10 сентября -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

10 сентября

Народився Квентін МАССЕЙС (10 вересня 1465/1466, Левен, Південний Брабант - 13 липня / 16 вересня 1530, Антверпен) - фламандський живописець, один з провідних представників Антверпенської школи.

Навчався живопису у Альберта Боутса. Працював Квентін Массейс в Антверпені, писав великі вівтарні картини і жанрові сцени моралізаторського змісту, в яких проявився його інтерес до реального життєвого начала - портретним характеристикам, побутовій обстановці, пейзажного середовища. Перебував під впливом таких художників, як Леонардо да Вінчі і Альбрехт Дюрер. У 1491 Массейс вступив в антверпенську гільдію художників і відкрив власну майстерню. Художниками стали і сини Квентіна Массейса - Корнеліс і Ян.

«Роздуми Святого Ієроніма»

«Шлюбний контракт»


Живопис Массейса знаменує в нідерландському мистецтві перехід від пізньої готики до Відродження. Художник прагнув до синтезу принципів нідерландського і італійського Відродження. Він зробив сильний вплив на нідерландських і німецьких майстрів XVI ст. Портретний диптих Квентіна Массейса із зображенням Еразма Роттердамського і Петра Гілліса (Егідія), створений для Томаса Мора в 1517, показує його духовну близькість до гуманістів.

Сама рання жанрова робота майстра - «Мінайло з дружиною» - ілюструє напис, зроблений на оригінальній рамі картини: «Нехай ваги будуть вірними, а вага точною». Центральну частину композиції займають фігури міняйли і його дружини: чоловік показаний зануреним у роботу, а дружина немов тільки що відірвалася від свого багато прикрашеного часослова. Цим зосередженим на своїх заняттях людям Квентін Массейс протиставляє зображених на задньому плані людей, що теревенять між собою. Ідеал людської діяльності, яким він бачився художнику, мабуть, представлений у відображенні в дзеркалі, розташованому в центрі на передньому плані: це людина, занурена в читання Біблії, на тлі церковної дзвіниці.

«Міняйло з дружиною», близько 1510-1515


Народився Кнуд Гельмюден БУЛЛ (10 вересня 1811, Берген - 23 грудня 1889, Сідней) - австралійський художник норвезького походження, один з піонерів живопису в цій країні і основоположник пейзажного напрямку.

Уже в дитинстві виявив здібності до живопису, і в 15-річному віці був відданий у вчення найвідомішому норвезькому художнику - Ю. К. Далю, який викладав тоді в Дрездені, але жвавість характеру завадила Кнуду здобути систематичну освіту. Не зумівши реалізувати себе як художник (хоча він провів персональну виставку в Бергені), Кнуд Булл поневірявся по Європі, живучи за рахунок своєї сім'ї.

Не маючи постійного заняття, він зайнявся підробкою банкнот і був заарештований в Лондоні. Засуджений на 14 років каторжних робіт в Австралії. Спочатку його помістили в каторжну тюрму на острові Норфолк, але вже в 1847 році перевели в колонію Saltwater River на Землі Ван-Дімена (нині Тасманія), де він мав можливість писати картини. У 1849 році був переведений на поселення в Хобарт. Хоча в Австралії того часу було кілька художників-аматорів, Кнуд Булл був єдиним професійним пейзажистом. Він став учителем малювання в місцевій школі, а також писав численні пейзажі, представлені у всіх великих музеях Австралії. У 1855 році дві його картини брали участь у Всесвітній виставці в Парижі. Писав він і історичні картини. У нього було п'ятеро синів, троє з них стали художниками.

«Аварія корабля "Георг III"»


Народився Кобаяши Кийошика (10 вересня 1847, Едо, зараз Токіо — 28 листопада 1915, Токіо) — японський художник другої половини 19 ст.

Його батько Кобаяши Мохе був чиновником по розвантаженню рису, зібраного як податки. В родині було дев'ять дітей. Батько помер 1862 року і молодший син Кийошика перебрав на себе роль голови родини. Згодом він оселився у місті Осака. В часи громадянської війни у Японії він брав участь у боях на боці сьогуна. У травні 1873 переїхав до Токіо, де опановував малювання і техніку створення гравюр укійо-е.

Вже 1875 року вийшли з друку його перші гравюри, де він подав швидкі темпи буржуазної модернізації Японії за західними зразками. Швидкий розвиток газетно-журнальної справи викликав попит на художників-ілюстраторів. Одним з таких ілюстраторів і став Кобаяши Кийошика, котрий обслуговував низку періодичних видань. Серед творів художника чимало зразків зі сценами перемог японських вояків: спочатку у японо-китайській війні, потім і російсько-японській війні.

