13 июня -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

13 июня

Народився Луї-П'єр АНРІКЕЛЬ-ДЮПОН (13 червня 1797, Париж - 20 січня 1892, Париж) - один з найзначніших граверів XIX століття у Франції. Член французької академії красних мистецтв (з 1849).

До 17 років навчався в Національній вищій школі образотворчих мистецтв в Парижі у П. Г. Герена, маючи намір присвятити себе живопису, але потім перейшов до гравірування на міді, в якому наставником мав знаменитого Шарля Бервіка. У 1816 і 1818 двічі виграв перший приз за свої гравюри, що дозволило йому створити свою власну студію і зайнятися дослідженням нових стилів гравірування.

Від 1818 року працював переважно для видавців ілюстрованих книг і з'явився перед публікою з серйозним твором лише в 1822 році, а саме з гравюрою одного з портретів роботи Антоніса ван Дейка. За цим естампом пішов довгий ряд інших, виконаних переважно лінійної манерою, які відрізняються вірністю передачі оригіналів, чистотою і м'якістю різця і взагалі смаком виконання.

Від 1849 був членом Французького інституту, а з 1863 р викладав гравірування в Паризькому училищі витончених мистецтв. У 1871 був обраний президентом французької Академії красних мистецтв.

«Містичне заручення святої Катерини»,
гравюра з картини Корреджіо


Народився Жуль-Елі ДЕЛОНЕ (13 червня 1828, Нант — 5 вересня 1891, Париж) — французький художник 19 ст. Створював картини на біблійні сюжети, стінописи в Парижі, в останні роки — переважно портрети.

Став учнем Школи красних мистецтв в Парижі 1748 року, де опановував художню майстерність. Неодноразово брав участь в конкурсах на Римську премію, що надавала право на перебування в Французькій академії в Римі для удосконалення майстерності. Премію виборов лише в 1856 році.

По перебуванню в Римі повернувся в Париж, де працював як художник монументаліст. Отримував замови від церковних очільників на картини біблійної тематики і стінописи, серед яких твори в церкві Св. Трійці, в церкві Св.Женевьєви тощо. Мав художню манеру, наближену до творів Рафаеля Санті і Домініка Енгра, але скеровану в бік більших теплоти чи драматизму на відміну від холодного, поміркованого в релігійних творах Енгра. Його обрали членом Академії красних мистецтв 1879 року.

«Автопортрет». Близько 1860 «Іксіон падає в пекло», 1876, Музей образотворчих мистецтв (Нант).


Народився Родольф ЖУЛІАН (13 червня 1839, Лапалю, Воклюз, Франція — 12 лютого 1907, Париж), — французький художник, педагог, засновник Академії Жуліана, де набула майстерності велика когорта всесвітньо відомих художників, в тому числі з України: Кассандр, Жан Песке, Давид Відгоф , Анна Білінська, Маріамна Лопухіна, Софія Станкевич, Марія Башкирцева, Олександр Шевченко.

Був позакласним учнем Олександра Кабанеля та Леона Кон'є у Школі образотворчого мистецтва. З 1863 року Родольф Жуліан почав свою творчу діяльність, демонструючи роботи в Салонах. Проте, Родольф Жуліан не продовжуватиме художню кар'єру, де він почав мати успіх. Сьогодні важко визначити його талант, оскільки більшість його картин зникла.

Марія Башкірцева. «В студії (Майстерня Жуліана»). 1881. Дніпропетровський художній музей

Заснована 1866 року, академія Жуліана була серед перших учбових закладів, що відчинили двері для жінок. Якщо на початку класи були змішані, то незабаром були створені окремі майстерні для жінок. Майстерні чоловіків займали перший поверх, а другий поверх був зарезервованим для дам, куди вхід чоловікам було заборонено, за винятком моделей і майстрів. Незважаючи на це розділення майстерень, роботи жінок порівнювалися з досягненнями чоловіків у щомісячному конкурсі, де жінки часто вигравали. Студенти не ділилися на класи, а працювали разом в одній майстерні, де сильніші допомагали новачкам. Дуже швидко Академія Жуліана була визнана «першою Академією поміж усіма тими, що були відкриті за межами офіційної Школи образотворчого мистецтва».

Родольф Жуліан. «Розбитий горщик»


Народився Олександр Миколайович ВИ́ЄЗЖЕВ (13 червня 1865, с. Зміїв, нині місто Харківської обл. – 1918, Гурзуф, нині смт АР Крим, Україна) – український живописець.

