16 февраля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

16 февраля

Народився КАНО ЕЙТОКУ (16 лютого 1543, Кіото — 12 жовтня 1590, Кіото) — один з провідних японських художників, засновник стилю Адзуті-Момояма.

Народився у сім'ї художників. Він був старшим сином митця Кано Наонобу. Ейтоку навчався малюванню під керівництвом свого дідуся-художника Кано Мотонобу, який був придворним художником сьогунів Асікага.

У 1566 році 24-річний Ейтоку разом зі своїм дідусем займався розписом стін обителі Джюкоїн столичного монастиря Дайтоку. Це була перша серйозна робота молодого майстра, під час якої він виконав настінні картини «Квіти і птахи», «Гра в го» та інші. Зокрема, «Квіти і птахи», що складалась з 16 панно, відрізнялися особливою динамічністю завдяки детально промальованим образами журавлів, гусей і малих пташок на тлі очерету та сливи. Хоча ця робота була нетрадиційною, вона свідчила про непересічний талант майстра і ознаменувала початок нового періоду в історії японського живопису.

Ширма «Китайські леви»

Ейтоку був прийнятий як придворний художник. Твори Ейроку відзначалися багатством і новизною тем, пишнотою оздоблення і монументальністю художніх прийомів. Розмальовані їм великі парасолі, розсувні ширми, настінний живопис прикрашали замки і палаци в Кіото і Осаці. Вільно володів як технікою монохромного живопису суйбокуга, так і поліхромною технікою ямато-е. Його картини включені в число Національних скарбів Японії. Незважаючи на прижиттєву славу Ейтоку його творів збереглося мало . Основні роботи майстра в замках Адзуті і Момояма були знищені вогнем і землетрусами.

Ширма «Квіти і птахи пір року»(лівий бік)


Народився Марчелло БАЧЧАРЕЛЛІ (16 лютого 1731, Рим - 5 січня 1818, Варшава) - італійський художник-портретист епохи бароко.

Навчався живопису в Римі, потім жив у Німеччині. Перші замовлення були ним виконані для двору короля Саксонії Фрідріха I Августа в Дрездені. У 1756 році художник відвідав Варшаву, де познайомився зі Станіславом Августом Понятовським, майбутнім королем Польщі. У 1764 році він здійснює поїздку до Відня, де був представлений імператриці Марії Терезії та де він також займався портретним живописом. Починаючи від 1766 художник постійно живе в Польщі. У 1768 році був прийнятий в польське дворянство і пожалуваний гербом.

Баччареллі створює художню майстерню в Королівському палаці у Варшаві. У 1816 році майстру присуджується почесне звання професора Королівського університету Польщі. Марчелло Баччареллі був також почесним членом Академій витончених мистецтв Дрездена, Відня і Берліна. Баччареллі за наказом короля Станіслава Августа розробив проект створення в Варшаві Академії витончених мистецтв, її структуру і програму навчання.

Автопортрет Станіслав Август Понятовський, коронаційний портрет


Народився Андреас СХЕЛФГАУТ (16 лютого 1787, Гаага - 19 квітня 1870, там само) - нідерландський художник-пейзажист.

Був учнем театрального художника Йоганнеса Бреккенгеймера, проте основною темою його творів став пейзажний живопис. У 28-річному віці після створення полотна «Зимовий пейзаж» до Андреаса прийшло визнання. Зимові ландшафти завжди особливо привертали увагу художника.

Ранні роботи А. Схелфгаута виконані в стилі старих голландських майстрів; пізніше художник знаходить свій власний «почерк», особливо яскраво відбитий саме в його «зимових» картинах. Малював в основному невеликі, малоформатні полотна.

«Зимовий ринок»


Народився Ларс ХЕРТЕРВІГ (16 лютого 1830, Тюсвер, Регаланн - 6 січня 1902, Ставангер) - норвезький художник, майстер фантастичного пейзажу.

У 1852 році Хертервіг почав вчитися в Дюссельдорфській академії мистецтв у Ханса Гуде. Через два роки у нього почали з'являтися явні ознаки шизофренії, і він змушений був залишити академію і повернутися в Норвегію, в околиці Ставангера. Надалі він все життя страждав від душевних хвороб. Останні 30 років він жив практично в убогості, йому не вистачало грошей навіть на полотна, так що він змушений був працювати з гуашшю та аквареллю. У деяких роботах він навіть наклеював папір в декілька шарів, імітуючи полотно. Художник помер в будинку піклування в Ставангері. За життя він був практично невідомий. Перша велика виставка за участю його робіт пройшла в 1914 році, через 12 років після його смерті.

