11 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

11 декабря

ПІНТУРІККІО (1454, Перуджа — 11 грудня 1513, Сієна) — італійський живописець. Представник умбрійської школи кватроченто. Робив також декоративні стінописи та мозаїки.

Син Бенедетто ді Б'яджо. Пінтуріккіо - прізвисько, бо художник був дуже малим на зріст. Прізвисько він зробив своїм підписом. Навчався у Фьоренцо ді Лоренцо, разом з Рафаелем — у Перуджіно, якому допомагав при створенні фресок Сикстинської капели а (1481—1482), а за деякими даними — ще й у Бенедетто Капоралі, творця палацу кардинала Пассеріні, згодом розписаного Сіньйореллі. Близькість до художніх манер Перуджино та Рафаеля доводять деякі твори самого Пінтуріккіо.

Пінтуріккіо працював у багатьох містах Італії — Перуджі, Римі, Орв'єто, Сполето, Сієні. Найвідоміші розписи — в церкві Санта Марія дель Пополо, Апартаментах Борджіа і Сієнському соборі (бібліотека Пікколоміні). На його фресках часто з'являються «гротески» (елементи рослинного і архітектурного орнаменту). З його полотен виділяється «Портрет хлопчика», що зберігається у Дрезденській галереї.

Автопортрет
(фреска в каплиці Бальоні у Спелло)
«Портрет невідомого хлопчика», Дрезденська галерея


Йодокус (Йос ван) ВІНГЕ (1542-1544, Брюссель - 11 (або 18) грудня 1603, Франкфурт-на-Майні) - нідерландський художник.

Художник епохи маньєризму, Вінге навчався, ймовірно, в колі Спрангера, а потім в Римі, де провів чотири роки. Він був знайомий і з венеціанським мистецтвом. Після повернення в Брюссель Вінге став придворним художником Александра Фарнезе, а 1584-го він переїхав до Франкфурта. Збереглися лише деякі живописні роботи Вінге, але до нас дійшли його рисунки. Так, в «Нічному святі» (Брюссель, Королівський музей красних мистецтв) художник відходить від естетики венеціанського маскараду і школи Фонтенбло. За багатьма рисунками Вінге були створені гравюри його сином Єремією, який у своїх власних рисунках наслідував манері свого батька.

«Зрада Даліли і поневолення Самсона». 1580. Дюссельдорф. Художній музей


Хрещений Пітер КОДДЕ (хрещений 11 грудня 1599, Амстердам - похований 12 жовтня 1678, Амстердам) - голландський художник. Жанрист, близький до кола Ф. Галса.

Починав у майстерні художника Барента ван Сомерена (1572-1632), який крім створення картин торгував творами мистецтва, був власником корчми і актором (членом камери риторів). 1623 року Пітер Кодде одружився з 18-річною Марітьє Арентс Шілт. В акті, складеному про шлюб, він вперше згаданий як художник. Матеріальне становище митця було непоганим, і він узяв в оренду будинок в центральному районі Амстердама, де жила більшість популярних художників, і де жив сам Рембрандт від 1631 до 1635 року. Проте лада в родині не було. Коли художника звинуватили в зраді з покоївкою, хоча доказів не було знайдено, Пітер Кодде навіть провів одну ніч в ув'язненні. Подружжя розлучилося 1636 року, і дружина переїхала до Пітера Поттера, сусіда і художника. З акту інвентаризації відомо, що на 1636 рік художник був власником зібрань картин різних художників.

Розквіт творчості Кодде припадає на 1630-і - 1640-і. Він зображував інтер'єрні сцени з групами галантних дам і кавалерів, з відпочиваючими офіцерами і солдатами. Для інтер'єрів Кодде характерна майже повна відсутність реквізиту. У той же час він прагне досягти єдності людини і середовища, використовуючи для цієї мети - першим серед жанристів - тональний колорит. Звертався також до міфологічних і біблійних сюжетів, писав портрети.

«Автопортрет» (?) «Елегантна компанія займається музикою»


11 грудня 1871 року в Петербурзькій Академії мистецтв відкрилася перша виставка передвижників – живописців і скульпторів реалістичного, демократичного спрямування, які входили до новоствореного творчого об'єднання «Товариство пересувних художніх виставок».

На виставці були показані роботи 16-ти художників. Були представлені портрети пензля Івана Крамського, історичне полотно Миколи Ге «Петро I допитує царевича Олексія», пейзажі Івана Шишкіна, жанрова сценка Василя Перова «Мисливці на привалі» та інші. Головним «хітом» заходу став написаний незадовго до відкриття експозиції пейзаж Олексія Саврасова «Граки прилетіли».

У квітні-листопаді 1872-го експозиція зробила турне Москва - Київ - Харків. Всього було показано 82 твори 20-ти художників. Виставка мала комерційний успіх: від продажу картин було виручено до 23 тисяч рублів, чистий прибуток «Товариства» склав близько 4 тисяч рублів. Надалі виставки передвижників проводилися в багатьох містах Росії, а остання, 48-а, відбулася в Москві у 1923 році.

