18 апреля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

18 апреля

Філіппіно ЛІППІ, справжнє ім'я Філіппо Ліппі (близько 1457, Прато — 18 квітня 1504, Флоренція) — відомий художник доби італійського Відродження. Талановитий портретист.

Був позашлюбною дитиною художника і монаха Філіппо Ліппі. Аби не плутати батька і сина — останнього прозвали Філіппіно. Батько помер у 1469 році, коли сину було 12—14 років. Перші художні навички отримав від батька. Потім перебрався з Прато в Сполето, де працював на побудові кафедрального собору. Вважається, що учнем батька був Сандро Боттічеллі, помічником якого і став Філіппіно.

Алегорія музики. Близько 1500

Близкість стилістики Філіппіно Ліппі до стилю Боттічеллі на ранішньому етапі заплутала атрибуцію робіт обох майстрів. Їх художні манери дуже схожі. Хоча Філіппіно більше полюбляв деталі і дрібниці, якими насичені і його фрески, і його станкові картини. Художник запозичив у Боттічеллі і вітер, що підхоплює одяг персонажів. А його янголи дивували сміливими ракурсами і грацією. Але образам Боттічеллі притаманні або більша поезія, або більший драматизм, що переходить в справжню трагедію, до яких Філіппіно не дійшов.

Філіппіно добрий майстер портрету. На жаль, він мало виконав станкових портретів. Значно більше портретів на фресках Філіппіно, які мало відомі широкому загалу. Серед них і автопортрет молодого Філіппіно в капелі Бранкаччі.

Автопортрет «Портрет невідомого юнака». Вашингтон, Національна галерея


18 квітня 1506 року за Юлія II було закладено перший камінь у будівництво Собору Святого Петра — найбільшої споруди Ватикану та найбільшої християнської церкви у світі. Собор також входить у десятку найвищих церков світу, є однією із чотирьох патріарших базилік Рима та церемоніальним центром Римської католицької Церкви. Баня собору є одним із символів Рима.

Будівництво цього собору тривало 120 років, а посвячення здійснив папа Урбан VIII у 1626 р. Таким чином, спорудження собору, розпочате Юлієм II, тривало за правління ще дев'ятнадцяти пап римських. Витрати на будівництво виявилися такі великі, що для їх покриття папі Леву X довелося за велику суму передати право поширювати індульгенції Альбрехту Брандербурзькому. Зловживання індульгенціями у німецьких землях викликали протест Лютера, Реформацію і подальший розкол Європи.

Архітекторами храму були такі італійські митці як Донато Браманте, Рафаель Санті, Бальдазаре Перуцці, Антоніо да Сангалло, Мікеланджело, Джакомо да Віньола, Джакомо делла Порта, Карло Мадерно, Лоренцо Берніні та інші.Народився Жан-Батист ДЕБРЕ (18 квітня 1768, Париж, - 28 червня 1848, там само) – французький художник. Здобув популярність як творець літографічних зображень життя населення Бразилії в XIX столітті.

Навчався в Парижі в Академії витончених мистецтв, учень Ж. Л. Давида, свого родича. У 1798 вперше виставився в Паризькому салоні, отримав другий приз. У 1816 році Дебре відправився до Бразилії в складі Французької художньої місії. У Ріо-де-Жанейро ними був створений Ліцей мистецтв і ремесел, який пізніше перетворився в Імперську академію красних мистецтв. У Бразилії Дебре отримував численні замовлення від португальського королівського двору в вигнанні, відкрив власну школу. У 1829 році організував першу художню виставку в Бразилії, де представив власні роботи та роботи своїх учнів.

Повернувшись до Франції після повалення Бурбонів, Дебре був обраний членом Академії витончених мистецтв. Опублікував серію гравюр в 3-х томах під назвою «Мальовнича і історична подорож до Бразилії, або Життя французького художника в Бразилії».

«Покарання раба»


Олександр Максиміліан ЗАЙТЦ (1811, Мюнхен - 18 квітня 1888, Рим) - німецький історичний живописець. Батько художника Людвіга Зайтца.

Мистецьку освіту здобув у Мюнхені під керівництвом Корнеліуса і виступив вперше перед публікою з картиною «Йосип, проданий в рабство своїми братами», що заслужила схвалення художньої критики. Виконавши після того по картинам Генріха Гесса деякі з зображень семи таїнств для мюнхенської церкви Всіх Святих, відправився 1835 року в Рим, де приєднався до групи так званих «назарейців».

Деякі з його картин набули великої популярності завдяки гравюрам і літографіям з них. Цей художник був свого часу відомим не тільки як живописець, який пише на релігійні сюжети, але і як вельми спостережливий жанрист, що відтворював сцени виключно з римського народного побуту.

«Йосип, проданий в рабство своїми братами»


Народився Йосип-Казимир Костянтинович БУДКЕВИЧ (Буткевич) (18 квітня 1841, Київ — 3 грудня 1895, Київ) — український живописець, рисувальник та педагог.

Випускник Петербурзької академії мистецтв — навчався в 1871—1873 роках, вільний слухач, закінчив із званням класного художника 3-го ступеня. В часі навчання нагороджений трьома малими срібними та двома третіми великими срібними медалями. Удосконалювався в майстерності в Іспанії, Італії, Палестині та Франції. Працював викладачем Київської рисувальної школи М. Мурашка. Був учителем Миколи Пимоненка. Входив до складу Київського товариства художніх виставок в 1887—1895 роках.

Малював картини, які відображали перебіг російсько-турецької війни 1877—1878 років (у 1880) та на мотиви відвідин Близького Сходу.

«Єрусалим», 1894


Народився Адріан МОРО (18 квітня 1843, Труа, департамент Об, Шампань, Франція - 22 лютого 1906, Париж) - французький жанровий та історичний живописець, графік і скульптор.

Почав свою художню освіту як учень склодува. Незабаром переїхав до Парижа, де вступив до вищої школи витончених мистецтв. Був учнем у художників Ізидора Пільса і Леона Коньє, отримав класичну художню освіту. Перші свої роботи виставляв на Паризькому салоні в 1868 році, отримавши позитивні відгуки фахівців, критики і публіки, потім продовжував демонструватися там протягом усього XIX століття. У 1876 році твори живописця були відзначені в Салоні срібною медаллю. Брав участь в експозиціях на Всесвітніх виставках у Парижі в 1889 і 1900 років, де він також був двічі нагороджений срібними медалями. У 1892 р був посвячений в кавалери ордена Почесного легіону.

Визнаний майстер історичного живопису, що зображав картини життя і побуту французької аристократії. Працював в техніці олійного живопису, створив також ряд акварельних ілюстрацій і малюнків до книг Вольтера, Віктора Гюго, Альфонса Доде, Оноре де Бальзака та інших.

«Солдати і юна маркітантка. Епізод з Наполеонівських воєн».


Анна БІЛІНСЬКА-БОГДАНОВИЧ (1857, Златопіль Чигиринського повіту Київської губ., зараз у складі Новомиргорода Кіровоградської обл. — 18 квітня 1893, Варшава) — польська художниця родом з України. Була майстром портрета, писала також натюрморти, картини на біблійну та морську тематику, жанрові сценки та пейзажі.

Анна народилась у сім'ї лікаря-поляка. Деякий час Білінські жили в Києві, а з 1869 по 1871 рік — у В'ятці. Тут дівчина почала навчатися малюванню у відомого польського художника Міхала Ельвіро Андріолі, який відбував заслання за участь у польському повстанні 1863 року. Коли сім'я переїхала до Варшави, Анна серйозно захопилася музикою. Потім записалася на навчання у приватну рисувальну школу художника Войцеха Ґерсона. Уже в 1876 року почала виставлятися в Товаристві заохочення образотворчого мистецтва, перші роботи отримали схвальні відгуки критиків.

На початку 1882 року поїхала до Європи, відвідала Краків, Берлін, Мюнхен, Зальцбург, Відень, Баден-Баден, північ Італії. В листопаді 1882 року переїхала до Парижа та розпочала навчання в Академії Жуліана. У 1883 році також записалася до майстерні Олів'є Мерсона. У 1884 році вона вперше виставляється у Салоні з портретом жінки. Художниця виставлялась у Салоні і в наступні роки: у 1885, 1887, 1892. У 1887 році художниця малює та виставляє на загал картину «Автопортрет», за яку отримує золоту медаль паризького Салону та срібну на Всесвітній виставці у 1889 році в Парижі. Картина з тріумфом експонується в Англії у Королівській академії мистецтв. У 1891 році Білінська відзначена малою золотою медаллю на міжнародній виставці в Берліні.

В 1892 році Білінська виходить заміж за лікаря Антоні Богдановича. З чоловіком Анна повертається до Варшави, щоб відкрити школу для жінок, які прагнуть стати художницями. Але 18 квітня 1893 року Анна помирає від хвороби серця на 37 році життя. Число робіт художниці сягає п'ятисот. Ії чоловік видав книжку під назвою «Анна Білінська, жінка, полька і художниця у світлі її щоденника та відгуків світової преси».

«Автопортрет» «Негритянка», 1884. Національний музей у Варшаві


Народився Іван АНГЕЛОВ, справжні ім'я та прізвище Іван Стоянов (18 квітня 1864, с. Вреніца Врачанського округу, Болгарія - 4 серпня 1924, Софія) - болгарський художник і графік, педагог, професор (1921), засновник болгарської школи критичного реалізму в живописі.

Народився в селянській родині. Здібності до малювання привели Івана 1882 року в Художньо-прикладне училище в Мюнхені, звідки через рік він перейшов до Королівської Баварської Академії витончених мистецтв. У 1886 Ангелов повернувся в Болгарію і працював викладачем малювання в школах Варни, потім Софії. У Софії в 1887 відбулася його перша персональна виставка (друга в Болгарії після звільнення від турків). На своїй виставці Ангелов показав жанрові картини, серію пейзажів Болгарії, які були доброзичливо зустрінуті болгарською громадськістю. Протягом кількох років викладав у софійському рисувальному училищі (в 1908-1921 - Художньо-індустріальне училище). Був одним з ініціаторів створення на його базі болгарської Академії мистецтв, де став професором.

Іван Ангелов - автор багатьох пейзажів, жанрових картин, портретів, великого числа малюнків і акварелей. Основна тема його творчості - праця і побут болгарських селян.

«Жниці», близько 1905


Народився Макс ВЕБЕР (18 квітня 1881, Білосток, Гродненська губ., Російська імперія - 4 жовтня 1961, Нью-Йорк) - американський художник-авангардист польського походження, представник кубізму.

У віці 10 років приїхав разом з батьками в Америку. Вивчав мистецтво в Інституті Пратта в Брукліні у Артура Веслі Доу. У 24 роки Макс Вебер вчитися поїхав до Парижа, у 1908 році відвідував школу Матісса. Зблизився з фовістами, перебував під впливом Поля Сезанна.

У 1908 Вебер повернувся в Америку, де розвивав власний різновид експресіоністського живопису. Мав великий вплив на ранні роботи Марка Ротко, який був його учнем. В останні 20 років життя в його творчості значне місце займала єврейська (зокрема, хасидська) тематика.

«Соло». 1918Народився Теодор Якимович ВА́ЦИК (18 квітня (за іншими даними – 11 квітня або 20 листопада) 1886, Тернопіль – 22 червня 1968, м. Пляттінґ, Німеччина) – український живописець.

Закінчив Краківську Академію Мистецтв у 1909 році (клас Ю. Панькевича), удосконалював майстерність у Відні (у К. Похвальського), Мюнхені (у Й. Брандта) і Венеції. Працював у Львові (1910–14), Відні (1920), Італії (1920–24), у м. Берегове (нині Закарпатської обл., 1925–35). Під час 1-ї світ. війни мобілізований до австрійської армії (старшина), воював на італійському фронті, був полонений. Згодом – в УГА, з якою потрапив до Одеси. 1920 виїхав до Італії, 1924 переїхав у м. Берегове, від 1929 – в Ужгороді. 1935–43 – викладав у Тернополі. Розмалював церкву св. Михаїла в м-ку Товсте (нині смт Заліщицького р-ну Тернопільської обл.). Емігрував до Німеччини 1942. Персон. виставки – у Львові (1928), Філадельфії (США), Нью-Йорку (обидві – 1974).

Творчий шлях художника переривали дві війни, багато творів художника пропали безслідно. Частина збережених робіт - портрети, пейзажі, натюрморти, фігурні композиції та ікони, виконані маслом, пастеллю, аквареллю, тушшю, знаходяться в музеях Львова, Праги, Мюнхена, Тернополя. У липні 2007 у Львівському національному музеї відбулася виставка до 120-річчя від дня народження Теодора Вацика.

