14 августа -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

14 августа

Народився Пітер Кук ван АЛЬСТ (14 серпня 1502, Альст — 6 грудня 1550, Брюссель, Брабант) — уславлений південнонідерландський художник, архітектор, скульптор, письменник першої половини XVI століття.

Навчався у Бернарта Орлея у 1517–1521 роках, потім жив в Італії. У 1527 році він вступив в гільдію Святого Луки Антверпена. У 1533 році Ван Альст прожив рік у Константинополі, так і не знайшовши ділових партнерів для збуту своїх шпалер.

У 1544 році відкрив майстерню в Брюсселі, що виготовляла живописні полотна, гравюри і шпалери. Серед найбільш значущих - серія аррасів (тобто гобеленів) на теми картин Ієроніма Босха (1530-1540-і роки). Арраси серії продали до Франції, причому п'ять з них вказані в опису майна короля Франциска І від 1542 року, серія користувалася популярністю і після смерті художника. Вона була повторена в 1566 році для кардинала Гранвелла. Два роки по тому серію виткали заново для герцога Альби.

«Таємна вечеря»

У числі учнів художника був Пітер Брейгель Старший, який одружився на дочці Кука. Незадовго до своєї смерті Альст став придворним художником у Карла V.

Значну кількість творів художника було знищено в роки іконоборства в Нідерландах в 16 столітті. Тому повного уявлення про кількість творів художника і його художню еволюцію отримати неможливо.

Гравер Ієронімус Вьєрікс.
Пітер Кук ван Альст,
музей Бойманс ван Бенінген
«Моління про чашу», бл. 1530, Ермітаж, Санкт-Петербург


Народився Клод Жозеф ВЕРНЕ (14 серпня 1714, Авіньйон - 3 грудня 1789, Лувр, Париж) - французький пейзажист-мариніст. Батько художника Карла Верне і дід художника Ораса Верне.

Походив з художнього середовища. Його батько, Антуан Верне, був провінційним художником-декоратором. Він і надав перші художні навички синові. Пізніше навчався в майстерні художника Луи Рене де Велі. Продовжив освіту в Італії у Бернардіно Ферджоні і став одним з найвидатніших пейзажистів свого часу. Уславився завдяки створенню морських краєвидів і портів Середземномор'я, а також фантазійних краєвидів (гірських, морських, річкових) в часи штормів чи буревіїв. 1743 року за успіхи в творчості француза Клода Жозефа Верне обрали членом Римської академії св. Луки. У 1754-1762 роках на замовлення короля Людовика XV написав серію картин «Порти Франції» (Париж, Лувр). Його великі полотна купувалися для прикраси палаців по всій Європі, в даний час знаходяться у всіх великих європейських музеях.

Портрет пензля Елізабет Віже-Лебрен «Морський порт»


Народився Карл ВЕРНЕ (14 серпня 1758, Бордо - 27 листопада 1836, Париж) - французький жанровий живописець, рисувальник і літограф; анімаліст, карикатурист і баталіст, художник-історіограф Наполеонівської армії.

Повне ім'я Антуан Шарль Орас Верне. Син художника Клода Жозефа Верне; батько історичного художника Ораса Верне. Навчався живопису у батька. У 17 років отримав другу римську премію; в 23 роки - першу, що дозволило йому відправитися в Рим на навчання. У 1787 році був удостоєний звання члена Академії; в 1814 році був знову прийнятий в члени академії. Відзначений орденами Почесного легіону і св. Михайла.

Його першою відомою картиною стало полотно «Тріумф Павла Емілія», де він зобразив велику кількість коней. Картина виставлялася в перші роки революції і справила сильне враження.

Портрет Карла Верне,
робота худ. Р. Лефевра, 1804
Карл Верне. Портрет імператора Наполеона I


Народився Адольф ТІДЕМАНД (14 серпня 1814, Мандал, - 25 серпня 1876, Осло) - норвезький художник, представник романтизму і реалізму в живописі.

Адольф народився в сім'ї митника. Навчався малюванню спочатку у приватного вчителя, потім в Осло і в Копенгагені (1832-37). Від 1833-го відвідував Королівську академію мистецтв в Копенгагені. У 1835 організовує свою першу виставку в стінах Академії. У 1837-41 роках продовжує навчання в Дюссельдорфі. Роботи, створені в кінці 1830-х - початку 1840-х років, поступово завойовують йому визнання як майстру живопису в Німеччині, Данії, Швеції і Норвегії.

У 1850-ті роки художник отримує безліч замовлень, в тому числі і від короля Швеції і Норвегії Оскара II (серія «Селянське життя» для замка Оскарсхалл, 1852 рік). У 1867 році художник бере участь у Всесвітній виставці в Парижі. З 1869 року - почесний професор мистецтв Дюссельдорфської академії.

