12 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

12 декабря

Народився Жак КУРТУА (12 грудня 1621, Сент-Іполит - 14 листопада 1676, Рим) - французький живописець і гравер, майстер батальних сцен, прозваний Бургіньон.

Отримавши перші уроки живопису у свого батька, Куртуа́ ще в юності відправився до Італії, де вступив у солдати, щоб краще познайомитися з військової життям і малювати батальні сцени.

У Римі Куртуа знаходиться під враженням творчості баталіста Мікеланджело Черквоцці. Великий вплив на розвиток художника мали і «Битва Костянтина» Рафаеля, і батальні сцени Сальватора Рози. У 1640 році у Флоренції брав уроки у баталіста Яна Асселіна.

Твори Куртуа зазвичай зображують запеклі кавалерійські битви і сутички серед пейзажу, зануреного в жовтуваті хмари диму і пилу, часом недбалі по виконанню, але завжди повні життя, драматизму та руху. Ці досить схожі одна на одну картини зберігаються в багатьох колекціях.

«Битва між християнами і сарацинами», музей Прадо, Мадрид


Народився сер Генрі Вільям БІЧІ (12 грудня 1753, Берфорд (графство Оксфорд) — 28 грудня 1839, Лондон) — британський художник-портретист. Член Королівської академії мистецтв.

Батьки Вільяма Бічі померли, коли він був ще зовсім молодий, тому він, його брати й сестри були виховані в сім'ї дядька. З раннього віку виявляв інтерес до малювання, і в 1772 був прийнятий у Королівську академічну школу живопису. З самого початку своєї кар'єри Вільям Бічі спеціалізувався на створенні невеликих портретів. Був двічі одружений. Батько 21 дитини.

У 1793 був призначений придворним живописцем королеви Шарлотти, дружини короля Великої Британії Георга III (1738—1820) і бабусі королеви Вікторії. Вільям Бічі написав портрет королеви Шарлотти в повний зріст, був підвищений до лорда і офіційно визнаний першим художником Англії. Кращим його твором вважається портрет короля Георга III верхи на коні, під час огляду П'ятого й Десятого драгунських полків.

Автопортрет Портрет Вільгельма IV, короля Великої Британії


Народився Жюль Ежен ЛЕНЕВЕ (12 грудня 1819, Анже - 16 жовтня 1898, Париж) - французький історичний живописець, представник неокласицизму.

Навчався в школі образотворчих мистецтв в своєму рідному місті Анже, а потім в Парижі у Франсуа Едуара Піко. Дебютував на виставках Салону в 1843 році з картиною «Ідилія». У 1847 році був удостоєний Римської премії, отримавши можливість удосконалювати свою майстерність в Італії. Надалі в 1873-1878 рр. посідав пост директора Французької академії в Римі, яка приймала молодих художників-пансіонерів.

Леневе відомий своїми історичними картинами. Розписав плафони на стелі Паризької опери (1869-1871, через майже сто років відновлені Марком Шагалом), театр в Анже (1871). Серія його робіт, присвячених життю і діяльності Жанни д'Арк (1886-1890), прикрашає паризький Пантеон.

«Спалення Жанни д'Арк». Фреска


Народився Петер ЯНСЕН Старший (12 грудня 1844, Дюссельдорф - 19 лютого 1908, Дюссельдорф) - німецький художник.

Йоганн Петер Теодор Янсен народився в сім'ї гравера по міді і одного із співзасновників дюссельдорфської спілки художників Малькастен (Палітра) Тамме Теодора Янсена (1817-1894). У родині були ще двоє молодших братів майбутнього художника: Теодор, який став відомим архітектором, і скульптор Карл.

У віці 14 років Петер вступив у дюссельдорфську Академію мистецтв. Після її закінчення в 1864 році здійснив подорож по Бельгії і Голландії. Від 1865 жив і працював у Мюнхені і в Лейпцигу. У 1873 одружився, в шлюбі народилося четверо дітей. Онук його по лінії старшого сина - художник Петер Янссен Молодший. Від 1877 - професор Академії мистецтв Дюссельдорфа, а через якийсь час став її директором.

