12 июля -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

12 июля

Народився Густав ЄГЕР (12 липня 1808, Лейпціг, Королівство Саксонія - 19 квітня 1871, Лейпціг, Німецька імперія) - німецький художник, майстер історичного живопису; директор Лейпцизькой академії мистецтв.

Навчався спершу в Дрезденській вищій школі образотворчих мистецтв, а потім продовжив освіту в Мюнхенській академії мистецтв під керівництвом Юліуса Шнорра фон Карольсфельда. З Мюнхена Єгер поїхав вдосконалювати техніку малювання в Рим.

Повернувшись до Німеччини Густав Єгер брав участь в оздобленні фресковим живописом галерей, прилеглих до королівського двору; виконав фрески в Веймарському великогерцозькому палаці, в Нібелунгівскій залі в Мюнхені та інших місцях. Його талант і працьовитість було помічено і в 1847 році він був затверджений на посаді директора Лейпцизької академії мистецтв. Багатство і обдуманість композиції складають головні якості його творів.

«Валаам и ангел»


Народився Ежен БУДЕН (БОДЕН) (12 липня 1824, Онфлер, Нормандія - 8 серпня 1898, Довіль) - французький художник-мариніст, попередник імпресіонізму. Як учитель Клода Моне справив значний вплив на його живопис.

Народився в старому портовому містечку. Навчався живопису в Гаврі, потім в Парижі у відомого мариніста Ежена Ізабе. На формування його творчої манери значний вплив мав живопис Й. Іонкінда. У своїх ранніх роботах Буден зображував фешенебельне курортне життя, в більш пізніх картинах - морські пейзажі, види гаваней, заповнених різними кораблями. Художнику вдається передати стан моря і неба при різній погоді - глядач немов відчуває вологе сріблясте повітря і мерехтливе світло з-за хмар. У кращих роботах Будена проявилася його своєрідна живописна манера - приглушена колірна гамма і швидкий імпульсивний мазок. Його творчість стала сполучною ланкою між мистецтвом його вчителів - представників барбізонської школи (Труайона, Мілле, Коро і Теодора Руссо) і його послідовників-імпресіоністів. Сам Буден взяв участь в першій виставці імпресіоністів у 1874 році. Визнання прийшло до художника, коли він був уже смертельно хворий. У 1892 році Буден був нагороджений орденом Почесного легіону.

«Дружини рибалок на березі моря», 1872


Народився Амедео МОДІЛЬЯНІ (12 липня 1884, Ліворно, Італія - 24 грудня 1920, Париж) - італійський художник і скульптор, яскравий представник експресіонізму.

Народився у збіднілій сім'ї євреїв-сефардів, був молодшим з чотирьох дітей. Відрізнявся слабким здоров'ям, у дитинстві перехворів плевритом і тифом, в 16 років захворів на туберкульоз. Деякий час навчався в художніх школах Ліворно, Флоренції, в Інституті образотворчих мистецтв у Венеції. Вивчав античне мистецтво і захоплювався творчістю майстрів епохи Відродження.

На початку 1906 року Модільяні оселився в Парижі, почав відвідувати заняття в Академії Колароссі. Амедео потоваришував з Морісом Утрілло і Пабло Пікассо, з поетом Максом Жакобом, брав активну участь в галасливому житті Монмартра. У 1907 році кілька робіт Модільяні були виставлені в Осінньому салоні, у наступному році він виставив п'ять своїх робіт в Салоні Незалежних. Публіка не звертала уваги на незвичайні картини Модільяні, його фінансове становище було вкрай важким. Бувало, що свої роботи художник кидав при частих переїздах з квартири на квартиру. Величезний вплив на Амедео зробило знайомство в 1909 році з румунським скульптором Констянтіном Бринкуші. Модільяні і сам на кілька років захопився скульптурою, віддаючи їй перевагу перед малюнком.