А. Тідеманд відомий як художник-реаліст, що не боявся ставити в своїх роботах гострі соціально-критичні питання. Також автор полотен, присвячених історичній тематиці, пейзажів, майстер портрета. Понад 100 картин, написаних А. Тідемандом, зберігаються в Національному художньому музеї Осло.

Автопортрет «Прощання c молодшим сином»


Родился Мстислав Валерианович ДОБУЖИНСКИЙ (14 августа 1875, Новгород — 20 ноября 1957, Нью-Йорк) — русский художник, мастер городского пейзажа, участник творческого объединения «Мир искусства», художественный критик, мемуарист.

Сын отставного генерала и артистки, которые разошлись после его рождения. Мстислав учился в Петербурге в Императорской школе общества поощрения художеств (1885—1887), в школе Антона Ажбе и у Ш. Холлоши (Мюнхен, 1899—1901). Участвовал в выставках с 1902 года. Член объединения «Мир искусства». Одним из первых оценил талант М. К. Чюрлёниса. Первый директор Витебского художественного училища (1919). Работал над оформлением спектаклей БДТ в первые годы его работы. Преподавал в Петербурге в частных художественных школах, с 1922 года был профессором Академии художеств в Петрограде. С 1925 года жил за границей (Литва, Великобритания, США).

Мстислав Добужинский знаменит иллюстрациями к книгам («Белые ночи» Ф.М.Достоевского, 1923; «Три толстяка» Ю.К.Олеши, 1925) и оформлением театральных спектаклей. Приверженец стиля модерн и символизма, обращался к историческим сюжетам и портрету. Добужинский посвятил свое творчество, прежде всего, городскому пейзажу, теме города как такового.

Осип Браз. «Портрет М. Добужинского», 1922 «Чернигов. Фотография»


У серпні 1921 року відкрилась Національна галерея Вірменії - головний музей образотворчих мистецтв Вірменії.

Галерея є частиною Музейного комплексу на площі Республіки в місті Єревані. Національна галерея займає верхні поверхи комплексу з третього по восьмий, а нижні два поверхи будівлі займає Національний історичний музей Вірменії. За зібранням вірменського образотворчого мистецтва - найбільша колекція в світі. У музеї представлена також велика колекція картин Айвазовського (друга після Національної картинної галереї імені І. К. Айвазовського у Феодосії). Загалом у фондах Національної галереї Вірменії є понад 35 тис. одиниць зберігання.

Із зібрання галереї: Антоніс ван Дейк, «Зняття з хреста»

Фонд західноєвропейського відділу представлений більше 350 полотнами і малюнками, серед яких полотна «Хода Силена» П. Рубенса і «Зняття з хреста» Ван Дейка, картина «Аполлон і Пан» знаменитого Тінторетто і роботи інших відомих художників.

Із зібрання галереї: Мартірос Сарьян, «Біля криниці, спекотний день», 1908 р.


Народився Ка́рло Йосипович ЗВІРИНСЬКИЙ (14 серпня 1923, Лаврів, нині Старосамбірський район, Львівська область — 8 жовтня 1997, Львів) — український маляр, педагог. Заслужений діяч мистецтв України (1997). Член Національної спілки художників України від 1992.

При Василіянському монастирі села Лаврів отримав 4-річну освіту. У 19 років склав екстерном іспити у семирічну школу. 1946 — закінчив малярське відділення Львівського художнього училища ім. І. Труша у Романа Сельського, з яким згодом заприятелював. Вступив до Львівського інституту декоративного та прикладного мистецтва на відділення монументального живопису. 1949 — митця відраховують на рік за неповагу до соцреалізму.

Викладав у Львові від 1959: в училищі, згодом – в інституті прикладного і декоративного мистецтва. Від 1993 – в АМ: професор кафедри монументального живопису, від 1997 – кафедри сакрального мистецтва.

Від 1953 – учасник художніх виставок. До 1957 року на малярство Звіринського справляв великий вплив реалістичний живопис Романа Сельського. Власні абстрактні пошуки починаються з заняття аплікацією. Спираючись на об’єктивну реальність, був схильним до абстрактно-асоціативного мислення. Новатор у галузі форми (пластична ідея, ритмічність, контрастність), майcтер колористичного письма (зіставлення, фактурність, пульсація світлотіні). У творах переважає образне бачення світу.

Relief III. 1958

За протистояння тоталітарному режиму в Україні був переслідуваний. 1960 року створив мистецьку школу (отримала назву «підпільна школа Звіринського») для творчої молоді з метою формування нового покоління художників, здатного забезпечити безперервність процесу повноцінного розвитку національної культури.

У творчому доробку Карла Звіринського приблизно 75 % припадає на сакральне малярство. Він написав близько 40 ікон для Успенської церкви Львова, створив стінописи у декількох церквах поблизу Львова. Тривалий час керував школою іконопису ім. Св. Луки при монастирі ордену Студитів в Уневі.

Особливу увагу приділяв вивченню досягнень світової культури та розвитку національної свідомості. Автор наук. праць з методики викладання живопису, церковного малярства, мистецької освіти, естетичного виховання.

