25 апреля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

25 апреля

Народився Джон БАЛЛАНТАЙН (25 квітня 1815, Келсо, Роксбургшір - 12 травня 1897) - британський художник вікторіанської епохи, шотландець за походженням. Написав серію картин, на яких зобразив своїх іменитих колег за роботою, в інтер'єрі їх власних майстерень. Завдяки цим картинам ім'я художника і увійшло в історію образотворчого мистецтва.

Отримав художню освіту в Королівській Академії піклувальників (the Trustees Academy) в Единбурзі, де його вчителями були шотландський історичний живописець, президент академії сер Вільям Аллан і шотландський портретист Томас Дункан. Після закінчення Академії Джон відправився продовжити освіту в Париж, Рим і Лондон. Назад до Едінбурга художник повернувся в 1839 році і дуже швидко зарекомендував себе як портретист, хоча також писав історичні та жанрові сюжети, а також натюрморти. У 1841 році Баллантайн був обраний асоційованим членом Королівської Шотландської академії, ставши повноправним членом Академії в 1860 році. Викладацькій діяльності в Академії піклувальників художник присвятив майже двадцять років життя, поки в пошуках заробітку не переїхав у 1863 році в Лондон.

За порадою брата Джон вирішив написати портрети відомих в Лондоні художників за роботою в їх власних студіях. Протягом декількох років були завершені і представлені глядачеві сімнадцять картин цієї серії. Серед «моделей» Баллантайна були Вільям Пауелл Фріт, Френсіс Грант, Вільям Холман Хант, сер Едвін Ландсір, Джон Мілле, Девід Робертс та ін. Незважаючи на успіх картин на виставках і хорошу пресу, вони не принесли художнику багато грошей. Але, як відзначають мистецтвознавці, досить посередні роботи Баллантайна сьогодні практично невідомі. А багато картин цієї живописної серії знаходяться в колекціях Національної портретної галереї в Лондоні і Національної портретної галереї Шотландії в Единбурзі.

«Автопортрет з братом Робертом під час рибалки» «Джон Філліп, художник, в студії», 1863-64. Музей в Абердіні


Народився Гюстав Кларен Родольф БУЛАНЖЕ (25 квітня 1824, Париж - жовтень 1888, там само) - французький художник, представник салонного живопису і орієнталіст.

Вивчав живопис в паризькій Школі витончених мистецтв під керівництвом Поля Делароша і П'єра-Жюля Жольве. Отримавши першу нагороду за картину «Одіссей, впізнаний Евріклеєю», був відправлений в 1854 році за казенний рахунок до Італії і зробив дворічну навчальну подорож по країні. Завдяки своїй картині «Цезар на Рубіконі» мав в Римі великий успіх, який художник розвинув після повернення в Париж своїми полотнами «Маестро Палестрина», «Араб» та «Кабіли в дорозі».

Роботи Буланже близькі за стилем до творів художника Жана-Леона Жерома і викликали захоплення у імператора Наполеона III, який дав вказівку Гюставові Буланже прикрасити його паризький палац в «помпеянському стилі». Пензлю Буланже належать розписи в паризькій Опері Гарньє.

«Автопортрет» «Ринок рабів»


Одним з найвідоміших музеїв Італії є Музей Польді-Пеццолі, який був відкритий в Мілані 25 квітня 1881 року.

Унікальна колекція даного музею була створена завдяки аристократу Джан Джакомо Польді-Пеццолі, який не тільки успадкував величезний особняк, розташований в центрі Мілана. Він також був відомий своєю пристрастю до колекціонування. На початку в приватну колекцію входили середньовічна зброя і лицарські лати. Однак через деякий час Польді-Пеццолі досить сильно зацікавився живописом. Однією з особливостей даного особняка є його внутрішнє оформлення. Інтер'єр свого житла колекціонер оформив у різноманітних стилях, починаючи Середньовіччям і закінчуючи рококо, щоб кожному предмету колекції відповідало відповідне оточення.

У музеї зберігається велика колекція зброї, живопису XIV-XIX століть, італійської класичної скульптури, меблів епохи Відродження, перських килимів і фламандських гобеленів, венеціанського скла і античної кераміки. Особливий інтерес представляють твори художників північній Італії і давньонідерландських майстрів.

Із зібрання музею:
П'єро Поллайоло. Жіночий портрет. Кінець XV століття


Народився Ян АУТЕНГРУБЕР (25 квітня 1887, Пацов — 15 липня 1920, Прага) — чеський художник.

