3 февраля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

3 февраля

Похований Ян СТЕН (близько 1626, Лейден — початок лютого 1679, Лейден) — популярний голландський художник 17 століття, прихильник побутового жанру.

Батько художника був пивоваром. Мало відомостей про навчання митця. Серед його вчителів — Ніколаус Кнюпфер у місті Утрехт, а також відомо про співпрацю з Яном ван Гойєном у місті Гаага. Дочка Яна ван Гойєна стане дружиною художника. Також, можливо, вчився в Харлемі у Адріана ван Остаде й Дірка Халса. В 1648 році вступив до лейденської гільдії художників.

«Концерт», 1666. Художній інститут Чикаго

Серед жанрів, які розробляв художник, - портрет, релігійний образ, пейзаж, побутова картина. Найбільшим успіхом користувались картини побутового жанру, тому Ян Стен зосередився на створенні саме побутових картин. Але навіть його популярність не рятувала від злиднів і фінансових проблем. Стен також утримував пивоварню у Лейдені. У 1669 році, після смерті батька, він остаточно оселився у місті Лейден, де мав корчму з невеличким готелем. А до цього встиг пожити і попрацювати в Утрехті, Гаазі, Харлемі.
«Витівки школярів, коли заснув вчитель», 1672

Стен вважається одним із самих дотепних майстрів голландського жанрового живопису. Навіть до біблійних тем він підходив з гумором, але більше зображав своїх співвітчизників у різних кумедних і фривольних ситуаціях, інколи звертаючись до гострої соціальної сатири. Художник намагається розповідати про недоліки сучасників, але не переходить межі, не доходить до сарказму, гнівного осуду, як протестантський фанатик. Стен також малював сімейні портрети і сцени на заїжджих дворах. Творчий спадок художника нараховує майже 400 картин.

«Автопортрет» «Зубний лікар», 1651


Еберхард КЕЙЛЬ (1624, Хельсінгер, Данія - 3 лютого 1687, Рим) - данський художник періоду бароко.

Народився в родині німецького живописця, який працював при дворі короля Крістіана IV Данського. У молодості навчався в Копенгагені у художника Мартена ван Стінвінкеля, після чого продовжив навчання в майстерні Рембрандта в Амстердамі. У 1651 року Кейль переїхав до Італії, де пройшов його найбільш плідний творчий період. Він пише портрети, працює в палацах, а також виконує замовлення Кармелітів у Венеції і монастиря Святого Бартоломея в Бергамо.

Еберхард Кейль вважається одним з лідерів італійської школи «художників реальності». Центральна тема його творчості - сцени з життя простих людей, відображення духовного світу простолюдинів.

«Хлопчик, який продає овочі». Музей образотворчих мистецтв, Бостон


Народився Генріх Вільгельм ТРЮБНЕР (3 лютого 1851, Гейдельберг - 21 грудня 1917, Карлсруе) - німецький художник з так званого «кола Лейбля», який працював у реалістичній, натуралістичної та в останні роки - імпресіоністській манері.

Син ювеліра. Трюбнер навчався живопису в Державній академії мистецтв у Карлсруе в 1867-1868 роках у Феодора Діца. 1868 року він перевівся в художню академію в Мюнхені і продовжив заняття у Александра Вагнера. На першій міжнародній художній виставці в Мюнхені величезне враження на Трюбнера справили роботи Гюстава Курбе та Вільгельма Лейбля.

Після 1877 року в своїй творчості Трюбнер звернувся до міфологічних і літературних сюжетів, працюючи в натуралістичній манері. У 1880-і роки Трюбнера пов'язували дружні стосунки з Ловісом Корінтом, Максом Слефогтом і Максом Ліберманом. 1889 року берлінська галерея «Гурлітт» організувала виставку робіт Вільгельма Трюбнера.

Після виставки Трюбнер знову звернувся до пейзажного живопису. 1895 року він переїхав до Франкфурта і працював у Штеделівському художньому інституті. Писав роботи з теорії мистецтва. У 1901 році Трюбнер вступив у Берлінський сецесіон. У 1903-1917 роках він служив професором в Державній академії мистецтв у Карлсруе, а в 1904-1910 роках посідав посаду її директора. У 1911 році місцеве об'єднання художників організувало велику виставку робіт Вільгельма Трюбнера, за якою послідувала виставка в Берлінському сецесіоні в 1913 році.

«Сцена в майстерні художника», 1888 р.
Національний музей, Нюренберг
«Причал для човнів на острові Герренінзель на Кімзеє». Бл. 1894.
Державний Кунстгалле, Карлсруе


Народився Ісаак ІЗРАЕЛЬС (3 лютого 1869, Амстердам - 7 жовтня 1934, Гаага) - голландський художник-імпресіоніст, автор портретів і сцен з міського життя. Син живописця Йозефа Ізраельса.

Отримав золоту медаль на конкурсі мистецтв на Іграх IX Олімпіади 1928 року в Амстердамі по розділу живопису в номінації "Олія" за картину "Червоний вершник".

«Автопортрет» «Вікно магазину»


Народився Каміль БОМБУА (3 лютого 1883, Венаріа-Ле-Лом - 11 червня 1970, Париж) - французький художник, відомий представник наївного мистецтва.

