19 февраля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

19 февраля

Віллем ван ГОНТГОРСТ (1594, Утрехт - 19 лютого 1666, там само) - голландський художник Золотого століття; представник Утрехтської школи живопису.

Як і його старший брат Герріт, почав вчитися мистецтву малювання у свого батька Германа ван Гонтгорста (декоратора за професією), який давав хлопчикам уроки спільно з Абрагамом Блумартом. Покинувши рідну домівку, жив в Гаазі, де одружився в 1643 році. Як і Герріт, Віллем став відомий як один з кращих послідовників Караваджо і набув слави одного з найбільш яскравих портретистів епохи.

Від 1647 по 1664 рік Віллем ван Гонтгорст був придворним художником в Берліні у графині Луїзи Генрієтти, дочки Фредеріка-Генріха Оранського і дружини курфюрста Бранденбурга Фрідріха Вільгельма Першого.

Портрет Луїзи Генрієтти Нассау-Оранської, 1643 «Юний п'яничка»


Народився Юзеф ПЕШКА (19 лютого 1767, Краків — 4 вересня 1831, Краків) — польсько-білоруський художник.

Рисунку вчився у Домініка Естрайхера в Ліцеї Св. Анни в Кракові. Живопису — з 1786 року у Франциска Смуглевича у Варшаві. У 1793—1812 роках багато подорожував, кілька років провів у Білорусі — у Вітебську, Могильові, Мінську, Несвіжі. Під час подорожей малював і писав (головним чином - акварель і сепія) пейзажі. Його роботи є хорошим посібником для вивчення архітектури Білорусі XVIII-XIX ст. У Несвіжі близько 1807—1810 років був придворним художником Михайла Радзивілла. У 1813 році повернувся до Кракова.

Писав переважно портрети чиновників та городян. Під впливом Франциска Смуглевича написав декілька картин на історичні теми. Виконав багато малюнків тушшю і сепією зі сценами з історії Польщі. Викладав теорію мистецтва в Ягеллонському університеті (1816—1818), з року керував кафедрою живопису і рисунка в краківській Академії витончених мистецтв.

«Наполеон і Польща. Алегорія». Національний музей у Варшаві


Народилася Люсі-Марі МАНДІКС-ІНГЕМАНН (19 лютого 1792, Копенгаген - 15 грудня 1868, Сорo, Зеландія, Данія) - данська художниця, вважається однією з перших професійних данських жінок-художниць.

З шести років дівчинка захопилася малюванням, особливо вона любила малювати квіти. У роки дитинства і юності у Люсі було чимало іменитих вчителів. Професійне навчання дівчина стала отримувати з 1817 року на заняттях у художника Клауса Фріча, який спеціалізувався на флористських темах.

У 20 років Люсі-Марі була заручена з письменником Бернгардом Северином Інгеманном, але одружилися вони тільки 1822 року після того, як Інгеманн отримав постійну посаду викладача данської мови і літератури в коледжі містечка Соро. Будинок Інгеманнів у Соро став місцем зустрічей людей культури і мистецтва того часу. У гостинних господарів часто бували казкар Ганс Християн Андерсен і скульптор Бертель Торвальдсен. З Андерсеном Люсі-Марі довгі роки була в дружньому листуванні.Народився Ганс ДАЛЬ (19 лютого 1849, Гранвін - 27 липня 1937, Балестранн) - один з найвідоміших норвезьких художників, представник Дюссельдорфської художньої школи, знаний своїми пейзажами і жанровими роботами.

Ганс Даль народився в Гранвіні, у Західній Норвегії (яка тоді була частиною Швеції). Його талант живописця проявився вже у віці 16 років. Однак, художню освіту Даль отримав тільки після завершення служби в шведській армії. Навчався живопису в Німеччині з 1873 року - у Карлсруе і Дюссельдорфі. Подовгу жив у Берліні, на літо приїжджаючи на свою віллу в Балестранні на березі найбільшого норвезького фьорда Согне-фьорд.

Художник був одружений із Гелен Бевер, дочкою німецького живописця Клеменса Бевера. Їх син Ганс Андерс Даль (1881 - 1919) теж став живописцем і писав у манері, близькій до художньої манери батька.

