24 июля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

24 июля

Народився Ежен де БЛААС (24 липня 1843, Альбано-Лаціале - 10 лютого 1932, Венеція) - італійський художник, що писав в стилі академічного класицизму.

Народився в родині відомого австрійського художника Карла фон Блааса, який працював у історичному жанрі пізнього бідермайєра. Коли Карла призначили професором академії в Венеції, туди ж переїхала і його сім'я. Обидва його сина стали художниками: Юстас - анімалістом, а Ежен захопився жанровими сценами з життя простих венеціанців. Він писав найчастіше торговок і прачок, квіткарок і рознощиць, але писав так, що їх скромний одяг здається дорогими вишуканими нарядами. Його чарівні венеціанки - кокетливі і простодушні, лукаві і безтурботні - полюбилися глядачам.

Ежен де Блаас виставлявся в Італії і за кордоном: у Відні, в Лондоні, Парижі, Берліні, Монако, Брюсселі, Петербурзі. Як і його батько, став професором академії Венеції.

«Автопортрет», 1889 «Серенада», 1910


Народився Йосеф МАТГАУСЕР (24 липня 1846, Станков - 10 січня 1917, Прага) - чеський художник та ілюстратор.

Матгаусер писав переважно полотна на релігійну та історичну тематику, а також портрети. Працював також над оформленням католицького собору Вознесіння Діви Марії у Маріанських Лазнях у 1887 році. Його розписи прикрашають вівтар в соборі Петра і Павла (1895). У самому кінці XIX століття художник створив картини для церков міст Свята Гора і Пршібрам.

«Взяття Кутної Гори»


Родился Франсиско ПРАДИЛЬЯ-и-ОРТИС (24 июля 1848, Вильянуэва-де-Гальего, Арагон — 1 ноября 1921, Мадрид) — испанский исторический живописец, директор Музея Прадо в 1896-1898 годах.

Первоначально изучал рисунок в Сарагосе. В 1863 г. приехал в Мадрид, где изучал работы старых мастеров. В 1874 г. стал одним из первых студентов в новой Испанской Академии в Риме. Первой значительной работой Ф. Прадильи была картина «Похищение сабинянок». В 1878 написал картину «Донья Хуана Безумная», за которую удостоился почётной медали на Национальной экспозиции изящных искусств (1878) и почётной медали на Парижской Всемирной выставке 1878 года. По заказу городского совета Сарагосы в 1879 г. написал две картины: «Альфонсо I Воитель» и «Альфонсо X Мудрый». Наиболее удачной является крупноформатное полотно «Сдача Гранады Их испанским Величествам Изабелле и Фердинанду», написанное в 1882 году и награждённое первой медалью на мюнхенской Международной художественной выставке в 1883. Эта работа отличается особой тонкостью исполнения и живостью изображённых на ней характеров.

Кроме таких больших масштабных исторических полотен часто обращался к жанровой живописи малых форм, на которых можно увидеть живописные сценки из испанского народного быта.

Автопортрет, 1917 «Сдача Гранады Их испанским Величествам Изабелле и Фердинанду», 1882Народився Альфонс Ма́рія МУХА (24 липня 1860, Іванчице, Моравія, Австро-Угорщина — 14 липня 1939, Прага) — знаменитий чеський художник-модерніст, ілюстратор, ювелірний дизайнер і плакатист, один з найвідоміших представників стилю «Арт Нуво».

Після закінчення гімназії Муха намагався вступити до празької Академії мистецтв, але не склав іспити. Весь вільний час Альфонс присвячував заняттям у місцевому аматорському театрі - спочатку як актор, потім як декоратор і художник афіш та запрошень. У 1879 році Муха був запрошений до Відня в художні майстерні як художник театральних декорацій. Згодом два роки навчався в Мюнхенській академії витончених мистецтв, де очолив Асоціацію слов'янських художників. У 1887 Муха переїжджає в Париж і вступає до Академії Жюліана, а потім в Академію Колароссі. Але в тому ж році наклав на себе руки його покровитель граф Куен-Белассі і художник залишився без фінансової підтримки.

Альфонсу довелося заробляти на життя виготовленням рекламних плакатів, афіш, календарів, ресторанних меню, запрошень, візитних карток. Серйозною роботою стало створення ілюстрацій до багатотомної праці «Сцени і епізоди з історії Німеччини» французького історика Шарля Сеньобоса. Але прославився моравський художник, коли виготовив афішу до вистави «Жисмонда» за участю великої Сари Бернар.