Анна Ахматова. Рисунок А.Модільяні. 1911

У молодого художника часто виникали романи - з російською поетесою Анною Ахматовою, англійкою Беатріс Гастінгс. У квітні 1917 Модільяні зустрів дев'ятнадцятирічну Жанну Ебютерн, студентку Академії Колароссі. Жанна стала основною моделлю художника - Модільяні зобразив її на полотнах не менше 25 разів. У них народилася дочка, яку теж назвали Жанною. Ебютерн перебувала на 9 місяці вагітності, коли Амедео помер від туберкульозного менінгіту. Вона наклала на себе руки на наступний день після смерті художника.

«Портрет Жанни Ебютерн», 1919

Славу Модільяні принесли численні портрети, в основному його друзів з паризької богеми, і картини з оголеною натурою. Його емоційні ню викликали гнів поліції, коли в грудні 1917 року відкрилася виставка робіт Модільяні в галереї Берти Вейль. Експозиція була закрита через кілька годин. Збереглося також кілька пейзажів Модільяні - інші жанри його не цікавили. Мистецтвознавці розглядають творчість Модільяні окремо від основних художніх течій того часу. Його називають художником Паризької школи.

Ле гран ню. 1919. Музей сучасного мистецтва, Нью-Йорк

За життя роботи Модільяні не мали успіху, і художнику вдавалося виживати тільки завдяки його покровителям - доктору Полю Александру (в його колекції виявилися 25 живописних і 450 графічних робіт Модільяні), власнику художньої галереї Полю Гійому, польському поетові Леопольду Зборовському («Збо», як називали його друзі), які самі купували роботи Амедео і організовували йому замовлення на портрети. Сьогодні картини Модільяні продаються за десятки мільйонів доларів, в той час як при житті у художника часто не було кількох су на чашку кави.

Портрет Поля Гійома


Народився Бруно ШУЛЬЦ (12 липня 1892, Дрогобич, Австро-Угорщина, нині Львівська обл. України - 19 листопада 1942, Дрогобич) - польський письменник і художник єврейського походження, що жив і працював у Дрогобичі.

Народився на території Австро-Угорщини в сім'ї крамаря. У 1910 вступив на архітектурне відділення Львівської політехніки, але через слабке здоров'я провчився лише рік. У 1914-1915 роках навчався живопису у Відні. Працював у Дрогобичі в гімназії Короля Владислава Ягеллона учителем малювання. На початку 1920-х Бруно показує свої роботи на виставках у Варшаві, Вільнюсі та Львові. У 1928 році проходить перша персональна виставка Шульца в Трускавці, через два роки на «Весняному Салоні» у Львові роботам дрогобицького художника було вже надано цілий зал.

У творчості Бруно чільне місце займає графіка, в тому числі ілюстрації до власних оповідань. У своїй графіці внутрішньо він, можливо, найбільш близько стоїть до «Капрічос» Гойї. Сон розуму, вивільнена підсвідомість, розмиті рамки між уявою та реальністю — характерні ознаки, притаманні художній творчості Шульца Змішання реалізму і фантастики дозволяє віднести рисунки Шульца до експресіонізму і сюрреалізму. Одна з провідних тем його робіт - «боротьба» між чоловіком і жінкою.

Художник створив також велику кількість графічних автопортретів, писав замовні портрети олією... 50-річний Шульц був застрелений гестапівцем на вулиці дрогобицького гетто в листопаді 1942 року. Практично всі живописні твори Бруно Шульца були втрачені.

Бруно Шульц більш відомий своїми літературними творами, написаними польською. У 1938 році Польська Академія Літератури увінчала його Золотими Лаврами. У Дрогобичі його творчості присвячений літературний музей. У США засновано премію Бруно Шульца кращому зарубіжному автору року. Про життя Бруно Шульца в різних країнах написано кілька романів.

На початку 2001 року були виявлені фрески, які Шульц в 1941-1942 роках виконав для гауптшарфюрера Фелікса Ландау на віллі останнього в Дрогобичі. У травні 2001 року три фрески були зняті співробітниками центру «Яд ва-Шем» і нелегально вивезені за межі України, інші виставлені в Дрогобичі і є однією з визначних пам'яток міста.

«Автопортрет» «Ундуля йде в ніч», 1920


Народився Ендрю Ньюелл ВАЄТ (12 липня 1917 року, Чеддс-Форд, штат Пенсильванія, США - 16 сiчня 2009, там само) - відомий американський художник-реаліст.