«Автопортрет» «У горах»


Народився Костянтин БРАНКУЗІ (19 лютого 1876, с. Хобіца, Олтенія, Румунія - 16 березня 1957, Париж) - французький скульптор румунського походження, один з засновників абстрактної скульптури, найяскравіший представник паризької школи, що має світове ім'я в авангардному мистецтві XX століття.

«Поцілунок», 1912

Народився в патріархальній селянській родині. Після навчання в художніх школах в Крайове і Бухаресті поїхав до Мюнхена, а потім в Париж, де 1904 року вступив до Школи красних мистецтв, але яку незабаром покинув за порадою Родена. Почав працювати над створенням власного оригінального стилю скульптурної абстракції. Від 1910-х років його роботи брали участь у багатьох виставках, купувалися приватними колекціонерами, а також - провідними національними галереями.

Його творчість мала значний вплив на розвиток сучасної скульптури. Бранкузі виключав зі своїх робіт все реалістичні деталі, скорочуючи форми до найпростішої геометричної суті, яку тільки міг собі уявити. Бранкузі акцентував фактуру використаних ним матеріалів, віддаючи перевагу гладко відполірованій поверхні каменю і металу або шорсткості грубо обтесаного, потрісканого дерева. У культурному Центрі «Помпіду» з самого початку його існування є окрема «Кімната Бранкузі».

«Принцеса Х», 1916


Народилася Ельза БЕРГ (19 лютого 1877, Ратібор, зараз у Польщі - 19 листопада 1942, Освенцим) – німецько-нідерландська художниця єврейського походження. Вона була одружена з голландським художником Моммі Шварцем.

Її родина походила із Прусії, батько володів сигарною фабрикою. У 1895 році Ельза почала навчання в Королівській академії образотворчого мистецтва в Антверпені. Через п'ять років, за фінансової підтримки батьків, вона продовжила освіту в Берлінському університеті мистецтв. За деякими даними, вона також навчалася в Парижі.

У 1905 році вона познайомилася з художником Моммі Шварцем. Вони разом поїхали до Парижа, щоб подивитися на найновіші художні тенденції. У наступному році оселилися в Амстердамі та стали частиною руху "Сучасне мистецтво". Багато років вони подорожували разом, хоча і тримали окремі студії. У 1920 році вони одружилися.

Коли нацисти прийшли до влади, багато їхніх друзів вирушили до Англії або США. Спочатку Ельза і Моммі відчували себе в безпеці в Амстердамі, але вони відмовилися носити "жовті зірки", коли вони стали обов'язковими для всіх євреїв, і почали переховуватися. Вони, очевидно, були зраджені. У листопаді 1942 р. художники були заарештовані та відправлені до концтабору Освенцим, де були вбиті незабаром після прибуття.

Автопортрет, 1917 «Гончар», 1942


Народився Ісидор ОПСОМЕР (19 лютого 1878, Лір, пров.Антверпен - 31 травня 1967, Антверпен) - бельгійський художник.

Навчався в Академії мистецтв свого провінційного Ліра, а потім в Академії Антверпена. Його вчителями були Альбер і Жюльєн де Вріндт. Після закінчення навчання відвідав європейські художні центри. Після повернення у 1905 році був призначений професором Антверпенського інституту образотворчих мистецтв. У 1926 році він вже його директор, а від 1935 року Опсомер директор Академії мистецтв Бельгії.

Успіх художнику принесла серія портретів провідних бельгійських політиків та інтелектуалів - у XX столітті Бельгія не знала кращого портретиста. Опсомер багато подорожував, жив у великих містах, але працювати він приїжджав до свого тихого Ліра. Рідне місто, з його малолюдними вуличками і старовинними будинками, стало головною темою його пейзажних робіт. Опсомер не був революціонером в живопису, він був спостережливим, вдумливим художником-реалістом, що шукав красу і поезію в навколишньому світі.

«Автопортрет» «Міст у Делфті»


Народився Лучо ФОНТАНА (19 лютого 1899, Росаріо, Санта-Фе, Аргентина - 7 вересня 1968, Ломбардія) - італійський живописець, скульптор, теоретик, абстракціоніст і новатор.

Для Фонтани найхарактернішими творами стали картини з прорізами і розривами, які принесли йому широку популярність. Вперше з часів Малевича картина була перетворена таким радикальним способом.