«Українська дівчина», 1928


Народилася Олена Дмитрівна АХВЛЕДІАНІ (18 квітня 1901, Телаві - 30 грудня 1975, Тбілісі) - грузинська художниця, графік, театральний оформлювач.

Народилася в сім'ї лікаря. Ще в гімназії вона почала серйозно займатися живописом, а в 1919 році взяла участь у художній виставці в Тбілісі. У 1922 році вступила до Тбіліської академії мистецтв, де навчалася в класі Георгія Габашвілі. Після закінчення першого курсу як стипендіат академії була відряджена до Італії та Франції. На кілька років оселилася в Парижі, де з 1924 по 1927 рік навчалася у вільній художній академії Колароссі. Основною темою творчості Ахвледіані залишалися грузинські пейзажі, види старого Тбілісі. Творчість художниці отримала схвальний прийом у французької художньої критики.

1927 року Ахвледіані повертається до Грузії, проводить персональні виставки в Телаві, Тбілісі і Кутаїсі, від Коте Марджанішвілі отримує запрошення працювати в Театрі драми в Кутаїсі. Вона стає художницею в театрах Грузії, а потім і за її межами. Ахвледіані оформила кілька кінофільмів і понад 60 вистав, у тому числі в Тбілісі, Києві; Ленінграді. При цьому Ахвледіані продовжує займатися пейзажним живописом. Основна тема - маленькі грузинські міста («Шатілі», «Телаві», «В старому Кутаїсі»), згодом - гірські пейзажі. Численні пейзажі були написані нею в Україні, Таллінні, Празі, Братиславі. Графічні роботи художниці відрізняються тим, що вона створювала цілі серії, такі як «В дні війни», «Старий і новий Тбілісі». У будинку в Тбілісі, де вона жила, відкрито меморіальний будинок-музей.Народився Станіслав Федорович ФОМЕНОК (18 квітня 1941, Нікополь) — дніпровський живописець. Заслужений художник України (1985).

Виріс у Ніікополі, де відвідував художню студії при Палаці піонерів. У 1958–1966 роках навчався в: Дніпропетровському художньому училищі — педагоги К. Беркута та Г. Чернявський, в 1966–1972 — у Київському художньому інституті (викладачі – В.Костецький, В.Шаталін, М.Хмелько). Дипломна робота Станіслава Фоменка «Сильні духом. Письменники України І.Франко, М.Коцюбинський, Л.Українка» експонувалась на Всесоюзній виставці дипломних робіт. Написав низку картин на історико-патріотичну тематику. З 1972 по 1996 рік брав участь у багатьох виставках на теренах колишнього СРСР, в 1981, 1984 та 1986 відбувалися його персональні виставки. З 1976 — член Національної спілки художників України. 1996 року переїхав на проживання в Німеччину, з 1997 — член Спілки професійних художників Німеччини.Народився Нео РАУХ (18 квітня 1960, Лейпциг) - відомий сучасний німецький художник, чиї картини мають величезний попит у колекціонерів, лауреат премії Вінсента в 2002 році.

Як пише Вікіпедія, фігуративний живопис з елементами сюрреалізму став у Європі дуже популярним в останні роки. Похмурі картини Нео Рауха породили справжній бум навколо Лейпцизької школи і принесли мільйони їх автору. Раух щорічно пише дюжину картин в ательє, розташованому в будівлі колишньої текстильної фабрики в Лейпцигу. Цінителі марки «Нова Лейпцизька школа» чекають їх з трепетом. Покупці, особливо американці, готові призначити ціну ще до того, як пензель художника торкнеться полотна. Зали виставки-продажі галериста Гаррі Лібке, що колись відкрив Рауха, порожніють через кілька хвилин після початку роботи.

Навряд чи можна віднести його манеру до реалізму. Теорії, концепції, абстракції, незважаючи на їхнє величезне значення для німецького мистецтва, ніколи його не цікавили. «Хорошу фігурну композицію створити важче, ніж абстрактний образ. Я міг би стати видатним абстракціоністом, але це нудно», - заявив Раух в інтерв'ю «Spiegel». Живопис художника являє дивний світ, кольори і образи Раух взяв з естетики соціалістичного реалізму Східної Німеччини, де він виріс і здобув освіту. При цьому трактування простору і зміст носять скоріше сюрреалістичний характер.