10 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

10 декабря

Паоло УЧЧЕЛЛО (1397, Флоренція - 10 грудня 1475, там само) - італійський живописець, представник Раннього Відродження, один з творців наукової теорії перспективи.

Сучасник Мазаччо, роботи якого справили на нього великий вплив. Жив у Флоренції. Навчався в майстерні Гіберті (ймовірно, від 1407 по 1414). 1415 був прийнятий в цех лікарів і аптекарів, а у 1424 році – у братство Св. Луки. Від 1425 до 1430 р виконував мозаїки для собору Сан Марко у Венеції. Приблизно з середини 30-х до середини 40-х рр. XV ст. працював над циклом фресок у церкві Санта Марія Новела на сюжети зі Старого Завіту. У 1456 році на запрошення Козімо Медічі приступив до прикраси палацу, побудованого Мікелоццо, - зробив три картини «Битва при Сан Романо», в яких зобразив епізоди битви при Сан-Романо (1432), де флорентійці здобули перемогу над військами Сієни. В останні роки працював мало. Помер в бідності.

Для багатьох робіт Уччелло характерна казковість, вишукана декоративність, барвистість і фантастичність; низка робіт овіяні духом куртуазності (наприклад, картина «Св. Георгій»).

«Битва Святого Георгія з драконом». Національна галерея, Лондон


Народився Адріан ван ОСТАДЕ (10 грудня 1610, Гарлем - 2 травня 1685, Гарлем) - нідерландський художник і гравер.

Адріан ван Остаде навчався у Франса Галса і працював в його манері до 1639 р. На його подальшу творчість справила вплив манера письма Рембрандта. Остаде написав велику кількість жанрових картин малого формату і здебільшого гумористичного змісту, що оповідають про життя городян і селян. Героями його картин ставали курці, любителі випити, гравці, шарлатани, які танцюють, б'ються… Іноді малював портрети.

Для першого періоду творчості А. ван Остаде, до якого відносяться близько 40 полотен, характерні чіткі, живі образи і їдкий гумор. Картини другого періоду відрізняються майстерним володінням півтінями, наївністю сюжетів і м'якістю гумору. Картини третього періоду (в більшості своїй інтер'єри із зображенням людей) виділяються ретельністю виконання і світлими, сяючими тонами. Крім картин збереглося багато акварелей, рисунків пером і гравюр Адріана ван Остаде. Ісаак ван Остаде - брат Адріана і його учень.

Портрет Остаде роботи Галса «Учитель», 1662. Музей Лувр, Париж


10 грудня 1768 року в Англії заснована Королівська Академія мистецтв (англ. Royal Academy of Arts, часто просто Royal Academy) - найбільш впливова і авторитетна асоціація художників Великобританії.

У цей день були затверджені перші 40 членів Академії. Першим президентом Академії було обрано Джошуа Рейнольдса. В даний час склад Академії обмежений 80 місцями, з яких 14 зарезервовано для скульпторів, 12 для архітекторів і 8 для граверів; інші 46 займають художники. Нові академіки обираються діючими членами Академії.

Основою діяльності Академії є щорічні публічні виставки, відкриті для всіх бажаючих. Багато робіт на щорічних виставках продаються. Разом з постійно діючим музеєм Академії щорічні виставки є одним з основних джерел доходу Академії, оскільки Королівська Академія мистецтв за своїм статутом не приймає фінансової підтримки від держави або корони. Серед членів Академії були такі видатні британські художники, як Томас Гейнсборо, Джозеф Тернер, Томас Філліпс, Джон Констебл, Джон Еверетт Мілле і ін. При Королівській Академії мистецтв існує й училище, в якому навчалися відомі художники, в тому числі Тернер.

На груповому портреті членів Королівської академії пензля Йоганна Цоффані присутні майже всі шановні члени академії, за одним визначним винятком: жінки-академіки Ангеліка Кауфман і Мері Мозер з міркувань пристойності присутні лише у вигляді своїх портретів, оскільки в залі знаходяться оголені чоловіки-натурники.

Будинок Академії Йоганн Цоффані. «Портрет академіків Королівської Академії», 1771-1772


Народився Карл Фердинанд ЗОН (10 грудня 1805, Берлін - 25 листопада 1867, Кельн) - німецький історичний живописець і портретист.

Навчався в Берлінській академії, потім у приватній майстерні Вільгельма Шадова і разом з ним 1826 року переселився в Дюссельдорф. Здійснивши мандрівку до Нідерландів і провівши якийсь час в Італії, повернувся до Дюссельдорфа, де отримав у 1833 р місце професора в місцевій академії, яке і займав до кінця свого життя. Таким чином, він став одним із засновників дюссельдорфськоі живописної школи.

Краса і округленість композиції, правильність і виразність рисунка, елегантність пензля - головні чесноти його картин, які високо цінувалися свого часу. Фарби його не відрізняються особливою теплотою і блиском, але вельми гармонійні і дають надзвичайно пластичне враження. Тонка характеристика зображуваних осіб і дивовижна витонченість виконання - відмінні якості портретів роботи цього художника, особливо жіночих.

К. Ф. Зон на портреті Юліуса Гюбнера, 1839 «Ріналдо і Арміда», 1828


10 грудня 1848 року відкрився Музей образотворчих мистецтв у Лейпцигу, колекція живопису і скульптури якого вважається одним з найбільших і найцінніших міських художніх зібрань в Німеччині.

Історія музею починається із заснування Лейпцизького об'єднання любителів мистецтва 1837 року, члени якого - колекціонери і меценати - поставили собі за мету створення в Лейпцигу художнього музею. Музей відкрився в будівлі першої міської школи, де було представлено близько сотні переданих і подарованих музею творів мистецтва. Колекція і далі приростала завдяки меценатам. Власний будинок для музею був побудований 1858 року в стилі італійського Ренесансу. Він був зруйнований 1943 року під час повітряного бомбардування. У повоєнні роки лейпцизький музей поневірявся по різних приміщеннях. Нарешті, 4 грудня 2004 року, рівно через 61 рік після знищення будівлі на Аугустусплац, музей відкрив двері в новому будинку на площі Заксенплац. Будівництво нового музею в формі куба виконано за проектом архітекторів Карла Гуфнагеля, Петера Пютца і Міхаеля Рафаеліана. Це перший будинок художнього музею, побудований в Німеччині, починаючи від 1950 року.

Зараз колекція музею складається з 3500 живописних, 1000 скульптурних і 60000 графічних творів мистецтва. У колекції представлені твори старих німецьких і голландських майстрів XV і XVI століть, італійське мистецтво XV-XVIII століть, мистецтво Нідерландів XVII століття, французьке мистецтво XIX століття, а також мистецтво Німеччини періоду XVIII-XX століть.

Значну частину зібрання складають твори голландських і німецьких старих майстрів: Франса Галса, Лукаса Кранаха Старшого, романтиків (Каспар Давид Фрідріх) і представників дюссельдорфської художньої школи (Андреас Ахенбах). У центрі скульптурної колекції знаходиться портрет Людвіга ван Бетховена роботи Макса Клінгера, великого сина Лейпцига. Творчості Клінгера і Макса Бекманна в музеї відведено окремий поверх. Сучасне мистецтво представлене в музеї комплексною експозицією представників лейпцизької школи: Бернхарда Гайзіга, Вернера Тюбке і Вольфганга Маттойера - і великими фондами німецьких художників Нео Рауха і Даніеля Ріхтера, які мають світову славу.

Нова будівля музею Із зібрання музею: Арнольд Беклін. «Весна», 1875


Народився Петер Мьорк МЬОНСТЕД (10 грудня 1859, Balle Mølle поблизу Грено - 20 червня 1941, Фреденсборг) - відомий данський художник-реаліст, визнаний майстер пейзажу, представник «золотого століття» данського живопису.

Народився в родині багатого кораблебудівника. У дитинстві відвідував уроки малювання в художньому училищі в Орхусі, пізніше переїхав до Копенгагена. У 1875-1879 навчався в Данській королівській академії красних мистецтв під керівництвом пейзажиста і портретиста Андрієса Фрітца і майстра жанрового живопису Юліуса Екснера. Пізніше переїхав до Парижа, де займався в майстерні одного з найпопулярніших художників того часу - Адольфа Вільяма Бугро.


Протягом своєї тривалої кар'єри П. Мьонстед багато подорожував, часто бував у Швейцарії, Італії, північній Африці, а також Греції, де протягом року був гостем королівської сім'ї і писав їх портрети. З початку XX століття і до самої смерті П. Мёнстед був одним з найбільш популярних і заможних живописців. Особливим успіхом користувався в Німеччині у мюнхенської публіки.

