25 июля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

25 июля

Хісікава Моронобу (1618, с. Хода провінції Ава - 25 липня 1694, Едо) - японський художник і гравер, один з найбільших представників стилю Укійо-е, починаючи від 70-х років XVII століття.

Хисикава Моронобу народився в заможній родині майстра з фарбування тканин і вишивки золотими і срібними нитками в провінції Ава, поблизу Токійської затоки. Моронобу займався сімейним ремеслом, поки в 1657 році не згоріла майстерня батька. Тоді він перебрався в Едо, де самостійно вивчав традиційні стилі малювання в манері шкіл Тоса і Кано. Головним учителем Моронобу, який дав йому вміння володіти декоративним і академічним стилем традиційного японського живопису, був Майстер Камбун, який працював в період від 1660 до 1673 року. Спочатку Моронобу займається виключно ілюструванням книг, згодом його ілюстрації-гравюри розглядаються вже як самостійні витвори мистецтва. Перші відомі роботи Моронобу, підписані його ім'ям, відносяться до 1672 року; більш ранні його твори не збереглися. У 1670-і роки він стає найбільшим майстром Укійо-е і залишався ним до своєї смерті.

Сцени з вистави Театру Кабукі Накамура


Народився Джеймс ТОРНГІЛЛ (25 липня 1675, Дорсет, Південно-Західна Англія - 13 травня 1734, Веймут, Дорсет) - англійський живописець стилю бароко.

Зачинатель англійського історичного живопису. Став першим англійським художником, який отримав дворянство. Дочка Торнгілла - Джейн - вийшла заміж за відомого художника Вільяма Гоґарта.

Торнгілл прикрашав палацові інтер'єри великомасштабними композиціями, фігури яких часто представлені в ідеалізованих і риторичних позах. У 1707 році йому було надано комісію для прикраси приміщення у лікарні Гринвіч, відоме тепер як "Розмальованний зал", над яким він працював до 1727 року. На стінах та стелі залу алегорично зображується протестантське правонаступництво англійських монархів від Вільгельма і Марії до Георга I.

«Розмальований зал», Гринвіч (західна стіна)

1715 року Торнгілл був обраний, щоб прикрасити купол собору св. Павла в Лондоні. Вісім сюжетів у куполі (1716-19), виконаних у монохромній техніці гризайлю, показують епізоди з життя Святого Павла. У 1716 році Торнгілл розписував стелю Великого залу в Палаці Бленгейм для Джона Черчілля, першого герцога Марлборо. Торнгілл створив власну приватну школу малювання в Ковент Гарден.

Автопортрет (деталь картини) «Портрет сера Ісаака Ньютона», 1709-12


Народився Меррі-Жозеф БЛОНДЕЛЬ (25 липня 1781, Париж - 12 червень 1853, там само) - французький художник.

Нащадок архітекторів Жака Франсуа Блонделя і Франсуа Блонделя. Батько - Жан-Арман Блондель, фахівець з художньої штукатурної обробки, мати - Марі Маршан. У віці 14 років вступив у нотаріальну контору, де надовго не затримався, потім працював учнем художника на порцеляновій фабриці.

У 1801 році став учнем вельми знаменитого в той час Жана-Батиста Реньо. Проявивши свої неабиякі здібності, Блондель вже в 1803 році став лауреатом Римської премії. У 1824 році від короля Карла Х отримав орден Почесного легіону. Багаторічний професор Національної школи витончених мистецтв в Парижі, член французької Академії мистецтв. Займався розписами важливих громадських будівель, в тому числі Лувру. Картина Блонделя "Черкеска, шо купається " вважається найдорожчим предметом багажу, втраченим в результаті катастрофи "Титаніка" в 1912 році (згідно позовної оцінці безпосередньо після загибелі судна).

«Сімейний портрет», 1813. Кунстхалле, Бремен «Лікург Спартанський»


Народилася Елізабет Елеонор СІДДАЛ (25 липня 1829, Лондон - 11 лютого 1862, Лондон) - британська натурниця, поетеса і художниця. Справила великий вплив на Братство прерафаелітів. Зображена практично на всіх ранніх жіночих портретах Данте Габріеля Россеті, також позувала Волтеру Говеллу Девереллу, Вільяму Гольману Ганту і Джону Еверетту Мілле.

Народилася в багатодітній сім'ї робітника. З вісімнадцяти років працювала модисткою в капелюшному магазині в лондонському районі Ковент-Гарден. Тут у 1849 році Елізабет зустрів Волтер Деверелл і через свою матір запропонував позувати йому. Бліда і рудоволоса Елізабет уособлювала собою на думку прерафаелітів тип жінки кватроченто. Вона стала справжньою музою для членів братства, які відмовилися від академічних умовностей і шукали нові образи. Найвідоміша картина, на якій зображена Елізабет, - це «Офелія» Мілле (1852). Для художника, який прагнув до достовірного зображення всіх деталей, вона позувала у ванні. Було це взимку і, щоб дівчина не замерзала, під ванною Мілле розмістив лампи, які підігрівали воду.

Джон Еверетт Мілле. «Офелія». 1851—1852

Картина мала успіх у критиків і глядачів, Елізабет прославилася. Але вона була не тільки натурницею: дівчина сама малювала і писала вірші.

Данте Габріель Россетті познайомився з Елізабет у 1852 році в майстерні Мілле. Молоді люди полюбили один одного. Вона стала постійною моделлю Россетті. Пристрасть надихнула Россетті на втілення сюжетів з історії Данте і Беатріче: в картинах «Паоло і Франческа да Ріміні», «Кохання Данте», «Явлення Данте Рахілі і Леї» жіночі образи - це Елізабет Сіддал. Він заохочував її літературну творчість і заняття графікою. Вірші Елізабет успіху не мали, але вона стала відома як художниця. Сіддал, єдина жінка серед художників, брала участь у виставці прерафаелітів у Рассел-Плейс в 1857 році.

У стосунках Елізабет і Данте не все було добре: Россетті, незважаючи на своє піднесене кохання до Сіддал, ніяк не міг порвати зв'язки з іншими жінками, в тому числі з Фанні Корнфорт і Енні Міллер (подругою Ганта).

Здоров'я Елізабет погіршувалося. На початку 1860 року вона тяжко захворіла, і тоді Россетті обіцяв одружитися з нею, як тільки вона видужає. Весілля відбулася 23 травня 1860 року. У травні 1861 Елізабет народила мертву дитину. Сіддал впала в депресію, почалися сварки з Данте і припадки божевілля. 11 лютого 1862 роки вона померла від передозування лауданума. Невідомо, чи була це випадкова помилка або самогубство. Россетті глибоко вразила смерть дружини. Все подальше життя він страждав від нападів депресії, кошмарів і докорів сумління. Полегшення художник знаходив в алкоголі і наркотиках. На згадку про Елізабет Россетті написав Beata Beatrix, де представив її в образі Беатріче з «Нового життя».

Елізабет Сіддал. «Автопортрет», 1854 Данте Габріель Россетті. Beata Beatrix. 1864—1870


Родился Томас Каупертуэйт ИКИНС (ЭЙКИНС) (25 июля 1844, Филадельфия — 25 июня 1916, Филадельфия) – американский художник-реалист, крупнейший в XIX веке в США мастер портрета и жанровых картин.

Жил и работал преимущественно в Филадельфии. Окончил Пенсильванскую академию изящных искусств, после чего уехал в Европу совершенствовать своё мастерство. В Париже занимался у художника академического направления Жана Леона Жерома. В 1870 вернулся в США, с 1876 преподавал в Пенсильванской академии (с 1882 – директор). Был уволен попечительским советом в 1886 за то, что в его классе позировали полностью обнаженные натурщики. Продолжил преподавание в Филадельфийской Лиге студентов, изучающих искусство.

Сам Икинс часто рисовал мужские тела, особенно спортсменов. Его увлекало движение человеческого тела. Нередко, прежде чем приступить к картине, художник делал многочисленные фотоэтюды.

«Макс Шмитт в лодке-одиночке», 1871

Томас Икинс известен как мастер портрета, одной из лучших его работ считается портрет поэта Уолта Уитмена (1887-1888). Многофигурные портреты Икинса зачастую относят к жанровой живописи, как, например, знаменитая картина «Клиника доктора Гросса» (1875 год). Известный филадельфийский хирург Сэмюэл Гросс изображен перед амфитеатром, заполненным студентами, во время операции. Жизненная реалистичность композиции и внутреннее напряжение сюжета делают эту картину одной из лучших в творчестве художника. Но современники Икинса были шокированы как раз реалистичностью изображения хирургической процедуры. Большое полотно размером 2,5 на 2 метра было продано всего за 200 долларов. Когда в 2006 году та же картина была выставлена на продажу и её захотела приобрести Национальная галерея искусств в Вашингтоне, то в родном городе художника объявили сбор средств, чтобы сохранить у себя знаменитое полотно. Было собрано 30 миллионов долларов пожертвований, а всего Филадельфийский музей искусств и Пенсильванская Академия изящных искусств заплатили за картину 68 миллионов долларов. «Клиника Гросса» осталась в Филадельфии.

«Автопортрет». 1904.

«Клиника доктора Гросса», 1975Народився Максфілд ПЕРРІШ (25 липня 1870, Філадельфія - 30 березня 1966, Нью-Гемпшир) - американський художник та ілюстратор, знаменитий численними роботами на казкові та міфологічні сюжети.

Народився в сім'ї художника Стефана Перріша. При народженні був названий Фредеріком, але пізніше змінив ім'я на Максфілд (дівоче прізвище матері), яке і стало його творчим псевдонімом. Здобув освіту в Пенсильванській академії красних мистецтв. Вже у студентські роки він виконував неймовірно складні картини, часто його викладачам навіть не було запропонувати йому чогось нового. Першою значною творчою роботою Перріша було ілюстрування 1897 року збірки оповідань Лаймена Ф. Баума «Казки Матінки Гуски в прозі». Потім була робота над збіркою віршів для дітей Юджина Філда, а також ілюстрації до книг «Тенглвудські історії» і «Дивовижна книга» (1910), «Золотий фонд пісень і віршів» (1911) і «Валет Чирв» (1925 ). На даний момент ці роботи дуже затребувані серед колекціонерів.

«Король Чирв куштує пиріжки»

На початку 1930-х Перріш відійшов від популярних казкових сюжетів і цілком присвятив себе пейзажам. Його роботи репродукувалися на плакати і листівки, від цього він отримував непоганий прибуток. Максфілд набув великої популярності і став одним з найвідоміших американських художників і ілюстраторів першої половини ХХ століття. Він не належав до якої-небудь школи, був представником і традиційного мистецтва і талановитим винахідником у техніці живопису.

Перріш - автор власної живописної методики, яка полягала у використанні лише чотирьох основних кольорів: синього, бузкового, жовтого і чорного. Комбінацією з цих фарб він досягав потрібного відтінку, а поділом шарів лаком - об'ємності зображення. Зовнішні та внутрішні частини картин були ретельно розраховані відповідно до геометричних принципів. Все це давало чіткість деталей і дивовижне світіння зображення. На честь Перріша названий один з відтінків синього кольору - Parrish blue.

«Ліхтарники»За існуючою романтичною версією 25 липня 1890 року живописець Вінсент Ван Гог, перебуваючи у важкій депресії, створив свій похмурий шедевр «Круки над пшеничним полем» («Пшеничне поле з круками») , який став останньою роботою майстра. А через день голландський художник смертельно поранив себе з револьвера.

Чи не про це полотно Вінсент писав в листі братові Тео: «Я написав величезні поля пшениці, простягнені під неспокійним небом, і не побоявся висловити в них сум і граничну самотність». Потемніло перед дощем небо, зловісні контури чорних птахів і дороги, що розходяться в різні боки, повинні символізувати, що художник не бачив попереду виходу.

Цей мотив обігрується в знаменитому біографічному фільмі «Жага до життя», де актор, який грає Ван Гога (Кірк Дуглас), стріляє собі в голову в полі, завершуючи роботу над картиною. На думку багатьох дослідників, це версія нічим не підтверджується, а картину з воронами Ван Гог написав трохи раніше - у десятих числах липня.

Кадр з фільму «Жага до життя», 1956 «Пшеничне поле з круками», 1890. Полотно, олія. 53 × 105 см.
Музей Вінсента Ван Гога, АмстердамРодился Борис Владимирович ИОГАНСОН (25 июля 1893, Москва – 25 февраля 1973, Москва) — один из ведущих представителей социалистического реализма в живописи, педагог, профессор. Академик АХ СССР (1947). Народный художник СССР (1943). Герой Социалистического Труда (1968). Лауреат двух Сталинских премий первой степени (1941, 1951). Президент Академии художеств СССР с 1958 по 1962 г.


Родился в семье служащего шведского происхождения. Учился рисованию в школе-студии П. И. Келина. В 1912-1918 обучался в Московском училище живописи, ваяния и зодчества у А. Е. Архипова, Н. А. Касаткина, С. В. Малютина и К. А. Коровина. В 1919—1922 годах работал художником-декоратором в театрах Красноярска и Александрии (Херсонской губернии). В то же время, есть версия, что Иогансон в годы гражданской войны был офицером в армии Колчака, писал портреты Верховного правителя России.

Борис Иогансон состоял в Ассоциации Художников Революционной России в 1922—1931 годы. Опираясь на традиции реалистической живописи XIX века, вносил в свои полотна «новое революционное содержание, созвучное эпохе». В советское время были широко известны его картины: «Рабфак идёт (Вузовцы)» (1928), «Допрос коммунистов» (1933), «На старом уральском заводе» (1937), «Выступление В. И. Ленина на 3-м съезде комсомола» (1950) и другие. Картина «На старом уральском заводе» была отмечена Золотой медалью на выставке в Брюсселе в 1958 году.

«На старом уральском заводе», 1937. Государственная Третьяковская галерея, Москва

В 1937—1961 годах Б. В. Иогансон преподавал в ЛИЖСА имени И. Е. Репина (с 1939 года — профессор). С 1964 года преподавал в МГАХИ имени В. И. Сурикова. С 1953 года был вице-президентом, а в 1958—1962 годах — президентом АХ СССР. В 1965—1968 годах — Первый секретарь правления СХ СССР. С 1962 года Иогансон был главным редактором энциклопедии «Искусство стран и народов мира».

«Рабфак идет (Вузовцы)», 1928.
Национальный музей "Киевская картинная галерея"


Народився Тосі ЄСИДА (25 липня 1911, Токіо - 1 липня 1995) - японський художник-графік, який належав до руху Сосаку ханга, син видатного майстра Хиросі Єсиди.

З раннього дитинства був інвалідом - одна з його ніг була паралізована. В школу Тосі ходити не міг; замість навчання він спостерігав за тваринами і роботою в батьківській друкарській майстерні. Хіросі Єсида як художник спеціалізувався на ландшафтах; Тосі, на відміну від батька, вважав за краще малювати тварин.

