Харків: "ПОЗА ІДЕОЛОГІЄЮ" -Музей українського живопису

Харків: «ПОЗА ІДЕОЛОГІЄЮ»

Источник: http://artmuseum.kh.ua
У Виставковій залі Харківського художнього музею відкрилась експозиція творів відомих радянських майстрів образотворчості з колекції Тетяни та Бориса Гриньових.

Представлені твори митців, чиї імена стали знаковими в історії української культури. Це художники Олександр Ануфрієв, Анатолій Асаба, Вудон Баклицький, Павло Бедзір, Генріета Левицька, Люсьєн Дульфан, Михайло Вайнштейн, Валерій Гегамян, Ігор Григор’єв, Олександр Дубовик, Василь Єрмілов, Віктор Ігуменцев, Борис Косарєв, Зиновій Кецало, Єлизавета Кремницька, Віталій Куликов, Акім Левич, Зоя Лерман, Микола Малишко, Іван Марчук, Владислав Мамсиков, Віктор Маринюк, Василь Мязін, Галина Неледва, Марія Примаченко, Віктор Павлов, Борис Рапопорт, Сергій Параджанов, Станіслав Сичов, Роман Сельський, Олег Соколов, Олександр Судаков, Федір Тетянич, Юрій Хіміч, Михайло Штейнберг, Юрій Щербатенко, Тетяна Яблонська, Людмила Ястреб.

Завдання виставки «Поза ідеологією» полягає не лише у демонстрації цього надзвичайно цікавого зрізу українського мистецтва ХХ століття, але також і у прагненні подивитися на художню практику радянської доби поза сьогоднішнім політичним контекстом,де ставлення до неї є неоднозначним та часто упередженим.

Віктор-Рижих

Віктор Рижих. «Хокей» (1966, полотно, олія)

Павло-Бедзир

Павло Бедзир. «Дерева» (1990, картон, авторська техніка)

Мистецтво радянської доби — складний, неоднозначний, проте дуже плідний період в історії української культури. Цю тезу підтверджує серія художніх виставок у музейних стінах та на приватних майданчиках, а також нещодавні аукціонні торги у Києві. Сплеск цікавості до мистецтва цього періоду є не просто випадковою реакцією на переосмислення Україною радянського досвіду, скоріше, він продиктований необхідністю розуміти витоки сучасного художнього процесу.

Єдиний шлях розібратися у природі цього складного культурного феномену — послідовне та ґрунтовне вивчення творчого спадку визначних українських художників ХХ століття, обставин їх життя та творчості. Це можливо зробити лише за умови співпраці музеїв, дослідників-мистецтвознавців та приватних колекціонерів, що протягом останніх тридцяти років купували, зберігали твори та підтримували митців у досить складний перехідний історичний період, коли цікавість до творчості художників радянської доби була справою переважно найближчого кола друзів.

Зоя-Лерман

Зоя Лерман. «Батьківство» (1965, картон, олія)

Сергій-Параджанов

Сергій Параджанов. Колаж (1980-ті, дерево, олія, папір)

Колекція Б.В. та Т.В. Гриньових, що почала формуватися ще у 1990-і роки і продовжує поповнюватися і зараз, є однією з найбільш опрацьованих та висвітлених у мистецтвознавчій літературі.

Виставка, де представлено біля п’ятдесяти творів, поділяється на декілька розділів, що висвітлюють різні теми та  демонструють, у який спосіб авторам вдавалось уникати ідеологічного тиску: «Середовище», «(Не)радянська людина», «Художній протест», «Пошуки національної ідентичності», «Повсякдення та радянський побут».

Куратори виставки – київські мистецтвознавці Ольга Балашова, Галина Глеба, Ілля Заболотний.

Олександр-Ануфрієв

Олександр Ануфрієв. «Чай» (1965, полотно, олія)

Владислав-Мамсиков

Владислав Мамсиков. «Самовар» (1990, картон, олія)

Виставка працює з 25.12.2015 до 20.01.2016  у Виставковій залі Харківського художнього музею (вул. Раднаркомівська, 9).

Музей працює Пн, Ср, Чт, Пт, Сб, Вс — 10:00 — 18-00, Вт — вихідний.