Освіту здобув у школі прикладного мистецтва в Празі, де навчався у професора Дітеті. Потім продовжив навчання у Мюнхенській академії мистецтв. Двічі виграв щорічну премію Академії. Це привернуло до нього увагу німецької громадськості, що знайшло відображення і в кількості організованих ним виставок на батьківщині (у Чехії) і в Німеччині (Мюнхен, Берлін, Дрезден, Мангейм, Ганновер, Кельн, Гамбург і Франкфурт). У чеському націоналістичному середовищі, однак, критика і публіка поводилися за рідкісним винятком дуже стримано. У 1907-1913 роках працював у Мюнхені, де займався, в основному, портретним живописом, писав картини в жанрі ню, копіював картини старих майстрів. У 1910 році здійснив велосипедну поїздку до Парижа. У 1913 Аутенгрубер виграв стипендію і відправився до Італії. У 1913-1915 роках - жив і творив на Апеннінському півострові, писав пейзажі. Учасник першої світової війни. Після війни оселився в Празі і поступив вчитися в Празький університет, де на філософському факультеті вивчав історію мистецтв. Захворів іспанкою, яка перейшла у важку пневмонію. Помер у празькій лікарні Виногради у 1920 році.

«Автопортрет» «Дорога у березовому гаю»


Народився Ісак Йосипович ТАРТАКОВСЬКИЙ (25 квітня 1912, м Волочиськ, Хмельницька обл. - 18 червня 2002, Київ) - живописець, народний художник України (1993).

Навчався в Києві у художній профтехшколі до 1929 у К. Трохименка та К. Елеви. Працював фотокореспондентом, навчався на кінооператора в Київському інституті кінематографії, який закінчив з відзнакою (керівник дипломної роботи - Олександр Довженко). Працював на Київській кіностудії. У 1941-1945 роках Тартаковський в діючій армії.

Після війни Ісак Йосипович вступає до Київського художнього інституту, де його вчителями були І. Штільман, О. Шовкуненко, К. Елева, М. Шаронов, В. Костецький, С. Григор'єв. У 1951 з відзнакою захистив дипломну роботу - картина «На вахті миру». Від 1949 року Тартаковський бере участь у республіканських і всесоюзних художніх виставках.

Відомий як портретист, творець величезної галереї образів знаменитих людей країни, автор витончених пейзажів і натюрмортів. Автор великої кількості тематичних картин, в яких нерідко звертався до теми війни («У звільненому Києві», «Київ вільний, Тарасе!», «Герої Дніпра», «До мирної праці» та ін.). У 1976 році був удостоєний звання «Заслужений художник України». В останні роки життя звернувся до теми геноциду єврейського народу.

Твори Ісака Тартаковського представлені в 33 музеях України. Син Ісака Йосиповича - заслужений художник України Анатолій Тартаковський.

«Листопад у Гурзуфі»


Родился Карел АППЕЛ (25 апреля 1921, Амстердам — 3 мая 2006, Цюрих) — нидерландский художник, скульптор, график, один из основателей авангардной группы «КОБРА».

Карел Аппел родился в семье парикмахера и после окончания школы работал в парикмахерской отца. В 1940—1943 гг. учился в Королевской Академии изобразительных искусств в Амстердаме. В ранних работах ощущается влияние Матисса и Пикассо.

После Второй мировой войны стиль художника существенно меняется под влиянием примитивного искусства и ар брют. В этот период Карел Аппел создаёт произведения из мусора и выброшенных предметов. 1948-49 годами датируется одна из самых известных его работ: деревянный рельеф «Вопрошающие дети», состоящий из обломков древесины, прикреплённых к старой оконной раме. В последующие годы Аппел много путешествует и посещает Мексику, США, Югославию, Бразилию, Японию, Китай. В 1964 г. приобретает замок близ Осера; долгое время живёт в Нью-Йорке, Флоренции, Цюрихе. К нему приходит международное признание; в ряде стран организуются выставки его работ.

В разные годы Аппел был близок к сюрреализму, абстракционизму, ар-брют. Его также включают в круг мастеров Парижской школы. Для стиля художника характерно сочетание фигуративности и абстракции, а также экспрессивная деформация фигур. Ему близка техника коллажа; в свои произведения он нередко включает те или иные материальные объекты. Основные жанры его картин — пейзаж и портрет.

«Хип, хип, ура!», 1949. Галерея «Тэйт», Лондон


Народився Георгій Миколайович КУРИЛЕНКО (25 квітня 1925, Євпаторія) - сімферопольський живописець, заслужений художник АР Крим (2001).

Навчався в Кримському художньому училищі ім. М. С. Самокиша (1950-1954). Викладав в художній школі при галереї І. К. Айвазовського (1954-1960). З 1971 року викладав у Кримському художньому училищі ім. М. С. Самокиша. Активний учасник обласних, республіканських, всесоюзних і зарубіжних виставок. Від 1984 року член Національної спілки художників України.

Г. М. Куриленко створив чимало жанрових робіт і портретів. Але головна і улюблена тема його творчості - кримські пейзажі і люди півострова. Основним живописним методом в роботі художника є колористичне вирішення зображуваного мотиву, за допомогою якого він створює певний художній образ картини.