«В саду», 1937

Роботи П. Мьонстеда навряд чи можна віднести до академічної пейзажного живопису, так як творчість Мьонстеда перебувало під сильним впливом французького імпресіонізму. Художник малює те, що бачить, особливо часто поля, ліси, сільські будиночки і двори. Його пейзажі запрошують до довгого споглядання. Незважаючи на численні поїздки по світу, полотна П. Мьонстеда, в основному, написані в Данії і зображують північні незаймані пейзажі.

«Зимовий день у Шарлоттенлунді", 1918


Народився Кер-Ксав'є РУССЕЛЬ (10 грудня 1867, Лоррі-Ле-Мец - 5 червня 1944, Етан-ла-Віль, Івелін) - французький художник-символіст, представник мистецького спрямування Набі.

Народився в заможній паризькій сім'ї лікаря. Навчався в ліцеї Кондорсе, де подружився з такими в майбутньому відомими художниками, як Едуар Вюйар і Моріс Дені. 1887 року він вступає в художню майстерню Леона Діогена Мільяра. Від 1888 по 1890 рік Руссель, Дені і Вюйар продовжують навчання в паризькій Школі красних мистецтв, де знайомляться з П'єром Боннаром. У 1889 Руссель і Вюйар вступають в художню групу Набі. 1891 року Руссель вперше виставляє свої роботи в галереї Ле Барк де Ботвіль (разом з іншими набі).

1908 Руссель стає професором у відкритій того ж року Академії Рансон. У 1911-1913 роках художник займається декоративною прикрасою Театру Єлисейських Полів. Під час Першої світової війни Руссель живе в Швейцарії і працює для Музею мистецтв Вінтертура. 1926 року Руссель був відзначений престижною премією Карнегі. У 1938 художник займався оформленням палацу Ліги Націй в Женеві.

«Червона парасолька»


Народився Фердинанд РУЩИЦЬ (10 грудня 1870, Богданов під Ошмянами, нині Мінської області, Білорусь - 30 жовтня 1936, там само) - білоруський і польський живописець, графік, сценограф.

Після Мінської гімназії навчався на юридичному факультеті Санкт-Петербурзького університету. У 1892-1897 роках вивчав живопис під керівництвом І. І. Шишкіна та А. І. Куїнджі в Імператорській Академії мистецтв. У 1899 році пройшла перша виставка Рущиця у Вільні. Брав епізодичну участь в об'єднанні «Світ мистецтва». У 1900 році в Кракові увійшов в коло учасників товариства польських художників модерністської орієнтації «Штука» («Мистецтво»). У 1904-1907 роках викладав живопис в Училищі витончених мистецтв, у 1907-1908 роках - професор Академії красних мистецтв у Кракові. У 1918-1919 роках брав участь в організації відділення мистецтв в Університеті Стефана Баторія в Вільнюсі і був його першим деканом. У 1921 році став організатором першої офіційної виставки польських художників в Гран-Пале в Парижі. У зв'язку з цим був удостоєний ордена Почесного легіону. У 1935 році президент Польщі Ігнацій Мосціцький відзначив його званням почесного професора.

Писав переважно пейзажі. Автор ілюстрацій, віньєток, обкладинок книг, ескізів афіш та плакатів. Створив ілюстрації або оформив понад п'ятдесят книжок. Автор декорацій для п'ятнадцяти театральних постановок. Роботи Фердинанда Рущиця зберігаються в музеях Білорусі, Литви, Польщі.

«Пустка (Старе гніздо)», 1901


Народився Карел Михайлович ЯКУБЕК (10 грудня 1923, Ужгород - 26 грудня 2008, Луцьк) - заслужений художник України (1999), живописець.

Навчався в художній школі Бая-Маре, Румунія (у 1943-1944 рр.), Будапештській академії мистецтв і в Ужгородському художньо-промисловому училищі (в 1945-1946). З 1964 року жив у Луцьку, лауреат Волинської обласної мистецької премії ім. Йова Кондзелевича (2004). Автор портретів, пейзажів, натюрмортів. Член НСХУ з 1964. Брав участь у республіканських, регіональних та міжнародних художніх виставках (з 1968). Персональні виставки пройшли в Москві (1969), Любліні (1999), Луцьку (1999, 2003), Києві (2006).

«Рання осінь», 1997