15 ноября -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

15 ноября

Народилася Джорджія О'Кіф (15 листопада 1887, Вісконсін - 6 березня 1986, Санта-Фе, США) - американська художниця.

Батьки Джорджії працювали на молочній фермі, дід художниці по материнській лінії був емігрантом з Угорщини. О'Кіф вчилася в Чикаго і Нью-Йорку. Вийшла заміж за фотографа і галериста Альфреда Стігліца. Стігліц багато фотографував О'Кіф, ввів її у коло своїх друзів, фотохудожників-модерністів. Під його впливом вона повернулася до живопису, який через сімейні обставини кинула в 1908-1912. Від 1923 пейзажі і натюрморти О'Кіф (особливо відомі її квіти) почали за підтримки Стігліца активно виставлятися, вона стала модним і високооплачуваним художником. У 1929 О'Кіф переїхала до штату Нью-Мексико, де пустельні пейзажі надовго стали натурою для її полотен. У 1932–1934 роках художниця пережила важкий нервовий зрив, лікувалася. У 1943 році ретроспектива її робіт відбулася в Інституті мистецтв Чикаго, у 1946 році — у нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва. У 1946 році Альфред Стігліц помер.

«Вид на Іст-Рівер з Шелтона», 1928

У 1962 О'Кіф обрали членом Американської академії мистецтв. Після 15-річної перерви гігантська виставка робіт О'Кіф в Музеї Уїтні у 1972 привернула до неї увагу молодого покоління інтелектуалів, у тому числі представників феміністських кіл. У 1970-х О'Кіф почала втрачати зір, стала працювати з керамікою, написала автобіографічну книгу. Після 1982 вже не займалася мистецтвом. 2014 року картину Джорджії О'Кіф продали на аукціоні за 44,4 млн доларів, що стало рекордом для твору мистецтва, написаного жінками.Народився Мортон Вейн ТІБО (15 листопада 1920, Мес, Арізона, США) - сучасний американський художник, один з найвідоміших представників поп-арту.

Вейн Тібо́ походить із родини мормонів. Освіту майбутній художник отримав у Вищій політехнічній школі на Лонг-Біч, де особливо цікавився живописом, музикою і театром. У 1936 році В.Тібо починає працювати на кіностудію Волта Діснея. У 1949 році він вступає до університету Сан-Хосе, від 1950 по 1953 навчається в Каліфорнійському університеті, в Сакраменто. Потім до 1961 року викладає в міському коледжі Сакраменто, а з 1960 по 1976 - доцент в Каліфорнійському університеті. У 1962 році Вейн Тібо взяв участь в першій американській виставці поп-арт мистецтва. Учасник виставки сучасного мистецтва документа 5, в Касселі (1972).

Вейн Тібо прославився завдяки своїм апетитним картинам з зображенням цукерок, тортів, тістечок і морозива. Яскраві ласощі з ретельно опрацьованими надреалістичними тінями - саме такими ми звикли бачити їх в комерційній рекламі. Жартома він називав себе «захисником принижених еклерів»: «Банальність цих десертів настільки безумовна, що художники забувають, наскільки їжа буває мальовнича!».Народився Віктор Васильович ШАТАЛІН (15 листопада 1926, Саратовська обл. - 2 липня 2003, Київ) - живописець, народний художник України (1967), лауреат Державної премії Української РСР ім. Т. Г. Шевченка (1984), професор, дійсний член Академії мистецтв України.

З 1939 навчався в Ленінградській художній школі при Академії мистецтв СРСР. 16-річним підлітком пішов на фронт, став "сином полку". Після закінчення Другої світової війни відвідував уроки малювання в Київській художній школі ім. Т. Шевченка. У 1953 році закінчив Київський державний художній інститут, де вчився у К.Трохименка і К. Єлеви. Віктор Шаталін з 1966 року викладав у Київському державному художньому інституті, в 1976 році затверджений на посаді професора, з 1977 року керував майстернею станкового живопису. Неодноразово обирався секретарем Правління СХ УРСР і секретарем Правління СХ СРСР. Заслужений діяч мистецтв УРСР з 1964 року.

«Цікава книга», 1965

Майстер жанрової картини на військову і революційно-патріотичну тематику, пейзажист. У 1972 році за картини "Бойове завдання" (1960) нагороджений Золотою медаллю ім. М.Б.Грекова, Срібною медаллю міністерства культури України. У 1960 - 1970-ті роках працював над картинами, присвяченими історичним пам'яткам і російській Півночі (Ростов, Новгород, Псков, Суздаль і ін.), Виконав велику кількість ліричних етюдів. Жив і працював переважно в Києві.

«Пісня бандуриста»


Народився Ільдар Касимович ЗАРІПОВ (15 листопада 1939, Казань - 14 червня 2012, Казань, Татарстан) - татарський художник. Народний художник Російської Федерації (2002).