Народився в сім'ї скульптора Луїджі Фонтана. Лючіо почав працювати як підмайстер в студії батька ще у віці десяти років. Після Першої світової війни Фонтана відкрив свою власну студію в Аргентині, а пізніше переїхав в Мілан. У 1946 Фонтана заснував приватну художню школу, назвавши її Академія Альтаміра, яка стала важливим культурним центром. Саме тут, в постійному контакті з молодими художниками, він сформулював свою теорію про мистецтво, опублікувавши потім «Білий Маніфест» («Manifesto Blanco»), який закликав до мистецтва, яке буде охоплювати галузі науки і техніки та використовувати такі речі, як неон, радіо і телебачення.

1949 рік є поворотним моментом у кар'єрі художника - він одночасно створив «Buchi» (першу серію картин, в яких він проткнув полотно) і першу просторову композицію «Spatial Environment» (галерея Naviglio, Мілан).

Concetto spaziale, Attesa. 1964-65


Народився Ганс ГРУНДІГ (19 лютого 1901, Дрезден - 11 вересня 1958, Дрезден) - німецький художник і графік, представник пізнього експресіонізму.

Все життя Грундіга пов'язане з рідним Дрезденом. Вчитися малювати він почав під керівництвом батька - художника-декоратора. Продовжив освіту спочатку в місцевій Школі прикладного мистецтва, потім - у Вищій школі образотворчих мистецтв Дрездена (1924-1927). У цей період на творчість Грундіга помітний вплив зробив художник-експресіоніст Отто Дікс, який жив у Дрездені, - автор емоційних, часом шокуючих картин.

Від 1926 року Ганс Грундіг - член Компартії Німеччини, в 1929 році стає членом Асоціації революційних художників. Стилістично його роботи близькі до таких течій в міжвоєнному німецькому живописі, як «нова матеріальність» і революційно-пролетарський реалізм.

У гітлерівській Німеччині Грундігу було заборонено займатися художньою діяльністю, але він продовжує малювати, створює свої кращі антифашистські твори. Його полотна конфіскуються, художника неодноразово заарештовують, творчість митця офіційно відносять до «дегенеративного мистецтва». У 1940 році Ганс Грундіг був відправлений до концентраційного табору Заксенгаузен, пізніше в складі штрафного батальйону художник потрапив на Східний фронт, де добровільно перейшов на бік Радянської армії.

Після війни Грундіг повертається в Дрезден, працює там професором і ректором дрезденської Вищої художньої школи, користується пошаною і повагою як один з героїв антифашистського опору.

«Знамення майбутнього», близько 1935 року


Родился Энрико ДОНАТИ (19 февраля 1909, Милан — 25 апреля 2008, Манхэттен, Нью-Йорк) — американский художник и скульптор — сюрреалист итальянского происхождения.

Энрико Донати изучал экономику в Павии, в университете дельи Студи. В 1934 году он уезжает в США, где поступает в Новую школу социальных исследований, а также в нью-йоркскую Студенческую художественную лигу. Первая персональная выставка художника состоялась в Нью-Йорке в 1942 году. Уже в это время в творчестве Э. Донати чётко определилось влияние сюрреализма. Он встречается с Андре Бретоном, поддерживает постоянный контакт с Марселем Дюшаном и другими европейскими художниками-сюрреалистами в Нью-Йорке.

Э. Донати является одним из организаторов Международной выставки сюрреализма в Париже летом 1947 года. В конце 1940-х годов Донати постепенно переходит от сюрреализма к конструктивизму, отталкиваясь от последнего — увлекается каллиграфическим стилем. В 1950-е годы художник начинает эксперименты с поверхностью и структурой полотна, с красками (например, смешивает их с пылью). Кульминацией этого творчества становится серия работ Лунные холмы, в которой чувствуется влияние Жана Дюбюффе. В 1961 году проходит большая выставка произведений Э. Донати в Музее изящных искусств Брюсселя, передвижная его экспозиция демонстрируется в различных городах США. В 1962—1972 годах художник читает лекции по современному искусству в Йельском университете.

Работы Э. Донати ныне хранятся в крупнейших музеях Нью-Йорка, Хьюстона, Брюсселя, Турина, Детройта, Балтимора, Рима, Вашингтона, Тель-Авива, Остина, Сент-Пола, Майами, Такомы и др.