Олексій Фіщенко. Графіка. -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

Олексій Фіщенко. Графіка.

alt
4 травня в Музеї українського живопису було відкрито виставку графічних творів заслуженого діяча мистецтв, народного художника України Олексія Федоровича Фіщенка (1920-2010). Роботи майстра експонуються у стінах дніпровського музею вже вдруге.

Перше знайомство дніпрян з творчістю художника відбулося у лютому 2016 року. Того разу їх також привіз син народного художника України – Дмитро Олексійович Фіщенко. Він трепітно зберігає роботи батька, експонує їх на виставкових майданчиках в українських музеях та галереях.

Сам Дмитро також має вищу художню освіту. За радянських часів він зумів досягти усіх висот, про які, власне, міг мріяти художник. Твори Дмитра Фіщенка зберігаються у закордонних галереях. Наразі Дмитро пише для себе,  а у якості основного заняття обрав політтехнології та політичну аналітику.

Нинішня серія робіт Олексія Фіщенка складається з 57 творів і вони експонуються вперше за 20 років. Велика шана, що пан Дмитро довірив це зібрання нашому музею.

«Життя — основна тема у творах мого батька», — розповідає художник Дмитро, син Олексія Фіщенка. «Він був дуже щасливою людиною, не дивлячись на те, що пройшов усю війну. Прожив довге та радісне сімейне життя із моєю матір’ю. Дитинство моє було також щасливим. Батько багато розповідав мені про війну у дитинстві. Участь у ній дуже вплинула на нього, тому він у своїх роботах говорить про любов до життя, про мир та красу людського світу.

Усі роботи даної серії  – це українські пейзажі. Виконані у техніці кольорової ліногравюри. Твори певною мірою декоративні, утім автор не ставить на меті зобразити певну місцину детально і впізнавано, він  демонструє свій власний світ, у який і прагне помістити глядача», — каже Дмитро Фіщенко.

DSC_2729

DSC_2688

DSC_2805

Олег Наумов, засновник Музею українського живопису зауважив, що твори Фіщенка для нього  – це ТИША, кольорова серія ліногравюр – це ТИША у якій є ЖИТТЯ.

Давньою та незмінною пристрастю Олексія Фіщенка була кольорова ліногравюра: в українському естампі післявоєнних десятиліть їй по праву належить особливе та визначне місце. Значущість її забезпечується і яскравою своєрідністю творчого почерку художника, і майстерністю виконання, і неповторною авторською технікою друкування, яка надає дуже пластичної, єдиної у своєму роді фактури. Роботам властива особлива, так звана фіщенківська змістовність, що дає змогу завжди упізнати та виділити ці гравюри серед сотень інших. Тим дивовижніше, що досвідчений, авторитетний майстер відважується на творчий ризик: явно відчутні в його аркушах останніх років істотні зрушення визначили новий етап у розвитку Олексія  Фіщенка як гравера.

DSC_2811

Мистецтвознавець Людмила Тверська, заступник директора Музею українського живопису з наукової роботи

DSC_2789

Художник і політтехнолог Дмитро Фіщенко

DSC_2793

…Великі міста, громаддя новобудов, бездоганні грані житлових башт, тривожні ритми освітлених у пітьмі вікон, сутінки на спорожнілих вулицях нічного Києва – це не звиклі, ласкаві для ока „краєвиди”, а скоріше художні формули теми, вираженої в жорсткуватій, майже афористичній формі. Великі узагальнені площини двох-трьох домінуючих кольорів утворюють контрастні співвідношення, у яких чути відгомін непростого драматичного буття людини в цьому створеному нею ж середовищі життя. Світовідчуття людини, яка захоплена своєрідною красою та величчю творінь власної праці, розуму, таланту, зливається з проникливим чуттям тих, хто виріс на землі і не забув дотик босої ноги не до асфальту, а до нагрітого щедрим сонцем поля. Відкритість переживань художника зумовлює незапрограмовану різкість графічних рішень, а потяг до мистецького синтезу являє граничну лаконічність кольору, ліній, форм. У цьому плані серія натюрмортів Олексія Фіщенка уявляється не тільки однією з кращих у творчості останніх літ, а й принципово новим завоюванням майстра кольорового естампу.

0

DSC_2731

DSC_2817

Український графік, народний художник України Олексій Федорович Фіщенко народився 29 грудня 1920 року у місті Умань Черкаської області. Учасник  Другої світової війни. У 1953 році закінчив Одеське художнє училище (керівник майстерні — П. Кановський). У 1959 році закінчив навчання у Київському художньому інституті (нині Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури) (майстерня станкової графіки О. С. Пащенка).

Працював у царині станкової графіки. Член Спілки художників УРСР  з 1960 року. Учасник виставок: обласних — з 1952 року,  республіканських — з 1957 року, зарубіжних — з 1959 року. Перша персональна виставка відбулася у 1963 році. Заслужений діяч мистецтв України з 1969 року. З 2000 року — Народний художник України. Твори митця зберігаються у численних  музейних, галерейних та приватних зібраннях в Україні та за кордоном.

DSC_2725

DSC_2727

DSC_2750

DSC_2723

DSC_2820

DSC_2798

DSC_2694

DSC_2759

DSC_2709

Виставка робіт Олексія Фіщенка доступна для перегляду в Музеї українського живопису до 24 травня.

Р.S. Особлива подяка «Дому Марочных Коньяков Таврия» за співпрацю та чудові напої для гостей вернісажу.

Похожие записи: