15 февраля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

15 февраля

Джованні Антоніо БАЦЦІ відомий як СОДОМА (1477, Верчеллі, П'ємонт— 15 лютого 1549, Сієна) — італійський художник епохи Відродження, представник Сієнської школи XV ст.

Належить до найвидатніших художників Високого Відродження та раннього маньєризму. У XVII і XVIII століттях його вважали другорядним живописцем, проте, починаючи з XIX століття, інтерес до нього зріс, і в подальшому художник зайняв належне місце в ряду великих майстрів.

Походив з родини шевця. У 1490 р батько віддав Джованні Антоніо на сім років в навчання до п'ємонтського живописця Джованні Мартіно Спанцотті. Разом зі Спанцотті Содома деякий час жив в Мілані, де потрапив під вплив творчості Леонардо да Вінчі. Близько 1501 р художник опинився в Сієні. Содома став найбільш відомим серед сієнських майстрів перших десятиліть 16 століття. Содома працював як автор фресок і вівтарних образів. У 1508 році деякий час перебував у Римі, виконуючи замовлення для папи римського Юлія II. Содомі була доручена розпис папських покоїв, Станца делла Сен'ятура. Він розписав гротесками і орнаментами звід залу, проте велика композиція на стіні не сподобалася папі, який наказав її збити, відсторонив художника від робіт і розпорядився, щоб його місце зайняв Рафаель.

«Смерть Лукреції», 1513. Музей мистецтв, Будапешт

Серед прихильників таланту Содоми був Якопо Аппіані, володар Пьомбіно, папа Лев X, який із захопленням прийняв одну з найкращих картин Содоми «Лукреція» (Будапешт, Художній музей), надавши художнику лицарський титул «кавальєри ді Крісто», а також імператор Карл V, який дав художнику графський титул.

Содома не нажив великих статків, і йому, судячи з усього, не вдавалося вдало вкладати гонорари в нерухомість, як це робили деякі процвітаючі художники епохи Відродження. Його захопленнями були дивацтва і перегони, а коні коштували великих грошей, то ж не дивно, що помер художник у бідності.

«Автопортрет» (деталь фрески) «Зняття з хреста», 1510-1513. Сієна, Пінакотека


Народився Жан-Батіст ЛЕМУАН (15 лютого 1704, Париж - 25 травня 1778, Париж) - французький скульптор.

Жан-Батіст народився в сім'ї відомого художника Жана-Луї Лемуана. 1728 року був зарахований до Академії, через 10 років став її членом, а в 1768 - директором Академії. Був улюбленим скульптором Людовика XV. Роботи Лемуана дуже часто виставлялися в луврських салонах, йому замовляли статуї короля для Бордо, Руана, Парижа і Ренна. Найкраща декоративна робота - барельєфи готелю Субіз в Парижі. У 1740-1760 роках створив портретну галерею: скульптури вельмож, письменників, військових діячів та інших відомих людей.

«Вертумн і Помона», 1760


Народився Шарль-Андре ван ЛОО (15 лютого 1705, Ніцца - 15 липня 1765, Париж) - французький придворний художник епохи рококо, улюбленець маркізи де Помпадур, «перший художник» при дворі Людовика XV.

Рано втратив батька - художника Луї-Абрахама ван Лоо. Виховувався в родині свого старшого брата, теж художника, Жана-Батіста і супроводжував його в поїздках до Італії. У Римі займався живописом під керівництвом художника Бенедетто Луті і скульптора П'єра Ле Гро. Був також учнем П'єра Гобера, придворного живописця короля Людовика XIV.

У 1720 Шарль-Андре приїжджає в Париж. За картину «Яків прибирає своє житло перед від'їздом до Віфлеєму» художник отримує Римську премію Академії мистецтв. У 1735 він стає членом Королівської академії мистецтв, 1737 року - професором Академії. У 1736 ван Лоо прикрашає картинами з мисливськими сценками зали Версальського палацу. Створює кілька серій картин, присвячених давній історії, міфології та релігійній тематиці. При французькому дворі він користувався підтримкою королівської фаворитки мадам де Помпадур і постійно отримував від неї замовлення. У 1747-1748 ван Лоо отримує замовлення на два портрета короля і королеви.

