12 ноября -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

12 ноября

Я́копо дель СЕЛЛАЙО (бл. 1442, Флоренція —12 листопада 1493, там само) — італійський живописець.

Народився у Флоренції приблизно у 1442 році. Навчався у майстерні Філіппо Ліппі. У 1460 році став членом Гільдії св. Луки. На замовлення флорентійських церков Селлайо писав вівтарні образи, що відрізняються суворою стриманістю і майстерністю виконання. Його пензлю також належить ціла низка зображень Мадонни з немовлям (деякі з них у формі тондо), в яких особливо помітний вплив лінеарного стилю Сандро Боттічеллі і його вишуканої кольорової палітри.

Також художник розписував «кассоне», весільні скрині, що були дуже поширені у Флоренції у період Кватроченто. Живописні вставки, написані художником відрізняються складним композиційним рішенням і великою кількістю фігур.

«Поклоніння немовляті», Рейксмузеум, Амстердам Вівтар, 1480—85, Національний музей західноєвропейського мистецтва, Токіо


Народився Франсуа Огюст Рене РОДЕН (12 листопада 1840, Париж, - 17 листопада 1917, Медон) – видатний французький скульптор, визнаний одним з творців сучасної скульптури.

Роден в молодості заробляв на життя ремеслом декоратора, і більшість його авторських робіт були створені в зрілому віці. Навіть після того, як Роден отримав визнання як новатор в скульптурі, його роботи викликали скандали і відкидалися замовниками. Творчість Огюста Родена знаходиться на стику реалізму, романтизму, імпресіонізму та символізму. Роден досяг віртуозної майстерності в передачі художніми засобами руху і емоційного стану своїх героїв і в зображенні людського тіла. Роботам Родена притаманні сміливість образних і пластичних шукань, філософська глибина задуму, життєвість у передачі складного руху і енергійне моделювання об'ємів. Серед головних творів Родена - скульптури «Мислитель», «Громадяни Кале» і «Поцілунок».

«Поцілунок», 1886 «Мислитель», 1888

У зрілому віці Роден розкрився як блискучий рисувальник і графік. Він навчився створювати малюнки моментально, не відриваючи очей від моделі, а олівця від паперу, і фіксуючи на папері спійманий ним момент руху. Зрідка він розфарбовував малюнки аквареллю або допрацьовував крейдою. У 1897 році промисловець і колекціонер Моріс Феней видав альбом з 147 репродукціями малюнків Родена.

Творчість Родена дала імпульси художнім пошукам багатьох, різних за спрямованістю, майстрів європейської скульптури XX століття і, в першу чергу, його учнів, серед яких Е. А. Бурдель, А. Майоль, Ш. Деспіо, А. С. Голубкіна.

Роден дозволяв масово виробляти копії своїх скульптур для продажу, а після його смерті право виготовляти копії перейшло музею Родена. З цієї причини зібрання авторизованих копій роденівських скульптур є зараз в багатьох музеях світу.

«Громадяни Кале», 1884-1888. Бронза


12 листопада 1922 був відкритий Національний музей «Київська картинна галерея» (Київська національна картинна галерея) . До березня 2017 — Київський національний музей російського мистецтва. Розташований у приміщеннях будинку Федора Терещенка (кін. XIX—поч. XX ст.; архітектори — Володимир Ніколаєв, Андрій Гун). Музей володіє колекцією, утвореною з понад 12 тисяч експонатів — від ікон XIII століття до картин та скульптури XIX—XX ст.

В основу його колекції покладені націоналізовані художні цінності, зібрані в 1919 році до спеціального музейного фонду, значну частину якого складали пам'ятники, що відносяться до російської художньої культури. Експозиція налічувала близько 200 одиниць і носила в якійсь мірі випадковий характер. Деякий час на початку 1930-х років музей вважався Національною картинною галереєю, де демонструвалося не тільки російське мистецтво, а й сучасне українське мистецтво. У 1935 році в зв'язку з організацією в Києві єдиного Державного музею галерея увійшла до його складу, але вже в наступному році сектор російського мистецтва знову виділено в самостійну установу, яка отримала назву «Київський державний музей російського мистецтва». На початку 1940-х років музей став одним з найзначніших художніх зібрань країни. Створюється повноцінна експозиція за історико-хронологічним принципом, організовуються виставки, ведеться науково-дослідна робота.

Зараз експозиція розміщується більш ніж в 30 залах. Побудована за хронологічним принципом, вона знайомить глядача з києворуським іконописом, а також відображає майже всі основні етапи розвитку живопису північно-східних князівств, Російської імперії та Радянського союзу. Зокрема, в експозиції представлене портретне мистецтво XVIII століття, багата й різнобічна колекція другої половини XIX століття, твори передвижників, мистецтво реалізму, академізму, модерну та символізму, роботи художників періоду революції та соціалістичного реалізму.

