Інший Шевченко -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

Інший Шевченко

Зібрання Музею українського живопису нещодавно поповнилося картиною знаного дніпропетровського майстра Володимира Ерліха (1924-2001).

Скільки в Україні, ні, у всьому світі портретів Шевченка? Того самого славетного Тараса. Коли очі закриті, який його образ спадає на думку? У кожусі. Чи у шапці. Монументальний. Суворе обличчя. Пронизливий погляд. А часто зустрінеш Тараса в вишиванці, такого, що скинув кожуха, такого який крутить вуса, а поглядом дірявить чи то аркуш, чи то чорнильницю?
А в музеї українського живопису – такий Тарас Шевченко є. Написав його Володимир Ерліх.


 

Художник дніпропетровської школи. Ерліх вподобав портрет – як спосіб власного художнього виміру. Зображаючи певну людину – він подає епоху. Якимось дивним чином закодовуючи у портрет символіку, дух та ритми часу.
Він ніби узагальнює. Відомі його радянські жінки «ударниці»: «Вязальщица», «Мотальщица», «Прядильщица», - він вдало підкреслює вольову статуру та душевну красу жінки-трудівниці. Передає крізь них поезію, жіночність та відданість. Художник ніби крізь конкретну людську долю намагається розказати про мужність свого народу, його силу духу та героїзм. Серед портретів – герої війни та революціонери. Що сказати? Герої того часу, тієї інформаційної політики держави.
І тут… Шевченко. Портрет має паспорт Дніпропетровського художньо-виробничого комбінату. Штемпель Художфонду УССР. Увага, дата – 1990 рік. Криза. Купони. Народне незадоволення. У повітрі вже гуляє присмак Незалежності. І ось він Тарас. Інший. Не заштампований. Звідки? До 176 річниці з дня народження генія? Написана раніше до 175-ліття? Пізніше зареєстрована. Цікаво що зареєстрована! Володимир Ерліх міняє духовні ідеали? Виокремлює інші національними символи? Де картина «гуляла» далі – загадка. Винирнула у приватній колекції одного з дніпропетровських цілувальників мистецтва. Нещодавно ця унікальна робота поповнила скарбницю Музею українського живопису. Тарас у Ерліха дивний і нерозгаданий. Йому не зазирнути в очі. Можна в душу. Крізь живопис та поезію.

Наша адреса: м. Дніпропетровськ, вул. Червона площа, 5-А.
Тел.: /096/ 610 37 96, /099/ 068 31 68, /0562/ 32 04 31
museum-painting.dp.ua

Похожие записи: