27 сентября -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

27 сентября

Народився Карел ДЮЖАРДЕН (27 вересня 1622, Амстердам - 20 листопада 1678, Венеція) - нідерландський художник і гравер.

Карел Дюжарден навчався у Клааса Берхема і Паулюса Поттера. Він побував в Італії, жив у Ліоні. У 1656 р Карел брав участь у створенні товариства «Pictura» в Гаазі. Пізніше він деякий час жив в Амстердамі, потім поїхав до Італії.

Дюжарден писав переважно пейзажі Італії, на яких для пожвавлення зображував тварин, а також жанрові картини, витончені портрети та історичні полотна. Особливо відомі його сцени із сільського життя. На початку творчості Дюжарден надавав перевагу чистим золотистим кольорам, а від 1660 року він писав у холодних сріблястих тонах. 52 гравюри Дюжардена є шедеврами цього виду мистецтва.

«Автопортрет», 1662 «Хлопчик-пастух»


Народився Міхаель ВІЛЬМАНН (27 вересня 1630, Кенігсберг (нині Калінінград) - 26 серпня 1706, Леубус, Сілезія (нині с.Любенж у Польщі) - німецький живописець стилю бароко.

Перші уроки живопису отримав у батька, Крістіана Петера. Вирішальним для творчого розвитку М. Вільманна стала поїздка в Голландію і Фландрію, що відбулася близько 1650 року, під час якої він познайомився з картинами Рубенса, Рембрандта і Ван Дейка. Через нестачу коштів Вільманн не зміг відвідати Італію, щоб завершити свою художню освіту.

У 1657-1658 роках М. Вільманн служив художником при берлінському дворі, недовго в Празі, потім в Бреслау, де в нього виник конфлікт з місцевою гільдією художників. 1660 року художник оселився в Леубусі, обзавівся сім'єю, відкрив художню майстерню і прожив там до кінця життя, працюючи, в основному, для місцевих монахів-цистерціанців. Пізніше оселився в місцевому монастирі, де писав вівтарні картини для навколишніх храмів, а також пейзажі, церковні портрети і міфологічні картини («Викрадення Європи», 1679).

Біблійні сюжети займали основне місце в творчості Вільманна. Численні фрески художника до сьогоднішнього дня прикрашають церкви і монастирі Сілезії. Сучасники називали художника «сілезьким Рафаелем». Найбільша колекція полотен Міхаеля Вільманна нині знаходиться у Національному музеї Вроцлава.

«Автопортрет», 1682 «Пейзаж зі сном Якова. Сходи ангелів», близько 1691


Народився Еміль КЛАУС (27 вересня 1849, Варегем - 14 червня 1924, Дейнзе) - бельгійський художник, один з головних представників імпресіоністського живопису в Бельгії і основоположник лумінізму.

Еміль Клаус народився в багатодітній родині сільського крамаря. Учитися малюванню почав у місцевій художній школі. У 1869 році вступає в антверпенську Академію витончених мистецтв, де вивчає портретний, історичний і пейзажний живопис. У 1874 році Еміль закінчує навчання в Академії. У 1875 році художник з успіхом виставляє свої роботи в Генті, а 1876 року - в Брюсселі.

У ранній період своєї творчості Клаус займається, головним чином, портретним і жанровим живописом. Він пише в реалістичній манері, переважно в темних тонах, і використовує соціальну тематику. Він проводить багато часу в Парижі, особливо взимку, і підпадає під творчий вплив французького художника Бастьєн-Лепажа.

Знайомство з роботами імпресіоністів змінює живопис Е.Клауса - його фарби стають світлішими і теплими: він приділяє більше уваги взаємодії світла і тіні, завдяки чому формальні питання відступають на другий план. Серед французьких імпресіоністів особливий вплив на живопис Клауса надав Клод Моне. Постійний пошук нових форм вираження і світлові експерименти зробили Еміля Клауса безпосереднім попередником такої течії в живопису Бельгії, як лумінізм.

Автопортрет «Портрет дружини», 1900


Народився Григорій Петрович СВІТЛИЦЬКИЙ (27 вересня 1872, Київ — 28 липня 1948, Київ) — живописець, народний художник України (1946). Майстер поетичного пейзажу.

Народився у Києві в сім'ї оркестранта оперного театру. Музика, театр були його першими дитячими захопленнями. Григорій став професійним музикантом, але тяга до живопису пересилила — у 1889-1893 рр. він займається в Київській художній школі Миколи Мурашка, а потім у Петербурзькій Академії мистецтв (1893 - 1900) у І.Рєпіна, М.Кузнєцова, О.Куїнджі. У 1900 році отримав звання художника за картину «Мелодія». До 1918 року Світлицький працював у мозаїчних майстернях Академії Мистецтв під керівництвом П. П. Чистякова. З 1901 по 1917 рік Григорій Петрович очолював групу з реставрації Ісаакіївського собору в Петербурзі, за що був удостоєний дворянського титулу. У роки революції у нього померла дружина, загинув син, була реквізована петербурзька квартира. У 1919 році Світлицький повернувся до Києва.

