24 апреля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

24 апреля

Указом від 24 квітня 1522 перський шах Ісмаїл призначив Бехзада главою шахський кітабхане (бібліотеки).

Бехзад Кемаледдін (близько 1455 — між 1533 і 1537) — майстер гератської школи книжкової мініатюри, що відіграла важливу роль у розвитку середньовічного живопису народів Середньої Азії, Азербайджану та Персії.

За походженням був таджик. Працював мініатюристом у тімурідівській бібліотеці Герата і після 1522 року в Тебрізі. Створював динамічні багатофігурні композиції на сюжети з історії народів Середньої Азії, ілюстрував «Бустан» Сааді, «Хамсе» Нізамі та ін. Писав також портрети. Бехзада підтримував великий гуманіст Навої. Мав багато наслідувачів та учнів. Творчість тісно пов'язана з народною традицією, відзначається рисами реалізму в зображенні пейзажу та передачі побутових деталей. Бехзад Кемаледдін — неперевершений для свого часу колорист та майстер композиції.

Бехзад в історії перського мистецтва є напівлегендарний фігурою. Захоплені відгуки про нього сучасників і пізніших авторів стали причиною того, що його руці приписується велике число робіт - мініатюр і малюнків, з якими фахівці до цих пір не змогли розібратися остаточно.

«Іскандер і сім мудреців». Мініатюра. «Будівництво замку Хаварнак». Мініатюра.


Антоніо ВІВАРІНІ (бл. 1415/1420, Мурано — квітень 1480, Венеція) — італійський живописець, майстер венеціанської школи.

Антоніо Віваріні був сином склодува з острова Мурано поблизу Венеції. Працював у Мурано, Венеції, Падуї, також виконував замовлення для церков Болоньї, Брешії, Пезаро та інших міст Північної Італії. Очолював велику майстерню, в якій працювали його брат і зять Джованні д'Алеманья, навчався його син Альвізе Віваріні.

Антоніо Віваріні займає особливе місце у венеціанському мистецтві 1440—1470-х. Його творче формування було значною мірою пов'язане з традиціями венеціанської пізньої готики і Джентіле да Фабріано. Основну частину його творчої спадщини складають великі багатостулкові вівтарі, укладені в різьблені готичні обрамлення, які сяють золотом фону, насиченістю і чистотою, що нагадують дорогоцінні емалі блакитних, смарагдово-зелених, золотисто-жовтих, червоних, рожевих тонів; як і майстри пізньої готики, Віваріні любив писати візерунки парчі, дорогоцінне каміння; в барвистих акордах, мелодій ліній, ювелірної ретельності, з якою прописані форми, відчувається особлива вишуканість.

У той же час він сприйняв у пізній готиці її найбільш світські, близькі характеру венеціанської культури XV ст. риси, що надають його вівтарям чисто венеціанської величі, святковості, декоративного багатства. Замість вишуканої готичної стилістики він надає перевагу спокійному і ясному малюнку ліній, енергійному, майже скульптурному моделюванню форм, часто надає своїм персонажам вигляд прекрасних принцес або нарядних франтів у сучасному одязі.

«Поклоніння волхвів»


Народився Ернст-Карл-Георг ЦІММЕРМАН (24 квітня 1852, Мюнхен - 15 листопада 1901, там само) - німецький художник, професор живопису.

Народився в родині живописця Рейнгарда Себастіана Ціммермана, у якого отримав перші уроки. Пізніше навчався в Мюнхенській академії мистецтв. Не раз їздив до Парижа та Відня. Відвідав також Італію, Бельгію і Голландію. Жив і працював у Мюнхені, маючи титул професора і почесного члена Мюнхенській академії мистецтв. Деякий час творив під впливом творів Корреджо.

З його робіт найбільш відомі: «Тюркенграбенський парк поблизу Мюнхена», «Христос-Утішитель», «Поклоніння пастирів» (1883), «Отрок Христос серед мудреців у храмі», «Урок музики», «Прогулянка молодої принцеси», «Мандрівний звіринець», «Риби і кілька сцен з життя рибалок Боденського озера», «Христос і рибалка» (1886) та ін.

«Хіміки»


Народився Григорій Іванович ЦИСС (24 квітня 1869, Рівне - 30 грудня 1934, Полтава) - український художник-портретист, педагог.

Навчався в Московському училищі живопису, скульптури та архітектури, потім в 1896-1900 - в Петербурзькій академії мистецтв під керівництвом І. Ю. Рєпіна. Після закінчення академії в 1900 році переїхав до Полтави. З 1920 по 1925 рік викладав у художніх студіях.

Автор тематичних картин і портретів. Його твори зберігаються, головним чином, в Полтавському художньому музеї ім. М. Ярошенка. У 1956 в Полтаві пройшла виставка творів художника.

