26 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

26 декабря

Народився Джордж РОМНІ (26 грудня 1734, Ланкашир, Англія - 15 листопада 1802, Кендал, Вестморленд) - англійський художник-портретист і історичний живописець. Автор численних портретів леді Гамільтон.

Народився в сім'ї теслі, в значній мірі самоук. Ромні почав брати уроки живопису тільки 1755 року, а вже в 1762 перебрався в Лондон і швидко завоював широку популярність, отримавши премію Королівської Академії мистецтв за картину «Смерть генерала Вулфа». Кілька років провів в Римі і Пармі, а після повернення відкрив студію на Кавендіш-сквер і знову користувався великим успіхом. У 1782 році Джордж Ромні познайомився з Еммою Гарт, яка згодом стала леді Гамільтон, і вона стала його музою: Ромні намалював понад 60 портретів леді Гамільтон, частково в картинах на історичні чи міфологічні сюжети.

«Автопортрет» «Портрет Леді Гамільтон як вакханки», 1785


Народився Антоній БРОДОВСЬКИЙ (перед 26 грудня 1784, Варшава - 31 березня 1832, Варшава) - польський художник, педагог, найбільший представник класицизму в польському живопису.

Вчителями А. Бродовського були художники Фелікс Іво Лейхер, Капплер та інші. Навчався живопису також в Парижі у Жака-Луї Давіда і Франсуа Жерара. У 1814 році повертається до Варшави. Після того, як художник завойовує золоту медаль за свою картину «Гнів Саула на Давида», він отримує місце професора малювання і живопису на відділенні витончених мистецтв Варшавського університету.

Бродовський писав картини на міфологічні та біблійні сюжети, а також історичні полотна і численні портрети. Обидва його сина - Юзеф і Тадеуш - теж стали художниками. Антоній Бродовський - також автор теоретичного твору «До положення художньої школи» (1824 рік).

Автопортрет «Едіп і Антігона», 1828. Національний музей у Варшаві


Народився Іштван РЕТІ (26 грудня 1872, Бая-Маре - 17 січня 1945, Будапешт) - угорський художник, професор, мистецтвознавець.

Один з провідних членів, а також засновник і теоретик об'єднання художників, що заснували поселення, яке було розташоване на території міста Бая-Маре, Румунія. Крім цього, Реті посідав пост ректора в Угорському університеті образотворчих мистецтв (у 1927-1931 рр., 1932-1935 рр.).

1891 року Реті відправився в Мюнхен, де навчався у Шимона Голоші. Тут Реті зустрів інших молодих художників, які згодом стали частиною його гуртка, коли вони повернулися до Угорщини. Пізніше Реті також навчався в Парижі в Академії Жюліана, куди з'їжджалися багато художників з Угорщини.

На першому етапі своєї творчості Реті любив малювати інтер'єри і також світло, особливо світло ламп або сонячне світло, що пробивається крізь вікна. Пленерна техніка пейзажного живопису не була прийнята в програму його поселення.

Автопортрет, 1893 «Богемці святкують Різдво за кордоном», 1893


Народився Моріс УТРІЛЛО (26 грудня 1883, Париж - 5 листопада 1955, Дакс) - французький живописець-пейзажист, знаменитий своїми видами Парижа.

Моріс Утрілло народився в паризькому районі Монмартр. Його матір'ю була натурниця і майбутня художниця Сюзанна Валадон, яка позувала таким майстрам як Огюст Ренуар, Вінсент ван Гог, Анрі де Тулуз-Лотрек і Берта Морізо. У 1891 році хлопчика усиновив іспанський художній критик і письменник Мігель Утрілло.

Моріс не отримав систематичної художньої освіти (в тому числі й через ранню пристрасть до алкоголю) - деякі принципи живопису йому підказала мати, щось він підглянув у художників, які працювали на Монмартрі. Він почав писати міські пейзажі, які подобалися публіці, але довго залишалися невизнаними серед мистецтвознавців і критиків. У манері Утрілло можна знайти риси постімпресіонізму і примітивізму. До 1906 художник підписував свої роботи як Моріс Валадон, потім взяв прізвище вітчима.

«Сен-Жермен-де-Пре»

Найчастіше Утрілло писав Монмартр. Там, в стороні від центральних площ і бульварів столиці, він відкрив красу глухих вуличок, мальовничість черепичних дахів і потрісканих стін. При всій поетичній буденності Монмартр в інтерпретації Утрілло постійно викликає почуття щемливої гіркоти. Людина, що бреде по цих безлюдних вулицях, повз ці байдужі будівлі, повинна гостро відчувати свою самотність і неприкаяність. Манера письма Моріса Утрілло широка і м'яка, мальовничий мазок відкритий і виразний, а колористична гама найбільше сприяє передачі на полотні ліричного настрою.

