1 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

1 декабря

Лоренцо ГІБЕРТІ (бл. 1378, Флоренція - 1 грудня 1455, Флоренція) - італійський скульптор, ювелір, історик мистецтва. Представник Раннього Відродження. Один з найбільших майстрів рельєфу.

Жив у Флоренції. Учень свого вітчима - золотих справ майстра. Присвятив себе скульптурі після 1401 року, коли вийшов переможцем у конкурсі на кращий рельєф для нових бронзових дверей Баптистерія (будівлі для хрещення) у Флоренції. Справою всього життя і головним твором Гіберті стали бронзові двері - північні (1403-1424) і східні (1425-1452) - для цього баптистерія. Побачивши східні двері, Мікеланджело зауважив: «Вони такі прекрасні, що годилися б для дверей раю». Ймовірно, тому їх прозвали «Райськими».

Гіберті займав провідне місце в художньому житті Флоренції першої половини XV ст. У його майстерні навчалися і працювали багато художників того часу (скульптори Донателло і Мікелоццо, живописець Паоло Уччелло і ін.).

Автопортрет Двері Баптистерія у Флоренції


У грудні народився Якоб Геррітс КЕЙП (грудень 1594, Дордрехт - 1652, Дордрехт) - нідерландський художник, відомий майстер портрета.

Перші уроки малювання отримав від свого батька, Герріта Геррітса Кейпа. У 1617 році Якоб Кейп вступає в дордрехтську гільдію художників св. Луки. У тому ж році він отримує своє перше велике замовлення на створення портретів майстрів голландського монетного двору, після чого протягом багатьох років пише портрети знатних і відомих дордрехтців. Особливо вдалими були його дитячі портрети, що зображували «об'єкт» в натуральну величину на тлі далекого ландшафту з іграшкою або невеликими домашніми тваринами (кошеням, щеням, курчатами і т. п.). У 1618 році Я.Кейп одружується на Ерткен ван Копен з Утрехта, і в 1620 у них народжується син Альберт, який згодом також став відомим художником.

Близько 1627 року Якоб Кейп підпадає під творчий вплив так званих утрехтських караваджистів - художників, які працювали в техніці гри світлотіні відомого італійського майстра Караваджо. Якоб Кейп був плідним художником, крім чудових портретів залишив після себе картини на біблійні та історичні сюжети, натюрморти і пейзажі.

«Рибний ринок»


Народилася Марі БРАКЕМОН (1 грудня 1840, Аржантан - 17 січня 1916, Севр) - французька художниця, яка належала до кола імпресіоністів.

Марі вчилася живопису у М. Уоссера «старого художника, який реставрував картини». У 1857 році на роботи Марі звернули увагу, вона була представлена знаменитому Енгру, який допомагав їй і чий стиль вона перейняла. Критик Філіп Бюрті називав Марі в числі «найбільш інтелектуальних учнів студії Енгра». Марі отримала замовлення на картину від імператриці Євгенії. Ймовірно робота художниці сподобалася, так як генеральний директор французьких музеїв граф де Ньєвенкерк доручив їй зробити копії з картин, що зберігаються в Луврі. Там вона познайомилася з художником і графіком Феліксом Бракемоном, який працював в Ліможі як художник по фарфору і графік. Вони одружилися в серпні 1869 року.

Марі допомагала чоловікові, який був керівником студії Haviland в Отейлі, в його роботі і створювала ескізи для порцеляни, кераміки і стінних декорацій. Вона малювала пейзажі і натюрморти і давала уроки малювання в школі. Одна з її робіт, представлених в 1874 році на Паризькому салоні, звернула на себе увагу Дега, який познайомив художницю з Ренуаром і Моне. Їх творчість справила на Марі Бракемон незабутнє враження. Гоген умовив її в 1880 році відмовитися від звичного їй стилю і писати в новій манері. З тих пір вона неодноразово брала участь у виставках імпресіоністів.

«Автопортрет», 1870 «На терасі в Севрі», 1880. Музей Малого палацу. Женева


Родился Антонин ХИТУССИ (1 декабря 1847, Ронов-над-Доубравоу — 1 мая 1891, Прага) — чешский художник.

Отцом А.Хитусси был итальянец, матерью — чешка. Первоначально Антонин поступает в Чешский технический университет в Праге, позднее переходит в пражскую Академию изобразительных искусств, откуда был исключём вместе с Миколашем Алешом. Продолжал обучение в Академии изобразительных искусств в Мюнхене и позднее — в венской Академии искусств.