Пейзажі Хертервіга основані на реальних видах близько Ставангера, з фіордами, скелями і соснами. Однак скелі і дерева в його пейзажах приймають фантастичні обриси, особливо після 1860-х років. Скелі і хмари часто дуже добре промальовані, для пейзажів характерно блакитне небо. У Норвегії його називають «Lysets maler» - художник світла. У Ставангері зберігся будинок художника, в його честь названі вулиця і площа.

Портрет роботи Нільса Меллера (1851) «Лісове озеро», 1865. Національний музей мистецтва, архітектури і дизайну, Осло


Народився Арман ГІЙОМЕН (16 лютого 1841, Париж - 26 червня 1927, Орлі, Валь-де-Марн, Франція) - французький живописець, «останній імпресіоніст».

Відвідував Швейцарську Академію в Парижі. У 1863 році Гійомен разом з Едуардом Мане, Камілем Піссарро і Полем Сезанном виставив свої роботи на знаменитій виставці «Салоні невизнаних», хоча роботи Армана не були вказані під його ім'ям. На першій виставці імпресіоністів у 1874 році був представлений трьома картинами (пейзажі). Особливо слід виділити роботу «Захід сонця в Іврі». Картина мотивом перегукується з полотном Клода Моне «Враження. Схід сонця". Брав участь майже у всіх виставках імпресіоністів (за винятком другої виставки в 1876 році).

«Захід сонця в Іврі», 1873. Музей Орсе, Париж

Будучи пов'язаний своєю службою з містом, Гійомен писав, в основному, околиці, передмістя Парижа, види Сени, Уази, Ессона і промислові пейзажі. Познайомившись у 1883 році з Полем Сіньяком, а потім і з Жоржем Сера, він починає працювати в техніці пуантилізму. У 1891 році Гійомен виграв у міський лотереї 100000 франків, і це несподіване багатство дало йому, нарешті, можливість покинути свою адміністративну роботу в Парижі і почати подорожувати в пошуках нових, більш різноманітних мотивів і видів. Особливо художника привертають ефекти, засновані на використанні світла і кольору.

Ровесник Ренуара, Гійомен став «останнім імпресіоністом». Він пережив на рік навіть Клода Моне, активно працював в першій чверті XX століття, надавши реальний вплив на складання фовізму, оскільки його порадами і прикладом керувався Отон Фрієз.

«Автопортрет», 1878 «В сільській місцевості»


Джуліо РОЗАТІ (1858, Рим - 16 лютого 1917, там само) - італійський художник, орієнталіст, представник академічного стилю.

Навчався в Академії святого Луки в Римі. Учень Франческо Подесті. Писав жанрові полотна олійними фарбами, а також майстерно володів технікою акварелі. Його картини просякнуті духом XVIII століття.

«Гра в шахи»

Д. Розаті один з представників орієнталістів, які зображали екзотичні традиції східних культур. Його картини охоче купували цінителі живопису, побувавши на Сході. Сам Розаті ніколи не бував у країнах Магрибу, тому при створенні картин користувався предметами зі Сходу, знайденими в Римі і розповідями мандрівників.

«Продавець килимів»


Франц (Франсуа) Бернар ГЕЛЛЬЯР (1861, Брюссель - 16 лютого 1932, Сен-Жіль, Брюссель) - бельгійський художник, аквареліст, гравер і літограф, належав до напрямів неоімпресіонізму і лумінізму, писав портрети, пейзажі, жанрові і пляжні сцени.

Мистецьку освіту Гелльяр отримав у Королівській академії красних мистецтв в Брюсселі. Завершив своє навчання Франц у Парижі в студії відомого живописця Жана-Леона Жерома. Рання творчість художника являє собою жанрові сцени життя Брюсселя і зображення мальовничих типів в суворій реалістичній манері. Причому, часто сюжети були соціальні і носили драматичне забарвлення.

«Бульвар. Брюссель»

Поворотним моментом в його творчості стала поїздка до Італії в 1888 році. З цього моменту Гелльяр захопився дослідженням світла. Як художник-графік Франц створив цілу серію міських видів Брюсселя, неодноразово писав він улюблене місто олією, пастеллю і аквареллю. У пізній період творчості всерйоз захопився технікою лумінізму, при якій особлива увага приділяється відображенню світлових ефектів.

Гелльяр активно брав участь у виставках, був постійним учасником Салону в Брюсселі, від 1882 по 1891 рік представляв свої роботи в паризькому Салоні. Гелльяр був також директором Академії витончених мистецтв Сен-Жіль в Брюсселі.

«На сонці»


Народився Яким Давидович ЛЕВИЧ (16 лютого 1933, Кам'янець-Подільський — 29 липня 2019, Київ) — один із найсвоєрідніших художників вітчизняного андеґраунду 1960—1980-х.