«Портрет художника В. Магденка». 1914–1915


Народився Жан-Жозеф КРОТТІ (24 квітня 1878, Бюль - 30 січня 1958, Париж) - швейцарський і французький графік і художник-авангардист.

Жан Кротті народився в родині художника і скульптора Шарля (Карло) Кротті, який походив з італьяномовного кантону Тічіно. Зиму 1894-1895 років він вчиться в мюнхенській Вищій школі прикладного мистецтва. У 1898 році Ж. Кротті - практикант в майстерні театрального художника в Марселі, в 1901 році він вступає до паризької академії Жюліана.

Спочатку Ж.Кротті працював в стилі імпресіоністів, потім - експериментував з фовізмом, Набі і мистецтвом модерну. Від 1910 року він звертається до кубізму і через нього - до дадаїзму. Вперше художник виставляє свої роботи в 1907 році в Осінньому салоні і в 1908 - в Салоні Незалежних.

З початком Першої світової війни швейцарець Ж. Кротті їде з дружиною до США, де знайомиться з художниками Франсісом Пікабіа і Марселем Дюшаном. Восени і взимку 1915-1916 років Кротті працює з М.Дюшаном у спільному ательє; тут він зустрічає сестру Марселя, художницю Сюзанну Дюшан, на якій одружується в 1919.

У наступні роки Кротті багато малює і виставляє свої роботи в найбільших галереях Франції, Німеччини, Англії та США. У 1925 році полотна Кротті беруть участь у паризькій Міжнародній виставці, в 1926-1927 відбувається експозиція його робіт в Брукліні у Музеї сучасного мистецтва. В кінці 1930-х років Ж.Кротті відкриває і використовує нову техніку живопису по склу, названу «Gemmail».Народилася Леонора Абрамівна БЛОХ (24 квітня 1881, Кременчук — 17 січня 1943, Алма-Ата) — українська скульпторка. Педагог, профессор.

Народилася в Кременчуці у сім'ї лікаря. Середню освіту здобула у Кременчуцькій жіночій гімназії. Вчилась у школі «Товариства заохочування мистецтв» в Петербурзі та в студії О. Родена в Парижі (1898 — 1905). Ранні твори Леонори Блох («Бюст Родена», «Бюст Жореса») свідчать про вплив імпресіонізму. З 1917 працювала в Харкові, де брала участь у реалізації плану монументальної пропаганди: створила бронзовий пам'ятник Т. Г. Шевченкові (Богодухів) та бюсти К. Маркса і Ф. Енгельса.

З 1935 — професор Харківського художнього інституту. В портретах Коцюбинського, Мечникова, Мікеланджело Леонора Блох виразно відтворила індивідуальні характери. Значними творами Леонори Блох є ліричні композиції «Радість материнства», «Робітнича молодь», «Казашка-медсестра».

Учнями Леонори Блох були українські скульптори Яків Ражба та Михайло Лисенко.

«Голова дівчини», 1917. Мармур


Народився Віллем де КУНІНГ (24 квітня 1904, Роттердам — 19 березня 1997, Лонг-Айленд) — знаний художник і скульптор другої половини XX сторіччя, один з лідерів абстрактного експресіонізму.

1926 року нелегально виїхав з Голландії до США, протягом наступних 70 років жив і працював у Нью-Йорку. Приятелював з Аршилєм Горкі і відчував його вплив.

Індивідуальна манера де Кунінга склалася на межї 1930-х і 1940-х рр. під впливом Пікассо і Міро. У 1943 р. він оженився на відомій художниці Елен Фрід. У 1950-ті рр. де Кунінг йде по шляху примітивізації, розробляє так звані «фігуративні абстракції». Одинока жіноча фігура під дією шалених, пастозних «мазків-ударів» на полотнах де Кунінга перетворюється в певний живописний тотем, відкритий для радикальних фрейдистських прочитань.

З часом полотна де Кунінга наповнюються пейзажними мотивами, стають все менш предметними. Тяжіння до навмисної декоративності переважає в роботах його пізнього періоду, ускладненого алкоголізмом та хворобою Альцгеймера. Незважаючи на неоднозначний характер творчості де Кунінга, він став першим художником, відзначеним Імператорською премією.

У 2006 р. його третя картина із серії «Жінки» була продана за 137,5 млн доларів, що було на той час другим по вартості твором мистецтва в історії.

«Композиція», 1955. Музей Гуггенгейма. Нью-Йорк


24 квітня 1919 року створено Художню галерею Торонто - зараз Художня галерея Онтаріо (Art Gallery of Ontario, AGO), що знаходиться в Торонто, столиці канадської провінції Онтаріо. 10-й за розміром музей Північної Америки. Спочатку була заснована в 1900 групою приватних осіб як Художній музей Торонто.