З експозиції виставки: О. Саврасов. «Граки прилетіли», 1871 В.Перов. «Мисливці на привалі», 1871


Народився Ежен ГАЛЬЄ-ЛАЛУ (11 грудня 1854, Париж - 18 квітня 194, Шеранс) - французький художник - імпресіоніст.

У 22 роки він вперше виставив в Музеї Реймса свою картину "Квіти під снігом", а в 1877 році дві його картини були виставлені в "Salon des Artistes Français". Художник Ежен Гальє-Лалу був автором картин, на яких були зображені, в основному, осінні або зимові види вулиць Парижа, визначні пам'ятки міста. Його картини початку 1900-х років точно відображають час і місце, в якому він жив. Це був час щасливого і галасливого Парижа, Прекрасної епохи (la Belle Époque) з кінними екіпажами, трамваями і першими міськими автобусами. Творчість Ежена Гальє-Лалу цінується не тільки за його внесок в мистецтво 20-го століття, а й за майже документальне відтворення фрагменту історії міста Парижа.

«Париж: Театр Порт-Сен-Дені»


Народився Марк ТОБІ (11 грудня 1890, Центервіль, США - 24 квітня 1976, Базель, Швейцарія) - американський художник, який представляв північно-західну школу абстрактного експресіонізму.

Освіту здобув у чиказькому Інституті мистецтв. Великий вплив на його художню манеру справило мистецтво східної Азії, яке Тобі вивчав під час поїздки в Японію і Китай 1934 року. Тут він отримав, за його власними словами, «каліграфічний імпульс»: гострі, тонкі як голки лінії малюнка проносяться через усе полотно і створюють враження простору, центр якого неможливо з точністю визначити. Назви картин пов'язані з особистими мотивами автора - «Переплетені» (1959), «Тихоокеанська течія» (1959/1962), «Простори Променя» (1960), «Над Землею» (Інститут Мистецтв, Чикаго).

Марк Тобі прославився завдяки створенню унікального стилю «білої записи». Все досить просто і складно водночас. Цей стиль є нанесенням на абстрактний фон, що складається з тисяч мазків, білих або забарвлених в «затишні» світлі тони, каліграфічних символів. Широке міжнародне визнання Марк Тобі знайшов на схилі віку.

Автопортрет


Народився Фелікс НУССБАУМ (11 грудня 1904, Оснабрюк - 2 серпня 1944, Освенцим) - німецький художник, представник художнього стилю Нова предметність.

Народився в сім'ї єврейського торговця середнього достатку. Навчався в Державній школі прикладного мистецтва в Гамбурзі, в класі Фріца Бенці. Продовжив освіту в Берліні в Об'єднаній школі вільних мистецтв у Цезаря Кляйна і Пауля Планте. 1932 - державна стипендія і Велика державна премія Прусської Академії мистецтв, за рахунок якої художник їде в Рим. У тому ж році загинула велика кількість робіт художника під час пожежі в його берлінському ательє.

1934 рік - втеча від нацистів в Бельгію. Восени 1942 Нуссбаум був змушений кинути своє ательє в Брюсселі і ховатися від нацистської влади. 20 липня 1944 року Фелікс і його дружина були арештовані: їх знайшли на горищі німецькі солдати під час облави. Їх спочатку відправили в табір Мехелен, а 2 серпня під номерами XXVI / 284 і XXVI / 285 доставили в Освенцим. Через тиждень Фелікс і Фелка були вбиті в газовій камері. Художнику було всього 39 років.

«Автопортрет з єврейської ідентифікаційною карткою», 1943 «Тріумф смерті», 1944 - остання картина Фелікса Нуссбаума


Народився Юрій Іванович ПАЦАН (11 грудня 1963, с Пархомівка Володарського району Київської обл.) – живописець, заслужений художник України.

Працював токарем (за фахом технік-технолог, організатор виробництва). У 1999 році потрапив в автомобільну катастрофу, отримав спинно-мозкову травму, став інвалідом І групи та залишився прикутим до інвалідного візка.

Спочатку розплавляв пластикові пляшки і робив композиції у вигляді квітів, листя, гілочок винограду. Виходили оригінальні прикраси. Потім узяв в руки пензля і почав малювати. Першою серйозною темою в творчості Юрія Івановича стали ікони. Не маючи професійної освіти, він навчився перемальовувати образи. І дві найкращі свої роботи художник подарував Покровській церкві, розписаній за ескізами Миколи Реріха, в рідному селі Пархомівка. За книгами і журналами вивчав художні прийоми і принципи створення живописних полотен. Основний напрям творчості Юрія — пейзажі.

Починаючи з 2001 року створив понад 1500 картин. Член Академії творчості інвалідів України. Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Почесний громадянин Києво-Святошинського району. Учасник багатьох всеукраїнських та міжнародних мистецьких фестивалів і виставок. Проживає в селищі Чабани під Києвом.

«Зима в Пирогові», 2014