12 марта -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

12 марта

Народився Антон Рафаель МЕНГС (12 березня 1728, Ауссіг, Богемія, нині Усті-над-Лабем, Чехія - 29 червня 1779, Рим) - провідний німецький живописець епохи класицизму.

Син саксонського придворного художника Ізмаїла Менгса, під керівництвом якого почав учитися малюванню. Від 1741 до 1744 року разом з батьком жив у Римі, де вивчав античне мистецтво і роботи старих майстрів. Повернувшись в Дрезден, в 17 років отримав посаду кабінетного художника. У 1746 Менгс приїхав до Риму вдруге. Перейшов у католицизм і вступив у шлюб з римською натурницею Маргеритою Гуаццо. У 1749 році повернувся в Дрезден. У 1751 році призначений головним придворним художником з річною платнею 1 000 талерів. 1755 року Менгс познайомився з Іоганном Йоахімом Вінкельманом, який незабаром став найближчим його другом і справив великий вплив на формування поглядів художника в царині теорії живопису. Менгс в основному працював в Італії та Іспанії, де виконував замовлення королівських осіб. У родині Менгса було двадцятеро дітей, сімом з них після смерті художника іспанський король Карл призначив пенсіон.

За життя Менгс мав міжнародну славу, сучасники бачили в ньому нового Рафаеля. Він був членом художніх академій Болоньї, Риму, Флоренції, Генуї, Венеції, Аугсбурга і Мадрида, придворним художником королів Саксонії та Польщі і короля Карла IV Неаполітанського. Його книга «Думки про красу і смак» використовувалася в багатьох академіях як підручник. Блискучий портретист, Менгс уміло поєднував барочну парадність і точну передачу індивідуальних рис моделі. Йому позували наймогутніші люди епохи, від папи Климента XIII до Фрідріха Великого, королів Саксонії, Іспанії та імператриці Катерини II.

Менгс закликав з'єднати античну красу з кращими рисами творчості Рафаеля, Тиціана та Корреджо. Наслідування великим майстрам минулого художник вважав єдиним шляхом досягнення ідеальної краси, тієї, яка не існує в природі, а є результатом відбору самого найкращого. Слава художника згасла незабаром після його смерті.

«Автопортрет», 1773 «Христос на Оливній горі»


Народився Давид Д'АНЖЕ (справжнє ім'я П'єр Жан Давид, 12 травня 1788, Анже — 15 січня 1856, Париж) — французький скульптор і медальєр першої половини 19 ст., майстер меморіальної пластики.

Батько Давида був провінційним різьбярем-скульптором та майстром-декоратором. Вчився у батька та в Центральній школі міста Анже, де його вчителем був Жан-Жак Делюссе. Всупереч волі батька юнак поїхав до Парижа, де працював помічником скульпторів-декораторів. За власні твори 1809 року він отримав медаль в Академії мистецтв.

На здібного митця-початківця звернув увагу художник Жак-Луї Давід, що сприяло переходу в його майстерню для удосконалення малюнку. Саме через збіг прізвищ П'єр Жан Давид обрав новий псевдонім - Давид д'Анже, під яким і увійшов в історію мистецтв. 1811 р. він виборов першу премію зі скульптури в Академії, котра надала йому право стажування в Римі. Він відбув в Рим, де вивчав твори італійських скульпторів доби відродження та бароко. Італійський період майстра тривав п'ять років. Повертатися у Францію, де відновили монархію, скульптор не побажав.

Деякий час скульптор працював у Британії і в Німеччині, став відомим скульптором-портретистом і медальєром. До 20 століття збережено більш ніж п'ять сотен медалей його роботи. Якщо в погруддях він дотримувався стилістики пізнього класицизму, образи в медальєрному мистецтві не позбавлені рис романтизму.


Скульптор отримав визнання і в Парижі. Він багато працював майстром меморіальної пластики і створив низку художніх надгробків. Його репутацію як талановитого скульптора зміцнив і орден Почесного легіону, котрий йому надала влада 1825 року. 1826 року він став членом Інституту Франції.

Серед відомих творів в Парижі - скульптурна група для фронтону Пантеона. Холодна, ампірна стилістика архітектури Пантеона примусила митця звернутися до алегоричного зображення і він створив пафосну Алегорію Франції між алегоріями історії та свободи. В пишну, але офіціозну стилістику французького академізму компромісно і невиправдано внесено реалістичні постаті героїв минулого.

Скульптурна група для фронтону Пантеона, Париж


Родился Франсиско ДОМИНГО и МАРКЕС (12 марта 1842, Валенсия – 22 июля 1920, Мадрид) – испанский живописец.