Загальна площа експозиції - 45 тисяч м². Галерея представляє найбільшу в світі колекцію творів канадського мистецтва (майже половина зібрання), а також колекцію робіт відомих європейських майстрів. Представлені шедеври пензля Тінторетто, Рубенса, Рембрандта, Томаса Гейнсборо, Антуана Бурделя, Антоніса ван Дейка і Франса Галса. Також роботи Пабло Пікассо, Огюста Родена, Вінсента ван Гога й Едгара Дега. Окреме крило галереї носить назву Центр скульптури Генрі Мура і є найбільшим у світі зібранням творів відомого британського скульптора-модерніста Генрі Мура. Галерея також має найбільш повну в Північній Америці колекцію творів африканського мистецтва, а також колекцію творів сучасних майстрів образотворчого мистецтва.

У залах музею Із зібрання галереї: Джорджо де Кіріко. «Place d'Italia»


Леопольд ГОТТЛІБ (1879, за іншими відомостями 1883, Дрогобич, Австро-Угорщина, зараз Львівська область України - 24 квітня 1934, Париж) - художник Паризької школи. Молодший брат Мауріція Готтліба.

Походив з родини галицьких євреїв. У 1896-1902 роках навчався в Краківській академії красних мистецтв у Яцека Мальчевського і Теодора Аксентовича, потім копіював голландців у Старій пінакотеці Мюнхена. У 1904 році влаштувався в Парижі. Був одним з ініціаторів створення краківської Групи п'яти, разом з членами групи виставлявся в 1905-1907 роках в Кракові, Львові, Відні, Берліні, Варшаві.

У 1906 році переїхав до Єрусалима, викладав там в академії Бецалель. Повернувся в Париж у 1908 році. Увійшов до кола художників Монпарнаса, був дружний з Кіслінгом, Заком і ін. У 1912 році перша персональна виставка Леопольда Готтліба відбулася у Львові, в тому ж році його роботи були показані в галереї Жозе Далмау в Барселоні. Виставлявся на паризьких салонах, віденському Сецесіоні. У роки Першої світової війни воював під командуванням Пілсудського, залишив замальовки військового побуту, які були показані на виставці в Любліні (1917). У 1917-1919 роках був близький до групи польських експресіоністів (формістів - Віткевич і ін.). Працював в Польщі, Австрії, Німеччини. У 1926 році повернувся в Париж.

Створював в експресивно-кубістичній манері символічні картини, часто на соціальну тематику, а також релігійні композиції.

«Жінки в білому»


Народилася Бріджет Луїза РАЙЛІ (24 квітня 1931, Західний Норвуд, Лондон) — англійська художниця, одна з провідних представників Оп-арту.

Батько Райлі, Джон Фішер Райлі, був художником, як і дід. Вивчала мистецтво в Голдсмітс (1949-52) і Королівському коледжі мистецтва (1952-55).

Ранні роботи Райлі були фігуративними і написаними в напів-імпресіоністському стилі. Близько 1960 вона починає розвивати свій особливий стиль оп-арту. Її картини у той час складались з чорно-білих геометричних візерунків, які виявляли динаміку поля зору і дезорієнтували око. Райлі працювавала з контрастами білого та чорного, зрідка вводячи відтінки сірого. 1961 року, разом з партнером Пітером Сеглі, відвідала плато Воклюз на півдні Франції і придбала покинуту ферму, яка пізніше стала її студією. Весною 1962 року в Лондоні відбулась її перша персональна виставка.

«Водоспад» 3, 1967, ПВА на полотні

Райлі почала досліджувати колір 1967 року, коли вона створила свою першу стрічкову картину. Після великої виставки на початку 1970-х почала інтенсивно подорожувати. В кінці 1980-х вона радикально змінила напрям своїх пошуків, ввівши заново діагоналі у вигляді послідовності паралелограмів, які руйнують і оживляють вертикальні стрічки, характерні для попередніх робіт.

Райлі відома своїми чорно-білими роботами, які вона малювала у 60-і роки. Вони являють собою різноманітність геометричних форм, що створюють ілюзію руху або кольору. На початку 60-х говорили, що ці роботи створюють відчуття морської хвороби та стрибків з парашутом.

«Рух в квадратах», 1961


Народилася Наталія Василівна МИРОНЕНКО (24 квітня 1951, Харків) - харківський графік. Заслужений художник України (1996).

Закінчила Харківський художньо-промисловий інститут у 1975 році. Навчалася у Б. Косарєва, Є.Бикова, О.Хмельницкого. Учасниця республіканських, всесоюзних і міжнародних виставок з 1980. Персональні виставки пройшли в Базелі (Швейцарія), Калінінграді (Росія), Харкові (неодноразово) і Києві.

«Приречення», 1994