Серед найдавніших творів мистецтва - ікона домонгольського періоду «Борис і Гліб», пам'ятник, створений в Новгороді наприкінці XII - першій половині XIII століття. Твори мистецтва дорадянської епохи представлені картинами Д. Левицького, В. Тропініна, В. Сєрова, В. Перова, В. Маковського, В. Васнецова, О.Саврасова, І. Рєпіна, М. Антокольського, В. Верещагіна, М. Врубеля, М. Ге , І. Шишкіна, А. І. Куїнджі та ін.

Радянське мистецтво представляють роботи художників Б. Іогансона, С. Герасимова, Б. Ряузова, С. Чуйкова, скульпторів І. Шадра, С. Кольцова.

Будівля музею Із зібрання музею: М.О. Врубель. «Дівчинка на тлі перського килима», 1886


Народився Володимир Миколайович НЕМУХІН (12 листопада 1925, с. Прилуки Серпуховського р-ну Московської обл. - 19 квітня 2016, Москва) - російський художник, представник неофіційного мистецтва, один із класиків другої хвилі російського авангарду.

Виріс в селі. У 1943-1946 займався в московській студії живопису ВЦРПС у Петра Соколова. У п'ятдесяті роки заробляв на життя як оформлювач, декоратор і плакатник. У 1957 вступив до Московського державного художнього інституту ім. В. І. Сурікова (незабаром був виключений за незгоду з принципами соцреалізму).

Від 1965 брав участь в зарубіжних виставках (США, Польща, Італія, Франція). Член «Ліанозівської групи», що склалася в середині 1960-х навколо Євгена Кропивницького. Брав активну участь в приватно-квартирних та публічних виставках авангардного мистецтва, в тому числі - в «бульдозерній виставці» (1974). У 1990-х роках подовгу жив в Німеччині. Почесний член Академії мистецтв РФ (2008).

Розвинув своєрідний варіант інформеля, зробивши картину не стільки зображенням, скільки предметом. Звідси тяжіння Немухіна до контррельєфу, а пізніше, в 1980-х, до тривимірних композицій. Наскрізний мотив немухінського живопису - карткова колода (метафора гри).

Без назви


Народився Володимир Сергійович КУ́ТКІН (12 листопада 1926, Житомир – 10 березня 2003, Київ) – український графік, живописець. Народний художник України (2001).

Малювати почав ще з дитинства, вступив спочатку до Київської художньої школи імені Тараса Шевченка, а після війни, у 1948 році, до Київського художнього інституту. Але вже на другому курсі за сфабрикованим звинуваченням Володимира засудили на вісім років позбавлення волі. Куткіна відправили до В’ятських таборів, на лісоповал, де він жив у страшних умовах разом з іншими політв’язнями. І тільки у 1955 році Володимира Сергійовича було звільнено за відсутністю складу злочину. Художника реабілітували повністю, тому він мав змогу відразу вступити до Художнього інституту, щоб продовжити навчання (викладачі - В. Касіян, О. Пащенко, І. Плещинський).

По закінченню інституту від 1959 до 1961 року працював у видавництві «Радянська школа» як художній редактор. Майже відразу Куткіна запрошують до колективу вже маститих художників, які працюють над оформленням Шевченкового «Кобзаря». Портрет великого поета його роботи визнають найкращим, і саме він прикрашає обкладинку безсмертної книги. Також його улюбленою була козацька тема. Тому славні українські гетьмани у виконанні Куткіна – Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа і козацькі полководці – Максим Кривоніс з булавою та грамотою, Іван Богун – такі живі й виразні.


Володимир Куткін працював у галузях станкової і книжкової гра¬фіки, живопису, монументального мистецтва; техніки – малюнок, акварель, офорт, лінорит, пастель, олія. Малював портрети діячів культури й історії України, козаків і селян, відтворював події української історії. Член НСХУ від 1961року. Нагороджений срібною медаллю Між-народної виставки книги у Ляйпцизі (1965).

Серія його картин під назвою «ГУЛАГ» говорить про те, що художник нічого не забув і не вибачив. З величезною душевною теплотою він зобразив людей, які відбували покарання у таборах. Твори цієї серії стали відомими уже за часів незалежності України.

«Реквієм. Биковня» (серія "Гулаг"), 1998


12 листопада 1965 року в Тайбеї, столиці Китайської Республіки (Тайвань), був відкритий Музей імператорського двору - художньо-історичний музей. У 2015 році перебував на 6 місці в світі за відвідуваністю. У літературі часто згадується як музей «Гугун», хоча ця назва може бути застосованою і до однойменного музею в Пекіні.

Спочатку музей був відкритий 1925 року в Пекіні, на території Забороненого міста. У лютому 1948 року, під час громадянської війни в Китаї, значна частина його колекції була перевезена на Тайвань. Всього було переправлено морем 2972 ящика з експонатами пекінського музею, які містили найбільш цінні твори мистецтва.