Доминго и Маркес принадлежал к валенсийской школе живописи. Академическую подготовку он получил в Академии Сан Карлос в Валенсии. В 1864 году Доминго переехал в Мадрид, чтобы продолжить свое обучение в Королевской Академии Сан-Фернандо. В этом же году художник дебютировал на Национальной выставке изобразительных искусств, получив специальную поощрительную премию. В конце 1868 года для завершения обучения Франсиско отправился в «Вечный город», где пробыл два года. Первая работа Доминго в качестве стипендиата «Последний день Сагунто» была направлена на региональную выставку в Валенсии в 1869 году и получила золотую медаль. В 1871 году из Рима Доминго послал на Национальную выставку в Мадрид картину «Святая Клара» и получил за нее еще одну золотую медаль.

Далее художник жил и работал в Мадриде и Париже, где начал писать изысканные жанровые картины из прошлых веков. В 1889 году Доминго был избран членом Королевской Академии Антверпена, что говорит о той славе, которую он получил за рубежом. С началом Первой мировой войны Франсиско Доминго и Маркес вернулся в Мадрид. В 1917 году художник становится членом Академии художеств Сан-Фернандо, а в 1918 году Доминго был назначен профессором в Академии изящных искусств Сан-Карлос в родной Валенсии.

Картины художника отражают современное видение испанских традиций, заложенное в творчестве его великих земляков – Риберы, Рибалты, Веласкеса и Гойи. Как и многие из его современников, Доминго уделял большое внимание использованию света в качестве основного элемента в живописи.

«Автопортрет», 1884 г. Музей Прадо, Мадрид «Несравненный Хуан де Рибера», 1904. Музей изящных искусств, Кордова


Народився Маріо СІРОНІ (12 березня 1885 Сассарі - 13 серпня 1961 Мілан) - італійський художник, представник італійського футуризму і Новеченто.

Маріо народився в сім'ї інженера, і сам в 1896-1902 роках вивчав у Римі технічні науки. Після отримання диплома вступив до приватної школи живопису. Під час свого навчання Сіроні знайомиться з майбутніми основоположниками італійського футуризму Марінетті, Северіні і Боччоні, з якими його потім довгі роки пов'язують узи дружби. У 1908 році художник їде з Боччоні в Німеччину і Францію, а в 1913 році відправляється в Париж, де вивчає сучасний живопис, захопившись кубізмом. У роботах Сіроні починаючи з 1908 року відчувається сильний вплив живопису Боччоні. У його роботах 1917/1918 років відчувається суттєвий вплив метафізичного живопису, проте перша персональна виставка художника відбулася в 1919 році в «Каса Д'Арт Брагалья» (Casa d'arte Bragaglia) - єдиному в Італії футуристичному художньому салоні.

До 1920 року художник поступово відходить від футуристичного мистецтва. У 1922 році Маріо Сіроні як художній критик починає співпрацювати в газеті «Il Popolo d'Italia» ( «Народ Італії»), що випускалася Муссоліні. У тому ж році, спільно з 6 іншими художниками, утворює художню групу Новеченто. У 1932 році бере участь в організованій в Римі грандіозній Mostra della Rivoluzione Fascista («Виставки фашистської революції»), прикрасивши її зали футуристичними роботами. У роки правління в Італії фашистського режиму Маріо Сіроні знаходився під заступництвом влади і виконував численні замовлення з монументального настінного живопису, створював мозаїки і барельєфи. Після Другої світової війни роботи художника брали участь на провідних виставках сучасного живопису.

Автопортрет «Родина», 1929


Народився Вернер КЛЕМКЕ (12 березня 1917, Берлін - 26 серпня 1994, Берлін) - німецький художник, графік, книжковий ілюстратор, педагог і автор поштових марок.

Народився в сім'ї столяра. У 1936 закінчив берлінську гімназію, кілька місяців навчався на викладача живопису у Франкфурті-на-Одері. У 1937, не закінчивши цієї освіти, Клемке пішов працювати художником мультиплікації на фірму Крузе-фільм.

Вернер Клемке брав участь у Другій світовій війні, потрапив у полон до англійців. Після війни жив у Берліні, деякий час перебивався випадковими замовленнями. Почав співпрацювати з газетами і журналами. Створив сотні обкладинок журналів (у популярному Das Magazin на обкладинках В. Клемке обов'язково було заховано зображення чорного кота), також проілюстрував близько 800 книг, серед яких твори Гомера, Бокаччо, Дж. Чосера, братів Грімм, О. С. Пушкіна та ін. , оформляв підручники НДР, створював поштові марки.

Професор Вищої школи образотворчого та прикладного мистецтва Берліна-Вейсензее, академік Художньої академії НДР, почесний член Академії мистецтв СРСР, тричі лауреат Національної премії НДР.

