2 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

2 декабря

2 грудня 1856 року була офіційно заснована Національна портретна галерея в Лондоні - перша в світі портретна галерея, створена для увічнення образів британців минулих століть.

Першим придбанням був портрет Шекспіра. Відкрилася галерея 1859 року. Портрети розподілені по залах, виходячи з часу життя зображених на них осіб, починаючи з епохи Тюдорів. При поповненні зібрання перевагу віддавали не художнім якостям твору, а історико-культурної значущості моделі. Галерея збирає не тільки портрети олією, а й мініатюри, малюнки, бюсти і фотографії. Наприклад, тут виставлені сигаретні пачки з зображеннями Чарлі Чапліна, Вінстона Черчілля, Бернарда Шоу і Гілберта Кіта Честертона - портрети виконані з великим гумором. Роботи знаменитих континентальних художників в галереї нечисленні; в основному це портрети британських монархів і їх наближених пензля Гольбейна, Рубенса і Ван Дейка.

Колекція галереї налічує понад одинадцять тисяч портретів, виконаних у різних техніках. Крім того, музей зібрав понад 220 тисяч фотографічних зображень. До 1969 року галерея не закуповувала портрети живих людей (вважалося, що після їх смерті має пройти не менше десяти років), проте зараз правила змінили. Стіни основного будинку, побудованого 1896 року в неоренесансному стилі, прикрашені бюстами видатних діячів. В кінці XX століття кілька старовинних аристократичних садиб в різних куточках Англії були пристосовані під філії Національної портретної галереї.

Національна портретна галерея Із зібрання галереї: Портрет Генриха VIII


Народився Жорж-П'єр СЕРА (2 грудня 1859, Париж — 29 березня 1891, Париж) — відомий французький художник-неоімпресіоніст, творець пуантилістської манери малювання.

Жорж почав малювати з раннього дитинства. Вже в 15 років він поступив до муніципальної школи малюнка. 1878 року дев'ятнадцятирічний юнак стає учнем Школи витончених мистецтв. Але Сера більше вчиться самостійно. Після того, як Сера потрапив на виставку імпресіоністів, він залишає навчання у Школі витончених мистецтв. У пошуку свого стилю Сера розробив так званий «пуантилізм» (сам автор і його послідовники вважали за краще термін «дівізіонізм») - художній прийом передачі відтінків і кольору за допомогою окремих колірних крапок. Художник користувався маленькими мазками чистих кольорів, змішаних тільки з білилами. Прийом використовується в розрахунку на оптичний ефект злиття дрібних деталей при розгляданні зображення на відстані.

«Натурниці», 1886-1888. Метрополітен-музей, Нью-Йорк

У 1883 році Сера створює свою першу визначну роботу - величезне мальовниче полотно «Купання в Аньєрі». Після того, як його картина була відхилена Паризьким Салоном, Сера волів союзи з незалежними художниками Парижа, ставши одним із засновників Салону Незалежних.

У 1886 році на восьмій виставці імпресіоністів було представлено чимало картин Жоржа Сера та його послідовників-пуантилістів. Ці картини залишили різне враження як на глядачів, так і колег-художників. А Сера дедалі більше намагається наблизити живопис до математичного рівняння. Він вважав, якщо є закон кольору, то можливо привести до гармонійного єднання усі лінії картини. Він пише «Парад-алле», «Канкан». Але всі вони були негативно сприйняті критикою.

Техніка художника була настільки складна, що за своє недовге життя він написав тільки сім великих композицій, не рахуючи пейзажів і малюнків. Останньою картиною Жоржа Сера став «Цирк». Помер Жорж Сера у віці 31 року від інфекційного захворювання (найбільш ймовірно, дифтериту).

«Недільна прогулянка на острові Гранд-Жатт», 1884-1886.
Художній інститут, Чикаго


Народилася Аніта МАЛФАТТІ (2 грудня 1889, Сан-Паулу - 6 листопада 1964, там само) - бразильська художниця, один з лідерів бразильського модернізму.

Батько художниці - італійський інженер, мати - американка, викладачка мистецтва. Через вроджену атрофію правої руки Аніта була змушена навчитися малювати лівою рукою. Перші роботи відносяться до 1909. Не задоволена бразильською академічною системою, в 1910 приїхала вчитися в Берлін, де зазнала впливу німецького експресіонізму. У 1915 переїхала в США, зблизилася з кубізмом. Перша персональна виставка Малфатті відбулася в Сан-Паулу в 1917-1918. Брала активну участь в організації Тижня нового мистецтва (1922). Член авангардної групи «П'ятеро». У 1923-1928 за стипендією працювала в Парижі. У 1949 в Сан-Паулу пройшла велика ретроспективна виставка Малфатті.