«До світла», 1970


Народився Степан Гаврилович МАМЧИЧ (14 серпня 1924, Новопокровка, Крим — 3 квітня 1974, Сімферополь) — кримський український живописець, мариніст, представник кімерійської школи живопису.

Відвідував заняття у художній студії галереї ім. Айвазовського у Феодосії. З 1945 року Степан Мамчич працює в артілі «Кримський художник», виконуючи на замовлення копії робіт І. К. Айвазовського. У 1949 році був зарахований на 4 курс сімферопольського художнього училища ім. М. Самокиша, яке закінчив у 1951 році. 1952 року повертається до Феодосії, де починає викладати у відкритій М. С. Барсамовим художній школі. 1954 року переїджає до Сімферополя. У 1962 році за рекомендацією Т. Н. Яблонської Мамчича було прийнято до Спілки художників.

Ранні роботи Степана Мамчича демонструють значний вплив творчості М. С. Барсамова («Вид Феодосії» (1948); «Феодосія» (1948)). Поступово реалізм цього періоду трансформується у романтичний реалізм живопису другої половини 1950-х років («Азов'є. Гуси на березі» (1960)). У 1960-х роках Степан Мамчич виробив власну авторську манеру живопису, у якій відчувається вплив імпресіонізму та постімпресіонізму («У Генічеську» (1961); «Яхт-клуб» (1961); «Рибальська гавань» (1964); «Південна бухта» (1964)).

«Стрижі та дахи» (1965), СХМ, Сімферополь

У роботах другої половини 1960-х — початку 1970-х років посилюються мотиви символізму, деякі дослідники відзначають також певні риси фовізму в художній образності робіт пізнього періоду («Рибалки» (1967); «Старе поселення» (1968); «Дахи старого міста» (1969); «Тремонтан — північний вітер» (1969); «Подих історії» (1973); «Доля. Омела на тополях»(1973)).

Роботи Степана Мамчича зберігаються у зібраннях багатьох музеїв України: Алупкінського музею-заповідника, Дніпропетровського художнього музею, Донецького художнього музею, Луганського художнього музею, Маріупольського краєзнавчого музею, Національної картинної галереї імені І. К. Айвазовського, Національного художнього музею України, Севастопольського художнього музею, Сімферопольського художнього музею.

«Старий виноградник» (1966), СХМ, Сімферополь


Народився Микола Якович ДУДЧЕНКО (14 серпня 1949, с. Улянівка Херсонській обл.) - кримський художник і графік. Заслужений художник України.

У 1964 - 1967 роках навчався в Кримському художньому училищі ім. М. Самокиша у педагога О.М. Шипова. У 1972 році закінчив Харківський художньо-промисловий інститут, факультет монументального мистецтва (педагоги: О.А. Хмельницький і Є.І.Биков). Від 1978 року - член Спілки художників України.

М. Я. Дудченко працює в галузі монументального мистецтва, станкового живопису, графіки. Учасник міжнародних, всесоюзних і республіканських виставок з 1976 року. Доцент Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (викладач живопису, офорту, графіки), директор кримської філії НАОМА. Учасник 10-ти севастопольських пленерів 1998-2008 рр. У 2003 році удостоєний Державної премії АР Крим за серію кримських пейзажів. Микола Якович довгий час жив і працював в Євпаторії, де створив монументальні розписи в пансіонатах, школі ( «Піонерія»), Палаці одружень ( «Свята»). З великим успіхом пройшла виставка художника на острові Крит, де були розкуплені майже всі роботи.

«Крим. Ранок в Балаклаві», 2006


14 серпня 2006 року на закритих торгах полотно американського художника Віллема де Кунінга «Жінка III» (1953) було продано за 137,5 мільйонів доларів, ставши одним з найдорожчих творів образотворчого мистецтва.

Віллем де Кунінг (1904 -1997) - художник і скульптор голландського походження, один з лідерів абстрактного експресіонізму. У 1950-ті створював так звані «фігуративні абстракції». Дана робота - одна із серії, зробленої Кунінгом в період між 1951 і 1953 роками, і остання, що знаходиться в приватних руках. Центральна тема серії - жінка. З 1970-х років картина «Жінка III» була власністю Тегеранського музею сучасного мистецтва. У 1994 році вона була продана в приватні руки і вивезена з країни. У 2006 році її власник Девід Геффен продав «Жінку III» американському мільярдерові Стівену Коену.

У «двадцятці» найдорожчих картин світу є ще одна робота Кунінга - «Поліцейська газета» (1955), яка в 2006 році була продана за 63,5 млн. доларів. Ретроспектива Віллема де Кунінга в MoMA стала найбільш відвідуваною нью-йоркської виставкою 2012 року і тринадцятою по відвідуваності виставкою в світі.

Віллем де Кунінг.
Фото Тімоти Грінфілд-Сандерса
Віллем де Кунінг «Жінка III», 1953