітчизняної або чужої історії. Він завжди був позбавлений поетичного життя; він завжди був поверховий до крайності і легковажний до неможливості; і все-таки, як би там не було, у нього не можна відняти однією значної заслуги: він був одним з перших - за часом і за енергією, одним з перших реалістів нашої епохи ... ».

Цікаво, що письменник Артур Конан Дойль зробив свого знаменитого Шерлока Холмса внучатим племінником Ораса Верне.

Одна з відомих картин Верне створена за мотивами поеми Байрона «Мазепа», де ревнивий шляхтич прив'язав молодого Мазепу нагим до дикого коня і випустив його на волю. Цей сюжет мав серед художників 19 століття величезну популярність.

«Мазепа, переслідуваний вовками», 1826-1827.
Музей Кальве, Авіньйон


Народився сер Стенлі СПЕНСЕР (30 червня 1891, Кукгем, Беркшир - 14 січня 1959, Кліведен, Бакінгемшир) - популярний англійський художник, представник магічного реалізму, майстер релігійного і жанрово-побутового живопису.

Спенсер народився і провів щасливе дитинство в Кукгемі-на-Темзі неподалік від Лондона. Рідне місто стане провідним мотивом, навколо якого буде будуватися творчість художника. Стенлі був шостим сином з одинадцяти дітей в сім'ї органіста і вчителя музики. Спочатку отримав технічну освіту, але в 17 років вступив в лондонську Школу витончених мистецтв Ф. Слейда. У 1912 році його картина «Різдво» отримала кілька призів.

Перша світова війна, на якій Спенсер був піхотинцем і санітаром на Балканському фронті, змінила живопис художника. У його картинах з'являються дві нові теми: сексуальна любов і смерть. Художник створює ряд робіт, присвячених пораненим і вмираючим солдатам. Два шлюби, що розпалися, залишили свій слід у жорсткому зображенні Спенсером оголених жіночих тіл.

«Неділя. Прокинувшись»

На Другу світову війну Стенлі Спенсер був знову мобілізований як «військовий художник». У повоєнні роки до нього приходить офіційне визнання: Спенсер стає командором ордена Британської імперії, членом Королівської Академії мистецтв, почесним доктором мистецтв Саутгемптонського університету. У 1958 році С.Спенсер був посвячений у лицарі. В останні роки велике місце в його творчості займала релігійна тематика.

Продовживши традиції прерафаелітів, художник створив самобутній варіант магічного реалізму. У його картинах нерідко відсутня традиційна перспектива, а людські фігури подаються в узагальненому вигляді. Сцени з побуту англійської глибинки перетворюються у Стенлі Спенсера на подобу містичних видінь, що включають християнські мотиви. Дуже популярні в Англії автопортрети художника і портрети його другої дружини Патрісії (включаючи ню).

«Автопортрет», 1959 «Таємна вечеря», 1920


Народився Жак ІХМАЛЬЯН (30 червня 1922, Стамбул - 1 квітня 1978, Москва) - вірменський художник родом з Турції, в роботах якого переважали східні мотиви.

Художник писав про себе: «Я народився і виріс у Стамбулі, однак мої батько і мати родом з Анатолії, тому я увібрав у себе і цю культуру». Жак отримав початкову освіту в приватному французькому католицькому ліцеї, а потім художнє - стамбульській Академії витончених мистецтв.

У молоді роки художник долучився до лівого руху, був заарештований і кілька років провів у в'язницях. По звільненню в 1949 р Жак Іхмальян емігрував з Туреччини. Побував у багатьох країнах світу, в тому числі Сирії, Лівані, Польщі, протягом трьох років жив і працював у Китаї. Від 1961 р. Іхмальян оселився в Москві, де став викладати турецьку мову і літературу в Інституті країн Азії та Африки при МДУ. У 1974 році став членом Спілки художників СРСР.

Де б художник не знаходився, він ніколи не поривав духовних зв'язків зі своєю батьківщиною, до кінця життя в його творчості простежувалися «анатолійські» мотиви. Поряд з традиціями середньовічної вірменської книжкової мініатюри і портретного живопису, православного і католицького сакрального мистецтва на творчість художника вплинули новаторські досягнення французьких імпресіоністів і фовістів. У картинах Жака Іїмальяна вгадується любов до Пікассо і, особливо, Матісса.

«Дві грації»