«Маяк», 1915


Народився Отто ДІКС (2 грудня 1891, Гера, Тюрінгія, Німецька імперія - 25 липня 1969, Зінген, Баден, ФРН) - німецький художник і графік. Яскраво виражений авангардист, у 1920-і роки був пов'язаний з дадаїзмом і експресіонізмом.

Навчався живопису в Школі прикладних мистецтв у Дрездені (1910-1914). Поряд з Георгом Гроссом Дікс був представником художньої течії «нова об'єктивність». Отто Дікс є одним із засновників об'єднання художників під назвою «Дрезденський сецесіон» (1919).

Полотна Дікса відрізняють соціальні і пацифістські мотиви, болісні духовні пошуки: в післявоєнній Німеччині художник знаходив своїх героїв серед натовпу інвалідів, жебраків, повій, рахітичних дітей. Він вважався одним з найбільших художників в країні: 1927 року Дікс став професором Дрезденської академії, в 1931 його обирали в члени Прусської академії в Берліні. У нацистській Німеччині Отто Дікс був віднесений до представників т.зв. «Дегенеративного мистецтва»: його роботи вилучалися з музеїв, 260 з них були спалені в Берліні в 1937 році. Дікс поїхав в село, де таємно писав пейзажі і картини-алегорії релігійного змісту.

Після війни Отто Дікс користувався великою повагою в обох частинах Німеччини - ФРН і НДР. І хоча художник жив переважно в ФРН, у НДР, в Дрездені, у нього також була майстерня. 75-річчя Отто Дікса в 1966 р широко відзначалося в обох частинах Німеччини його персональними виставками.

«Автопортрет» «До краси», 1922


Народився Григорій Степанович СМОЛЬСЬКИЙ (2 грудня 1893, с. Підгірки, нині частина м. Калуша, Галичина — 1 грудня 1985, Львів) — український художник, громадський діяч, краєзнавець.

Народився в селянській родині. Закінчив Станиславівську українську гімназію. Під час Першої світової війни воював у складі австрійської армії у Північній Італії. З 1920 р. жив у Львові. 1921—1925 рр. — навчався на історичному факультеті Львівського (таємного) українського університету. Художню освіту здобував спочатку у Вільній Академії мистецтв у Львові (1921—1922 рр.), потім у Художній школі О. Новаківського (1922—1930 рр.). З 1931 р. удосконалював майстерність в Італії, в 1934—1935 рр. — у Франції (Академія Колароссі, Париж). 1936 року повернувся до Львова, де регулярно виставляв свої роботи на художніх виставках. Брав участь у створенні Львівської організації Спілки радянських художників УРСР. 1944—1950 рр. — викладач живопису і рисунка у Львівському училищі прикладного мистецтва. З 1951 р. на творчій роботі.

«Натюрморт», 1946

Працював у жанрі пейзажу, портрета, натюрморту, створив цілий ряд жанрових композицій, займався графікою. Автор невеличких кольоритних пейзажів, зокрема з Гуцульщини (околиці Космача, Косова) та Бойківщини (Славське, Гребенів, Сколе), паризьких етюдів. Протягом життя був учасником 47 художніх виставок, в тому числі пересувних у галицьких містах: Станіславі, Тернополі, Стрию, Коломиї, Самборі, Бережанах, Калуші, Перемишлі.

Автор низки статей про українське мистецтво, окремих митців (Івана Труша, Антона Манастирського, Олекси Новаківського). Багато уваги приділяв вивченню звичаїв, традицій жителів Карпат, переважно гуцулів. Написав низку нарисів історико-етнографічного характеру. На основі зібраних народних переказів та пісень про Довбуша написав повість «Олекса Довбуш» (1935, 1944).

«Автопортрет», 1923 «Мій Космач», 1967


Народився Микола Миколайович ЖУКОВ (2 грудня 1908, Москва - 24 вересня 1973, Москва) - живописець, графік, плакатник; майстер станкового портрета, ілюстратор. Народний художник СРСР (1963). Лауреат двох Сталінських премій другого ступеня (1943, 1951).

Початкову художню освіту здобув у Нижегородському художньо-промисловому технікумі. 1928 року вступив до Саратовського художнього училища імені О. П. Боголюбова, яке закінчив 1930 року. Початок творчої діяльності відносять до 1932 року. У роки Другої світової війни Жуков служить солдатом в артилерії, потім працює в редакції армійської газети на Калінінському фронті і одночасно військовим кореспондентом «Правди». З літа 1943 року по 1973 рік Жуков - художній керівник Студії військових художників імені М. Б. Грекова.