Син відомого художника-ілюстратора Ньюелла Конверса Ваєта, батько художника Джеймі Ваєта. Основна тема робіт Ваєта - провінційний побут і американська природа. На багатьох його картинах зображені околиці його рідного міста Чеддс-Форд, штат Пенсильванія, і міста Кушинг, штат Мен, де художник жив влітку. Використовував темперу і акварель (за винятком ранніх експериментів з олійними фарбами).

Перша персональна виставка акварелей Ендрю Ваєта відбулася в Нью-Йорку в 1937 році, коли йому було 20 років. Всі роботи, виставлені на ній, були досить швидко розпродані. На початку своєї кар'єри Ваєт також трохи займався ілюструванням книг, як його батько, але незабаром припинив це. Стиль художника практично не змінювався, хоча з часом картини Ваєта ставали більш символічними, йдучи в бік магічного реалізму.

Найвідоміший його твір «Світ Христини» зображає сусідку художника по літньому будинку в штаті Мен Христину Ольсон, що страждала паралічем ніг через поліомієліт, котрий у першій половині 20 століття ще не могли лікувати. На картині вона намальована посеред поля і дивиться на свій будинок вдалині. Її цілеспрямованість і сила духу вражали художника. Отже, картина Ваєта про мужність особи, що стійко переносить негаразди і нікому не хоче бути важким тягарем. Незважаючи на те, що на картині представлений образ Христини, художнику позувала його дружина Бетсі Ваєт.

У 1963 році президент Джон Кеннеді нагородив художника найвищою цивільною нагородою Америки — медаллю Свободи. А в 1970 році Ваєт став першим художником, чия виставка картин відбулася в Білому домі за життя їхнього творця. Серед іншого, Ендрю Ваєт був почесним членом Академії мистецтв СРСР, членом французької Академії витончених мистецтв і британської Королівської академії.

«Світ Христини», 1948. Музей сучасного мистецтва, Нью-Йорк


Народився Юлій Миколайович ЯТЧЕНКО (12 липня 1928, с. Ріпки, Чернігівської обл.) - український живописець і графік. Народний художник України (2011). Заслужений діяч мистецтв УРСР, професор.

У 1953 закінчив Київський художній інститут, де вчився у М. Шаронова і С. Григор'єва. Учасник республіканських і всесоюзних виставок з 1956. У 1957-1963 викладав, був завучем і директором в РХСШ ім. Т. Шевченка, з 1963 - на кафедрі рисунка в КХІ. Професор з 1979. В 1971 - 2008 року провів більше десяти персональних виставок. Живе і працює в Києві. Автор портретів, пейзажів, історичних сцен. Роботи зберігаються в музейних та приватних збірках України. Ювілейна ретроспективна виставка Юлія Ятченка під назвою «Через століття» пройшла в 2013 році в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури.

Основні твори: «На далекій околиці» (1957 р), «З мрією про мир. Порятунок радянськими воїнами шедеврів Дрезденської картинної галереї в 1945 г.» (1959 рік), «Чернець Семен Палій» (1961 р.), «Хлібороби» (1974), «Закохані» (1975 р.), «Вічний вогонь» (1983 р), «Перша річниця Жовтня» (1987 р), «Думки наших матерів. Чорнобильська, вірменська і афганська матері» (1990 р).

«З мрією про мир. Порятунок шедеврів Дрезденської галереї», 1959


Народилася Тетяна Іванівна ДІДЕ́НКО (12 липня 1965, Донецьк) – графік і живописець. Заслужений художник України (2017).

Закінчила Українську академію мистецтв у 1993 (майстерня В. Чебаника). Член Національної спілки художників України від 1994. Авторка ілюстрацій до дитячих книжок, натюрмортів; працювала над створенням діафільмів для дітей на студії «Скіф» 1994–95. Учасниця всеукраїнських, міжнародних мистецьких виставок від 1989. Персональна – у Києві (2007). У творчості дотримується реалістичних традицій.

«Айстри», 1994