«Велика перемога японського флоту на росіянами на морі», 1904. Музей витончених мистецтв (Бостон)

В останні роки Кобаяши Кийошика відійшов від праці для періодичних видань і зосередився на живопису. Він не став заможним художником, і навіть якийсь час його дружина торгувала віялами і поштівками, аби підтримати фінанси родини.

«Краєвид Таканава з потягом при місячному освітленні», 1879


Родилась Марианна Владимировна ВЕРЁВКИНА (10 сентября 1860, Тула — 6 февраля 1938, Аскона, Швейцария) — русско-швейцарская художница, представитель экспрессионистского течения в живописи.

Родилась в семье крупного военачальника и государственного деятеля. Мать художницы – Елизавета Дараган — занималась иконописью и портретной живописью. С 1883 года Марианна берёт частные уроки у Прянишникова в Московском училище живописи, ваяния и зодчества, а также занимается натюрмортом под руководством Поленова. В 1885 году она переезжает в Санкт-Петербург, где берёт уроки рисования у Ильи Репина. Позже Репин скажет о Верёвкиной, что она «русский Рембрандт», также будет сравнивать её с Веласкесом и Франсиско де Сурбараном. В 28 лет Марианна прострелила себе на охоте ладонь правой руки: с тех пор она будет держать кисточку между средним и безымянным пальцами.

«Красный город», 1909


Марианна Верёвкина много путешествовала, выставлялась в разных странах, была членом «Нового Мюнхенского художественного объединения», группы «Синий всадник». В 1914 году вместе со своим давним другом художником-экспрессионистом Алексеем Явленским, Верёвкина поселилась в Швейцарии. В 1924, уже после расставания с Явленским, Верёвкина основала художественную группу «Большая медведица», которая состояла из семи членов — по числу звёзд. В Германии ее называли фон Веревкина: Марианна происходила из аристократического рода и владела родовым имением, по немецким правилам она имела право на приставку «фон». В воспоминаниях немецких друзей она часто фигурирует как «баронесса».

«Автопортрет», 1910 «Осень. Школа», 1907


Народився Франтішек КАВАН (10 вересня 1866, Виховська Лота - 16 грудня 1941, Лібунь) - чеський художник і письменник.

Франтішек Каван вивчав пейзажний живопис у 1890-1895 роках в празькій Академії витончених мистецтв. Поряд з Отакаром Лебедою, Антоніном Славічеком і Богуславом Дворжаком Франтішек Каван був одним з кращих учнів Юліуса Маржака, який відродив в Академії клас пейзажного живопису. Після відвідин 1892 року виставки робіт чеського художника Антоніна Хітуссі, Каван захоплюється символізмом, що викликає незадоволення у його вчителя, який визначив це мистецтво як «чорний живопис». У 1895 році Каван залишає Академію і до 1899 працює в символістському стилі, як у живописі, так і в літературі.

У 1900 році художник удостоюється на Всесвітній виставці в Парижі золотої медалі за написані в 1894 році полотна. З цього часу він у своїй творчості повертається до чисто пейзажного живопису.

«Повітря батьківщини». 1895


Народився Валерій Олександрович ФРАНЧУК (10 вересня 1950; с.Зелена, Красилівський район Хмельницької обл.) — український художник, графік, народний художник України (2015). Лауреат Шевченківської премії (2008).

Закінчив Київський державний художній інститут (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури) в 1986 році – графічний факультет, майстерню станкової графіки. З 1986 по 1989 рік працював в графічному цеху Київського комбінату монументального-декоративного мистецтва. З 1990 року на творчій роботі. Член Національної спілки художників України з 1990 року. З 2005 — заслужений художник України.

З 1983 року проводить активну виставкову діяльність. Творчий доробок митця за 27 років складається більш як 3000 творів живопису і понад 700 графічних листів. На його рахунку 104 групових, республіканських і міжнародних художніх виставок та 124 персональних виставки в Україні і за її межами. Гідний наслідування громадянський і патріотичний поступок В. Франчука — його рішення передати в дар державі (Музею-меморіалу голодомору в Україні) 72 твори із циклу «Розгойдані дзвони пам'яті», над яким автор працює останні 17 років.

"Світ мене ловив, але не спіймав" (Г. Сковорода), 2005


10 вересня 1962 року як філія Національного музею відкрився для публіки Вілянівський (Вілянувський) палац, або Вілянув — садово-палацовий ансамбль доби бароко в Варшаві. Вілянув занесений до переліку найцінніших зразків культури Польщі. Ще у 1805 році у палаці був відкритий один із перших музеїв у Польщі. У 70-х роках двадцятого століття кількість відвідувачів палацу і парку досягла 400 тисяч чоловік на рік. У 1995 році палац-музей став незалежним від установи Національного музею.