Навчався в республіканській художній школі. 1960 року закінчив Київський художній інститут (майстерня С. Григор’єва). На початку 1960-х рр. – графік та ілюстратор дитячої літератури у видавництві «Веселка»; від 1974 – головний художній редактор журналу «Малятко». У 1970-і рр. ілюстрував дитячі повісті Г. Тютюнника. Член Спілки художників УРСР від 1967 року. Учасник республіканських, всесоюзних виставок від 1958 р.

Еволюція творчості Якима Левича характерна для покоління шістдесятників, яке в умовах кризи соцреалізму шукало можливостей для мистецького самопрояву. Ранні роботи написані в дусі радянської тематичної картини («В обложеному місті», «1941», «На захист революції»). У середині 1950-х рр. розробив власну концепцію живопису, що поєднує жанровість сюжетного мотиву із багатошаровим тональним кольорописом та ускладненою живописною просторовістю. Підкреслено авторська манера, метафоричність образність та коло сюжетів, далеких від соцреалістичної тематики, спричинили «неофіційний» статус художника. Програмними у творчості Левича стали картини «Трамвайчик» (1959), «Київський похорон» (1970), цикл «Біблійний» («Диспут», «Нагірна проповідь», «Йов», «Туманний ранок»; усі – 1967–72), «чорні» полотна («Хворий собака», «Сліпий», «Бесіда», «Жниця»; усі – кін. 1960 – поч. 70-х рр.). У 1970–1985 рр. картини Левича не експонували.

Яким Левич – автор пам'ятника скорботи «Менора» в Бабиному Яру в Києві (1991, у співавторстві з Юрієм Паскевичем і Олександром Левичем).

«Весна на лікарняному подвір'ї», 1988


Народився Володимир Дмитрович ЄРМАКОВ (16 лютого 1939, м. Воронеж, РФ) – дизайнер, графік і живописець. Заслужений художник України (1996).

Закінчив Ленінградське вище військово-морське училище (1960), Московський поліграфічний інститут (1967; викладачі А. Гончаров, М. Мітурич, О. Сидоров). Працював художником у журналах, співпрацював з київськими видавництвами. Член Національної спілки художників України від 2000 року.

Основні галузі – книжкова графіка, дизайн, живопис. Розробляв дизайн календарів, листівок, проспектів, плакатів. Учасник і лауреат всеукраїнських, всесоюзних та міжнародних мистецьких конкурсів, виставок. Персональні виставки – у Києві (1995, 1999, 2001, 2009), м. Глухів (Сумська обл., 2002, 2008).

«Автопортрет», 1969 «Гітара», 1975. Папір, туш, перо.


Народився Анатолій Андрійович СІНІШИН (16 лютого 1940 , м. Миколаїв) – одеський художник-графік. Заслужений художник України (2016).

Закінчив Одеський державний педагогічний інститут ім. К. Ушинського (1970). Педагоги з фаху – А. Русін, В. Єфименко, В. Філіпенко. Працює в галузі живопису, плаката, станкової та оригінальної графіки; графічного дизайну, екслібриса та карикатури. З 1966 року учасник більше 100 художніх виставок. Лауреат і дипломант міжнародних, всеукраїнських та регіональних конкурсів плаката. Нагороджений грамотою ВР України (2010). Член НСХУ від 1982 р. Анатолій Андрійович працює на кафедрі дизайну та мистецтв Міжнародного гуманітарного університету.

Основні твори: серія „Одеський завод „Центролит” (1975), „Яхти на березі” (1979), „Роздуми” (1979), „Дунайська весна” (1981), „Ядерну енергію – на служіння миру та прогресу” (1986). Сінішин створив низку виразних соціальних і театральних плакатів, які широко репродукувалися в Одесі, Києві, за рубежем, а також були відзначені на різних виставках.Народився Павло Абрамович ТАЙБЕР (16 лютого 1940, Харків – 2017, США) — український живописець, художник монументально-декоративного мистецтва. Заслужений художник України (1992).

1963 року закінчив Харківське художнє училище. Від 1966 року бере участь у виставках. 1971 року закінчив Харківський художній інститут, від 1979 року його викладач. 1978 року був прийнятий по Спілки художників. Персональні виставки у Харкові (1973, 1976, 1978, 1980, 1986, 1987, 1993), Києві (1988), Москва (1981, 1982), Мальме, Швеція (1990, 1992), Лос-Альтос, США (1992). 1995 року виїхав до США.

Теми і образи, які варіюються в творчості майстра, відзначені постійністю. Картини П. Тайбера забирають глядача в країну дитинства, де живуть маленькі герої. Однак це не "дитячий жанр", в ньому немає побутового контексту. Створюючи свій міф про дитинство, художник виходить на серйозну розмову з сучасником про духовний світ людини, його моральні проблеми.

«Діти під дощем», 1989