"Християнська спадщина нашої землі" -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

«Християнська спадщина нашої землі»

alt
У Музеї українського живопису до Дня міста відкрилася виставка «Християнська спадщина нашої землі».

Музей за підтримки програми Бориса Філатова «Культурна столиця» прийняв експозицію єдиного в Україні і Східній Європі Музею Хреста.

 

На стендах  понад 1000 експонатів з 20 областей України. Українські натільні і нагрудні хрести, православні, католицькі і греко-католицькі вироби, розмаїття культової пластики з різних територій нашої країни.

Куратором виставки виступив Віктор Векленко – історик-ставрограф, це фахівець по хрестах.

Пан Віктор дуже занурений у тематику своїх досліджень і говорити про історію хрестиків може довго, причому підживлюючи палку розповідь цікавими фактами.

Хрести відкривають дивні сторінки нашої історії. Приміром хрестик періоду Київської Русі, який знайдено біля знаменитої Петриківки. Там же було знайдено срібний хрест князя Володимира. Дуже цікаві знахідки дарує Ігренський півострів, за ним починався степ Дике поле. Тут колись знаходили багато монет Золотої Орди, а також християнські хрести. Ймовірно, в золотоординські часи, а також Великого князівства Литовського, тут було велике змішане поселення, де жили люди різного віросповідання та культури. Трапляються хрестики і нижче по Дніпру. Це свідчить про те, що наші пращури почали освоювати ці місця ще у період Древньої Русі.

77

1

2

За візантійськими канонами з натільними хрестиками не ховали, а передавали цю реліквію від батька до сина, від матері до доньки. Тому хрести у могилах – рідка знахідка. Хрестики були різними, так приміром, хрест-мощевік. Їх носили поверх одягу заможні люди, аби захистити себе від нечистої сили. На хрестикові відкривалася спеціальна кришечка, під якою зберігався шматочок святих мощів. Були й нагрудні або наперсні хрести, які носили священники.

3

4

5

Досить багато хрестиків стало, коли наш край почали заселяти козаки, а саме з XVI століття. Це стає зрозумілим під час розкопок Самари – Ново-Богородицької фортеці. У XVIII на натільних хрестах з’являються зовнішні кути средохрестій – там з’являються промені або інші прикраси. Тут вже можна побачити натяки на стиль бароко. Далі хрестики стають більш суворими стилістично. З’являються зображення розп’ятого Хреста.

З часом, хрестик стає не лише Символом віри, але й прикрасою. Це дуже добре видно по хрестиках Західної України.

6

7

8

9

11

12

10

15

14

13

18

17

16

19

Виставка працюватиме з 5 по 10 вересня на 3-му поверсі музею.

Похожие записи: