13 октября -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

13 октября

Народився Маріотто АЛЬБЕРТІНЕЛЛІ (13 жовтня 1474, Флоренція - 5 листопада 1515, там само) - італійський живописець епохи Відродження, представник флорентійської школи.

Народився у родині ювеліра. У 12 років став учнем Козімо Росселлі. У студії свого вчителя художник отримав свої перші знання про живопис і тут же здружився з Баччо делла Порта (відомого згодом під ім'ям Фра Бартоломмео). Друзі багато і плідно працювали разом, чим пояснюється схожість їх манер. У 1494 року вони відкрили власну майстерню.

Живописна манера Альбертінеллі відрізняється ретельним промальовуванням переднього плану і об'ємністю зображення. Художник використовує всі основні прийоми, як темперного, так і олійного живопису, домагаючись найбільшої виразності. Альбертінеллі інтенсивно долає традиції середньовічного живопису: художника займає побудова анатомічно вірних пропорцій людини, показ його в русі і в просторі.

«Зустріч Марії з Єлизаветою». Галерея Уффіці, Флоренція


Народився Джакомо ЧЕРУТІ (13 жовтня, 1698, Мілан — 28 серпня, 1767, Мілан) — італійський художник першої половини 18 століття, прихильник побутового жанру. Відомий також як Якобус Черуті Брешскій — цим ім'ям він підписував деякі свої роботи. Він був прозваний Пітоккетто, тобто «маленький жебрак», тому що в своїй творчості часто звертався до реальних сюжетів, писав людей з народу.

Розшуки в архівах дозволили дізнатись, що художник народився в Мілані, а не в Брешії, як думали раніше. Невідомо, де він отримав перші художні навички і чому покинув Мілан, а працював перебільшено в місті Брешія. Можливо, він був пов'язаний з художником Ебергардом Кейлем чи бергамським художником Антоніо Чифронді, котрі теж створювали картини побутового жанру.

Художник мандрував і брався як за створення релігійних композицій, так і портретів чи натюрмортів. Але не вони стануть головною темою творчості художника, як не стане він прихильником ні пізнього італійського бароко, ні грайливого рококо. Раз у раз Черуті малював провінційних чорниць, паломників, жебраків, сільських дітей, праль, майстринь мережива — не спокушаючись ні на пасторальність, ні на поетизацію, ні на осуд і презирство. Страшне життя бідноти подане ним без прикрас. Виняток зроблено лише для зображень дітей, вони подані художником з теплотою і співчуттям.

«Хлопчик з кошиком» «Пряха з дівчинкою», 1720-і рр.


Народився Язе́п (Йосип) Нарцизович ДРОЗДОВИЧ (13 жовтня 1888, Пуньки, Дісненский повіт, Віленська губернія - 15 вересня 1954, Подсвілля, Вітебська область) - білоруський художник, графік, скульптор, письменник, фольклорист, етнограф і археолог.

Народився в бідній дворянській родині. У два роки залишився без батька, його і п'ятьох братів виховувала мати Юзефа. Навчався у Віленській рисувальній школі (1906-1910) у професора живопису І. Трутнєва. Служив в армії, працював учителем малювання у жіночій гімназії в Мінську. Як ілюстратор активно співпрацював з журналами і газетами, працював у книжковій графіці.

В кінці 1910-початку 1920-х створив графічну серію пам'ятників замкової архітектури, втілив образи білоруської природи в графічних аркушах «Дісненщіна». Серед живописних творів (тематичні картини, портрети, пейзажі) виділяються картини з життя середньовічної Полотчини, скоринінська серія (1940-і), малюнки із серії «Природа Білорусії» (1940-і). Автор скульптури Ф. Скорини (1910-і), композиції «Плач Горислави», портретів-барельєфів матері і брата.

З 1920-х років під час своїх подорожей по Білорусі Дроздович став малювати килими. Він подорожував від села до села і залишав людям на пам'ять мальовані килими, які писав на самотканому, пофарбованому в чорний колір полотні. І робив це не стільки заради заробітку, скільки заради розвитку в народі естетичного почуття. Кожна господиня в тих місцях, де подорожував Дроздович, мріяла мати «малярство дядьки Язепа». На килимах були рослинні мотиви, веселі звірі-музиканти, замки, палаци ... Найулюбленішими його мотивами були місячні, нічні пейзажі.

Мальований килим Дроздовича

«Зустріч весни на Сатурні», 1932

Дроздович записував народні пісні, збирав і обробляв для словників лексику народної мови. У 1931 році видає популярну книгу з астрономії на білоруській мові та пише графічну серію картин на космічну тему. Автор фантастичних пейзажів Місяця, Венери, Сатурна... Після війни, в 1949 році, Язеп Дроздович безуспішно намагається опублікувати свою монографію «Теорія руху в космологічному значенні».

Автопортрет «Триглав», 1943 «Погоня», 1927


Хусейн БЕХЗАД (1894, Тегеран, Персия — 13 октября 1968, Тегеран, Иран) — талантливый иранский художник XX века, считается лучшим миниатюристом современного иранского искусства. Был всемирно известен, имел множество наград.

