19 апреля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

19 апреля

Па́оло ВЕРОНЕЗЕ, при народженні Па́оло Кальярі (1528, Верона - 19 квітня 1588, Венеція) - один з найвизначніших живописців венеціанської школи, прозваний Веронезе за місцем народження.

Син скульптора Габріеля Каліарі. Навчався у свого дядька венеціанського художника Антоніо Баділе, працював у Вероні і Мантуї. У 1566 році одружився з дочкою свого вчителя Антоніо Баділе. У 1573 році Веронезе був звинувачений судом інквізиції, але зумів виправдатися і був примушений тільки виправити і виключити деякі фігури в одній зі своїх картин.

У своїх юнацьких творах він виявив характерні особливості веронської школи з її ніжним колоритом, але разом з тим - і свободу створення художніх образів, якій він був зобов'язаний впливу рафаелівської школи.

«Шлюб в Кані Галілейській». 1562-1563, Полотно, олія. 666 × 990 см. Лувр, Париж

У своїх зображеннях євангельських сцен за участі в них Христа («Шлюб в Кані Галілейській» та ін.) Веронезе своєрідно поєднав біблійне з сучасним: у приміщеннях, прикрашених у венеціанському стилі XVI століття, з архітектурними задніми планами в стилі Відродження, бенкетують, так само у венеціанських костюмах, сучасники художника. Ми бачимо ту ж спрагу задоволень і ту любов до розкоші і нарядів, якими відрізнялися венеціанці.

У всіх творах середнього періоду діяльності Веронезе умілий і витончений малюнок поєднується з багатством задуму і з блиском і теплотою колориту. Як портретист Паоло Веронезе близько підходить за манерою до Тінторетто, але при всьому тому залишається, як всюди, оригінальним. Сильну сторону його таланту становить також його стінний і плафонний живопис, відрізняючись сміливістю задуму, свободою виконання, милуючи око свіжістю колориту. Багато з цих росписів, на жаль, до нас не дійшли. Частина виконаних ним робіт у Палаці дожів у Венеції тепер знаходиться в інших місцях; кращі з них - в залі Великої ради.

«Автопортрет» «Битва при Лепанто»


Хрещений Віллем ДРОСТ (19 квітня 1633, Амстердам - похований 15 лютого 1659, Венеція) - голландський живописець і графік епохи бароко, один з найталановитіших учнів Рембрандта.

Його творчість залишила помітний слід в художній спадщині двох великих європейських центрів - Амстердама і Венеції. Про його життя відомо небагато. Приблизно в 1650-му році він стає учнем Рембрандта. На створення полотна «Вірсавія», написаного в 1654, Віллема надихнула картина його вчителя, зроблена в тому ж самому році, на ту ж тему і з тією ж назвою (що було цілком звичайним в той час). Десь в середині 1650-х молодого художника направляють в Рим. Через кілька років Дрост переїхав до Венеції.

Кількість відомих нам картин, написаних Дростом, невелика. Ймовірно, частину його робіт приписали Рембрандту, як, наприклад, картина 1654 року, названа «Портрет молодої жінки з руками, складеними на книзі», яка вважалася витвором Рембрандта більше 300 років.

«Автопортрет» «Вірсавія», 1654. Музей Лувр, Париж


Родился Францишек КОСТШЕВСКИЙ (19 апреля 1826, Варшава — 30 сентября 1911, Варшава) — польский художник реалистического направления, иллюстратор, автор сатирических рисунков и карикатурист.

Изучал живопись в варшавской Школе изящных искусств под руководством Яна Феликса Пиварского и Александра Кокулара. Рисовал преимущественно пейзажи и жанровые сцены. Иллюстрации и карикатуры художника публиковались в различных изданиях варшавской периодической печати — Tygodnik Ilustrowany, Клосах, Муше и прочих. Занимался также иллюстрированием литературных произведений (в том числе — «Пана Тадеуша» Адама Мицкевича).

«Смеющийся варшавянин» (1869)


Родился Григорий Григорьевич МЯСОЕДОВ (19 апреля 1834, село Паньково Тульской губ. – 31 декабря 1911, Полтава) – российский живописец, инициатор создания Товарищества передвижных художественных выставок, академик.

Выходец из старинного дворянского рода. Учился в Академии художеств, был отмечен малой и большой золотыми медалями. Его полотно на историческую тему «Бегство Григория Отрепьева из корчмы на литовской границе» (1862) В. В. Стасов назвал одной из первых заявок на создание реалистических исторических картин. Как пенсионер Академии Мясоедов работал в Париже, Флоренции, Риме и Испании. По возвращении в Россию получил в 1870 г. звание академика за картину «Заклинания».

Г. Г. Мясоедов стал одним из организаторов и активных деятелей Товарищества передвижных художественных выставок. Основная тема, к которой обращался художник – крестьянский быт.

«Земство обедает»

С конца 1880-х живописец поселился под Полтавой в большой усадьбе Павленки, зимы проводил в Крыму. Организовал школу рисования. Кроме жанровых картин на бытовые и исторические темы, написал много пейзажей, преимущественно крымских. Создал некоторое количество портретов, занимался офортами.

В последние годы жизни Мясоедов не смог воспринять новый художественный язык и новые живописные идеи и вместе с некоторыми другими корифеями ТПХВ не пожелал допустить в ряды организации молодых художников. Сын Григория Григорьевича – Иван – стал художником-модернистом, придворным портретистом в княжестве Лихтенштейн и фальшивомонетчиком.

Портрет Г. Г. Мясоедова работы И. Репина. 1904 «Страдная пора (Косцы)». 1887


Народилася Єва ГОНСАЛЕС (19 квітня 1849, Париж — 5 травня 1883, там само) — французька художниця-імпресіоніст.

У 1865 році у віці 16 років Єва Гонсалес приступила до навчання графічним технікам і живопису в майстерні художника Шарля Шаплена, у якого навчалися виключно учениці-жінки. У 1869 р. вона облаштувала власне ательє-майстерню. В 1869 р. вона познайомилася з Едуардом Мане і стала його ученицею. До того часу відноситься портрет Єви Гонсалес, написаний знаменитим художником, де вона зображена сидячи у мольберта з натюрмортом. У 1870 р. вона брала участь в Паризькому салоні з своєю картиною «Сурмач», яка отримала позитивну критику. У цій картині, як і в багатьох інших роботах цього періоду, виразно простежується вплив Мане.

Для раннього етапу творчості художниці характерне переважання темних кольорів палітри і різка контрастність. Протягом подальших років Єва Гонсалес регулярно брала участь у виставках в Паризькому салоні.

До 1872 року вона зуміла створити свій власний стиль, і її полотна стали барвистішими. Хоча Єву Гонсалес і відносять до імпресіонізму, вона не брала участь ні в одній з групових виставок цих художників. Єва Гонсалес часто писала жіночі портрети, а також натюрморти і пейзажі. Теми її сюжетів в живопису не виходили за межі маленького світу багатої паризької пані.

У 1879 р. вона взяла шлюб із другом Мане графіком Анрі Жераром. Після народження сина Єва Гонсалес померла від емболії.

Едуар Мане.
«Портрет Єви Гонсалес біля мольберта», 1870,
Національна галерея, Лондон
Вранішнє пробудження. 1876. Кунстгалле. Бремен


Народився Руфін Гаврилович СУДКОВСЬКИЙ (19 квітня 1850, Очаків, Херсонська губернія - 16 лютого 1885, там саме) - видатний український живописець-мариніст, академік Імператорської Академії мистецтв.

Народився в сім'ї священика і сам готувався стати священиком. Руфін закінчив Очаківське духовне училище і вступив до Одеської духовної семінарії. Але тяга до малювання, яка проявилася ще в дитячі роки, в мальовничій «південній Пальмірі» спалахнула з новою силою. Судковський займається в художній школі Одеського товариства любителів мистецтва, пише етюди з натури. Особливо молодого богослова приваблюють морські сюжети. У 1868 році, не закінчивши курсу семінарії, він відправляється до Петербурга, в Академію мистецтв. За три роки навчання в Академії Судковський за свої пейзажні етюди був відзначений великою і малою срібними медалями.

«Морський вид», 1881

У 1871 році Руфін Судковський повертається в рідний Очаків, багато працює над пейзажами чорноморських берегів. Перші картини молодого художника багато в чому носять наслідувальний характер і успіху не приносять. У 1874-1875 роках Судковський побував за кордоном, в Німеччині та Франції, де продовжив навчання. Наполеглива праця принесла свої плоди: за нові картини на академічній виставці 1877 року йому присуджують звання художника 2-го ступеня, а два роки по тому - і класного художника 1-го ступеня.

«Дар'яльська ущелина», 1884

Поступово Судковський відшліфовує техніку живопису, знаходить вірні художні засоби, щоб показати красу морської стихії в усіх її проявах - і в штиль, і в бурю, правдиво передати гру сонячних відблисків у прозорій воді тихої бухти і грізну силу шалених спінених валів ...

Популярність художника починає рости, в 1880 і в 1881 роках Судковський проводить свої виставки в Одесі. Кілька робіт художника було представлено на Московській Всеросійській виставці 1882 року. Остаточно його репутація провідного художника-мариніста, що суперничає з самим Айвазовським, закріплюється після успішних виставок у Петербурзі - в 1882, 1883 і 1884 роках. За представлене в експозиції Товариства художніх виставок чудове полотно «Буря біля Очакова» («Очаківська пристань») 1882 року Судковському було присуджено звання академіка. Його нові виставки проходять в Одесі у будинку Біржі (до 90 великих картин і до 50 етюдів, малюнків, ескізів), Миколаєві, Києві.

«Прозора вода (Мертвий штиль)», 1879-85

Здавалося, що перспективи дуже райдужні: талант Руфіна Судковського загальновизнаний, його роботи з кожним роком набувають нової глибини і сили… Але раптова смерть від тифу обриває творчий шлях 35-річного живописця, який не встиг сказати в живопису ще так багато.

Незважаючи на коротке творче життя, Руфін Судковський залишив після себе досить велику мистецьку спадщину, зображуючи, головним чином, морські береги біля Очакова і Одеси. Його картини прикрашають експозиції багатьох провідних музеїв України та Росії. Ім'я Судковського носить художній музей в його рідному Очакові, де знаходиться найбільше зібрання - 25 робіт живописця.

«Буря біля берегів Очакова», 1881. Державна Третьяковська галерея, Москва


Родился Шарль Теофил АНГРАН (19 апреля 1854, Нормандия — 1 апреля 1926, Руан) — французский художник-постимпрессионист и неоимпрессионист. Анархист.

Родился в семье деревенского школьного учителя. Работы Анграна на выставке в руанской Школе изящных искусств вызвали восхищение самого Камиля Коро. В 1882 году художник перебрался в Париж, где познакомился с будущими основоположниками неоимпрессионизма: Жоржем Сёра, Полем Синьяком, Максимильеном Люсом и Анри Кроссом.

В Париже Ангран писал свои картины в стиле пуантилизма, придуманном Жоржем Сёра. Художники работали на пленэре, писали виды парижских окрестностей. В 1884 и 1886 годах Ангран принимал участие в «Салоне Независимых», став одним из его основателей. После того, как Сёра ушел из жизни, Ангран, тяжело переживавший смерть друга, стал вести затворническую жизнь, лишь время от времени участвуя в выставках «Салона Независимых».

«Автопортрет» «Жнецы», 1892


Родился Валентин Викторович ВОЛКОВ (19 апреля 1881, Елец, ныне Липецкой области – 8 ноября 1964, Минск) – народный художник Беларуси (1955). Автор рисунка герба БССР (1926 и 1938).