Серії полотен художника, як правило, присвячені історичній тематиці, зокрема, військовій історії. Писав також портрети. Його роботи в наші дні, крім музейних залів, також прикрашають ратуші міст Ерфурт і Дюссельдорф.

«Фрідріх Барбаросса»


Народився Анрі МОРЕ (12 грудня 1856, Шербур, Нормандія - 5 травня 1913, Париж) - французький майстер пейзажу, який працював на стику імпресіонізму і постімпресіонізму, відомий, в першу чергу, своїми роботами, що відобразили різні куточки узбережжя Бретані.

Під час проходження військової служби почав проявляти інтерес до живопису. Брав приватні уроки у Е. Королера (який прищепив йому навички академізму), потім в 1876 вступив до Школи образотворчих мистецтв у Парижі, де навчався у Ж.П. Лорана і Ж.Л. Жерома. З 1880 почав виставлятися в Паризькому Салоні. Його роботи того часу нагадують про традиції Барбизонської школи. Поступово Море все далі і далі відходить від класичної манери у бік нових на той момент віянь.

У 1888 р стає членом Порт-авенскої школи, де сходиться з П. Гогеном, певний вплив якого відчувається в його роботах того періоду. Його імпресіоністська манера збагачується нотками символізму. Виставлявся в Салоні Незалежних і Осінньому салоні.

«Гавань Лор'яна», 1895


Народився Едвард МУНК (12 грудня 1863, Летен, провінція Гедмарк - 23 грудня 1944, Екель, поблизу Осло) - норвезький живописець і графік, театральний художник, теоретик мистецтва. Один з перших представників експресіонізму. Творчість Мунка насичена мотивами смерті, самотності, але при цьому і жагою до життя. Його творчість сильно вплинула на сучасне мистецтво.

Був другою дитиною в сім'ї військового лікаря. Коли Едварду було п'ять років, від туберкульозу померла його мати, а в 1877 році від тієї ж хвороби - старша сестра Софі. Навчався в Державній академії мистецтв і художніх ремесел в Осло. Спочатку його викладачем був скульптор Міддльтун, а від 1882 року - живописець Крістіан Крог, чий вплив відчувається в ранніх реалістичних роботах Мунка.

Перша персональна виставка художника відбулася 1889 року. Потім він виїхав до Європи завдяки стипендії, жив у Парижі і Берліні. В Німеччині Мунк виставлявся разом з місцевими художниками, але його картини спровокували скандал, так що виставка була закрита достроково. Пізніше багато хто з цих художників увійшов у Берлінський сецесіон.

«Крик», 1893, Національна галерея, Осло

У 1893 році Мунк створив «Крик» - свій найвідоміший твір. «Крик» вважається знаковою подією експресіонізму; Мунку вдалося передати жах, який охопив героя, чисто художніми засобами: кольоровою гамою і звивистими лініями, в центрі яких знаходиться герой. Існує чотири варіанти картини, написаних між 1893 і 1910 роками. Один з варіантів "Крику" був проданий 2 травня 2012 року на аукціоні Sotheby's за 119,9 мільйона доларів. На той момент це був найдорожчий витвір мистецтва, будь-коли проданий на відкритому аукціоні.

«Танець життя», 1899-1900. Національна галерея, Осло

В середині 1900-х Мунк пережив кілька нервових зривів, вступав під дивними приводами в сварки зі знайомими і незнайомими людьми; нарешті, в 1908 році його на півроку помістили в психіатричну клініку в Копенгагені з душевним розладом. Починаючи з 1909 року стиль Мунка змінюється в бік більш різкої і грубої манери. Пізні картини написані широкими мазками і рясніють яскравими контрастними кольорами.

В останні десятиліття життя до Мунка прийшли слава і визнання. У найбільших містах Європи пройшли його персональні виставки, в 1933 році він став кавалером Великого хреста ордену Святого Олафа. Його творчість значно вплинула на сучасне мистецтво.

«Мадонна», 1895. Національна галерея, Осло


Народився Генріх ФОГЕЛЕР (12 грудня 1872, Бремен, Німеччина, - 14 червня 1942, колгосп «Будьонний», Бухар-Жирауський район, Казахська РСР) - німецький художник і філософ, представник німецького югендстилю (модернізму).