У 1754 він обирається ректором Академії, в 1763 - її директором. У 1750 художник був зведений у дворянське звання, в 1751 - нагороджений орденом св. Михайла. У червні 1762 йому присвоюється титул першого художника короля. Шарль-Андре ван Лоо помер в зеніті свого успіху.

На портреті пензля племінника,
Луї-Мішеля ван Лоо
«Венера просить Вулкана зробити обладунки для Енея»


Народився Йоганн Генріх Вільгельм ТИШБЕЙН (15 лютого 1751, монастир Хайна - 26 лютий 1829 році, Ойтін) - німецький художник-портретист, відомий своєю дружбою з Гете.

Навчався живопису у свого дядька Йоганна Якоба Тишбейна в Гамбурзі. У 1779 році, отримавши стипендію кассельської Академії мистецтв, виїхав на навчання до Риму. Після вивчення античних мистецьких пам'яток поступово змінив свій стиль з рококо на класичний. В Італії писав в основному пейзажі, натюрморти та історичні полотна. У наступні роки жив і працював у Цюріху, потім знову в Римі, Неаполі, де Тишбейн був директором місцевої Академії мистецтв (Accademia di Belle Arti). З 1808 року працював при ойтінському дворі герцога-регента Ольденбурга Петра I.

«Гете в Римській Кампанії». 1787, галерея Штедель, Франкфурт-на-Майні


Народився Карл Фрідріх ЛЕССІНГ (15 лютого 1808, Бреслау, нині- Вроцлав у Польщі - 5 червня 1880, Карлсруе) - німецький живописець-романтик дюссельдорфської школи живопису.

К. Ф. Лессінг був внучатим племінником знаменитого поета і драматурга Готгольда Ефраїма Лессінга. Народився і виріс серед прекрасної природи Сілезії. У 14 років Лессінг виїхав до Берліна, де навчався у Карла Фрідріха Шинкеля в Академії архітектури. Хоча батьки не схвалювали вибір сина, продовжив навчання в Берлінській і Дюссельдорфській академіях мистецтв.

У перші роки Лессінг писав романтичні пейзажі, а також картини, навіяні різними легендами і літературними сюжетами. Урочиста краса густих німецьких лісів і диких скель Гарца і Айфеля знайшла поетичне втілення на полотнах Карла Фрідріха. Його роботи отримали велику популярність, їх репродукції часто друкувалися в німецьких журналах. Пізніше художник працював в основному над історичними полотнами. Відомі його фрески з життя Фрідріха Барбаросси в замку Гелфорт під Дюссельдорфом.

Від 1832 року К. Ф. Лессінг був членом Берлінської академії. Професор з 1848 року, кавалер багатьох німецьких і зарубіжних орденів і медалей. Член різних німецьких та іноземних академій і мистецьких товариств.

«Лісова каплиця», 1839


Народився Шарль-Франсуа ДОБІН’Ї (15 лютого 1817, Париж - 19 лютого 1878, там само) - французький художник-пейзажист, учасник барбізонської школи.

Навчався у свого батька, художника-мініатюриста, і Поля Делароша. Вже від 1838 року брав участь у виставках зі своїми пейзажами класичного напряму, але отримав визнання лише на початку 1850-х рр.

На відміну від художників-романтиків Добін’ї прагнув до максимально точного зображення пейзажу, без романтичного флеру і прикрас. Але публіка все одно знаходила роботи Добін’ї «чарівними і поетичними». Прагнучи позбутися від підозр в поетизації своїх картин, художник спеціально став вибирати дуже прозаїчні і непривабливі сюжети. У своїх пейзажах Добін’ї намагався зберегти спонтанність і безпосередність пленеру, отримуючи як похвалу, так і жорстку критику. Його техніка письма з об'ємним нанесенням фарб і різкими мазками вплинула на імпресіоністів.

