16 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

16 декабря

Бартоломеус ван дер ГЕЛЬСТ (бл. 1613, Гарлем - 16 січня 1670, Амстердам) - нідерландський живописець і гравер, відомий як портретист.

Син шинкаря. Одружившись, перебрався 1636 року да Амстердама, прожив там все життя і ніколи не виїжджав з Голландії. Можливо, живопису навчався ще в Гарлемі, але невідомо, хто дав йому перші уроки (біографічних даних про Гельста взагалі вкрай мало). Вважається, що в Амстердамі Гельст навчався у відомого художника початку XVII століття Ніколаса Еліаса Пікеноя. Достовірно невідомо, чи вчився він у Рембрандта, який жив в Амстердамі в один час з ним, але Гельст засвоїв деякі прийоми портретного стилю Рембрандта, а також Галса.

До Гельста швидко прийшла слава, у нього з'явилися солідні замовлення. Основними його клієнтами стали представники міської верхівки, основними сюжетами - святкування стрільців, присудження призів, фігури управителів і піклувальників богоугодних закладів, синдиків міських корпорацій. Художник створював ще й картини історичної, біблійної і міфологічної тематики. Одна з найвідоміших робіт Гельста - величезний груповий портрет «Святкування з приводу підписання Мюнстерського договору». Довгий час це полотно вважалося рівним «Нічному дозору» Рембрандта.

«Святкування з приводу підписання Мюнстерського договору», 1648. Державний музей (Рейксмюзеум), Амстердам

Протягом 1640-х рр. художник став провідним портретистом Амстердама і затьмарив навіть Рембрандта. Опрацьовані в деталях, витончені портрети Гельста, які до того ж трохи прикрашали портретованих, подобалися публіці більше, ніж пізні роботи Рембрандта, що ставали все більш серйозними.

1654 року Гельст став одним із засновників гільдії св. Луки – професійної спілки художників. Оточений пошаною, художник до кінця життя жив в Амстердамі. До сих пір він посідає в голландській школі високе місце; по точності портретів і вдалому підбору колориту його ставлять безпосередньо після ван Дейка. Але в цілому цьому художнику завжди не вистачало глибини і значущості в передачі людського образу. Саме це не дозволило його творам стати поруч з портретами Рембрандта і Галса, хоча більшість сучасників вважало, що Гельст перевершує їх обох.

«Автопортрет» «Губернатори Цивільної гвардії лучників», 1653. Лувр, Париж


Народився Карой ЛОТЦ (16 грудня 1833, Бад-Гомбург - 13 жовтня 1904, Будапешт) - угорський художник німецького походження.

Карой Лотц був молодшою дитиною в родині камердинера принца гессен-гомбурзького Густава. Після смерті батька сім'я переїхала в Пешт, де Карой навчався в католицькій гімназії. Потім Лотц навчався в Академії живопису венеціанця Якопо Марастоні, а згодом у Відні в угорського майстра історичного живопису Генріка Вебера і австрійського художника Карла Раля.

Роботи Кароя Лотца прикрашають численні споруди Будапешта, в тому числі будівлі Угорського парламенту, Угорського національного музею, Етнографічного музею, Музею прикладного мистецтва, Угорського державного оперного театру, Угорського університету образотворчих мистецтв, базиліки Святого Іштвана, палацу Шандора. Визнання не тільки в Будапешті, а й у Відні отримала його майстерність у написанні портретів і зображенні оголеної натури.

1882 року Лотц отримав звання професора в декількох художніх академіях Будапешта, а потім став почесним членом Академії образотворчих мистецтв у Відні. Іменем Кароя Лотца названі численні вулиці угорських міст, випущені присвячені йому поштові марки, в Угорському національному музеї встановлено бюст Кароя Лотца.

Автопортрет «Коні під час бурі», 1863


Народився Антоніо де ла ГАНДАРА (16 грудня 1861, Париж - 30 червня 1917, там само) - іспано-французький художник, яскравий представник живопису «Belle Epoque».

Батько - іспанець з Мексики, мати - француженка, яка виросла в Англії. 1878 року вступив у Вищу національну художню школу. Серед його вчителів - Жером і Кабанель. Вперше виставив свої роботи в 1883, 1884 року удостоєний почесної згадки Салону на Єлисейських полях за картину «Святий Себастьян, пронизаний стрілами». Товаришував з найбільшими фігурами мистецького життя того часу, а також з відомими емансипованими жінками епохи. Багато з них були його моделями.

Був одним з найбільш популярних портретистів кінця XIX - початку XX століть. Виставки Гандари проходили в Нью-Йорку, Бостоні, Брюсселі, Берліні, Дрездені, Мюнхені, Відні, Мадриді, Сарагосі, Барселоні, Венеції, Буенос-Айресі та ін. Його роботи були широко відомі у критиків, і навіть спеціальний номер журналу «Ла Плюм» від 15 квітня 1901 року було повністю присвячений його творчості. Гандара був нагороджений іспанським орденом Ізабелли Католички (1894), він - офіцер Ордена Почесного легіону (1911). Виступав також як книжковий ілюстратор, працював як графік в журналах, займався модним жіночим костюмом. Закоханий в роман «Дон Кіхот», Гандара написав кілька картин за його темами (1912). Був значимою фігурою для покоління новаторів початку XX століття.


«Автопортрет» «Пані П’єр Готро», 1898


Родился Василий Васильевич КАНДИНСКИЙ (16 декабря 1866, Москва — 13 декабря 1944, Нёйи-сюр-Сен вблизи Парижа) — живописец, график и теоретик изобразительного искусства, один из основоположников абстракционизма.

Родился в семье коммерсанта. Получил основное музыкальное и художественное образование в Одессе, куда семья переехала из Москвы в 1871 году. Окончил юридический факультет Московского университета. В 30 лет под влиянием выставки импрессионистов в Москве Кандинский решил стать художником. В 1896 году он переезжает в Мюнхен, где знакомится с немецкими экспрессионистами и русскими художниками-авангардистами. С 1897 г. обучался живописи в частной студии А. Ашбе. В 1900 г. поступил в Мюнхенскую академию художеств, где занимался у Франца фон Штука.

С 1901 г. Кандинский создал художественное объединение «Фаланга», организовал при нём школу, в которой сам же и преподавал. Кандинский много путешествует, посетив Северную Африку, Италию, Францию. В эти годы он вырабатывает новаторскую концепцию «ритмического» использования цвета в живописи. В 1909 г. Кандинский организовал «Новое мюнхенское художественное объединение», в 1911 — альманах и группу «Синий всадник», членами которой стали известные художники-экспрессионисты, Франц Марк, Алексей Явленский, Марианна Верёвкина, а также Пауль Клее. Тогда же у него прошла первая персональная выставка. В 1910 и 1912 г. также участвовал в выставках художественного объединения «Бубновый валет».

«Композиция VIII», 1923

В 1914 г. художник вернулся в Москву. В последующие годы работал над реалистическими и полуабстрактными полотнами, в основном пейзажами. После революции 1917 г. Кандинский активно занимался общественной работой, преподавал. Также был избран вице-президентом РАХН, почётным профессором Московского университета.

В декабре 1921 г. Кандинский выехал для организации отделения РАХН в Берлин. Участвовал в Первой выставке русского искусства в Германии. В Берлине Василий Кандинский начал преподавать живопись и стал видным теоретиком школы «Баухауз», получил всемирное признание как один из лидеров абстрактного искусства. Когда в 1933 г. к власти пришли нацисты, Кандинский эмигрировал во Францию. С 1933 по 1944 г. он жил в Париже, активно участвуя в интернациональном художественном процессе.

«Москва»


Народилася Ремедіос ВАРО (16 грудня 1908, Англес - 8 жовтня 1963, Мехіко) - іспанська художниця, представник сюрреалізму.

Народилася в сім'ї інженера-гідравлика, отримала освіту в монастирській школі. У 1934 році вступила до Академії Сан-Фернандо. На початку Громадянської війни в Іспанії Варо зустріла свого першого чоловіка, французького поета Бенжамена Пере, який приїхав до Барселони підтримати республіканців, і перебралася з ним до Парижа, де була, в основному, під впливом сюрреалістів. Після приходу фашистів Варо залишає Францію і емігрує до Мексики. Вона спочатку вважала Мехіко тимчасової гаванню, але їй випало прожити в Латинській Америці до кінця свого життя.

У Мехіко вона зустріла Фріду Кало і Дієго Ріверу, близько здружилася з Леонорою Каррінгтон. У Мексиці вона вийшла заміж за видавця Вальтера Грюена, австрійця, колишнього в'язня нацистських концтаборів. Після 1949 Варо знайшла власний чудовий стиль. Вона померла в розквіті сил. Її роботи успішно виставляються в Мексиці і США.