Навчався у Харківський рисувальній школі (1870-і рр.), С.-Петербурзькій Академії Мистецтв (1887–90). Жив у Санкт-Петербурзі та Харкові. Від 1889 – учасник мистецьких виставок, у С.-Петербурзі – 1905, 1915. Організатор 1-ї художньої виставки Харківського гуртка художників (1900). Автор жанрових полотен і пейзажів. Картинам Виєзжева притаманний містико-релігійний та символічний характер. Роботи зберігаються у Харківському художньому музеї.

Відомі твори.: «Заутреня у монастирі» (1889), «Світанок» (1890), «Біля цілющої криниці» (1895), «Марення» (1896), «Журба» (1898), «Останній помах крил (Через море)» (1900), «Алупка», «Хвилі» (обидва – 1906), «Видіння», «Колісниця життя» (обидва – 1907).

«Адалари», 1904


Народився Антон ПОПЕЛЬ, або Антоній Суліма-Попель (13 червня 1865, Щакова (нині район міста Явожно) — 7 липня 1910, Великий Любінь) — польський скульптор, педагог. Жив і працював переважно у Львові. Автор пам’ятника Адаму Міцкевичу.

Навчався в гімназіях у Бродах і Львові, у Краківській школі образотворчих мистецтв (1882–1885), пізніше у Віденській академії мистецтв (1885–1888). Від 1888 року мешкав у Львові і працював викладачем малювання та скульптури у Львівській політехніці. У Львові мав студію, у якій отримали певні навички моделювання його учні.

Працював у жанрах меморіальної, монументальної, портретної, іноді релігійної пластики. За понад 20 років життя у Львові Антон Попель створив велику кількість скульптур, більшість із яких вціліли до нашого часу.

Скульптурна композиція Антонія Попеля «Радощі та страждання життя» на фронтоні Львівського оперного театру

Медальйонами з барельєфами класиків польської літератури — Адама Міцкевича, Юліуша Словацького, Юзефа Коженьовського та Зигмунта Красінського роботи Антонія Попеля оздоблено другий поверх будинку Фелікса Веста на вулиці Золотій у Бродах. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові. Брат живописця Тадеуша Попеля, зять львівського скульптора Леонарда Марконі.

Колона Міцкевича, Львів. Скульптор – Антон Попель.


.

Народився Джозеф СТЕЛЛА (13 червня 1877, Муро-Лукано, Італія - 5 листопада 1946, Нью-Йорк) - американський художник італійського походження, футурист і абстракціоніст.

У 1896 році Дж. Стелла переїжджає з Італії в Нью-Йорк, де вивчає медицину і фармакологію. Починає серйозно займатися живописом у 1897 році і вступає в Студентську художню лігу, а потім - в Нову школу дизайну Парсона, де його творчим керівником був В. М. Чейз.

У 1910 році художник приїжджає в Європу, рік живе в Італії і потім їде в Париж, де знайомиться з такими майстрами, як Матісс, Пікассо та італійські футуристи Карло Карра, Джино Северіні і Умберто Боччоні. Повернувшись 1912 року до Нью-Йорка, Стелла виставляє свої роботи на знаменитій авангардистській виставці Ерморі-шоу в 1913 році.

У 1923 році Дж. Стелла отримує американське громадянство. У період між 1920 і 1930 роками він робить численні поїздки в Європу, Північну Африку і Вест-Індію.

Аж до початку 1920-х років художник знаходиться під впливом майстрів-футуристів. Потім він проходить послідовно стадії реалізму, сюрреалізму і абстрактного мистецтва. В кінці своєї творчої кар'єри Дж. Стелла захоплюється створенням колажів малих форм типу тих, якими займалися також П.Клее і Артур Доув.

Автопортрет «Дерево мого життя»


Народився Бернгард Доротеус ФОЛКЕСТАД (13 червня 1879, Лондон - 9 березня 1933, Осло) - норвезький художник і письменник.

Бернгард був сином Абрагама Фолкестада, емісара християнської Норвезької морської місії в Великобританії. Навчався живопису у таких майстрів, як Лауріц Туксен і Крістіан Цартман в копенгагенській Вільній школі мистецтв (в 1902-1903 роках), в потім - у 1907 році, здійснивши поїздку в Амстердам, і в 1909 році - в Парижі.

Б.Фолкестад був майстром пейзажного живопису, малював також натюрморти, в тому числі з фруктами, овочами і зеленню. Серед найбільш відомих його робіт також - зображення церков і торгових кварталів в Драммені. Кілька картин художника зберігаються в Національній галереї Норвегії в Осло.

«Автопортрет у студії» «Вид на сад»


Народився Леон ХВІСТЕК (13 червня 1884, Краків – 20 серпня 1944, Барвиха під Москвою) – польський художник, філософ, літературний та художній критик, математик.