Плакат з актрисою Сарою Бернар у ролі Жисмонди

За її наполяганням Альфонс Муха отримав місце головного декоратора театру і за наступні шість років створив безліч афіш до її спектаклів. Париж був у захваті. На Муху посипалися незліченні замовлення, в тому числі на етикетки товарів, ювелірні прикраси, виготовлення інтер'єрів і предметів ужиткового мистецтва. У Парижі навіть з'явилося нове поняття - «La Femme Muchas», жінки Мухи, які розходилися багатотисячними тиражами на плакатах, листівках, гральних картах. У цьому ж стилі художником були створені барвисті графічні серії: «Пори року», «Квіти», «Дерева», «Місяці», «Зірки», «Мистецтва», «Дорогоцінні камені».

Реклама печива. 1896

Починаючи від 1897 року Муха організовує персональні виставки в Парижі та інших містах Європи, включаючи Прагу, які користуються величезним успіхом.

На початку ХХ століття художник кілька років прожив у США, викладав у Художньому інституті Чикаго. За океаном Муха здобув славу портретиста і автора обкладинок ілюстрованих журналів. Але художник все більше захоплювався ідеєю створити епічний цикл картин, присвячений історії слов'ян. Повернувшись до Чехії, він вісімнадцять років пропрацював над створенням двадцяти монументальних полотен, що склали його найзнаменитіший цикл «Слов'янська епопея».

«Слов'яни на споконвічній Батьківщині: між туранський батогом і готським мечем». 1912.
Празька міська галерея.

Одночасно Муха працює над інтер'єрами найвідоміших будівель Праги в стилі модерн. У незалежній Чехословаччині Альфонс Муха із захопленням розробляв національний «офіційний стиль» - створив зразки перших банкнот і поштових марок країни, один з варіантів державного герба, урядові бланки і конверти. В останні роки життя художника інтерес до його творчості знизився, його стиль вважався застарілим.

Творчості Альфонса Мухи присвячені музей у Празі і експозиція циклу «Слов'янська епопея» в Моравському Крумлові. Твори Мухи входять в колекції багатьох провідних музеїв і галерей світу.

«Автопортрет», 1899

«Танець», 1898


24 липня 1913 року засновано Музей образотворчих мистецтв в місті Валенсія, котрий має одну з найбагатших колекцій живопису в Іспанії.

Музей розташований в старовинній будівлі католицького коледжу імені святого Пія П'ятого. Музей розмістився в цій будівлі після іспанської Громадянської війни, в ході якої споруда використовувалася як військовий госпіталь. Колишня будівля музею зазнала руйнувань у роки війни.

Із колекції музею: Ель Греко «Іоанн Хреститель» (фрагмент).

Музей володіє багатою колекцією готичних іконостасів і релігійних картин, в тому числі місцевої, валенсійської роботи. Перлинами музею є «Іоанн Хреститель» пензля Ель Греко, автопортрет Дієго Веласкеса, твори Гойї. В цілому колекція музею знайомить відвідувачів з розвитком європейського живопису від середньовіччя до початку двадцятого століття. Колекція графіки включає в себе збірку робіт Піранезі, проте велика частина графіки знаходиться в запасниках, оскільки їй шкідливе сонячне світло. У музеї виставлено також деяку кількість старовинних виробів ужиткового мистецтва.

Будівля музею Зал готикиНародився Олег Валерійович ГРАЧОВ (24 липня 1923, Тула - 24 липня 2012) – український художник-авангардист, заслужений діяч мистецтв АР Крим (2000).

Учасник Другої світової войні. У 1950 році закінчив Сімферопольське художнє училище ім. М. Самокиша. Член Спілки художників України з 1960 року. Представник так званого "суворого стилю", широко відомий своїми кримськими пейзажами. Також автор тематичних картин і портретів. Персональні виставки О.В. Грачова проводилися в Виставковому залі Спілки художників України в Сімферополі (1983, 1993, 2003, 2007, 2010). У 1970-х роках були організовані три персональні виставки в Москві.

Картини художника представлені в Севастопольському і Сімферопольському художніх музеях, Феодосійській картинній галереї, в приватних колекціях в Німеччині, Росії, Україні, Ізраїлі, Франції, США та Канаді.

«Кара-Даг»Народився Алекс КАЦ (24 липня 1927, Бруклін, Нью-Йорк) - американський художник і скульптор, який продовжує фігуративні традиції поп-арту. Багато працює з естампами та шовкографії. Роботи Каца представлені в музеях США, Німеччини, Австрії, Швейцарії, Англії.