Алегорична природа більшості робіт Варо подібна до картин Ієроніма Босха, і деякі критики описували її мистецтво як «постсучасну алегорію». Творчість Варо знаходилася також під впливом стилів таких різноманітних художників як Франсіско Гойя, Ель Греко, Пабло Пікассо і Пітер Брейгель.

«Вегетаріанські вампіри»


Народився Лібер Бенціонович СМОЛЕНСЬКИЙ (16 грудня 1900, м. Павлоград Дніпропетровської обл. - 12 серпня 1974, Харків) – український живописець, графік.

З 1916 по 1917 рік навчався в Одеському художньому училищі у Т.Я. Дворнікова і Д.К.Крайнєва. Продовжив освіту в Харківському художньому інституті у М. Шаронова і М. Бурачека (1921-1930). З 1929 року почав виставкову діяльність.

У 1939 році Смоленський Л.Б. був прийнятий в члени Спілки художників СРСР. Значну частину свого життя художник приділяв роботі в Харківському музеї образотворчого мистецтва, де пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до головного зберігача.

У 1959 і в 1972 роках у Харкові відбулися персональні виставки Л.Смоленского. Найчастіше художник виступав в пейзажному жанрі, але в його творчому доробку є натюрморти і портрети.

«Автопортрет» «Кипарис»


16 грудня 1935 року для публіки була відкрита «Колекція Фріка» - приватна колекція старого західноєвропейського живопису. Зібрана американським промисловцем Генрі Клеєм Фріком (1849-1919) при консультаційному сприянні провідних мистецтвознавців і виставлена на загальний огляд в його особняку на П'ятій авеню на Мангеттені (Нью-Йорк, США). У ній представлені майже всі «старі майстри» - від Чімабуе і П'єро делла Франчески до Шардена і Давида.

Інша частина колекції Фріка як і раніше зберігається в його колишній резиденції «Клейтон» у Піттсбурзі і є частиною Історичного центру мистецтв імені Фріка. Ще одна частина колекції знаходиться в кампусі Піттсбурзького університету.

Серед експонатів представлені полотна великих європейських майстрів. Багато картин розташовані таким чином, як заповідав Генрі Фрік. Також в музеї представлено кілька скульптур, лімозький фарфор, французькі меблі XVIII століття і східні килими. Дочка Фріка, Гелен, після його смерті розширила колекцію живопису на третину.

Особняк Фріка на Мангеттені Із зібрання: Вермер. «Господиня і служниця»


Народився Ед РУШЕЙ (16 грудня 1937, Омаха) - американський художник, який належить до руху поп-арту.

Навчався в Інституті мистецтв Шуінара (нині Інститут мистецтв Каліфорнії) від 1956 до 1960. Після закінчення інституту Рушей працював ілюстратором в рекламному агентстві. У 1962 році Рушей разом з Роєм Ліхтенштейном, Енді Ворголом, Робертом Доудом, Філіпом Геффертоном, Джо Гудом Джимом Дайном і Вейном Тібо брав участь в історичній виставці «Нове зображення звичайних предметів» в художньому музеї Пасадени. Ця виставка стала однією з перших виставок поп-арту в Америці.

Ед Рушей отримав визнання завдяки картинам, що містить слова і фрази, а також книг фотографій. У 1963 році художник створив свою першу з 16 фотографічних книг, кожна з яких складається з зображень на задану тему і невеликих текстів. З концептуальної точки зору ідея серійності і нехудожнє подання банального явища повсякденного життя як художнього об'єкта справляє сильне враження. Сам автор зізнавався, що «використовував фотографію нехудожньо, вона померла як мистецтво».

Текстовий живопис Еда Рушея пов'язують як з рухом поп-арту, так і з культурою біт-покоління. У своїх живописних і графічних роботах Рушей експериментував з незвичайними матеріалами, такими як порох, кров, фруктовий сік і трава. У 1980-ті він був запрошений для створення серії з 50 фресок на стінах публічної бібліотеки Майамі-Дейд.Народився Аліг'єро БОЕТТІ, також відомий як Аліг'єро і Боетті (16 грудня 1940, Турин - 24 лютого 1994, Рим) - італійський художник-концептуаліст, член руху Арте повера. Він найбільш відомий серією "карт світу", "Mappa", створеною між 1971 і 1994.