После поездки в Париж, организованной при помощи художника Юлиуса Зейера, в творчестве Хитусси происходит перелом. Во Франции он знакомится с работами мастеров пейзажной живописи, и в его новых полотнах ощутимо влияние барбизонской школы. Некоторые критики относили его также к художникам — импрессионистам. В 1880 году Хатусси начинает писать и натюрморты. В 1882 году художник возвращается в Чехию, где выясняет, что на родине его работы менее известны, чем во Франции. Некоторое время живёт в небольших чешских городках: Члунеке и Тржебоне. Много путешествовал по Чехии. Творчество А.Хитусси не было по достоинству оценено современниками. Скончался мастер в возрасте 43 лет от последствий тяжёлого бронхита.

«Собор св. Якуба в Йиглаве», 1885


Народився Ян ВОЙНАРСЬКИЙ (1 грудня 1879, Тарнув - 14 жовтня 1937, Краків) - польський художник, графік, професор Краківської академії мистецтв.

Народився в сім'ї церковного органіста. Від 1902 навчався у Краківській академії мистецтв під керівництвом Флоріана Цинка, Яна Станіславського і Леона Яна Вичулковського. У 1904-1905 здійснив творчу поїздку в Італію. Повернувшись на батьківщину вступив на роботу в майстерню професора Юзефа Панкевича. З 1911 працював у Краківській академії мистецтв, пройшов шлях від молодшого асистента до професора графіки (1929). У 1937 був нагороджений золотою медаллю на Всесвітній виставці в Парижі.

Ян Войнарський - майстер пейзажу, частіше невеликого формату, в яких відчутно вплив творчості Яна Станіславського. Його пейзажі отримали багато нагород в країні і за рубежами Польщі. Широко відомий графік. Автопортрет художника знаходиться в колекції Британського музею, багато робіт в Краківському Національному музеї та Національному музеї у Варшаві.

Автопортрет «Літній пейзаж»


1 декабря 1884 года Люсьен Вуайе, президент Парижского городского собрания, открыл I-й Салон Независимых. На этой выставке можно было увидеть работы Сёра, Синьяка, Анри Кросса, Одилона Редона, Альбера Дюбуа-Пилле, Армана Гийомена, Шарля Анграна, Поля Сезанна, Поля Гогена, Анри де Тулуз-Лотрека и Винсента ван Гога.

Начиная со времён Второй империи во Франции те художники, творчество которых не пользовалось поддержкой Королевской Академии живописи и скульптуры практически не имели возможности экспонировать свои работы и таким образом завоевать признание. Количество произведений искусства, отвергнутых Парижскими салонами, с каждым годом увеличивалось. В результате отвергнутые художники начали самоорганизовываться — 29 июня 1884 года создается Общество Независимых художников. Его основателями были Альбер Дюбуа-Пилле, Одилон Редон, Жорж Сёра и Поль Синьяк. Салон Независимых стал убежищем для искусства, неприемлемого для традиционного Салона.

Начиная с 1920 года Салон Независимых получает для своих выставок парижский Большой дворец. Салон независимых художников существует как активно действующая организация до сих пор и регулярно организует различные выставки произведений искусства. В Салоне Независимых в своё время выставлялись известные художники из Украины — Александр Архипенко, Александра Экстер, Вадим Меллер, Казимир Малевич и другие.

Анри Руссо. Афиша 22-й выставки Салона Независимых, 1905 Из экспозиции 1-го Салона Независимых.
Жорж-Пьер Сёра. «Купальщики в Аньере», 1884


Родился Карл ШМИДТ-РОТЛУФФ (1 декабря 1884, Ротлуф близ Хемница — 10 августа 1976, Берлин) — немецкий художник-экспрессионист, один из основателей группы "Мост" в Дрездене.

В первых работах художника заметно влияние Югендстиля, немецкого варианта модерна («Женщина в шляпе», 1905). В 1905 Шмидт-Ротлуфф принимает участие в организации знаменитой художественной группы «Мост». В 1906 он начинает заниматься литографией; его первые работы являются образцами резкого импрессионизма. Развитие художника происходит в сторону упрощенной манеры и контрастного колорита (портрет Розы Шапиро, 1911). Поиск экспрессивного синтеза особенно характерен для пейзажей, исполненных во время пребывания художника в Норвегии и на берегах Балтики («Лофтхус», 1911). Его первая персональная выставка проходит в 1914 в галерее Гюрлит в Берлине. Как в гравюрах, так и в картинах особое внимание художник уделяет цвету, он то трактует мотив с пристальной точностью, то вновь возвращается к стилизации («Прогулка», 1923; «Дюны с мертвым деревом», 1937).