У 1930-х Тосі також переключився на пейзажі, але перебував під значним творчим впливом батька. Він багато подорожував. У період з 1954-го по 1973-й Тосі виготовив близько 300 абстрактних гравюр. У 1971-му Єсида повернувся до свого 'першого кохання' - малюнкам тварин і птахів; саме цій темі Тосі присвятив останні роки життя. Паралельно він малював ілюстрації для дитячих книжок і писав невеличкі оповідання.

«Міст половинки Місяця», 1941


Народився Каміл ЛГОТАК (25 липня 1912, Прага - 22 жовтня 1990, Прага) - чеський художник, графік та ілюстратор. Один із засновників художньої «Групи 42».

Після закінчення гімназії, незважаючи на бажання продовжити навчання в Академії мистецтв, йде на юридичний факультет. Проте, молодий студент продовжує займатися малюванням, захоплюється авангардним мистецтвом. У 1939 році проходить перша персональна виставка К. Лготака в галереї «Бофор». У роки війни художник створює сотні робіт, він - один із засновників «Групи 42», перша виставка якої відбулася в 1943 році.

1960-1970-і роки були часом активної художньої творчості К. Лготака. Він створює картини і ілюструє книги, бере участь у різних виставках. У цей період в його роботах відчувається вплив модернізму і оп-арту, особливо Роя Ліхтенштейна. К. Лготак продовжував писати картини аж до глибокої старості.

«Пейзаж з автомобілем», 1963Народився Аркадій Васильович СОРОКА (25 липня 1921, Вінниця - 7 жовтня 2010, там само) - український живописець. Народний художник України (2009).

З 1937 по 1941 рік навчався в Одеському художньому училищі. Його викладачами за спеціальністю були: Д.Крайнєв, Л. Мучник, М.Шелюто. Учасник радянсько-німецької війни. Відзначений бойовими нагородами. Після демобілізації жив у Вінниці і працював в Художньому фонді, викладав в художніх студіях. Від 1951 року бере участь в обласних, республіканських та міжнародних виставках. Член Спілки художників УРСР від 1967 року. У 1980 році присвоєно звання - "Заслужений художник України". Від 2009 року - "Народний художник України".

Працював в галузі станкового живопису. Майстер жанрової картини, натюрморту, портрета та пейзажу. За 65 років творчої діяльності написав понад 5000 живописних творів та етюдів.

«Пастушок», 1990Народився Борис Михайлович ВІНТЕНКО (25 липня 1927, с. Обознівка на Кіровоградщині - 15 жовтня 2002, Кіровоград, нині – м.Кропивницький) - живописець, графік. Заслужений художник України (1993).

Народився в селянській родині. У 1941 Вінтенко вступив, а в 1948 році закінчив Одеське державне художнє училище, де його викладачами були відомі художники Є. Буковецький, Т. Фраєрман, М. Павлюк. Від них молодий художник отримав схильність до імпресіоністичної манери живопису. Після повернення до Кіровограда Вінтенко три роки працював керівником художнього гуртка обласного Палацу піонерів. Надалі був живописцем Кіровоградських художньо-виробничих майстерень.

Від 1969 року Борис Вінтенко учасник багатьох всесоюзних і республіканських художніх виставок. Персональні виставки художника проходили в Кіровограді (1967, 1972, 1974, 1992, 1998). Від 1973 року він - член Спілки художників СРСР, перший на Кіровоградщині. Улюблений жанр - пейзаж. Основний напрямок творчості Бориса Вінтенка - образ степової України, зі стрункими тополями й похилими над водою вербами, безкрайніми полями і козацькими могилами. Протягом багатьох років живописець працював над темою історії України.

«Квітучий сад», 1970-і


Борис Вінтенко розробив власну манеру «мерехтливого» або «серпанкового» живопису. Його пейзажі написані в сріблясто-мерехтливій манері з широкими горизонтами. Роботи Бориса Михайловича зберігаються в Кіровоградському обласному художньому музеї та багатьох приватних колекціях різних країн.

Автопортрет, 1997 «Седнів», 1970