Звідки ми прийшли? Хто ми? Куди ми йдемо? -Музей українського живопису

Звідки ми прийшли? Хто ми? Куди ми йдемо?

Поль Гоген. «Звідки ми прийшли? Хто ми? Куди ми йдемо?» (фр. D’où venons nous? Que sommes nous? Où allons nous?), 1897-1898. Полотно, олія. 139,1 × 374,6 см. Музей образотворчих мистецтв у Бостоні, Массачусетс, США.

Одна з найбільш знаменитих картин Гогена, створених на Таїті. Художник поїхав на далекий остів у пошуках більш гармонійного, природного і простого життя, ніж у його рідній Франції. Незважаючи на хвороби (у тому числі проказу), бідність і депресію, що привела його до спроби самогубства, найкращі свої роботи Гоген написав саме там. На батьківщину митець цього разу вже не повернувся.

Гоген задумав покінчити життя самогубством після завершення цієї картини, яку вважав кульмінацією своїх роздумів. Він вказав, що картину потрібно читати справа наліво — три основні групи фігур ілюструють питання, поставлені в назві. Три жінки з дитиною представляють початок життя; середня група символізує щоденне існування зрілості; в заключній групі, за задумом художника, «стара жінка, що наближається до смерті, здається примиреною і відданою своїм роздумам» біля її ніг «дивний білий птах… являє марність слів». Блакитний ідол на задньому плані, мабуть, представляє те, що Гоген описав як «потойбічний світ». Про повноту картини він сказав таке: «Я вірю, що це полотно не тільки перевершує всі мої попередні, і що я ніколи не створю щось краще або навіть схоже».

Картина є ключовою в новаторському постімпрессіоністському стилі Поля Гогена; його мистецтво підкреслювало чітке використання фарб і товстих мазків, принципів імпресіонізму, в той же час прагнуло передати емоційну або експресіоністську силу.

Гоген_откуда-ми-пришли