Національний палац-музей в Тайбеї є однією з найбільших скарбниць, де зібрана чудова колекція пам'яток китайської культури і історії, що охоплює розвиток більш ніж 8-тисячолітньої цивілізації в Китаї - від епохи неоліту і до повалення імператорської династії Цинь. Станом на грудень 2015 року в зібрання музею входить майже 700 тисяч предметів, більшість з яких раніше знаходилися в колекції імператора Цяньлун. У залах музею постійно виставлені тільки їх кращі зразки, так як існуюча колекція занадто велика, щоб повністю демонструватися на виставкових площах. Решта ж, більша частина експозиції - твори живопису і графіки, вироби з нефриту, фарфору, бронзи, - періодично змінюються на ті, що зберігаються в запасниках.

Хан Гань. «Вершник». Гугун, Тайбэй


12 листопада 2000 року було відкрито Музей мистецтв Ліхтенштейну (нім. Kunstmuseum Liechtenstein) - державний музей сучасного мистецтва у Вадуці.

У 1967 році Ліхтенштейн отримав в дар десять картин, що стали основою Державного зібрання мистецтва. Першим куратором музею був призначений доктор Георг Малін, ліхтенштейнський історик. Він розширив колекцію творами сучасного мистецтва з інших країн. Споруда будівлі музею за проектом швейцарських архітекторів Майнрада Моргера, Генріха Дегело і Крістіана Кереца була виконана за підтримки групи приватних інвесторів, уряду Ліхтенштейну і адміністрації Вадуца.

Колекція музею включає твори сучасного мистецтва з різних країн і охоплює період з XIX століття до наших днів. Найважливішу частину експозиції складають скульптури та інсталяції, а також роботи в стилі Арте повера. У 2006 році музей придбав колекцію кельнського галериста Рольфа Ріке, що включає роботи Дональда Джадда, Річарда Серра, Річарда Артшвагера, Білла Боллінгера, Фабіана Маркаччо, Стівена Парріно, Девіда Ріда, Кейта Сонньєра і Джесіки Стокголдер.12 листопада 2013 року триптих Френсіса Бекона, написаний ним у 1969 році, «Три начерки до портрета Люсьєна Фрейда» був проданий на аукціоні Крістіс в Нью-Йорку за 142,4 мільйона доларів (включаючи комісійні). Таким чином, ця картина стала на той момент найдорожчим твором мистецтва з коли-небудь проданих на відкритому аукціоні. Цей рекорд протримався півтора року і був побитий 11 травня 2015 року, коли полотно Пабло Пікассо «Алжирські жінки» (1955) пішло з молотка за 179,3 млн.доларів.

Кожна частина триптиха має однаковий розмір 198 × 147,5 см. На кожному полотні зображений в різних позах художник Люсьєн Фрейд, який сидить на стільці. Фон картин – помаранчово-коричневий, загальна гама - яскравіша, ніж звичайні роботи Бекона. У середині 1970-х років частини триптиха були куплені порізно і роз'їхалися до Риму, Парижа і Японії, але в кінці 1980-х років колекціонер з Риму на ім'я Франческо де Симон Нікеса зібрав всі три частини картини у себе.

Весь процес продажу лота зайняв шість хвилин. Стартова ціна лота становила 85 мільйонів доларів, за сміливими прогнозами аналітиків триптих передбачалося продати за 95 мільйонів. Покупцем виявилася американська мільярдерка, співвласниця мережі казино Елейн Уїнн, що запропонувала 142,4 мільйона.

Френсіс Бекон. «Три начерки до портрета Люсьєна Фрейда», 1969. Полотно, олія. 198 × 147,5 см.


У той же вечір 12 листопада 2013 року, коли Christie's встановив грандіозний рекорд в зв'язку з продажем триптиха Френсіса Бекона, на тому ж аукціоні був встановлений ціновий рекорд для роботи художника, що нині живе. Гігантська відполірована до блиску скульптура Джеффа Кунса «Собака з повітряних куль (Помаранчева)» була продана за $ 58,4 млн.

Скульптура на торги потрапила з колекції бізнесмена Пітера Бранта. Помаранчева - перша з п'яти «повітряних собак», створених художником. Висота гігантського "собаки" досягає трьох метрів, а важить він цілу тонну.

Джефф Кунс (народ. 21 січня 1955, Йорк, Пенсільванія, США) - американський художник. Відомий своєю пристрастю до кітчу, особливо в скульптурі. Його роботи є одними з найбільш дорогих творів сучасних художників.

Джеф Кунс. «Собака з повітряних куль (Помаранчева)». 1994-2000. Нержавіюча сталь, кольорове покриття. 307,3 × 363,2 × 114,3 см.