Батько — Броніслав Хвістек – відомий лікар, а мати Емілія – художниця та піаністка, була ученицею відомого художника Яна Матейкі. У 1903—1904 роках був вільним слухачем в Академії образотворчих мистецтв у Кракові, навчався у Юзефа Мехоффера. Леон Хвістек закінчив Ягеллонський університет, де вивчав філософію та математику. У 1913—1914 рр. навчався образотворчого мистецтва у Парижі, там познайомився з таким напрямом у мистецтві, як кубізм. Протягом 1914—1916 років був на фронті. У 1917 р. Хвістек став півзасновником краківської групи «Польські Експресіоністи», був її головним теоретиком (окрім Леона, сюди входили: Станіслав Віткевич, Титус Чижевський та ін.). З 1919 р. група почала називатись «Формісти». Персональні виставки його мистецьких робіт проводились у Кракові (1927) та Львові (1934).

Починаючи від 1922 року, Леон був викладачем математики у Ягеллонському університеті, де у 1928 р. захистив дисертацію з математичної логіки. Окрім цього, був викладачем у Львівському університеті (на той час це був університет Яна Казимира). Після початку Другої світової війни залишився в окупованому радянською армією Львові. Згодом розпочав співпрацю з газетою «Czerwony Sztandar». 17 вересня 1940 року вступив до Союзу радянських письменників України. У червні 1941 р., відразу перед наступом гітлерівців, евакуювався разом із радянським військом.

Станіслав Віткевич. «Портрет Леона Хвістека», 1913 Леон Хвістек. «Бенкет», 1925


Народилася Марія Елена Вієйра да СІЛВА (13 червня 1908, Лісабон - 6 березня 1992, Париж) - французька художниця португальського походження.

Дочка дипломата, жила з родиною у Франції, Швейцарії, Великобританії. З одинадцятирічного віку навчалася живопису в Лісабонській художньої академії. У 1928 році разом з матір'ю приїхала в Париж, познайомилася з Матіссом, Пікассо, Браком, Дюфі, Утрілло, Мондріаном, Дюшаном, сюрреалістами (Міро, Ернстом). Брала уроки живопису у Фернана Леже, скульптури - у Антуана Бурделя, займалася мистецтвом гобеленів, керамікою, книжковим оформленням (ілюструвала книги Рене Шара). У тому ж 1928 році зблизилася з вихідцем з Угорщини, художником Арпадом Сенешем, 1930 року вийшла за нього заміж. Займалася у Роже Бісьєра в Академії Рансона. Перша персональна виставка да Сілви відбулася в паризькій галереї Жанни Бюше (1932), в 1935 і 1936 роках - в Лісабоні.

«Очі (La Scala)»

З 1950-х років Вієйра да Сілва набуває світового визнання як одна з найбільш оригінальних, послідовних, глибоких і авторитетних представників нефігуративного живопису, що наслідує кубізму і сюрреалізму в їх розкладанні і підриві наочного, життєподібного зображення. Її живописні та графічні роботи, як правило, мають структуру архаїчного лабіринту або розвивають мотив нескінченної бібліотеки. У листопаді 1994 року в Лісабоні був створений Фонд Арпада Сенеша і Марії Елени Вієйра да Сілва, який об'єднує спадщину двох майстрів.

«Автопортрет», 1942


13 июня (31 мая по ст. стилю) 1912 года был торжественно открыт для публики Государственный музей изобразительных искусств имени А. С. Пушкина (сокращённо ГМИИ им. А. С. Пушкина, бывший «Музей изящных искусств имени императора Александра III при Московском императорском университете») – одно из крупнейших в России художественных собраний зарубежного искусства.

Здание музея было заложено в августе 1898 года. Руководство постройкой было доверено архитектору Р. И. Клейну, который использовал за основу проект архитектора-самоучки П. С. Бойцова. Бо́льшую часть денег на строительство музея пожертвовал русский меценат Ю. С. Нечаев-Мальцов. Музей создавался на основе Кабинета изящных искусств и древностей Московского университета как учебно-вспомогательное и публичное хранилище слепков и копий с классических произведений мирового искусства. Инициатором создания и первым директором музея (1911–1913) был заслуженный профессор Московского университета, доктор римской словесности и историк искусства Иван Владимирович Цветаев.

В 1923 году музей был выведен из подчинения университету. В 1932 году он был переименован в Государственный музей изобразительных искусств. В 1937 году музею было присвоено имя А. С. Пушкина. В период 1949–1953 гг. экспозиционная деятельность ГМИИ была свернута; помещения музея были отданы под «Выставку подарков И. В. Сталину от народов СССР и зарубежных стран».