Обкладинка журналу Das Magazin


Народилася Елен Марія де КУНІНГ, уроджена Фрід (12 березня 1918, Бруклін, Нью-Йорк - 1 лютого 1989, Саутгемптон, штат Нью-Йорк) - американська художниця, графік і художній критик. Представник мистецької течії абстрактний експресіонізм, професор мистецтв. Зіграла велику роль у розвитку американського живопису в післявоєнний період.

Малювати почала ще в дитинстві, під впливом матері, яка водила дівчинку по художнім музеям і пропонувала замалювати побачені полотна. У 1936 році Елен вступає в нью-йоркську Школу мистецтв Леонардо да Вінчі, потім переходить в Американську художню школу, де в 1938 році знайомиться з голландським художником Віллемом де Кунінгом, що викладав там. У 1943 році вони одружилися.

Зв'язок з Віллемом дозволив Елен познайомитися з такими видатними американськими художниками-авангардистами, як Аршил Горкі, Джон Грехем, Джексон Поллок, Франц Клайн, Марк Ротко, Марк Тобі, Кліффорд Стілл і іншими - з кола, близького до руху «новий американський абстракціонізм». У 1948 вона створює свої перші абстрактні роботи. У 1954 відбулася перша персональна виставка Елен де Кунінг в галереї Стейбл, Нью-Йорк. У цей період (середина 1950-х) художниця малює переважно полуфігуратівні зображення безлицих чоловіків.

Автопортрет Портрет Джона Ф. Кеннеді (1963)

Наприкінці 1950-х, після поїздки по західних районах США і в Мексику, Елен де Кунінг різко змінює свою манеру живопису. Вона відмовляється від прийнятої серед її нью-йоркських колег монохромної палітри і повертається до фігуративного живопису, що виконується яскравими, соковитими фарбами. У 1962 вона отримує замовлення від бібліотеки Трумена на створення портрета президента США Джона Ф. Кеннеді. Вражена вбивством Кеннеді в 1963, художниця після його смерті на рік кидає малювати.

У 1976 році Е. де Кунінг пробує малювати акриловими фарбами. У 1980-і роки вона здійснює подорожі по Європі, Китаю і Японії. Повернувшись, під враженням побаченого, вона займається живописом тушшю і графікою. Завзятий курець Елен де Кунінг померла в 1989 році від раку легенів.

Харизматична постать на американській художній сцені ХХ століття, Елен де Кунінг, поряд з такими майстрами, як Елен Франкенталер, Лі Краснер і Джоан Мітчелл, належить до кращих представниць абстрактного експресіонізму США.

«Корида», 1960


Народився Михайло Михайлович САПАТЮК (12 березня 1925, Прага - 2000, Ужгород) - український живописець, представник закарпатської школи живопису. Відомий як чудовий пейзажист.

У 1943 закінчив художню студію при гімназії в Празі, де навчався у відомих художників - професорів – І. Паливоди, А. Навотні, М. Гай-Гаєвського. З 1963 року член Cпілки художників СРСР. Активний учасник художніх виставок і міжнародних пленерів - з 1950 року. Персональні виставки: 1969, 1975, 1995. pp. - Ужгород.

«Карпатська річка», 1984


Народився Іван Юхимович КА́БИШ (12 березня 1926, с. Петропавлівка, нині Новосибірська обл., РФ – 20 вересня 2007, Харків) – живописець графік, плакатист. Заслужений працівник культури України (з 1987).

Учасник 2-ї світової війни. Закінчив історичний факультет Харківського університету та Харківський художньо-промисловий інститут. Учасник республіканських, всесоюзних і міжнародних виставок з 1960. Член Національної спілки художників України з 1964. Працював директором Харківської дитячої художньої школи (1966–1997); водночас – головою комісії з естетичного виховання дітей та юнацтва при Харківській організації СХУ (1967–1991). Основний жанр – пейзаж. Персональні виставки І.Ю.Кадиша відбулись у Харкові (1960, 1969, 1991–2005). Автор книги «Розвиток художніх здібностей дітей молодшого віку» (К., 1981).

«Вихідний день». 1958


Народився Василь Андрійович КРАСЬОХА (12 березня 1954, с. Хряськ Маневицького району Волинської області) — український художник-живописець. Член Національної спілки художників України від 1984. Заслужений художник України від 2014. Живе і працює в Івано-Франківську.

1965–1972 роки — навчання в республіканській художній школі в Києві. 1972–1978 роки — навчання в Київському художньому інституті на факультеті живопису. Викладачі: Лопухов О. М., Гурін В. І., Вітковський Л. І.

Учасник багатьох художніх виставок в Україні та за кордоном. Роботи Василя Красьохи зберігаються у фондах Міністерства культури України, музеях та приватних збірках багатьох країн світу.

Створює пейзажі, портрети. Основні теми – дорога додому, життя простої людини. Роботи Красьохи вирізняються стриманістю, академічністю, м嬬тафоричністю, гармонією складного плетива колірних нюансів.

«Втеча до Єгипту»