В 1938 многочисленные работы художника конфискуются нацистами из музеев как «дегенеративные», а в 1941 нацистское правительство запрещает ему заниматься искусством. Шмидт-Ротлуфф уезжает в Хемниц и возвращается в Берлин только в 1947. В 1947—1954 — профессор Высшей школы искусств в Берлине. В 1967 в Западном Берлине он организует музей Брюкке (Музей группы «Мост»). Произведения Шмидта-Ротлуффа представлены в большинстве немецких музеев, а также в Лондоне (гал. Тейт) и Нью-Йорке (Музей современного искусства).

«Автопортрет» «Рыбацкая бухта», 1937


Народився Володимир Миколайович КОСТЕЦЬКИЙ (1 грудня 1905, с. Ховми у Борзнянському районі на Чернігівщині - 26 травня 1968, Київ) - живописець, народний художник УРСР (1960), член-кореспондент Академії мистецтв СРСР (1967).

Батько художника - Костецький Микола Данилович (1873-1948) - був вченим-ботаніком, селекціонером і громадським діячем, створив понад 30 нових сортів троянд в Нікітському ботанічному саду. Мати - Олександра Миколаївна (дівоче прізвище Тичина) - дворянського походження. Обидва займалися революційною діяльністю, через що батько сидів у в'язницях 5 разів, 10 років провів в еміграції.

Володимир навчався в Київському художньому інституті (1922-1928) у Федора Кричевського; викладав там само (з 1937; професор від 1947). Перша дружина художника під час війни виїхала з дітьми до Австралії. Друга дружина, Новокрещенова Галина Миколаївна, скульптор, автор пам'ятника Льву Толстому в Москві, пам'ятників Достоєвському і Горькому. Третя дружина, Суботіна Антоніна Іванівна, також скульптор. З шести дітей Костецького двоє - Олександр і Ольга - також стали художниками.

Живопис В.Костецького дещо стриманий в кольорі, але багатий тональними нюансами. Художник дотримувався основних принципів соціалістичного реалізму, проте в заданих рамках знаходив можливість висловити загальнолюдські цінності. Найбільш відома картина Костецького «Повернення» (1947). Робота була представлена на сталінську премію, але Сталіну не сподобалася. Картина «Повернення» була позбавлена героїчного пафосу, носила занадто особистісний характер, адже на ній художник зобразив сцену його власного прибуття з фронту у відпустку, реальну сходову площадку перед своєю квартирою на вулиці Великій Житомирській у Києві. Однак в народі дуже любили цю просту картину, розкуповували листівки і марки, на яких вона багато разів відтворювалася.

«Повернення», 1947


Народилася Віра Іванівна БАРИНОВА-КУЛЕБА (1 грудня 1938, с. Римарівка Полтавської області.) —живописець, педагог. Заслужений діяч мистецтв України (1989). Народний художник України (2009). Член-кореспондент АМ України з 2006. Працює в традиціях реалізму та неофольклоризму.

Від 1954 навчалася у Харківському художньому училищі. 1965 року закінчила Київський художній інститут (майстерня В. Пузиркова). Навчалася у творчих майстернях Академії мистецтв СРСР під керівництвом С.Григор'єва. Від 1965 брала участь у всесоюзних та республіканських виставках. Член Національної спілки художників України з 1989.

Педагогічну роботу в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури розпочала викладачем на кафедрі живопису і композиції в 1968 році, з 1994 — професор.

«Благословіння», 2000

Працює у галузі станкового живопису. Автор портретів і натюрмортів, майстер пейзажного та жанрового живопису. Успадкувавши реалістичні традиції національної школи образотворчого мистецтва, виробила самобутню манеру мистецького самовираження, яскраво позначену культурно-психологічними рисами української ментальності. Наскрізною темою її творчості є селянське буття у різноманітних виявленнях його, твори пройняті ідеєю незнищенної генетичної пам'яті народу. Свої картини художниця підписує просто ім'ям - «Віра».

«Уморилася»


Народився Іван Святославович ЧЕРНИШ (1 грудня 1951, с. Глинівці Житомирської обл.) - живописець. Заслужений художник України (2000).

Навчався в Одеському художньому училищі, потім закінчив Київський художній інститут (1974, педагоги за фахом - П. Басанець, В. Шаталін). Член НСХУ з 1989. Доцент кафедри рисунка, живопису і скульптури видавничо-поліграфічного інституту НТУУ ("КПІ"). Лауреат міжнародної премії ім. Г.Сковороди. Член президії Українського фонду культури.