Значна частина творчості художника присвячена життю і діяльності В. І. Леніна, І. В. Сталіна, Великій Вітчизняній війні. Малював прекрасні акварельні дитячі портрети. Автор десятків плакатів, багато з яких відзначені «Гран-прі» на Всесоюзних та міжнародних виставках плаката.Народився Віктор Омелянович БЄЛОВ (2 грудня 1925, с. Мар'янівка Дніпропетровської обл. - 2004, м Кривий Ріг) - живописець і графік. Майстер індустріального пейзажу. Автор живописних і акварельних натюрмортів.

Народився в селянській родині. Учасник Другої світової війни, був кілька разів поранений. У 1951 році закінчив Дніпропетровське художнє училище, де його викладачами були Т. Дроздова і М. Панін. Член Спілки художників України з 1970 року. Бєлов багато їздив по країні, створюючи пейзажі Карпат, Криму, Карелії, середньої смуги Росії. Персональні виставки відбулися в Кривому Розі (1962, 1975), Дніпропетровську та Дніпродзержинську (обидві - 1975).

Композиціям більшості робіт автора властиві багатоплановість, панорамність. Віктор Бєлов часто створював картини на індустріальну тему. Полотнам, в яких оспівуються важкі будні рідного міста, властиві героїчна романтичність, піднесеність.

28 вересня 2000 року картина Віктора Бєлова "Зустріч в селі. Сибір" була продана на аукціоні "Крісті" в Лондоні за 4123 доларів США.

«Зустріч в селі. Сибір»


Народився Олександр АЙЗЕНШТАТ (2 грудня 1951, Москва) - художник і релігійний діяч.

Навчався живопису в Москві в майстерні художника С. П. Скульського. Покинув СРСР в 1974 році. О. Айзенштат - громадянин Франції, який нині проживає в Ізраїлі. Відомий не лише як художник, але і як релігійний діяч ортодоксального іудаїзму - засновник і керівник Центру Вивчення Тори в Москві.

Його мистецтво глибоко індивідуальне; складно співвіднести його манеру з будь-якою течією в сучасному мистецтві. Сам Олександр Айзенштат, визначаючи свій метод, каже: «Мене вважають представником академічного модернізму, але я власну творчість не ідентифікую з такою точністю. Поділ на «ізми», манери і течії мене цікавить дуже мало. Основна ідея - створення творів живопису, які в рамках європейської концепції мистецтва зможуть найбільш ясно висловити мої особисті переживання».

У полотнах Олександра Айзенштата годі й шукати побутового та жанрового натуралізму, або реалістичного історизму. Його живопис навмисно аскетичний. Пропускаючи повз себе суєту світу і різноманітність життя, автор зосереджується на декількох улюблених темах або мотивах - самотність, очікування, завершення, мотив символічної трапези. Найчастіше розробці одного мотиву присвячена ціла живописна серія, як, наприклад, «Плин життя», «Психлікарня», «Карнавал», «Кафка», «Спектр життя».Народилася Саша (Олександра Євгеніївна) ПУТРЯ (2 грудня 1977, Полтава — 24 січня 1989, там само) — юна українська художниця, яка в дитячому віці створила велику кількість творів мистецтва, що згодом отримали широке висвітлення.

Олександра народилась у родині художника Євгенія Путрі та викладачки музичного училища Вікторії Путрі. Перші художні роботи Олександра Путря почала малювати в три роки. У віці 5 років Олександрі був поставлений діагноз - лейкемія. Від неї вона і померла у віці 11 років. Після смерті Саші Путрі виставки її малюнків експонувалися більш ніж на 100 виставках в багатьох країнах світу.

За життя Олександра створила 2279 робіт — 46 альбомів з малюнками, шаржами та віршами, чеканки, вишивки, дрібні вироби з пластиліну, саморобні шиті іграшки, вироби з намистин і кольорового каміння, випалювання по дереву.

«Діва Марія»

В 1998 році Сашу нагороджено (посмертно) золотою медаллю Христа Спасителя, а в 2000 році — орденом Святого Миколи Чудотворця «За примноження добра на Землі». Також, в 2001 році Президія всеіндійської дитячої фундації «Nehru Bal Samiti» присудила їй свою почесну міжнародну нагороду.

Про дівчинку був знято декілька документальних фільмів і написана документальна повість. В Полтаві існує вулиця Саші Путрі та працює Дитяча художня галерея імені Саші Путрі, в якій за допомогою Фонда захисту і підтримки талановитих дітей проходять міжнародні конкурси дитячого малюнка.

…Саша боролася за життя шість років, після чого попросила батьків відпустити її. Незадовго до свого відходу вона попросила тата докласти руку до білого аркуша і обвела її. Потім зверху доклала свою руку і виконала з нею те ж саме. Закінченим малюнок був знайдений вже після 24 січня 1989 року, коли дівчатка не стало. На ньому була зображена зірка Сіріус, на яку Сашенька мріяла полетіти.

«Сіріус»