Родился в семье художников. Его дед был крепостным живописцем, отец – профессиональным художником-жанристом и портретистом. В 1907 году Волков окончил Пензенское художественное училище и был зачислен в Петербургскую Академию художеств. Принимал участие в художественных выставках с 1903 года. Работал в жанрах тематических картин, портрета, пейзажа и натюрморта.

В 1919 году В. В. Волков переехал в Беларусь, где преподавал в Велиже и Витебске до 1929 года. Оформлял общественные здания, павильон БССР в Москве. Победил в конкурсе на создание белорусского герба. Преподавал в Белорусском государственном театрально-художественном институте. Написал ряд знаковых для белорусской живописи картин.

«Минск 3 июля 1944 года»


Родился Фернандо БОТЕРО (19 апреля 1932, Медельина, Колумбия) — колумбийский художник, скульптор, работающий в технике фигуративизма, называющий себя «самым колумбийским из колумбийских художников». 


Стал известен после того, как выиграл первый приз на «Выставке колумбийских художников» в 1959 году. Художник не скрывает своего пристрастия к полным людям, впрочем, у него и предметы на картинах весьма упитанные. Тучность стала для него мерой красоты, идеалом, его творческим кредо. Произведения Ботеро, будь то живопись, скульптура или графика, легко узнаваемы.

«Семейная сцена», 1969

Учился в Мадриде в художественной школе Сан-Фернандо, затем во Флоренции в Академии Св. Марка у профессора Бернарда Беренсона. До 1955 года Ботеро рисовал, в основном, обычных мужчин, женщин и животных, тогда он еще не открыл для себя ни «толстушек», ни монументальные скульптуры, которым он обязан своей всемирной славой. Они «пришли» как бы случайно, когда однажды в «Натюрморте с мандолиной» инструмент вдруг «растолстел» до смешного. Это был момент истины для Ботеро - он нашел свою нишу в искусстве. В 1992 году Жак Ширак, будучи в то время мэром Парижа, предложил Ботеро провести персональную выставку на Елисейских Полях. Такой чести не удостаивался до этого ни один иностранный художник. Его произведения считаются одними из самых дорогих в мире, так, например, картина Ботеро «Завтрак на траве», была продана за миллион долларов.

«Бичевание»


Народився Олександр Петрович ШАДРІН (19 квітня 1942, Башкортостан) - кримський живописець. Заслужений художник АР Крим (2003). Навчався в Красноярську в художній школі ім. В. Сурикова. Після служби на флоті оселився в Севастополі. У 1970 році закінчив художньо-графічний факультет Орловської філії Московського художнього інституту (керівник - народний художник РФ, професор А.І. Курнаков).

У 1965 - 1975 роках, під керівництвом відомого художника В.І. Гранді-Гадицького, Шадрін працював на реставрації панорами "Оборона Севастополя 1854 - 1855 р.р.".

Учасник обласних, республіканських та міжнародних виставок. Від 1992 року - член Національної Спілки художників України. У 1992 і 2002 р.р. в Севастопольському художньому музеї ім. М. П. Крошицького пройшли персональні виставки О.П. Шадріна.

«На південному сонці». 2000


Народився Станіслав ТАБІЧ (19 квітня 1956, с.Домарадз, Польща) - польський художник, графік, сценограф, педагог, професор, ректор Краківської академії мистецтв.

До 1982 навчався в Академії образотворчих мистецтв у Кракові в студії під керівництвом професора Тадеуша Бжозовського. Працював викладачем академії, потім професор, декан факультету графіки. У 2012 - обраний ректором Краківської академії мистецтв (на 2012-2016 навчальні роки, переобраний на 2016-2020). З 2002 - голова Спілки польських художників-пластиків краківського регіону.

Займається живописом, рисунком, графічним проектуванням, сценографією. Полотна і малюнки художника є особливим видом сюрреалізму. Автор у своїх творах створює візуальні мікро- і макрокосмічні пейзажі і композиції з фантастичними тваринами, насичені поетичною атмосферою сну і магії. Автор півсотні персональних виставок на батьківщині і за кордоном. Пише статті та есе про мистецтво, які публікуються в польській періодиці.