Ріс у багатодітній татарській сім'ї. Закінчивши в 1961 році Казанське художнє училище, поступив у Московський художній інститут імені В. Сурикова. Спеціалізувався в майстерні станкового живопису під керівництвом народного художника СРСР Д.К.Мочальського. У 1976 році художникові було присвоєно звання Заслуженого діяча мистецтв ТАРСР, а в 1994 - звання Лауреата Державної премії Республіки Татарстан імені Габдулли Тукая. У 1996 році він був удостоєний срібної медалі Російської Академії мистецтв.

Живопис І.Заріпова - велике явище в образотворчому мистецтві Татарстану. Найбільш повно талант художника розкрився в тематичних картинах. Створюючи серії картин на теми селянського побуту, що вирізняються яскравістю, багатоколірністю, декоративно-площинним рішенням композиції, І.Заріпов передає уявлення про ідеали, традиції татарського народу. Безліч виразних типажів, колоритні мешканці татарського села - це сцени побуту і звичаїв. Обравши темою буденний сюжет, художник надає йому певну значущість.

«Батыр», 1985


Народилася Євгенія Геннадіївна ГАПЧИНСЬКА (15 листопада 1974, Харків) - українська художниця, ілюстратор дитячої літератури, «Постачальник щастя №1», як вона сама себе називає.

Народилася в сім'ї військового, п'ята дитина в родині. У п'ятирічному віці пішла до школи, а в 13 років стала студенткою Харківського художнього училища. Закінчила Харківський художній інститут. Стажувалася в Нюрнберзькій художній академії. У 2000 році переїхала до Києва.

Художньо-виставкову діяльність Гапчинська розпочала у 2002 році. Художниця співпрацює з видавництвом «А-ба-ба-га-ла-ма-га». Щорічно проводить більше десятка нових виставок в Україні, Росії, Франції, Бельгії, Англії, Нідерландах та інших країнах. Має кілька власних галерей в Україні та в Росії. Її роботи зберігаються в європейських музеях та приватних колекціях поціновувачів та діячів мистецтва. У 2008 році «Укрпошта» випустила серію з 12 поштових марок «Знаки Зодіаку» з роботами Євгенії Гапчинської.

Під час збройного конфлікту на сході України взяла на себе забезпечення взводу української армії, де служив її чоловік художник Дмитро Гапчинський: за словами художниці вона кожен день висилала на весь його взвод все необхідне.На нью-йоркських торгах "Крістіз" 15 листопада 2017 року за 400 млн. доларів (450 млн з урахуванням комісії аукціону) була продана картина Леонардо да Вінчі «Спаситель світу», ставши найдорожчим в світовій історії твором мистецтва.

Цю роботу Леонардо довгий час вважали втраченою. Її замовником зазвичай називають короля Франції Людовіка XII. Кілька ескізів зберігаються у Віндзорському замку. Збереглося близько 20 робіт леонардесків (учні і послідовники майстра) на цей сюжет. Припускають, що одна з них і є сильно зіпсованим оригіналом Леонардо, закінченим кимось із його майстерні.

Наприкінці 2011 року Лондонська Національна галерея оголосила про те, що на майбутній виставці робіт Леонардо, разом з його достовірними творами міланського періоду, привезеними до Лондона з усієї Європи, виставлять і «Спасителя світу» з приватної колекції в Нью-Йорку. 1900 року його придбав як роботу міланської школи один з найбагатших людей вікторіанської Англії, баронет Фредерік Кук. Ця картина була спотворена пізнішими домальовками і виправленнями: в епоху Контрреформації до безбородого і дивного жіночного обличчя Спасителя прималювали традиційні вуса і борідку. У такому вигляді атрибутувати картину було настільки важко, що 1958 року спадкоємці Кука змогли продати її на аукціоні «Сотбі» лише за 45 фунтів.

«Спаситель» проходив експертизу в декількох музеях Європи і США, причому лише лондонський після консультацій з найвизначнішими експертами погодився визнати авторство Леонардо. Звертають увагу на високу майстерність виконання скляної держави в долоні Христа, яка неначе світиться, повітряну легкість блакитних шат, використання сфумато, схожість малюнка з ескізами з Віндзорського замку і повну відповідність пігментів нью-йоркського «Спасителя» і лондонської «Мадонни в скелях».

Вже 2013 року за 127,5 млн доларів полотно купив російський мільярдер Дмитро Риболовлєв. Напередодні торгів 2017 року аукціонний дім "Крістіз" розвинув безпрецедентну активність, позиціонуючи лот як останнім живописний твір Леонардо, що залишилося в приватних руках. Крок аукціону становив безпрецедентні $ 30-40 млн. У підсумку картина була продана за 400 млн доларів (450 млн з урахуванням комісії аукціону), ставши найдорожчим в світовій історії твором мистецтва. Як з'ясувалося, картину купив наслідний принц Саудівської Аравії для нового музею «Лувр Абу-Дабі».

Леонардо да Вінчі. «Спаситель світу» (Salvator Mundi). Близько 1499. Дошка, олія. 66 × 47 см.