Хусейн ещё в раннем детстве проявил свой талант художника. Отец приветствовал художественный талант сына, устроив его учиться у Моллы Али. В семилетнем возрасте мальчик остался без отца и без учителя, умерших от холеры. Хусейн устраивается учеником в мастерскую известного персидского портретиста Хуссейна Пейкар-Негара на тегеранском базаре, тоже ученика Моллы Али, в которой проработал 12 лет. Здесь он развивал своё мастерство и зарабатывал себе на жизнь. С 18 лет работает самостоятельно в собственной мастерской, занимаясь копированием под заказ старых миниатюр времён династий Сефевидов и Тимуридов.

В 1915 году иллюстрирует книгу Низами (сейчас находится в Британском музее), благодаря чему о нём узнают в Европе. В 1934-35 годах 13 месяцев проводит в Париже, в течение которых он изучал западную и восточную живопись в музеях Лувра, Версаля и Рима. В результате Хусейн создал новый стиль персидской миниатюры. Новый стиль был применён им после возвращения в Иран в 1936 году для иллюстрации рубайат Омара Хайяма.

В 1946 году Бехзад начинает преподавать в тегеранской школе искусств. В этот период им создаётся много миниатюр, в том числе иллюстраций произведений Фирдоуси и Хафиза. В 1953 году в связи с празднованием тысячелетия Авиценны в Иранском музее древностей состоялась личная выставка Бехзада, привлекшая востоковедов из 64 стран. Имя Хусейна Бехзада становится всемирно известным благодаря ряду выставок в Лондоне, Бостоне, Париже, Праге, Вашингтоне, Нью-Йорке и Брюсселе, а также в Индии и Японии. Перед смертью художник долго болел, был прикован к постели, был всеми забыт и сильно нуждался.

Миниатюра, иллюстрирующая историю Фархад и Ширин. 1951


Народилася Елен ГАМІЛЬТОН-О'НІЛ (13 жовтня 1920, Парадайз, штат Меріленд - 15 березня 2010, Вудсток, Меріленд) - американська художниця-абстракціоніст і альпініст.

Елен Гамільтон вивчала живопис в різних вищих школах мистецтв - в Інституті мистецтв Меріленда під керівництвом Роберта Бракмана; на курсах Студентської художньої ліги в Нью-Йорку; в Національному політехнічному інституті Мехіко під керівництвом Дієго Рівери; у флорентійській Академії витончених мистецтв. Писала свої картини як в реалістичній манері, так і в абстрактній. Перебувала під творчим впливом відомого французького мистецтвознавця Мішеля Тапі, а також мексиканського художника Хосе Ороско.

Учасник міжнародних художніх виставок - в США, Мексиці, Південній Азії, Японії і в різних країнах Європи. Двічі брала участь в венеціанських бієнале, в 1968 році завоювала 1-й приз на бієнале в Ментоні. В останній свій творчий період звернулася до «живопису дії» (action painting). Персональні виставки Гамільтон проходили в найбільших музеях і картинних галереях - Вашингтоні (галерея Конкоран), Нью-Йорку (Музей американського мистецтва Уїтні), Римі, Турині, Токіо, Осаці, Мехіко, Карачі. Займалася також монументальним живописом.

Елен Гамільтон відома також як альпіністка вищого класу, більше 30 років присвятила сходженням на вершини Гімалаїв (учасниця K2-експедицій).У жовтні 1924 року створено Одеський музей західного і східного мистецтва. До 1924 року його колекція була частиною Народного художнього музею. А в жовтні 1924-го музей став самостійним закладом під назвою Галерея старовинного живопису.

Будівля музею є пам'яткою архітектури середини XIX в. Це палац, побудований в 1856-1858 роках за проектом архітектора Л. Оттона в дусі поширеної в ті часи еклектики. Інтер'єри палацу відрізняються багатим ліпним декором, різьбленням, що прикрашає двері, фурнітурою з бронзи.

У колекції музею зберігаються шедеври мистецтва різних культур і епох. У фондах музею знаходяться близько 10 000 експонатів, частина з яких експонуються в залах музею на постійній основі. У двадцяти трьох залах першого і другого поверхів розміщена експозиція трьох відділів: античного, західноєвропейського і східного. Серед експонатів твори Халса, Караваджо, Строцці, Маньяско, порцеляна кращих європейських заводів XVIII - XX ст. У відділі Сходу виставлена колекція картин, скульптур, кераміки Ірану, Тибету, Китаю, Індії, Японії.

Адреса музею: Одеса, вул. Пушкінська, 9

Одеський музей західного і східного мистецтва Із зібрання музею: Франс Халс. «Євангеліст Лука», 1623-1625


Народився Дмитро Омелянович ГОРБАЧОВ (13 жовтня 1937, м. Алапаєвськ Свердловської області (нині — Єкатеринбурзька область), Росія) — український мистецтвознавець, історик мистецтва України, міжнародний експерт мистецьких творів, професор.