Палац було збудовано для польського короля Яна III Собеського. Під час 2-ї світової війни палац Вілянув сильно постраждав, а колекції були пограбовані німецькими фашистами. В повоєнні роки палацовий ансамбль відновили за проектом Герарда Ціолека.

До колекції палацу повернулася більшість пограбованих скарбів мистецтва. Серед них портрети художників Марчелло Баччареллі, Луї де Сільвестра, Бернардо Белотто, Помпео Батоні, Жака-Луї Давіда та ін.

Із зібрання музею: Бернардо Белотто.
«Вілянув з північного боку». 1777
Із зібрання музею: Жак-Луї Давід.
«Кінний портрет Станіслава Костки Потоцького»


10 вересня 1981 року знаменита картина Пабло Пікассо «Герніка» нарешті повернулася до Іспанії.

Пікассо написав «Герніку» після варварського бомбардування міста басків Герніки німецькою авіацією в квітні 1937 року під час громадянської війни в Іспанії. Картина в 1939 році була передана на зберігання до Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку з тією умовою, що вона буде повернута, коли в Іспанії встановиться демократичний лад. За життя Франко Пікассо не дозволяв відправити полотно на батьківщину. Лише після відновлення в Іспанії демократії «Герніка» була передана в музей Прадо в Мадриді, а в 1992 році перевезена з іншими творами мистецтва XX століття в Музей королеви Софії в Мадриді.

«Герніка» була написана Пікассо на замовлення уряду Іспанської Республіки для іспанського павільйону на Всесвітній виставці в Парижі. Роботу виконано в манері кубізму і в чорно-білій гамі. «Герніка» викликала дуже суперечливі оцінки: багато критиків і простих глядачів її не прийняли. У той же час картина стала символом антифашистської боротьби, показуючи жорстокість війни.

…У 1940 році, коли німецькі війська захопили Париж, до Пабло Пікассо прийшли з гестапо. Художнику пред'явили репродукцію "Герніки": «Це ви зробили?». «Ні, - відповів Пікассо, - це зробили ви».

Пабло Пікассо. «Герніка», 1937.
Полотно, олія. 349×776 см.
Музей королеви Софії, Мадрид.


10 сентября 1992 года королевской четой — Хуаном Карлосом и Софией — был официально открыт Национальный музей Центр искусств королевы Софии. Это здание старинного госпиталя сегодня знаменито тем, что в нём собрана великолепная коллекция современной живописи.

С 1986 года Музей королевы Софии функционировал как выставочный центр современного искусства, специализировавшийся на скульптуре. Королевским декретом от 27 мая 1988 года, присвоившим Центру искусств королевы Софии статус Национального музея, установлено, что его коллекция должна состоять преимущественно из произведений искусства XX в. Национальный музей должен отдавать предпочтение творчеству испанских и связанных с Испанией художников.

Сегодня Национальный музей Центр искусств королевы Софии — художественный музей с пинакотекой и библиотекой в 40 000 томов, составляющий вместе с Прадо и Музеем Тиссена-Борнемисы «Золотой треугольник искусств» Мадрида. Мадридцы с иронией называют его «Софиду» по аналогии с Центром Помпиду в Париже. Входит в первую двадцатку самых посещаемых художественных музеев мира.


Основа музея — здание больницы и пристройка современного архитектора, Жана Нувеля, выглядят очень гармонично. Выставочные залы музея занимают площадь 12 505 кв. м, что сравнимо лишь с парижским центром Помпиду. В техническом отношении здание оснащено центральным компьютером, следящим за температурой, влажностью, и регулирующим освещённость залов, а в случае необходимости приводящим в действие систему безопасности. Второй, четвёртый и пятый этажи предназначены для временных выставок, тогда как на третьем размещён Музей современного искусства Испании.

Музей даёт представление о развитии искусства XX в. до наших дней. Наряду с другими художниками на двух этажах музея размещены известнейшие творения представителей испанского авангарда Жоана Миро, Хуана Гриса, Пабло Пикассо, Сальвадора Дали, а также известных современных художников, среди которых Антони Тапиес, Эдуардо Чильида и другие. Самым известным экспонатом Центра искусств королевы Софии является картина «Герника» Пабло Пикассо. Здесь также демонстрируются эскизы и этюды, позволяющие проследить историю создания шедевра.

Скульптура Миро во внутреннем дворике Центра