Вперше виставив на огляд свої роботи в 1922 році на тротуарах Монмартра і був помічений теоретиками наївного стилю живопису Ноелем Буро і Вільгельмом Уде. З цього моменту малював у своєму власному окремому ательє. Сюжети для своїх робіт, за винятком небагатьох пейзажів, майстер брав з життя городян і буднів цирку. Для полотен Бомбуа характерні яскраві, «сяючі» фарби і переконливий реалізм зображення.

«Ярмарковий атлет»


Народився Норман РОКВЕЛЛ (3 лютого 1894, Нью-Йорк - 8 листопада 1978, Стокбридж, штат Массачусетс) – видатний американський художник та ілюстратор. Протягом чотирьох десятиліть він ілюстрував обкладинки журналу The Saturday Evening Post.

Навчався в Нью-йоркській школі мистецтв, потім у Національній академії мистецтв (дизайну). Незабаром він перевівся до творчої групи Студентська художня ліга, де навчався у Томаса Фогарті і Джорджа Бріджмана. Своє перше замовлення, чотири різдвяні листівки, він намалював у п'ятнадцятирічному віці. Працював для різних журналів, в тому числі The Saturday Evening Post і Look. Створив багато робіт про життя невеликих американських міст.
У 1943 році, натхненний виступом президента Франкліна Рузвельта в Конгресі, Роквелл створив свою знамениту серію картин «Американські свободи» («Four Freedoms»). У наступні роки ілюстрував матеріали, присвячені боротьбі за цивільні права, боротьбі з бідністю і дослідженням космосу.

У 1970-му художник удостоївся почесної нагороди: президентської медалі Свободи за свої яскраві і характерні зображення американського життя.

Його картина «Застольна молитва» була продана на аукціоні Сотбіс в Нью-Йорку за 46 мільйонів доларів 4 грудня 2013 року і стала найдорожчим твором американського реалістичного мистецтва, коли-небудь проданого на відкритих торгах.

«Клепальниця Розі». Обкладинка The Saturday Evening Post, 29 травня 1943 року.


Народився Зденек СІКОРА (3 лютого 1920, Лоуні, Чехія - 12 липня 2011, там само) - чеський художник і скульптор.

Професійно займається живописом з 1940 року; приблизно 1960 року він відкриває для себе конструктивізм і конкретне мистецтво. У 1964 році Сікора, за допомогою одного з фізиків – співробітника Празького університету, створює комп'ютерне забезпечення для свого конструктивістсько-конкретного живопису. Він розробляє відповідно до законів теорії ймовірності математичні моделі з розподілу кіл, квадратів і трикутників на своїх полотнах.

Від 1966 року З. Сікора - професор живопису празького Карлова університету (викладає там до 1980 року). Починаючи з 1972 року З. Сікора працює в жанрі «лінійного живопису», який приніс йому широку популярність. Ці полотна є виразом роздумів майстра про співвідношення системного та випадкового в художній творчості і в естетиці в цілому. В кінці життя З. Сікора жив і працював у своєму рідному місті Лоуні. Твори Зденека Сікори можна побачити в найбільших музеях сучасного мистецтва Парижа, Берліна, Бонна, Праги, Цюріха, Відня, Амстердама і ін.Народився Володимир В'ячеславович АРСЕНОВ (3 лютого 1946, м. Красноярськ, Росія) – дніпропетровський художник-живописець.

Закінчив Київський державний художній інститут у 1974 році. Педагог з фаху - В. Пузирков. Живописець. Бере участь у виставках з 1975 р. Член Національної спілки художників України з 1988. Основні твори: «Солдат повернувся» (1970), «Геологи» (1974), «Старі Кодаки» (1985), «Морозний день» (1986), «Весна. Льодохід» (1988). Роботи знаходяться у Дніпропетровському художньому музеї, в приватних колекціях.

«Сон», 2000


Народився Олександр Петрович ТОКАРЕВ (3 лютого 1951, Краснодарський край, РФ) - відомий одеський скульптор, народний художник України з 2016 року.

З 1971 по 1977 рр. навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури при Академії мистецтв СРСР у Ленінграді в майстерні професора Михайла Анікушина. Приїхав до Одеси в 1977 році за розподілом, працював у Художньому фонді. Перша велика скульптура - «По ранковій росі» - брала участь на Республіканській і Всесоюзній виставках.

Створив багато монументальних робіт, які прикрасили і змінили вигляд Одеси, - скульптурні композиції «Врятоване дитинство», «Викрадення Європи», «Дружина Моряка» на Морвокзалі, знамениті пам'ятники «Пушкін в Одесі», Леоніду Утьосову та Сергію Уточкіну на Дерибасівській, актрисі Вірі Холодній, козацькому отаману Антону Головатому, «Апельсину», фонтан «Квітуча земля», скульптурні композиції «Антилопа-Гну» і «Зелений фургон» в Саду скульптур Одеського літературного музею і багато інших. Характерною особливістю пам'ятників Токарева є їх вписаність у навколишній контекст міста, його будівель, вулиць, скверів, парків, їх природність.

Пам'ятник «Апельсину», Одеса. 2004 рік