«Автопортрет». 2000 «Грек Петрович». 2000


Народився Сай ТВОМБЛІ (справжнє ім'я Едвін Паркер Твомблі-молодший, 25 квітня 1928, Лексінгтон, Вірджинія, США - 5 липня 2011, Рим) — американський художник, абстракціоніст і імпресіоніст, один з найзначиміших митців повоєнного покоління і один із найдорожчих художників сучасності.

Навчався в Школі Музею витончених мистецтв Бостона, продовжив навчання в Нью-Йорку та інших містах. Перша персональна виставка відбулася в 1951 в Нью-Йорку. Тоді в його роботах відчувався вплив чорно-білих експресіоністських робіт Клайна, а також дитячої образності Пауля Клее. В кінці 1950-х оселився в Римі, де одружився на італійській художниці Таті Франкетті. Прожив більшу частину життя в невеликому прибережному місті Гаета в провінції Латина. Він нечасто з'являвся на публіці і рідко пояснював значення своїх робіт, проте творчість Твомблі отримала визнання численних критиків і любителів мистецтва. Полотна Сая Твомблі неодноразово були серед топ-лотів на торгах аукціонних будинків Christie's і Sotheby's. Сай Твомблі став третім в історії сучасним художником, чий твір виставлено в Луврі на постійній основі.

«Коронація Сесостріса». Частина V. 2000

Своєрідність манери Твомблі полягає в хаотичному нанесенні на полотно написів, ліній і подряпин. Живопис Сая Твомблі початку 1960-х складається з білих полотен, на яких він писав пастеллю, олівцем і фарбою. Як Джаспер Джонс і Роберт Раушенберг, Твомблі використовував вільну манеру абстрактного експресіонізму. Твомблі (як і його колеги) використовував іконографію повсякденного життя (як наприклад, числа і літери), включав знайдені об'єкти в роботи, використовував такі банальні прийоми як трафарет. Деякі з головних елементів зрілих робіт включають написи в дусі графіті.

Один із найдорожчих художників: дві картини Сая Твомблі були продані по 70 млн. доларів.

Без назви, 2004


Народився Маркус ЛЮПЕРЦ (25 квітня 1941, Рейхенберг, нині — Ліберець, Чехія) — німецький художник, графік і скульптор. Один із яскравих преставників неоекспресіонізму.

У 1956 році Люперц розпочав навчання у Лоренса Гузенса в Школі художніх ремесел у місті Крефельд. На життя заробляв, працюючи на кам'яновугільній копальні, а також робочим-шляховиком. У 1961 році Люперц закінчив Школу художніх ремесел і став працювати вільним художником. Наступного року він переїхав до Берліна, де з-під його пензля вийшли перші «картини-дифірамби». З середини 1980-х митець присвячує себе скульптурі.

«Чорний, червоний, золотий I, II, III. 1974

Належав до групи «Нові дикі». У 1970-ті відчував вплив Макса Бекмана, виконав серію робіт, навіяних його творами. У 1980-і створив серії робіт, присвячених Орфею і Святому Франциску, скульптури, навіяні роботами Пуссена і Коро. Працював як театральний художник. Пише вірші, виступає як джазовий піаніст.

У 1986 році Люперц стає професором Академії мистецтв у Дюссельдорфі. З 1988 по 2009 роки обіймав посаду ректора цієї академії.

«Загиблий воїн», 1994


Народився Микола Васильович СІРОБАБА (25 квітня 1944, с. Межиріч, Сумська обл.) - український живописець і графік. Заслужений художник України (1998).

Закінчив Харківський художньо-промисловий інститут у 1974. Живе і працює в Сумах. Персональні виставки відбулися в містах Сумщини, Києві, Харкові, Полтаві, Курську, Москві ... Роботи художника представлені в 22 художніх галереях і музеях України та інших країн. Дружина Миколи Васильовича - Віра Сіробаба-Климко - художник-кераміст.Народився Юрій Костянтинович КАМИШНИЙ (25 квітня 1962, м. Житомир) — відомий український художник. Народний художник України від 2016.

Закінчив Житомирську художню школу, Одеське державне художнє училище ім. М. Грекова (1982). Педагоги з фаху — В. Власов, К. Філатов. Працює в галузі живопису, графіки. Член Національної спілки художників України. Лауреат міжнародної премії імені М. К. Реріха (2006), лауреат премії ім. Л. Українки Житомирського обласного відділення Українського фонду культури (2003), лауреат всеукраїнської премії ім. Івана Огієнка. Створює переважно пейзажі та натюрморти, поєднуючи реалізм з етнокультурним пластом.

Основні твори: «Земля і небо» (1994), «Жовтий світ» (2001), «У лісника» (1994), «Голос трави» (2001), «Коли сонце під крилами» (2004). Живе і працює у Житомирі.

«Автопортрет чи омана?» «Жовтий світ», 2001