В дошкільному віці разом з родиною приїхав у Київ на постійне проживання. Закінчив у 1959 році історико-філософський факультет Київського університету. Працював у Музеї українського образотворчого мистецтва (Київ). Захистив дисертацію на ступінь кандидата мистецтвознавства. З 1973 по 2011 рік викладав у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого. З 2001 року — член редколегії Енциклопедії Сучасної України. Автор більше 15 мистецтвознавчих книг, художніх альбомів та документальних фільмів.

Користується авторитетом в Європі та Україні як експерт мистецьких творів і є консультантом аукціонів «Крістіз» (Christie's) та «Сотбіс» (Sotheby's), київського «Мистецького Арсеналу». Організовує виставки українських художників авангардистів в Україні та за кордоном.

Дмитро Омелянович Горбачов спеціалізується на історії та теорії образотворчого мистецтва. До кола його зацікавлень належить мистецтво доби бароко ХVII-XVIII ст., романтизму та реалізму XIX ст., сецесії та авангарду 1900-1930 років. Дослідник «бойчукістів». Впродовж більш ніж 40 років однією з провідних тем наукових зацікавлень є творчість Т. Г. Шевченка.

Антологія, видана під керівництвом Дмитра Горбачова


13 октября 1985 из музея Мармоттан-Моне в Париже было похищено десять живописных шедевров, принадлежащих кисти Моне, Ренуара и Моризо. Общая сумма награбленного составила 20 миллионов долларов.

Преступники ворвались в музей прямо посреди бела дня. Они уложили на пол охранников и посетителей, сняли со стен все, что им было нужно, и спокойно ушли. Из взятого бандитами самым ценным было легендарное полотно Клода Моне «Впечатление. Восходящее солнце», давшее название направлению импрессионизма.

Похищенное искали пять лет. В итоге полотна нашли в 1990 году на заброшенной вилле на юге Корсики, в Порто-Веккио. Картины так и удалось продать: уникальность всемирно известных произведений и шумиха, поднятая прессой вокруг ограбления, сделали невозможной их реализацию. Тогда преступники, чтобы не угодить в сети Интерпола, решили попросту избавиться от картин.

Музей Мармоттан-Моне — музей изобразительных искусств в XVI округе Парижа. В коллекции находится более трехсот полотен импрессионистов и постимпрессионистов, работы Клода Моне, Берты Моризо, Эдгара Дега, Эдуара Мане, Альфреда Сислея, Камиля Писсарро, Поля Гогена, Поля Синьяка и Пьера Огюста Ренуара. Кроме того, там находятся иллюминированные рукописи, произведения искусства эпохи Наполеона, а также итальянская и фламандская живопись.

Клод Моне. «Впечатление. Восходящее солнце», 1872


В октябре 1992 года открылся Музей Тиссена-Борнемисы — до 1993 крупнейшая в мире частная картинная галерея (наряду с собранием британских монархов). Ныне государственная картинная галерея в Мадриде. Входит в «Золотой треугольник искусств» испанской столицы вместе с Прадо и Центром искусств королевы Софии.

В начале XX века происходил массовый переток «старых мастеров» из частных собраний Европы в США. В 1920-е гг. крупнейший немецкий промышленник, барон Генрих Тиссен-Борнемиса, стал выкупать шедевры из американских собраний, чьи владельцы испытывали финансовые затруднения в связи с Великой депрессией, и возвращать их в Европу. Он выкупал произведения искусства у других немецких промышленников и у собственных родственников. Основная часть собрания была размещена вдали от туристических маршрутов, на бывшей вилле принца Фридриха Леопольда на берегу Луганского озера.

В 1986 году барон Ганс Тиссен-Борнемиса объявил, что ищет новый дом для своего художественного собрания, которое к тому времени считалось крупнейшей частной коллекцией мира. Оно досталось Испании в упорном состязании с другими странами. Решающим оказалось слово жены барона Тиссена, бывшей «мисс Испания», Кармен Серверы. В 1993 года при содействии баронессы Тиссен правительство Испании приобрело коллекцию в собственность за символическую сумму в 44 100 млн песет (232 млн фунтов стерлингов).

В настоящее время коллекция музея охватывает восемь столетий европейской живописи. Одно из центральных мест в собрании занимают ранние европейские мастера: значительная коллекция треченто и кватроченто (XIV и XV вв.), произведения итальянских художников — Дуччо и его современников, работы ранних фламандских, голландских и немецких мастеров, как Ян ван Эйк, Альбрехт Дюрер и Ганс Гольбейн. В коллекции широко представлены известные художники эпохи ренессанса и барокко, включая Пьеро делла Франческа, Рафаэля, Тициана, Рубенса. Серьёзный раздел экспозиции музея составляют полотна импрессионистов и пост-импрессионистов — Клода Моне, Огюста Ренуара, Винсента ван Гога, а также шедевры живописи XX века — кубистская работа Пикассо и поздняя работа Пита Мондриана. Также представлена коллекция североамериканской живописи XIX века, практически неизвестной в Европе и занимающей в музее четыре зала.

Музей Тиссена-Борнемисы Из собрания музея: Ганс Мемлинг. «Портрет молодого человека»