Працював як пейзажист, портретист, писав жанрові картини. Улюблений сюжет у живопису, своєрідна «візитна картка» Григорія Світлицького — місячна українська ніч. Автор жанрових картин: «На заробітки» (1909), «Музиканти» (1912), «Без даху над головою» (1944), «Чайковський на Україні» (1938-1945), «В.І. Ленін слухає "Апассіонату" Бетховена» (1938-1948). Художник брав участь у розписі Хрестовоздвиженської церкви в Києві. Займався книжковою ілюстрацією. Від 1947 року - професор Київського художнього інституту. У 1958 році, до десятиріччя з дня смерті Г.П. Світлицького, в Києві був відкритий будинок-музей художника, який нині знищений.

«Автопортрет», 1925 «Лунная ночь», 1915


Народився Юхим Спиридонович МИХАЙЛІВ (27 вересня (за іншими джерелами - жовтня) 1885, Олешки, Таврійська губернія, зараз -Херсонська область — 15 липня 1935, Котлас, Росія) — український художник, поет і мистецтвознавець. Був репресований.

Навчався в Херсонському реальному училищі, де у дванадцятирічному віці намалював вугіллям портрет Жуковського. Херсонське земство визнало його художній талант, і Михайлову була призначена стипендія для вивчення керамічного мистецтва у відомому Строгановському художньо-промисловому училищі в Москві. Потім Ю. Михайлів закінчив Московське училище живопису, скульптури та архітектури (майстерня Валентина Сєрова) і отримав звання художника за картину «До богині Лади», на створення якої його надихнули твори М. Нестерова та М. Реріха.

Відбував військову службу в Катеринославі (нині м.Дніпро), де розписав Хрестовоздвиженську церкву. Художник працював також у Музеї старожитностей ім. Олександра Поля (нині Дніпропетровський історичний музей ім. Д. Яворницького) над оформленням панно. Співпрацював з журналами, займався книжковою графікою. В ці роки художник створив картини «Музика водоспадів», «Творець бога», триптих «Україна».

З 1917 Михайлів живе в Києві, займається педагогічною діяльністю. Його обирають керівником київського відділення Асоціації художників Червоної України, членом художньої ради Української академії мистецтв. Юхим Спиридонович писав книги, присвячені українській кераміці, статті про видатних українських художників. Був відомий і своєю поетичною творчістю. У 1934 році Юхим Михайлів - художник, який оспівав Україну, був заарештований за звинуваченням у підготовці збройного повстання, засланий до Архангельської області, де через рік помер.

«За завісою життя»

Михайлів-живописець був майстром символічно-філософських композицій, автором пейзажів і натюрмортів. Почавши як художник-символіст, близький за стилем до Чюрльоніса та М. Реріха, в останніх творах перейшов на позиції послідовного реалізму. Його талант графіка розкрився в оформленні книжок, у численних ілюстраціях, орнаментальних обкладинках журналів, афішах. Основна частина творів Юхима Спиридоновича Михайлова зараз знаходиться в США, куди вони були вивезені його вдовою в роки Другої світової війни.

«Порушений спокій», 1916


Народився Тимофій (Тимко) Львович БОЙЧУК (27 вересня 1896 року, с. Романівка на Тернопільщині — 13 липня 1922, Київ) — український живописець-монументаліст. Брат і учень Михайла Бойчука.

Син селянина. Весною 1914 р. старший брат забрав Тимофія до Києва допомагати йому при реставрації церковного живопису. На початку Першої світової війни Бойчуки, як австрійські піддані, були переселені до Уральська, а потім в Арзамас. До України брати повернулися вже з початком революції. Після створення в 1917 році Української Академії мистецтв, Михайло Бойчук у своїй майстерні організував школу, до складу якої увійшов і його молодший брат. Тимко чудово проявив себе в монументальному і станковому живописі, створенні портретів.

Помер Тимофій Бойчук на 26-му році життя. На той час він уже був знаним майстром живопису, який мав помітний вплив на молодих художників. Твори Т. Бойчука - переважно сюжетні композиції із зображенням селянського життя.

«Автопортрет», 1920 «У яблуні », 1919-1920


27 вересня 2015 року в Конотопі відбулося відкриття пам'ятника всесвітньо відомому українському художнику-авангардисту Казимиру Малевичу. За рішенням ЮНЕСКО 2015 рік було названо роком Казимира Малевича з нагоди сторіччя створення найвідомішого його твору - «Чорного квадрата».

Спочатку пам'ятник був встановлений біля відкритого на День міста кафе "У Малевича". Рік по тому пам'ятник перенесли на міську площу. Автором пам'ятника є місцевий скульптор, який створив багато авторських робіт як в Конотопі, так і по всій Україні, - Юрій Ведмідь.

Як відомо, юний Малевич проживав з сім'єю в Конотопі в 1894-1895 роках. Саме тут, як вважається, він почав малювати: створив і продав свої перші картини "Місячна ніч" і "Буслик" за п'ять рублів кожну. Сьогодні за його твори платять мільйони доларів.