Народився в сім'ї заможного підприємця. У 1890-1895 роках відвідував дюссельдорфську Академію мистецтв. Подорожував по Голландії, Італії. Після смерті батька придбав старий будинок в містечку Ворпсведе, і організував там художню студію Баркенгофф. Створював численні гравюри, книжкові ілюстрації і предмети побуту в стилі модерн, він же - югендстиль. Видавав з колегами художній журнал "Острів" в Мюнхені.

Фогелер брав участь в 1-й світовій війні. Під враженням жахів війни він пише листа Кайзеру "Казка про улюбленому бога" в січні 1918 року. Його негайно поміщають в психіатричну лікарню і звільняють з військової служби. Вийшовши звідти, Фогелер створює в Баркенгоффі робочу комуну - громадський проект з християнсько-комуністичними рисами. Фогелер намагається створювати роботи в нових стилях - ар-деко, соціалістичний реалізм. Але замовлень не отримує і терпить матеріальні нестатки. Фогелер - член комуністичної партії Німеччини від 1925 року, але його виключають звідти в 1929 за участь в антисталінській опозиції. Незважаючи на це, Фогелер 1931 року остаточно переселяється в Москву і їздить по різних республіках Союзу, створюючи численні дорожні замальовки і картини. Під час німецько-радянської війни його, як німця, засилають у Казахстан, де він гине від виснаження 1942 року.

«Очікування (Мрії II)»


Народилася Зінаїда Євгенівна СЕРЕБРЯКОВА (12 грудня 1884, с. Нескучне, Харківська губернія - 19 вересня 1967, Париж) - російська, українська і французька художниця, учасниця об'єднання «Світ мистецтва».

Народилася в одній з найбільш прославлених мистецьких родин Бенуа-Лансере, з якої вийшло багато відомих архітекторів, скульпторів, художників. У 1903-1905 роках Зінаїда була ученицею художника-портретиста О. Е. Браза. У 1905-1906 займається в Академії де ла Гранд Шомьєр в Парижі. У 1905 році Зінаїда Лансере виходить заміж за студента (пізніше залізничного інженера) Бориса Серебрякова і бере його прізвище.

Вперше широку популярність Серебряковій приніс автопортрет («За туалетом», 1909), показаний на великій виставці, організованій об'єднанням «Світ мистецтва» в 1910. У 1914-1917 творчість Зінаїди Серебрякової переживала період розквіту. У ці роки вона пише серію картин на теми народного життя: «Селяни» (1914-1915, Російський музей), «Жнива» (1915, Одеський художній музей), «Біління полотна» (1917, Державна Третьяковська галерея).

«Жнива», 1915, Одеський художній музей

У 1916 році на запрошення Олександра Бенуа Серебрякова бере участь у розписі Казанського вокзалу в Москві, де художниця обрала тему Сходу: Індія, Японія, Туреччина і Сіам алегорично представлені у вигляді красунь.

Зінаїда зустріла жовтневу революцію в рідному маєтку Нескучне на Харківщині. У 1919 році помирає від тифу її чоловік Борис. Вона залишається з чотирма дітьми і хворою матір'ю без засобів до існування. Серебрякова знаходить роботу в Харківському археологічному музеї, де виконує олівцеві начерки експонатів. У грудні 1920 Зінаїда переїжджає в Петроград на квартиру діда, а восени 1924 Серебрякова виїжджає до Парижа, отримавши замовлення на велике декоративне панно. Вона збиралася повернутися в радянську Росію, де залишилися її мати і діти (двох дітей - Олександра і Катерину - вдалося згодом послати до неї у Париж).

«У балетній вбиральні», 1922

Зінаїда Серебрякова багато подорожувала. У 1928 і 1930 вона їде в Африку, відвідує Марокко. Природа Африки вражає її, вона малює Атлаські гори, арабських жінок, африканців в яскравих тюрбанах. Вона також малює цикл картин, присвячений рибалкам Бретані.