В юності Боетті кинув навчання в бізнес-школі Університету Турина заради мистецтва. Він мав широке коло інтересів і вивчав теоретичні праці з філософії, алхімії і езотерики. У сімнадцять Боетті відкрив для себе роботи німецького художника Вольса і порізані полотна італійського художника Лучо Фонтани. У віці двадцяти років Боетті переїхав до Парижа, щоб вивчати гравюру. Боетті полюбляв східні культури, особливо центральної і південної Азії, кілька разів відвідував Афганістан і Пакистан.

Боетті почав створювати роботи з таких незвичайних матеріалів як оргаліт, оргскло, світильники та інші промислові матеріали. Його перша персональна виставка відбулася 1967-го в туринської галереї Крістіана Штейна. Приклад його роботи арте повіра - "Yearly Lamp" (1966), лампа в дерев'яному ящику, яка випадковим чином включається на одинадцять секунд щороку.

Найбільш відома робота Боетті - серія великих вишитих карт світу, названа просто "Mappa". Межі кожної країни заповнені вишитим зображенням національного прапора цієї країни. Виконані ремісниками Афганістану і Пакистану, карти були результатом співпраці, де кордони країн відповідали реаліям часу, а вибір кольорів був залишений за ремісниками.

«Карта», 1994


16 грудня 1997 року прийняв відвідувачів Музей Гетті (J. Paul Getty Museum) - найбільший художній музей в Каліфорнії.

Розташований у Лос-Анджелесі, в сучасній будівлі Центру Гетті, будівництво якого коштувало 1,2 млрд доларів (архітектор Річард Мейер). Музейні колекції античного періоду експонуються на Віллі Гетті в Малібу (побудована за зразком Вілли папірусів в Геркуланумі). Вхід до музею безкоштовний.

Музей був заснований нафтовим магнатом Полом Гетті (1892-1976), який був до часу смерті найбагатшою людиною світу. Залишені ним на потреби музею багатомільярдні статки зробили музей Гетті найспроможнішим набувачем творів «старих майстрів» та античної скульптури на престижних аукціонах Лондона і Нью-Йорка. Керівництво музею настільки завзято взялося за скупку полотен великих художників, що протягом 1980-х років їх звинувачували у створенні штучного ажіотажу на ринку творів мистецтва, який призвів до позамежного підвищення цін. Водночас це зробило музей Гетті своєрідним монополістом з придбання видатних творів мистецтва на мистецьких аукціонах.

Центр Гетті з висоти пташиного польоту З музейного зібрання: Едуар Мане. «Портрет Жанни» або «Весна», близько 1882 р


16 декабря 2004 года официально открылся Национальный музей искусства Каталонии, расположенный в Барселоне.

Национальный музей искусства Каталонии (сокр. MNAC) создан в 1990 году в результате объединения коллекций Музея современного искусства и Музея искусства Каталонии. Его штаб-квартира располагается в Национальном дворце, открытом в 1929 году ко Всемирной выставке в Барселоне. В состав MNAC также входят ещё три учреждения культуры в Виланове-и-ла-Жельтру, Олоте и Сиджесе.

Его коллекции насчитывают около 236 000 работ и охватывают тысячелетнюю историю каталонского, испанского и европейского искусства, от романтизма, готики, ренессанса и барокко — до середины ХХ века. Ядро готической коллекции музея образуют каталонская станковая живопись и скульптура, представленная несколькими работами Берната Мартореля, Хайме Уге и Луиса Далмау.

Искусство барокко и ренессанса представлено скромнее вследствие меньшей значимости Каталонии в тот период, но тем не менее музей располагает значительными произведениями искусства XVI—XVIII веков и не только каталонского. Заслуживают упоминания работы Эль Греко и Веласкеса. Коллекция «Llegat Cambó» представляет выдающиеся образцы итальянской и французской барочной живописи, в частности, ранней нидерландской живописи и итальянского кватроченто. В экспозицию включены также некоторые экспонаты из фондов Музея Тиссена-Борнемисы.

Собрание живописи модерна объединяет известные произведения каталонского искусства XIX и первой половины XX веков.

Национальный дворец Из собрания музея: Хайме Уге. «Поклонение волхвов». 1464