Зустріч Яна ІІІ Собеського з імператором Леопольдом після перемоги під Віднем -Музей українського живопису

Зустріч Яна ІІІ Собеського з імператором Леопольдом після перемоги під Віднем

Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького. «Зустріч Яна ІІІ Собеського з імператором Леопольдом після перемоги під Віднем»картина історичного жанру польського художника Артура Гроттгера (1837-1867). 1859. Олія на полотні. 101 × 157 см.

Артур Ґроттґер — польський живописець, один із провідних представників романтизму в польському мистецтві. Походив з інтернаціональної родини: батько був австрійцем, мати — полькою, а сам народився на землях України. Отже, творчість Гроттгера слід вважати надбанням трьох культур — української, польської і австрійської.

Художник інтерпретує тему зустрічі союзників майже побутово, без зайвого пафосу і піднесення, притаманного картинам Яна Матейко. Значення особи полководця Яна ІІІ Собеського підкреслено розташуванням в центрі полотна і червоною драперією, хоча він і поданий дещо нижче за зображення імператора Австрії.  Відмовився Гроттгер і від зайвої алегоричності, притаманної картинам доби бароко, і від театралізації.

…За свідченням архівів, у битві під Віднем брали участь 22 000 вояків. Військо Яна ІІІ було скомплектоване з вихідців Львівщини, Тернопільщини, Підляшшя, Холмщини, Поділля, Волині і нараховувало 13 000 українських вояків і козаків (тобто 59 відсотків війська). Баталія з турками-османами відбулася 12 вересня 1683 року і закінчилася перемогою з’єднаного війська Яна ІІІ Собешина. Отримала назву — Віденська відсіч. Це припинило просування турків-загарбників на північний захід в Європі. Військові перемоги тої доби мали велике значення як для історії Австрії, Речі Посполитої, України в її складі, Литви, так і для християнської Європи взагалі.