Критики оцінили роботи Утрілло лише в 1910-х роках. У 1920-х художник став знаменитістю міжнародного масштабу. У 1929 уряд Франції нагородив його орденом Почесного легіону.

Портрет пензля Сюзанни Валадон, 1921 «Площа Абесс в снігу»


Народився Володимир Григорович ТРЕТЧІКОВ або «Третчі» (26 грудня 1913, Петропавловськ, нині Казахстан - 26 серпня 2006, Кейптаун, ПАР) - найвідоміший художник ПАР, один з найуспішніших художників XX століття.

Після революції емігрував з батьками до Китаю. Юність провів у Харбіні і Шанхаї, рано втративши батьків і з 11 років працюючи помічником художника. Потім жив і працював у Сінгапурі і Джакарті. У 1946 році Третчіков переїхав у ПАР. У 1948 в Кейптауні відбулася його виставка, яка відразу зробила його відомим. Потім була виставка в Дурбані - експозицію за короткий час відвідали понад 34 тисяч осіб. Незабаром були Лондон, Нью-Йорк, Монреаль ... BBC зробила про нього чотири документальні фільми. Всього Третчіков провів у різних країнах (крім Росії) 52 персональні виставки.

«Китайська дівчина», 1952

Протягом його кар'єри серйозні критики ставилися до робіт Третчікова вельми зневажливо, називаючи його майстром кітчу. Його манеру можна назвати реалізмом з елементами стилізації, в ній очевидний вплив Гогена. Третчіков вважається найкасовішим художником світу - за кількістю проданих репродукцій він був другим після Пікассо. У 1961 році його виставку в Лондоні за місяць відвідали 205 000 чоловік, оточивши будівлю величезною чергою.

Автор відомої картини «Китайська дівчина, або Зелена леді», яка була продана за більш ніж мільйон доларів , а також «Міс Вонг», «Троянда, яка плаче», «Вмираючий лебідь», присвяченій відомій балерині Алісії Марковій. Розквіт творчості і виставок Третчі припав на 70-і роки. У 90-х він знову став модним - його назвали предтечею постмодернізму; він отримав безліч наслідувачів. Його роботами часто прикрашають інтер'єри - вони монументальні і витримують суперзбільшення.

«Автопортрет» «Зулуска»


Народився Микола Олексійович ЧЕБОТАРУ (26 грудня 1948, с. Глибоке Одеської обл.) - український живописець, майстер натюрморту, пейзажного і портретного жанрів.

У 1972 році вступив у Республіканське художнє училище ім. І.Ю. Рєпіна в м. Кишиневі, яке закінчив у 1976 році. З 1976 по 1979 роки викладав у дитячій художній школі в Молдавії. З 1979 року живе і працює в Криму. З 1982 року – учасник всесоюзних, республіканських і міських виставок. У 1982 році був прийнятий в члени Національної спілки художників України.

Фахівці відносять живопис Чеботару до напрямку імпресіонізму. Живописна манера художника, що передає гру світла і тіні, хиткість сонячних відблисків, витонченість і загадковість віддалених силуетів, ріднить художника з відомими світовими іменами. Микола Чеботару по праву займає чільне місце серед сучасних художників України.

«Крабовий мис», 2013


Народився В’ячеслав Петрович АПЕТ (26 грудня 1962, Дніпропетровськ, зараз – м.Дніпро) – український художник, творчість якого відносять до інтелектуального живопису. Живе і працює у Дніпрі.

У 1983 році закінчив Дніпропетровське державне художнє училище ім.Вучетича (викладачі: Чернета Г.А., Антонюк Л.О., Шпиганович В.М.). З 1988 – починає брати участь у всеукраїнських виставках, з 1990 – у міжнародних. У 1992 – вступив до Національної спілки художників України. У 2013 році став лауреатом міської премії для живописців ім. Ф.Решетнікова, м.Дніпро та лауреатом першої премії в номінації «Майстер пленеру» IV Січеславського пленеру. Наприкінці 2015 року отримав престижну регіональну премію за досягнення у мистецтві «Артіс-2015» у номінації «Художник року».

Провів 12 персональних виставок в Дніпропетровську, Харкові, Дніпродзержинську, Севастополі. Учасник більш ніж 80-и виставок в Дніпрі, Запоріжжі, Києві, Львові, Маріуполі, Кам’янському, Харкові, Ялті, Севастополі, Нью-Йорку (США), Токіо, Мацумото, Окінаві, Сапоро (Японія), Новій Загорі (Болгарія) та інших.

«Хлопчик з рибою»