28 мая -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

28 мая

Народився Ганс МАКАРТ (28 травня 1840, Зальцбург — 3 жовтня 1884, Відень) — австрійський художник, декоратор, дизайнер меблів і інтер'єрів, художник по костюмах, видатний представник академізму.

Макарт навчався живопису в Мюнхені у Карла Теодора фон Пілоті. У 1861—1865 рр. Ганс Макарт виробив власний стиль. Перша його картина — «Лавуазьє у в'язниці» — була присвячена останнім дням великого французького фізика, жертви якобінського терору.

Ганс Макарт — автор великих історичних і алегоричних композицій, безлічі портретів. За життя здобув широке визнання і мав багато шанувальників. Його студія в 1870-80 роках була центром культурного життя віденського суспільства. Макарт вплинув на європейських художників-модерністів, таких як Густав Клімт і Альфонс Муха. Більшість робіт Макарта знаходяться в музеях Відня.

«Автопортрет» «Смерть Клеопатри»


Народився Карл Улоф ЛАРССОН (28 травня 1853, Стокгольм - 22 грудня 1919, Сундборн) - один з найвідоміших шведських художників.

Народився в бідній сім'ї. Щоб вчитися в Королівській академії мистецтв, Карл Улоф підробляв ретушером у фотографа, малював для газет. Наприкінці 1870-х Ларссон оселився недалеко від Парижа, почав виставлятися в паризькому Салоні. Художника не приваблюв імпресіонізм, що панував у Франції, він працює у власній манері - світлій, яскравій і веселій.

Одружившись на шведській художниці Карін Бергее, Ларссон з часом остаточно перебирається до Швеції, в Сундборн. У їхній родині було вісім дітей, і тема сімейної ідилії стала провідною у творчості художника. Його книга «Будинок під сонцем» (1909) набула величезної популярності в Швеції, а в будинку художника в даний час знаходиться музей.

«Автопортрет» (фрагмент), 1999 «Різдвяний ранок», 1894


Народився Франц фон БАЙРОС (28 травня 1866, Загреб, Хорватія – 3 квітня 1924, Відень, Австрія) – австрійський художник епохи декадансу.

Маркіз Франц фон Байрос народився в родині іспанського дворянина. Як художник в основному відомий своїми еротичним малюнками, які він публікував під псевдонімом Choisy le Conin. Байрос видав у 1907 році книгу, яка називалася «Коробка цукерок. Галантна і красива колекція еротичних фантазій». Він сам намалював для неї малюнки. У 1911 Мюнхенська поліція переслідувала його через ілюстрації і вислала з Німеччини. Його спадщина – чудова колекція прекрасних, декадентсько-еротичних, але витончених шедеврів, з любов'ю до кожної найменш красивої деталі.Народився Макс ВОЛОШИН (Максиміліан Олександрович Кирієнко-Волошин) (28 травня 1877, Київ - 11 серпня 1932, Коктебель, Крим) - відомий поет і художник-пейзажист. Представник символізму й акмеїзму; в поезії та малярстві відобразив історію та природу Криму.

Максиміліан Кирієнко-Волошин народився в Києві, в сім'ї юриста, але незабаром, після розриву відносин батьків, залишився з матір'ю, Оленою Оттобальдівною (уродженої Глазер). У своїй автобіографії Волошин вказував, що Кирієнки-Волошини за походженням козаки із Запоріжжя, а мати походила з обрусілих у 18 столітті німців. Навчався в гімназіях у Москві і Феодосії (після переїзду з матір'ю до Коктебелю в 1893). Відрахований з Московського університету «за участь у заворушеннях», Максиміліан зайнявся самоосвітою, багато подорожував, слухав лекції в Сорбонні. У Парижі він також брав уроки малювання і гравюри у художниці Є. С. Кругликової. На початку ХХ століття Волошин зближується з символістами, багато пише про російську культуру для французької преси. Недовгий час (1906-1907) був одружений на художниці Маргариті Сабашниковій, з якою все подальше життя підтримував дружні стосунки.

Від 1907 починається новий «коктебельский період» життя Волошина. Він пише вірші, статті про сучасних художників, виставляє свої акварельні пейзажі Криму на виставках «Світу мистецтва». Максиміліан захопився «наукою про дух» - антропософією - і навіть поїхав у 1914 році до Швейцарії, щоб разом з однодумцями з 70 країн будувати храм святого Іоанна - Гетеанум, символ братерства народів і релігій.

«Заливы гулкие земли глухой и древней»

Після революції Максиміліан Волошин остаточно оселився в будинку матері в Коктебелі, де в роки громадянської війни знаходили порятунок багато його знайомих, а часом - і незнайомі люди, незалежно від їх політичних поглядів. У 1924 році Волошин перетворює свій будинок у Коктебелі на безкоштовний будинок творчості.

