Харків: графіка Йоганна Адама Клейна в ХХМ -Музей українського живопису

Харків: графіка Йоганна Адама Клейна в ХХМ

Источник: http://artmuseum.kh.ua
З 1 грудня 2015 по 30 квітня 2016 р. Харківський художній музей представляє виставку пам’яті німецького художника Йоганна Адама Клейна.

В експозиції представлено понад сімдесят графічних аркушів, виконаних в різних техніках: акварелі, офорта і літографії з понад 700 робіт, що зберігаються в Харківському художньому музеї.

Роботи Клейна входять до складу колекції Аркадія Миколайовича Алфьорова – відомого збирача та дослідника гравюри, випускника Імператорського Харківського університету. Це зібрання за заповітом власника 1873 року було передано до університетського Музею красних мистецтв і старожитностей й після численних реорганізацій музейних закладів перейшло до Харківського художнього музею.

Збірка графіки Й.А.Клейна розкриває багатогранність й тематичне розмаїття його творчості, дозволяючи познайомитися з графічною спадщиною майстра в повному обсязі.

Художник виконав чимало творів, що зображують побут та епізоди військового життя, приділяючи особливу увагу вивченню озброєння та амуніції. Він брав участь у військових походах 1813-1814 років, під час яких робив численні натурні замальовки. Майстра цікавили також сюжети етнографічного характеру: героями його жанрових композицій ставали німці, італійці, угорці, поляки, росіяни

Пейзажі Клейна зображують природу різних країн, в яких він побував під час своїх подорожей. Чимало з них присвячено Нюрнбергу та його околицям, величній архітектурі міста, де народився художник.

1

Йоган Адам Клейн. Автопортрет. 1820

2

Талант митця виявився також у портретному та анімалістичному жанрах. Ретельно вивчаючи натуру, він у різних техніках створив блискучі за виконанням графічні серії, що зображують коней.

Клейн надзвичайно відповідально ставився до роботи в офорті. Перш ніж отримати цілком завершений естамп, він робив відбитки з дошки на різних стадіях виконання. Більшу частину гравюр художника зроблено з його власних живописних творів та рисунків, про що свідчать написи на офортах.

Виставка пам’яті Й.А.Клейна організована разом з Будинком Нюрнберга.

3

4