«Селянський двір». 1855. Національна галерея мистецтва, Вашингтон


Народився Іон АНДРЕЕСКУ (15 лютого 1850, Бухарест - 22 жовтня 1882, там само) - румунський художник. Перший представник імпресіонізму в румунському живописі.

Народився в Бухаресті в родині крамаря. У 1863 році вступив в художню школу, від 1869 року займався під керівництвом одного з найбільших румунських художників того часу Теодора Амана. З вересня 1872 року працював учителем в Бакеу. Андрееску незабаром розчарувався в румунській системі художньої освіти та поїхав до Парижа, де в 1878 році почав відвідувати художню Академію Жюліана. Одночасно він зблизився з художниками Барбізонської школи, серед яких був і Ніколае Григореску. Згодом він був близький до імпресіоністів і вважається першим представником імпресіонізму в румунському мистецтві. У 1881 році Андрееску повернувся до Румунії, де наступного року помер від туберкульозу у віці 32 років. Від Іона Андрееску збереглося близько п'ятисот картин, в основному, пейзажі, натюрморти і портрети, а також графічні роботи.

«Автопортрет». 1882 «Зима в Барбізоні». Національний музей мистецтв Румунії, Бухарест


Народився Гуго ФОГЕЛЬ (15 лютого 1855, Магдебург - 26 вересня 1934, Берлін) - німецький живописець.

У 1874-1880 роках навчався в Дюссельдорфській академії мистецтв під керівництвом Едуарда фон Гебгардта і Вільгельма Зона. У 1883 році брав участь у виставці Прусської академії мистецтв в Берліні. Проживав в Берліні, де від 1887 року був професором Прусської академії мистецтв. У 1893 відправився удосконалювати майстерність в Париж під керівництвом Жюля Лефевра. Здійснив численні поїздки в Іспанію, Північну Африку, Італію, Бельгію і Нідерланди. У 1900 році був удостоєний великої золотої медалі на Берлінської художній виставці.

Під час Першої світової війни в 1915-1917 роках супроводжував як портретист головнокомандувача німецької армії Гінденбурга при його поїздках на фронт.

Автор історичних і жанрових картин в манері новітніх колористів; особливо вдалі його портрети. Створив монументальні фрески, переважно, на історичні теми, що знаходилися в залах магістратів Берліна, Гамбурга і Мерзебурга.

«Проповідь Лютера в Вартбурзькому замку»


Родился Павел (Паоло) ТРУБЕЦКОЙ (15 февраля 1866, Интра, Италия — 12 февраля 1938, Италия) — скульптор и художник, работал в Италии, США, Англии, России и Франции.

Внебрачный сын русского эмигранта князя Петра Петровича Трубецкого. Мать — гражданка США, пианистка Ада Винанс, приехавшая во Флоренцию учиться пению. Не получив никакого системного образования, ни общего, ни художественного, ещё мальчиком Паоло Трубецкой стал самостоятельно заниматься скульптурой и живописью. Первая выставка произведений Паоло Трубецкого состоялась в США в 1886 году. В 1899 году скульптор Трубецкой приехал в Россию.

Памятник Александру III в Санкт-Петербурге

В Санкт-Петербурге Паоло Трубецкой участвовал в выставках художественного объединения «Мир искусства». Вскоре после приезда в Россию Трубецкой принимает участие в конкурсе по созданию памятника Александру III, где, неожиданно для всех, получает первую премию. Трубецкой за неделю вылепил полноразмерный глиняный образец конного памятника.

Художник устраивал персональные выставки в Нью-Йорке, Филадельфии, Чикаго, Сан-Франциско. В 1919 году по проекту Трубецкого установили памятник Данте в Сан-Франциско. С 1921 по 1932 год художник живёт в Париже.