Поезія і живопис з'єдналися в творчості Максиміліана Волошина в єдине ціле, взаємно доповнюючи і ілюструючи одне одного. Його поетичні акварелі з циклу «Коктебельська сюїта» прагнуть не так відобразити реальні пейзажі «країни Кімерії», скільки передати душевний стан і настрій художника, що часто підкреслюється не менш поетичними назвами робіт - «Тонко вырезаны дали, смыты светом облака», «В шафранных сумерках лиловые холмы»...

Портрет М. Волошина
роботи Б.М. Кустодієва, 1924
«Вид на Коктебель», 1931


28 травня 1992 року в новій будівлі в центрі міста - Палаці мистецтв - відновив роботу Монреальський музей сучасного мистецтва (фр. Musée d'art contemporain de Montréal) - музей в Монреалі, найбільшому місті провінції Квебек (Канада). В музеї представлені роботи, починаючи з 1939 року.

Заснований в 1964 році урядом Квебека, він став першим музеєм в Канаді, присвяченим виключно сучасному мистецтву. Відкрито музей в березні 1965 року виставкою робіт живописця і графіка Жоржа Руо, найбільшого представника французького експресіонізму.

Музейні експонати і тимчасові виставки займають 8 галерей загальною площею 2500 квадратних метрів. Колекція музею включає понад 7 тисяч робіт 1500 авторів (з яких 1200 автори, які живуть зараз) з Квебека (60% всіх робіт), інших провінцій Канади, а також із зарубіжних країн. У колекції представлені скульптури, картини, фотографії, інсталяції та медіамистецтво. Родзинкою колекції є твори Поля-Еміля Бордюа. Представлені також роботи Луїзи Буржуа, Віктора Вазарелі, Джеймса Таррела, Альфредо Джаара, Білла Віоли і багатьох інших відомих авторів.

Музейные экспонаты и временные выставки занимают 8 галерей общей площадью 2500 квадратных метров. Коллекция музея включает более 7 тысяч работ 1500 авторов (из которых 1200 ныне живущие авторы) из Квебека (60 % всех работ), других провинций Канады, а также из зарубежных стран. В коллекции представлены скульптуры, картины, фотографии, инсталляции и медиаискусство. Изюминкой коллекции являются произведения Поля-Эмиля Бордюа. Представлены также работы Луизы Буржуа, Виктора Вазарели, Джеймса Таррела, Альфредо Джаара, Билла Виолы и многих других известных авторов.28 травня 1999 року в Мілані після реставрації, що тривала 21 рік, була відкрита для перегляду фреска роботи Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря». Робота Леонардо стала віхою в історії Ренесансу і вплинула на розвиток світового живопису.

Зображення сцени останньої вечері Христа зі своїми учнями знаходиться в трапезній домініканського монастиря Санта-Марія делле Граціє в Мілані. Розміри фрески приблизно 460 × 880 см. Леонардо почав роботу над розписом у 1495 році на замовлення свого патрона герцога Лодовіко Сфорца і його дружини Беатріче д'Есте і завершив в 1498.

Леонардо писав «Таємну вечерю» темперою на сухій стіні, а не на вологій штукатурці, і ця робота не є фрескою в строгому сенсі цього терміна. Живопис почав руйнуватися вже через кілька років після створення. У XIX столітті були знайдені записні книжки Леонардо да Вінчі, за якими вдалося ідентифікувати всіх персонажів фрески. Апостоли зображені групами по три людини, симетрично розташованими навколо фігури Христа, який сидить в центрі.

Вже у 1556 році фреску описували як сильно зруйновану, фігури на якій було майже неможливо розібрати. У 1652 через розпис був зроблений дверний отвір, пізніше закладений цеглою. У наступні століття фреску реставрували, переписували маслом, покривали лаком, намагалися зняти, видряпували очі апостолам, закидували камінням і – під час Другої світової - авіабомбами.


Після детального вивчення залишків живопису Леонардо, в 1978-1999 роках під керівництвом Пінін Брамбілли Барчілон була проведена масштабна реставрація. У трапезній були закладені всі вікна і встановлений стабільний кліматичний режим. Деякі фрагменти фрески, які не підлягають відновленню, були переписані заново аквареллю приглушених тонів. Внесені у фреску зміни викликали запеклі суперечки. Сьогодні відвідувачі повинні замовляти квитки заздалегідь через інтернет, сеанс перегляду триває 15 хвилин.

«Таємна вечеря» (невідомий автор 17 століття), копія фрески Леонардо да Вінчі.
Санта-Марія делле Граціє, Мілан