Навчався в школі мистецтва штату Мен. Улюблена тема його полотен - дружина Ада і діти. Хоча перша персональна виставка Каца пройшла в Нью-Йорку ще в 1954 році, широке визнання прийшло до нього тільки в останні десятиліття.

Алекс Кац - один з найдорожчих сучасних художників. Аукціонний рекорд на твори Алекса Каца - 666 тис. доларів США. Саме стільки заплатив під час торгів на Christie's в листопаді 2001 року приватний американський колекціонер за «Блакитну парасольку № 2» (робота 1972 року). Твори Алекса Каца прикрашають масу багатих будинків по всьому світу.

«Його фігуративне мистецтво - не просто яскрава сторінка в післявоєнному мистецтві, яку з натяжкою можна розмістити в розділі, присвяченому поп-арту, а й виклик епосі, схибленій у свій час на абстрактному. "Є різне мистецтво, любіть різне!" - лише тим, хто дотримується цього принципу, і може сподобатися Кац, який в результаті опиняється близький багатьом, але все ж залишається сам по собі, в стороні від будь-яких "ізмів"», - Олексій Мокроусов, художній критик.Народився Мел РАМОС (24 липня 1935, Сакраменто, штат Каліфорнія) - американський художник, що вважається одним з патріархів поп-арту.

Походить з родини португальських імігрантів у першому поколінні. Вчився у коледжі в Сакраменто на мистецтвознавчому факультеті, де одним з його перших вчителів мистецтва був Уейн Тібе, відомий картинами із зображенням їжі – яскравих цукерок, тортів, морозива. Рамос починав як абстракціоніст, але слава прийшла до нього на початку 1960-х, коли він під вливом свого вчителя почав малювати оголених дівчат поруч із брендовими товарами Америки – кока-колой, шоколадками, жувальной гумкой, пончиками тощо. У своїх роботах Мел Рамос іронізує над ідеалами «споживацького раю». Його гламурні дівчата насправді холодні і ефемерні, як реклама товарів масового виробництва.

Мел Рамос майже сорок років присвятив викладацькій кар'єрі, є професором Каліфорнійського державного університету.

«Лола – Кола», 1972


Народилася Катерина Володимирівна ШТАНКО (24 липня 1951, Сімферополь) — українська художниця та письменниця, книжковий ілюстратор. Заслужений художник України (2018).

У 1969–1973 навчалася в Кримському художньому училищі. У 1979 закінчила Київський Державний художній інститут. Продовжує навчання в аспірантурі при Академії Образотворчих мистецтв у Москві (Академічні художні майстерні).

Найулюбленіша техніка: акварель, еколайн, графітний олівець. Учасниця багатьох республіканських всесоюзних та міжнародних виставок. Співпрацювала з видавництвами «Веселка», «Дніпро», «Свенас», «Марка України», «А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Грані-Т» та «Видавництво Старого Лева».

У 2014 року у видавництві «А-ба-ба-га-ла-ма-га» вийшла книга «Дракони, вперед!», в якій Катерина Штанко виступила і як ілюстратор, і як автор. Того ж року твір був визнаний «Дитячою книгою року BBC». Катерина Штанко є автором низки поштових марок Укрпошти.
Народилася Галина Вікторівна СЕМЕРНЬОВА (24 липня 1973 року, Одеса) - живописець, заслужений художник України (2013).

Народилася в Одесі у родині відомого українського художника Віктора Семерньова. Закінчила Одеське державне художнє училище ім. М. Б. Грекова (1992) і художньо-графічний факультет Південноукраїнського університету ім. К.Д. Ушинського (1998). Першу картину Галина намалювала в 10 років. Була лауреатом та стипендіатом конкурсу «Нові імена» Українського фонду культури в галузі образотворчого мистецтва (1991, 1992). Член Національної спілки художників України від 1995 року.

Галина Семерньова працює в царині живопису, графіки, діорамного мистецтва та іконопису. Автор діорам «Козацьке поселення», «Старофлотські казарми» і «Штурм фортеці Очаків у 1788 р.» в миколаївських музеях, серії «Індійський цикл» (2002), розписів у храмі св.Миколая, м. Миколаїв (2005). Багато робіт присвячено тим країнам, де жила і працювала Семерньова - Індія, Греція і Єгипет. Їй притаманний власний стиль живопису і графіки. Персональні виставки художниці неодноразово проходили в Одесі і Миколаєві, починаючи від 1991 року.

«Човен у траві», 2004