Портрет Исаака Левитана, 1899 год


Народився Конрад КЖИЖАНОВСЬКИЙ (15 лютого 1872, Кременчук - 25 травня 1922, Варшава) - український, польський живописець.

Навчався в Рисувальній школі М. І. Мурашка в Києві (1887-1892), Вищому художньому училищі живопису, скульптури і архітектури при ІАХ в Петербурзі (1893-1897; курсу не закінчив) у К. В. Лебедєва, І. І. Творожнікова , А. І. Куїнджі. У 1897-1898 жив у Мюнхені, де продовжив освіту в Школі Ш. Голлоші. Звідти здійснив подорож по Італії.

Жив у Варшаві (1900-1914, з 1918), Поліссі та на Волині (1914-1915), Києві (1916-1918). Провів персональні виставки в Києві і Варшаві (обидві - 1918).

Працював переважно як пейзажист і портретист. Виконував карикатури та ілюстрації для літературно-художнього журналу «Химера» («Chimera»). Створив кілька вітражів. Викладав у власній школі живопису, заснованій спільно з К. Стабровськи (1900-1904, з 1918), Варшавській школі витончених мистецтв (1904-1909), польської Школі образотворчих мистецтв у Києві (1917-1918), приватних художніх школах.

Автопортрет, 1917 «Хмари в Фінляндії»


Народився Філ ОЗІАССОН (Філіп Германович Гозіасон) (15 лютого 1898, Одеса - 13 липня 1978, Париж) - французький художник, виходець з України.

Народився в Одесі, в сім'ї єврейських комерсантів - родичів відомого художника Леоніда Пастернака, батька поета Бориса Пастернака. У 1910-1912 роках їздив з батьками до Берліна, де з захопленням познайомився із сучасним європейським живописом. У 1916 році вступає до Новоросійського університету, одночасно відвідуючи Одеське художнє училище. У 1917 публікує трактат про творчість Ель Греко. Влітку 1917 був призваний в армію, демобілізований в січні 1918.

У листопаді 1919 їде з дружиною до Італії, в Рим, де пройшла його перша персональна виставка. Потім в 1922 році - до Берліна, де пише декорації для російського балету Бориса Романова. З 1924 живе в Парижі, виставляється в Осінніх салонах. У роки Другої світової війни служить у французькій армії, був важко поранений під Дюнкерком. У повоєнні роки приходить до абстрактного експресіонізму, багато виставляється в Європі і Америці. Твори Ф. Озіассона представлені в найбільших музейних зібраннях Європи і США.

15. 1967


Народився Микола Іванович БАЗИЛЄВ (15 лютого 1914, Юзівка, тепер Донецьк — 27 квітня 1988, Київ) — український живописець і графік.

У 1931–1940 навчався в Київському художньому інституті (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури) у Федора Кричевського та Карпа Трохименка. Учасник Другої світової війни, був відзначений бойовими та державними нагородами. Під час війни виконав багато фронтових малюнків.

Від 1945 брав участь в обласних, республіканських і всесоюзних виставках. Працював у жанрах плаката, портрета та пейзажу. Перша персональна виставка відбулась 1946 року. Твори зберігаються у Художньому фонді України, Національному історичному музеї, Львівському художньому музеї. Син Сергій Базилєв — теж живописець.

Твори.: «Корсунь-Шевченківське оточення» (1947–48, співавт.), «Танкова атака в с. Лисянка» (1947, співавт.), «На відпочинку» (1948), «Біля прямого дроту» (1950–52), «Шевченко в Москві» (1960), «На каток» (1963), «Пам’ять» (1983), «Дорогами війни» (1984), «З перемогою додому» (1985).

«На прогулянці у парку». 1965


Народився Микола Олексійович МАЛИШКО (15 лютого 1938, с. Знаменівка Новомосковського району Дніпропетровської області) — український скульптор, художник. Заслужений художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Член Національної спілки художників України (1976).

Зростав у селі, закінчив Дніпропетровське художнє училище (1961) і монументальне відділення Київського державного художнього інституту (1967). Відтоді творчо працює в галузі монументального мистецтва, графіки, станкового живопису.

Входив до кола неофіційного мистецтва в Києві (початок 1970-х років) разом із Борисом Плаксієм, Іваном Марчуком, Феодосієм Тетяничем та ін. Художники проводили в своїх квартирах одноденні покази та обговорення робіт у дуже вузькому колі знайомих. У той період твори митця не експонувалися, оскільки вони не вписувалися в рамки декларованого владою «соцреалізму».

Микола Малишко. Малярство. Полотно, темпера

Уперше «незалежні» твори М. Малишка з'явилися в Національному музеї у Львові. З 1993 року бере активну участь у створенні засад нової української дерев'яної скульптури, представляючи свої роботи на виставках у Німеччині, Угорщині, Австрії. Живе і працює на Київщині в селі Малютянка Києво-Святошинського району (неподалік від Боярки); дружина М. Малишка — художниця Ніна Денисова.

Автор багатьох творів дерев'яної скульптури (улюблений матеріал митця — дерево). Перший встановлений українцями на меморіалі «Сандармох» дубовий хрест «Убієнним синам України» (1997) — також одна з робіт М. Малишка.

Микола Малишко. Фрагмент виставки в м.Тулуза. (Франція). 2014


Родился Владимир Борисович ЯНКИЛЕВСКИЙ (15 февраля 1938, Москва) — российский художник, один из главных новаторов в послевоенном московском «неофициальном искусстве».

Сын художника Бориса Янкилевского. В 1949—1956 учился в Московской средней художественной школе при Институте им. В. И. Сурикова. В 1962 окончил Полиграфический институт, по приглашению своего бывшего преподавателя Элия Белютина участвовал в резонансной «выставке на Таганке» и выставке «30 лет МОСХа» в Манеже, где его картины были подвергнуты резкой критике со стороны Н.С. Хрущева. Многие годы Янкилевский не имел возможности публично показывать свои произведения в выставочных залах. В 1978 в состоялась его первая ретроспективная выставка в Москве.

Самобытное направление творчества, которое развивает Владимир Янкилевский, можно назвать эпическим экспрессионизмом. Произведения Янкилевского были показаны на 40 персональных (в Москве, Санкт-Петербурге, Нью-Йорке, Бохуме, Париже и Лондоне) и более чем на 170 групповых выставках. Сегодня работы Владимира Янкилевского представлены в главных российских музеях и ведущих музеях мира. С 1989 года Владимир Янкилевский живет и работает в Нью-Йорке, Париже и в Москве.Народилась Крістіна Казимерівна ЖІЛІНСКАЙТЕ (15 лютого 1958, с. Ілгакеміс, Литва) – вінницький живописець. Заслужений художник України (2013).

Закінчила Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва (1982). Педагоги з фаху - С. Мартинюк, В. Рижанков. Працює в галузі живопису, вітражу, художнього скла. Учасниця всеукраїнських та міжнародних виставок від 1983. Персональні виставки – у Вінниці (1991, 1994, 1998, 2001, 2005–08), Львові (1992, 2000), Тернополі (1992). Створює декоративні композиції з гутного скла, розписуючи їх емалями, вітражі у класичній техніці. У живопису працює в різних жанрах.

«Смарагд. Бірюза», 2000

Основний стиль – експресивний реалізм. Основні твори: "Старість" (1988), "Осінній день" (1988), "В стінах старого замку" (триптих, 1998), "Дорогоцінні кристали" (триптих, 1998), "Дорогоцінне каміння Давнього Єгипту" (2000). Член Національної спілки художників України з 1990 року.

«Палац княгині М. Щербатової у Немирові», 1997