Коллекция ГМИИ представляет собой собрание произведений западного искусства от античности до XX века. По данным на начало 2012 года музей насчитывает более 670 тыс. произведений живописи, графики, скульптуры, прикладного искусства, памятников археологии и нумизматики, художественной фотографии. Ежегодная посещаемость составляет около 1 млн человек.

Из собрания музея: Эдгар Дега «Голубые танцовщицы», 1897


Народився Тиберій Йосипович СІЛЬВАШІ (13 червня 1947, Мукачево, Закарпатська обл.) - відомий український художник-абстракціоніст.

Навчався в Республіканській художній школі ім. Т. Шевченка в Києві (1962-1966) і в Київському державному художньому інституті (1965-1972) у професора Т. Яблонської. Від 1968 року член Спілки художників України. До 1991 року працював над створенням діафільмів на Українській студії хронікально-документальних фільмів.

Вперше картини Сільваші брали участь у виставці в Москві в 1985, де в Центральному будинку художника були представлені роботи восьми молодих українських художників. У складі виставкома Всеукраїнської молодіжної виставки 1987 року сприяв просуванню художників «Нової хвилі», був організатором і куратором пленерів та виставок молодих художників «Седнів-88», «Седнів-89». Організатор, головний ідеолог і учасник артгрупи «Живописний заповідник».

У 1993 році відбулася перша персональна виставка Тіберія Сільваші «Живопис» в галереї «Espace Croix-Baragnon» в Тулузі. Потім були численні персональні та групові виставки в Києві, Москві, Відні, Мюнхені, Парижі, Тулузі та інших містах Європи. У 1995 переміг у номінації «Митець року» на Міжнародному Арт-фестивалі в Українському Домі в Києві.

«№5. Навколо півночі», 1995

У 1987 році художник перейшов до нефігуративного (абстрактного) живопису. Тіберій Сільваші є основоположником живописного напрямку ненаратівізма.

Про свою творчість художник розповідає так: «Був час, коли я розповідав історії. Речі, які я роблю зараз, вже важко назвати картинами. Це скоріше кольорові об'єкти (не живописні, а кольорові). Вони є об'єктами споглядання. Вони є реальністю. Колір парадоксально поєднує в собі есенціальність і енергійність. Колір для мене є засобом бачити світ. Він існує для мене як субстанція, як матерія, в яку я вкладаю свої спроби порозумітися зі світом. Тіло живопису є дискурс таємниці. І найбільша з них - це колір».

«Синій проект» (презентація в Карась-галереї, Київ), 2003


13 червня 2009 року у Львові в зв'язку з 12-річчям клубу «Picasso» був відкритий пам'ятник знаменитому художнику Пабло Пікассо. Автор - скульптор Володимир Цісарик.

Художник зображений з голим торсом, у шортах і босоніж, в руці у нього сигарета. У клубі пояснюють, що таким Пікассо зображений на багатьох фотографіях. Скульптура у Львові - перший пам'ятник Пікассо в Україні.13 червня 2012 року молодий чоловік зіпсував полотно Пабло Пікассо «Жінка в червоному кріслі» 1929 року, намалювавши на ньому матадора, який вбиває бика.

Інцидент стався в музеї американського міста Х'юстон Menil Collection, де картина виставляється з моменту його відкриття в 1987 році. Завдяки відеозйомці камер спостереження було зафіксовано, як молода людина наносить зображення на картину Пікассо і швидко йде. Скориставшись спреєм і трафаретом, вандал залишив на живопису зображення тореадора, бика і слово «conquista» (ісп. - завоювання). Цей хуліганський вчинок також бачили і очевидці, знімаючи те, що відбувається на телефон. Відразу після інциденту картина була доставлена до відділу реставрації, де фахівцям вдалося повністю видалити ще невисохлі сліди фарби.

Вандал, який обмалював полотно Пікассо, здався співробітникам американської поліції на кордоні США і Мексики. Осквернителем полотна виявився 22-річний Уріель Ландерос. «Я не шкодую про скоєне», - такими були пояснення Лендероса в телевізійному інтерв'ю. Цю дію він називає соціальним і політичним викликом: «Це - просто шматок тканини, що не має більшого значення, ніж людські страждання». Ландерос переховувався в Мексиці, проте на прохання сім'ї прийняв рішення здатися владі і постати перед судом…

У 1929 році Пабло Пікассо працював в стилі сюрреалізму і створив умовні серії робіт у близькій манері. Ця картина має свого "двійника" - в цей же час була створена «Жінка в червоному кріслі 2» (Музей Пікассо в Парижі).

Пабло Пікассо. «Жінка в червоному кріслі», 1929.