«Марокканка в рожевій сукні», 1932

За часів хрущовської відлиги влада СРСР дозволяє контакти з Серебряковою. У 1960, після 36 років розлуки, її відвідує дочка Тетяна (Тата), що стала театральним художником у МХАТі. У 1966 великі виставки робіт Серебрякової були показані в Москві, Ленінграді та Києві. Раптово вона стає популярною в СРСР, її альбоми друкуються мільйонними тиражами, а картини порівнюють з Боттічеллі і Ренуаром.

«За туалетом. Автопортрет», 1909 «За сніданком», 1914


Народилася Елен (Гелен) ФРАНКЕНТАЛЕР (12 грудня 1928, Нью-Йорк - 27 грудня 2011, Деріен, США) - американська художниця-абстракціоністка.

Народилася в сім'ї судді Верховного суду штату Нью-Йорк Альфреда Франкенталера. У 1945-1950 роках вивчала живопис в різних художніх школах Вермонта і Нью-Йорка. У художньому плані перебувала під сильним впливом робіт Джексона Поллока, разом з яким брала участь в «Русі за абстрактне мистецтво». Використовуючи техніку Поллака і малюючи краплями фарби, виробила індивідуальний стиль: полотно повинно бути без грунтовки, а фарби - розведеними до такої міри, що усмоктувалися в полотно практично моментально. Додатково до цього Е. Франкенталер втирала фарбу в полотна губкою. В результаті створювався ефект фарб, що наче течуть по полотну, який ріднив її роботи з сюрреалістичним автоматизмом.

У більш пізніх роботах, у 60-і роки, створює монументальні до 3-х метрів заввишки картини на розфарбованому полотні без грунтовки, в яких поєднуються різні кольорові тони. Цими роботами Е.Франкенталер зробила великий вплив на молоде покоління американських художників, які працювали в стилі живопису колірного поля - Кеннета Ноланда, Жюля Оліцкі, Моріса Луїса. Елен Франкенталер була одружена з американським художником-абстракціоністом Робертом Мотеруеллом.

«Зелена думка в зеленій тіні», 1981


Народився Василь Іванович ХВОРОСТ (12 грудня 1936, с. Березівка Сальського району Ростовської обл. - 7 липня 2014, Дніпропетровськ) - український художник-графік, відомий майстер екслібриса. Заслужений працівник культури України (2008).

Закінчив факультет графіки Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (Львів, 1967). Працював у галузі графіки та живопису. Учасник виставок з 1966 р. Член Національної спілки художників України з 1980, член Спілки журналістів з 1975. Лауреат премії Всеукраїнського благодійного фонду ім. Т.Г.Шевченка. Дипломант міжнародних конкурсів екслібриса. Лауреат мистецької премії ім.Михайла Паніна.

На основі своєї колекції екслібрисів видав кілька каталогів. У тому числі і важливий для колекціонерів каталог "Шевченко в екслібрисі" (Дніпропетровськ, 2008 р.) Один із засновників клубу «Кобзар», який В.І. Хворост очолював понад тридцять років. Жив у м.Дніпро.

«Автопортрет» «Богун»


12 грудня 2012 року було відкрито для відвідувачів ЛУВР-ЛАНС - художній музей, ще відомий як Лувр II, розташований у французькому індустріальному місті Ланс департаменту Па-де-Кале на півночі Франції.

Перший музей-супутник Лувру є самостійним підприємством, яке пов'язане з паризьким Лувром окремою науково-культурною угодою. Музей побудований на місці вугільного розрізу №9 Ланської вугільної компанії і символізує перепрофілювання вугільного басейну Нор-Па-де-Кале. У новій будівлі організовані напівпостійні експозиції, де представлені шедеври, передані на час з колекцій Луврського музею. Ці експозиції оновлюються регулярно. У музеї-супутнику також влаштовуються тимчасові експозиції, як національного, так і міжнародного рівня.

Експонати, взяті з базових колекцій Лувру (не з далеких запасників, всупереч існуючій думці), в новому музеї демонструються в єдиному ряду, що дозволяє порівнювати роботи різних історичних періодів і культурних епох, формуючи абсолютно нове враження у відвідувачів. Головним експонатом в першій експозиції живопису стало полотно Ежена Делакруа «Свобода, що веде народ». За розрахунками, новий музей буде приймати близько 500 000 відвідувачів щороку.