У 70-х роках Іван Черниш був головним художником Київського вищого військово-морського політичного училища, організував і керував студією художників - мариністів. Автор пейзажів, натюрмортів, жанрових робіт, а також численних портретів відомих людей - історичних особистостей і наших сучасників, творець прекрасних жіночих образів. У кожного з портретованих художник помітив і зумів виразно передати характерні особливості, їх духовну сутність. Художник також багато працював у сфері монументально-декоративного мистецтва, використовуючи крім розписів також техніку вітражу, мозаїки, сграфіто, барельєфа.1 грудня 1962 року в Москві радянський лідер Микита Хрущов відвідав виставку художників-авангардистів студії «Нова реальність» в Манежі. Керівник СРСР, будучи непідготовленим до сприйняття абстрактного мистецтва, піддав різкій критиці їх творчість, використавши нецензурні вислови.

Експозиція, організована Елієм Белютіним, була частиною великої виставки в Манежі, приуроченої до 30-річчя Московського відділення Спілки художників СРСР. Микиту Хрущова супроводжували Михайло Суслов, Олександр Шелепін і Сергій Павлов. Особливе обурення у Хрущова викликала творчість художників Ю. Соостера, В. Янкілевського і Б. Жутовського. Хрущов зажадав заборони творчої діяльності експонентів, виключення їх зі Спілки художників і членів КПРС (правда, практично ніхто з експонентів не перебував в цих організаціях), докоряв, що вони «їдять народний хліб» і запропонував допомогти їм виїхати з країни (мовляв, на «гнилому Заході» їх оцінять). На адресу картин і їх авторів Микита Сергійович неодноразово вживав такі слова як «лайно», «говно», «мазня», «гидота», «педерасти» і т.п.

Масла у вогонь підливало і оточення Хрущова. Так колишній голова КДБ СРСР Олександр Шелепін зауважив на адресу художників: «2600 чоловік таких типів, з них більшість не працює». Однак, всупереч деяким повідомленнями, що з'явилися в західній пресі, Хрущов не зривав картин зі стін. Після закінчення перегляду експозиції він заявив, що радянському народові все це не потрібно: «Заборонити! Все заборонити! Припинити це неподобство! Я наказую! Я кажу! І простежити за всім! І на радіо, і на телебаченні, і в пресі всіх шанувальників цього викорчувати!». Як наслідок цих подій почалася кампанія проти формалізму і абстракціонізму в СРСР.

М.С. Хрущов обурюється експонатами виставки З експозиції виставки: Борис Жутовскій. «Автопортрет», 1962
(біля цієї картини Хрущов сказав художнику:
«Таких як ти садити треба і посилати на лісоповал!»)


1 грудня 1986 року один з кращих у світі музеїв - Музей Орсе - був урочисто відкритий президентом Франції Франсуа Міттераном.

Музей Орсе або д'Орсе (фр. Musée d'Orsay) - музей образотворчих і прикладних мистецтв у VII окрузі Парижа на лівому березі Сени, одне з найбільших у світі зібрань європейського живопису і скульптури періоду 1850-1910 рр . Третій за популярністю музей Парижа і десятий - в світі. Основу колекції складають роботи імпресіоністів і постімпресіоністів. Колекція багата також творами декоративного мистецтва в стилі ар-нуво, фотографіями та предметами архітектури.

Експозиція музею розташовується на п'яти рівнях, всі види мистецтва (живопис, скульптура, архітектура, меблі, кіно, фотографія, музика, художнє оформлення опери) представлені в хронологічному порядку. Музей Орсе, таким чином, заповнює хронологічний проміжок між колекціями Лувру і Музею сучасного мистецтва Центру Жоржа Помпіду.

Музей Орсе розташовується в колишньому будинку однойменного залізничного вокзалу на лівому березі Сени в самому центрі Парижа, через річку від Лувра. Вокзал, спроектований архітектором Віктором Лалу, був відкритий 28 травня 1900 року і став першим в світі електрифікованим вокзалом. Орсе обслуговував напрямок руху Париж - Орлеан. Однак до 1939 року рух поїздів з цього вокзалу практично припинився. У 1971 році було прийнято рішення зруйнувати будівлю. Однак під час перебування Жоржа Помпіду на посаді президента з'явилася ідея перетворити вокзал в музей. У 1978 році споруда отримала статус історичної пам'ятки. Наступник Помпіду, Жискар д'Естен почав процес реконструкції вокзалу та перетворення його в музей. Роботи почалися 1980 року, а в 1986 році тут був відкритий музей, спроектований італійським архітектором Гає Ауленті.

У музеї Орсе Із зібрання музею: Едуар Мане. «Сніданок на траві», 1863